marians
05.12.06,07:33
Spoločnosť v dlhodobo prenajatých priestoroch vybudovala keramické štúdio. Jednotlivé výstavné kóje sú v hodnote od cca 20000,- do rádovo 100000,- (vrátane stavebných prác). Použitý materiál sa pri likvidácii kójí alebo prestavbe nebude dať použiť.
Ako premietnuť do nákladov túto investíciu?
(Stanoviť dobu využitia - v tomto prípade nejakým predpisom čas dokedy bude kója vystavovaná a časovo odpisovať?)
andrej_rv
05.12.06,17:03
Spoločnosť v dlhodobo prenajatých priestoroch vybudovala keramické štúdio. Jednotlivé výstavné kóje sú v hodnote od cca 20000,- do rádovo 100000,- (vrátane stavebných prác). Použitý materiál sa pri likvidácii kójí alebo prestavbe nebude dať použiť. Ako premietnuť do nákladov túto investíciu? (Stanoviť dobu využitia - v tomto prípade nejakým predpisom čas dokedy bude kója vystavovaná a časovo odpisovať?)
Časovou metódou sa daňovo môžu odpisovať v zmysle ZoDP_§26_ods.6 aj dočasné stavby. V zmysle stavebného zákona, na ktorý sa tento § odvoláva, sú dočasnými stavbami také stavby, na ktoré vydá stavebný úrad stavebné a užívacie povolenie len na určitú dobu. Dočasnými stavbami sú najmä stavby zariadenia staveniska, stavby umiestňované na pozemkoch určených výhľadovo na iné použitie a iných krátkodobých stavieb. Aj keď to z textu otázky jednoznačne nevyplýva, zrejme sú tie kóje zriadené v nejakej inej stavbe a teda nebolo na nich vydané užívacie povolenie s obmedzenou platnosťou. (Ak by to boli samostatné objekty so stavebným povolením, budú sa odpisovať ako bežné stavby alebo dočasné stavby v závislosti od znenia stavebného a užívacieho povolenia).
Podľa môjho názoru je v tomto prípade potrebné výstavné kóje v dlhodobo prenajatých priestoroch posudzovať ako technické zhodnotenie prenajatého majetku. Pokiaľ sú splnené podmienky uvedené v ZoDP_§24_ods.2, môže toto TZ odpisovať nájomca. Pre účely daňového odpisovania sa TZ prenajatého majetku považuje v zmysle ZoDP_§22_ods.6_písm.d za iný majetok. Nájomca ho zaradí do rovnakej odpisovej skupiny, v akej je zaradený prenajatý majetok. TZ prenajatého majetku môže nájomca odpisovať len po dobu trvania prenájmu. Neodpísaná daňová zostatková cena TZ je pri ukončení prenájmu v náväznosti na ZoDP_§ 21_ods.2_písm.f položkou pripočítateľnou k základu dane. (Ale dá sa to prípadne vyriešiť..)
Z účtovného hľadiska sa v zmysle § 41 ods. 4 Postupov PÚ technické zhodnotenie prenajatého majetku účtuje na rovnakom účte, na ktorom by sa tento majetok účtoval, keby bol nájomca jeho vlastníkom. V zmysle ods. 1 uvedeného § sa celá hodnota TZ musí účtovne odpísať v priebehu nájmu. Prípadné náklady na uvedenie prenajatého majetku do pôvodného stavu (náklady na demontáž kójí a odvoz materiálu) sa účtujú do ostatných výdavkov na hospodársku činnosť, sú daňovým výdavkom.
Podľa môjho názoru sa teda náklady na investície do kójí premietnu do daňových výdavkov vo forme daňových odpisov vypočítaných spôsobom a vo výške rovnakej, ako to platí pre bežné technické zhodnotenie prenajatého majetku. Účtovné odpisy si nájomca musí rozvrhnúť na celú zmluvne dohodnutú (alebo predpokladanú) dobu prenájmu v prílušnom internom predpise. Pri transformácii účtovného HV na základ dane sa musia zohľadňovať vzniknuté rozdiely medzi účtovnými a daňovými odpismi.
blondy
29.01.07,09:13
Mám podobný problém ohľadne kójí. Spoločnosť postavila novú budovu - predajňu. V jej priestoroch vybudovala kúpeľňové štúdio, ktoré sa skladá z kóji. Cena jednotlivých kóji nepresiahla 30.000,-. Ako je to s odpismi v takomto prípade? Vpadajú do ceny budovy alebo ich môžem jednorazovo dať do nákladov?
blondy
30.01.07,11:30
... posúvam ...
blondy
31.01.07,07:45
Naš kóje sú postavené z Ytongových tvárnic. Neviem to posúdiť čo sa myslí tým že sú ukotvené do nehnuteľnosti. Šéf sa vyjadril tak že kedykoľvek bude chcieť, bude ich môcť zbúrať a presúnúť inam. Ich hodnota jednotlivo nepresahuje 30.000,-
JanaSc
31.01.07,08:05
Prosím o radu. Koje- respektíve celé zriadenie takejto predajne ako celok som odpisovala v 2. od skupine, teraz v 4.roku odpisovania nám prenajímateľ nečakane zrušil nájomnú zmluvu a museli sme dať priestor do pôvodneho stavu. Časť materialu / kuchynské linky, vane... som bola preradená na sklad, ale už v nižšej cene ako bol nákup, časť ale bola úplne znehodnotená / obkladačky, dlažba, práce.... Ako mám postupovať? Na školení mi bolo povedané, že zostatkovú hodnotu prilikvidácii čo mi zostane po preučtovaní na sklad môžem dať do nákladov daňových. Ale ako?
Danila
31.01.07,18:24
Prosím o radu. Koje- respektíve celé zriadenie takejto predajne ako celok som odpisovala v 2. od skupine, teraz v 4.roku odpisovania nám prenajímateľ nečakane zrušil nájomnú zmluvu a museli sme dať priestor do pôvodneho stavu. Časť materialu / kuchynské linky, vane... som bola preradená na sklad, ale už v nižšej cene ako bol nákup, časť ale bola úplne znehodnotená / obkladačky, dlažba, práce.... Ako mám postupovať? Na školení mi bolo povedané, že zostatkovú hodnotu prilikvidácii čo mi zostane po preučtovaní na sklad môžem dať do nákladov daňových. Ale ako?Dôležitá je zmluva o nájme. A najdôležitejšie, či ste mali súhlas k takémuto TZ nehnuteľnosti. Ak áno, treba riešiť škodu voči prenajímateľovi. Ak nie, bude problém pri zohľadňovaní nákladov súvisiacich s likvidáciou niečoho, čo je v dôsledku nepovoleného.
marians
06.06.07,08:15
Nakoľko odpovede na moju otázku sú rôzne, po dlhom uvažovaní som tento problém vyriešil nasledovne: Valné zhromaždenie spoločnosti určilo životnosť výstavných kójí na 24 mesiacov. Po tejto dobe budú kóje demontované ( vo veľkej časti zlikvidované) a budú vystavené nové (aby zodpovedali módnym trendom). Ide teda o vzorky. Odpisujem teda časovou metódou 24 mesiacov.
Vzorky ktoré sa pri demontáži (vane, umývadlá ...) nepoškodia budú odpredané.
betka
06.06.07,13:05
Nakoľko odpovede na moju otázku sú rôzne, po dlhom uvažovaní som tento problém vyriešil nasledovne: Valné zhromaždenie spoločnosti určilo životnosť výstavných kójí na 24 mesiacov. Po tejto dobe budú kóje demontované ( vo veľkej časti zlikvidované) a budú vystavené nové (aby zodpovedali módnym trendom). Ide teda o vzorky. Odpisujem teda časovou metódou 24 mesiacov.
Vzorky ktoré sa pri demontáži (vane, umývadlá ...) nepoškodia budú odpredané.

Par. 26: Postup pri odpisovaní
(6) Ročný odpis otvárok nových lomov, pieskovní, hlinísk a technickej rekultivácie, ak nie sú súčasťou hmotného majetku, do ktorého vstupnej ceny sú zahrnuté, dočasných stavieb107) a banských diel sa určí ako podiel vstupnej ceny a určenej doby trvania.

(7) Pri formách, modeloch a šablónach zatriedených do kódov Klasifikácie produkcie 28.62.5, 29.52.4, ak ide o stroje na tvarovanie odlievacích foriem z piesku, a kódov 29.56.23 a 29.56.24 sa ročný odpis určí ako podiel vstupnej ceny a ustanovenej doby použiteľnosti alebo určeného počtu vyrobených odliatkov alebo výliskov.

(8) Hmotný majetok prenajatý formou finančného prenájmu okrem pozemkov odpíše nájomca počas doby trvania prenájmu do výšky 100 % hodnoty istiny podľa osobitného predpisu 1). Pri určení spôsobu odpisovania sa nepoužijú ustanovenia § 27 a28, ale výška odpisu sa určí rovnomerne pomernou časťou pripadajúcou na každý kalendárny mesiac doby prenájmu zvýšenej o náklady súvisiace s obstaraním predmetu finančného prenájmu vynaložené nájomcom do doby zaradenia tohto majetku do užívania. Pri postúpení nájomnej zmluvy sa odstupné zaplatené nad rámec celkovejsumydohodnutých platieb odpisuje ako súčasť vstupnej ceny rovnomerne počas zostávajúcej doby trvania nájomnej zmluvy. V prípade predĺženia alebo skrátenia dohodnutej doby finančného prenájmu sa už uplatnené odpisy spätne neupravujú a zvyšná časť odpisovanej hodnoty sa rozpočítava rovnomerne až do novej dohodnutej doby ukončenia finančného prenájmu.

Par. 24:
(2) Technické zhodnotenie prenajatého hmotného majetku uhradené nájomcom môže odpisovať nájomca na základe písomnej zmluvy s vlastníkom, ak vlastník nezvýšil vstupnú cenu hmotného majetku o tieto výdavky. Pri odpisovaní technického zhodnotenia postupuje nájomca spôsobom ustanoveným pre hmotný majetok. Nájomca zaradí technické zhodnotenie do odpisovej skupiny, v ktorej je zaradený prenajatý hmotný majetok. Rovnakým spôsobom sa odpisuje iný majetok uvedený v § 22 ods. 6 písm. e)

Osobne si myslím, že ide o samostatný hnuteľný majetok, kt. treba zaradiť do OS, a odpisovať, pričom najnižšia doba odpisu z pohľadu daňového je 4 roky, pokiaľ nejde o par. 26/6,7,8, čo si myslím, že nejde.

Dobu odpisovania si môžete stanoviť podľa živostnosti pre účtovné odpisy. Daňovo však odpisovať 24 mes. Nemôžete.