moncici121
05.12.06,07:58
Dobrý deň,

ja by som mala trošku viac otázok.Na začiatok uvediem, že sme malá firma,ktorá poskytuje právne služby (advokátska kancelária), účtujeme v sústave JÚ a stali sme sa platcami DPH. Takžne nie je mi jasné:

1. Kedže sme platcami DPH, všade na našich faktúrach by som mala vyčíslovať + 19% DPH. A čo v prípade, ak sme poskytli kolky v hodnote 10.000,- Sk (na založenie Sro) pre klienta a chceme mu ich prefakturovať + právne služby. Faktúra bude ako vyzerať? Právne služby budú samozrejme účtované aj s DPH, ale kolky? Kolky budú v podstate len prefakturovanie nákladov...

2. Podobný otázku mám aj na PHM. Keď zastupujeme klienta mimo sídla advokáta, tak mu vo faktúre účtujeme právne služby( teraz samozrejme aj s DPH) a účtujeme mu v kolonke náklady aj cenu DPH + amortizácia. Mám súto sumu, ktorá predstavuje náklady navýšiť o DPH? Alebo sa k tomu DPH nepripočítava?

3. Moja posledná otzka je: Zamestanci majú stravné lístky v hodnote 80,- Sk. Ked si lístky zakúpia, vydáva sa im potvrdenie-príjmový pokl. blok. Zo zákona si za lístky platia 45%. Treba im túto sumu navýšiť o DPH?, tzn. budú platiť zamestnanci viac?

Ďakujem za skoré odpovede.
Johanka
05.12.06,07:14
Ester plus
05.12.06,07:40
V zmysle ustanovenia § 22 ods. 1 a 2 základom dane pri dodaní tovaru alebo služby je všetko, čo tvorí protihodnotu, ktorú dodávateľ prijal alebo má prijať od príjemcu plnenia alebo inej osoby za dodanie tovaru alebo služby, zníženú o daň. Z uvedeného vyplýva, že každá odplata (odmena advokátov - v zmysle vyhlášky č.655/2004 Z.z. ak je advokát platiteľom dane z pridanej hodnoty, zvyšuje sa tarifná odmena o DPH) znížená o daň na výstupe predstavuje základ pre výpočet DPH. Základ dane zahŕňa aj súvisiace náklady účtované platiteľom príjemcovi plnenia alebo inej osobe, ktoré sú priamo spojené so zdaniteľným plnením a za ktoré platiteľ požaduje úhradu. Náhrada hotových výdavkov a náhrada za stratu času predstavujú u advokáta náklady súvisiace s jeho činnosťou, čiže sú súčasťou základu dane.
V prípade súdnych a iných poplatkov (kolky, preklady, odpisy, znalecké posudky), pri posudzovaní či vstupujú do základu dane môžu nastať dve situácie. Ak platiteľ dane náklady/výdavky zaplatil vo svojom mene a na svoj účet (účtuje ako o svojich nákladoch/výdavkoch), sa tieto náklady/výdavky považujú za náklady/výdavky súvisiace s jeho činnosťou, a podľa ustanovenia § 22 ods. 2 sú súčasťou základu dane. V prípade, že výdavky, ktoré platiteľ dane zaplatil v mene a na účet svojho zákazníka, ktorému dodáva tovar alebo službu, sú v zmysle zákona o DPH považované za prechodné položky a platiteľ dane ich podľa § 22 ods.3 do základu dane nezahŕňa.