daja
05.12.06,09:03
Milí poraďáci, potrebovala by som poradiť čo s DPH v takomto prípade. Firma má osobné auto /neužitkové/na leasing. Mali sme na ňom haváriu. Faktúru za opravu vyplatila servisu poisťovňa cez havarijné poistenie. My máme teraz servisu doplatiť DPH. Potrebovala by som poradiť ako toto zaplatené DPH zaúčtujem v jednoduchom účtovníctve a či si ho možem uplatniť do odpočtu DPH. Ďakujem.
Jana Acsová
05.12.06,08:15
Milí poraďáci, potrebovala by som poradiť čo s DPH v takomto prípade. Firma má osobné auto /neužitkové/na leasing. Mali sme na ňom haváriu. Faktúru za opravu vyplatila servisu poisťovňa cez havarijné poistenie. My máme teraz servisu doplatiť DPH. Potrebovala by som poradiť ako toto zaplatené DPH zaúčtujem v jednoduchom účtovníctve...
Účtujte o faktúre za opravu, t.j. zaevidujte ju do knihy záväzkov a cez peňažný denník sa Vám premietne úhrada DPH - ako položka nezahrňovaná do základu dane. V rámci uzávierkových operácií, resp. aj ako nepeňažnú operáciu v priebehu účtovného obdobia môžete účtovať na základe vyjadrenia poisťovne o krytí poistnej udalosti ako o výdavku zahrňovanom do základu dane.
Do evidencie pohľadávok zaevidujte pohľadávku voči poisťovni, do akej sa zaviazala k poistnému plneniu a zaevidujte aj jeho úhradu do peňažného denníka a to cez uzávierkovú operáciu, resp. aj ako nepeňažnú operáciu v priebehu účtovného obdobia (ku dňu vzniku účtovného prípadu).

Čiže napr.:
Faktúra: zaevidovať v knihe záväzkov v plnej výške. V peňažnom denníku: základ dane nepeňažná operácia VOZD, DPH peňažná operácia VNZD.
Avízo od poisťovne: zaevidovať v knihe pohľadávok vo výške poistného plnenia, k akému sa poisťovňa zaviazala. V peňažnom denníku: príjem ovplyvňujúci základ dane.

Je potrebné si určiť vznik účtovného prípadu spojený s "nepeňažnou" operáciou, alebo to premietnuť v rámci uzávierkových účtovných operácií.


... či si ho možem uplatniť do odpočtu DPH. Áno.
daja
05.12.06,08:43
Ďakujem za 100%-nú odpoveď.
martina100
18.01.07,07:06
Ahojte, ja mam podobny problem. Leasing na uzitkove auto uz skoncil, havarijnu poistku sme mali zaplatenu. V novembri doslo k poistnej udalosti. Mam fakturu zo servisu s datumom dodania v decembri. Mozem si ju dat celu do rezie a uplatnit DPH? Poistovna mi preplatila len polovicu spominanej faktury, ale az v januari t.r. Potom prijem z poistovne zahrniem do ostatnych prijmov OZD? Nevadi, ak sa tu prelinaju roky?
Zuzka
18.01.07,07:10
pozri si napr. tieto príspevky, nájdeš tam riešenie pre seba:
http://www.porada.sk/t40218-poistna-udalost-alfa.html?highlight=poistn%E1+udalos%BB

alebo si zadaj: "poistná udalosť" a nájdeš kopu príspevkov