libus72
05.12.06,09:52
Dobrý deň,
prosím vás o radu s nasledovným problémom:
- majiteľ sa rozhodol účtovať penále plynúce zo Zmluvy o dielo našemu odberateľovi z oneskorenej úhrady starej faktúry...
- môžem to zaúčtovať na účet 644 Zmluvné pokuty, penále a úroky z omeškania? 311AE/644000?
- a keď sme platcami DPH je to aj predmetom DPH? asi nie, však?
Ďakujem
Tweety
05.12.06,08:56
Dobrý deň,
prosím vás o radu s nasledovným problémom:
- majiteľ sa rozhodol účtovať penále plynúce zo Zmluvy o dielo našemu odberateľovi z oneskorenej úhrady starej faktúry...
- môžem to zaúčtovať na účet 644 Zmluvné pokuty, penále a úroky z omeškania? 311AE/644000?
- a keď sme platcami DPH je to aj predmetom DPH? asi nie, však?
Ďakujem
Úučtuješ 311/644, bez dph.
libus72
05.12.06,09:00
Ďakujem pekne Tweety, pekný deň
AD EKONOM
07.12.06,12:46
Dobrý deň.
Účtovanie ste uviedli správne: 311/644.
Čo sa týka DPH, pokuty a penále nie sú predmetom dane podľa zákona o DPH § 2.
Slavena
24.08.07,12:05
Zdravím ......, vie mi niekto poradiť? Akou formou sa obchodnému partnerovi vyúčtujú úroky z omeškanej úhrady faktúry? Vystavuje sa na to faktúra /ale bez DPH - ako som pochopila/? Je možné uspieť aj v takom prípade, ak úroky z omeškania nemám zmluvne podchytené? Mám však na každej vydanej faktúre /potvrdenej prevzatím/ uvedenú formulku: Dovoľujeme si Vás upozorniť, že v prípade nedodržania dátumu splatnosti uvedeného na faktúre Vám môžeme účtovať penále vo výške 0,05 % za každý deň omeškania.
Zoltán Kovács
24.08.07,12:07
Zdravím ......, vie mi niekto poradiť? Akou formou sa obchodnému partnerovi vyúčtujú úroky z omeškanej úhrady faktúry? Vystavuje sa na to faktúra /ale bez DPH - ako som pochopila/? Je možné uspieť aj v takom prípade, ak úroky z omeškania nemám zmluvne podchytené? Mám však na každej vydanej faktúre /potvrdenej prevzatím/ uvedenú formulku: Dovoľujeme si Vás upozorniť, že v prípade nedodržania dátumu splatnosti uvedeného na faktúre Vám môžeme účtovať penále vo výške 0,05 % za každý deň omeškania.

Tá formulácia na faktúre úplne postačuje na to aby si vyučtovala úroky z oneskorenej platby. Je to podľa Obchodného zákonníka:

§ 369

(1) Ak je dlžník v omeškaní so splnením peňažného záväzku alebo jeho časti, je povinný platiť z nezaplatenej sumy úroky z omeškania určené v zmluve, inak o 10 % vyššie, než je základná úroková sadzba Národnej banky Slovenska uplatňovaná pred prvým kalendárnym dňom kalendárneho polroka, v ktorom došlo k omeškaniu. Základná úroková sadzba Národnej banky Slovenska platná v prvý kalendárny deň kalendárneho polroka, sa použije počas celého tohto polroka.

(2) Úroky z omeškania sa stanú splatnými po uplynutí dňa alebo lehoty, ktoré sú v zmluve určené na splnenie peňažného záväzku. Ak deň alebo lehota na splnenie peňažného záväzku nie je v zmluve určená, úroky z omeškania sa stanú splatnými uplynutím 30 dní od

a) doručenia dokladu veriteľa na splnenie peňažného záväzku dlžníkom (ďalej len doklad ),
b) odovzdania tovaru alebo služby, ak je deň doručenia dokladu neistý,
c) odovzdania tovaru alebo služby v prípade, ak dlžník dostane doklad skôr ako tovar alebo službu,
d) dňa, v ktorom sa skončilo preberanie tovaru alebo služby, ktorým sa má stanoviť, či tovar alebo služba zodpovedá podmienkam zmluvy, ak to ustanovuje zákon alebo upravuje zmluva v prípade, ak k doručeniu dokladu došlo predo dňom alebo najneskoršie v deň, keď sa takéto preberanie skončilo.

(3) Veriteľ má nárok na náhradu škody spôsobenej omeškaním so splnením peňažného záväzku, len ak táto škoda nie je krytá úrokmi z omeškania.
Alena Mi
02.09.07,13:46
Ja mám k tomuto problému takýto dotaz: my sme odberateľa, s ktorým sme mali podpísanú zmluvu o dielo a meškal s úhradami faktúr za stavebné práce, dali na súd, žiadali sme v návrhu úhradu istiny a úroky z omeškania. V návrhu boli žiadané úroky percentuálne až do dňa zaplatenia istiny. Faktúru sme odberateľovi na úroky z omeškania nevystavovali. Platobný rozkaz už bol vydaný okresným súdom, pýtam sa, či odberateľovi sme povinný vystaviť aj faktúru na úroky z omeškania, alebo je pre odberateľa dokladom na zaplatenie úrokov z omeškania postačujúcim dokladom platobný rozkaz.
Danila
02.09.07,14:21
Pre odberateľa je záväzný platobný rozkaz.
manga
12.09.07,08:51
a ja mam tiez jeden "problemik" ... fungujeme cez factoring a tam ma odberatel 30dnovu splatnost. ale jeden to "zneuziva" a neplati, tak sme sa po 54 dnoch po splatnosti rozhodli mu poslat upomienku (aj ked mu chodili z fact.spolocnosti), kde som mu vycislila fact.poplatky a uroky, kt. nam vznikli po splatnosti. no a on nam to uhradil iniciativne cele spolu. takze teraz ja mozem mu na to vystavit fakturu a bez DPH, ze ?!?!
Slavena
01.11.07,22:03
Zdravím ......, vie mi niekto poradiť? Akou formou sa obchodnému partnerovi vyúčtujú úroky z omeškanej úhrady faktúry? Vystavuje sa na to faktúra /ale bez DPH - ako som pochopila/? Je možné uspieť aj v takom prípade, ak úroky z omeškania nemám zmluvne podchytené? Mám však na každej vydanej faktúre /potvrdenej prevzatím/ uvedenú formulku: Dovoľujeme si Vás upozorniť, že v prípade nedodržania dátumu splatnosti uvedeného na faktúre Vám môžeme účtovať penále vo výške 0,05 % za každý deň omeškania.
1. Zdravím, chcem poradiť, môže dodávateľ fakturovať penále odberateľovi, pokiaľ má na faktúre spomínanú citáciu-ALE-faktúru, teda jej prevzatie nepotvrdil. Jedná sa o to, že faktúru už uhradil /65 dní po termíne/ a teraz mu chceme účtovať úroky z omeškania. To, že faktúru uhradil však svedčí o tom, že ju aj prebral, nie?
2. Môj druhý problém je určiť správne počet dní. Ak doba splatnosti na faktúre bola napr. 27. 8. a úhrada faktúry až 31. 10., je to 65 dní -ALEBO 64 dní ak nerátam deň úhrady?
michelle84
06.12.07,10:45
Nenašla som diskusiu ohľadne môjho problému. Voči SP platíme odvody a k nim máme vyrubené penále, ktoré sa skladá z istiny a úrokov. Ako správne mám účtovať istinu a úroky?
eop
20.12.07,07:44
Zdravím všetkých poraďákov. Potrebujem poradiť s následovným problémom. Jedná sa firmu, ktorá poskytuje účtovné služby je platca DPH. Táto firma neskoro odovzdala priznanie, za čo odberateľ dostal 2000,- Sk pokutu. Pokutu zaplatil ale podľa zmluvy ju má zaplatiť účtovná firma. Tá vystavila faktúru za vedenie účtovníctva a tam im odpočítala 2000,- Sk.
Ako to mám zaúčtovať.
PR.
účtovníctvo
základ 7000,- 311/602
dph 1330,- 311/343
zľava (pokuta za neskoré odovzdanie priznania) - 2000,- xxx/xxxx :confused:
Celková suma fa 6.330,- (7000+1330-2000)

Ďakujem
eop
20.12.07,12:25
Zdravím všetkých poraďákov. Potrebujem poradiť s následovným problémom. Jedná sa firmu, ktorá poskytuje účtovné služby je platca DPH. Táto firma neskoro odovzdala priznanie, za čo odberateľ dostal 2000,- Sk pokutu. Pokutu zaplatil ale podľa zmluvy ju má zaplatiť účtovná firma. Tá vystavila faktúru za vedenie účtovníctva a tam im odpočítala 2000,- Sk.
Ako to mám zaúčtovať.
PR.
účtovníctvo
základ 7000,- 311/602
dph 1330,- 311/343
zľava (pokuta za neskoré odovzdanie priznania) - 2000,- xxx/xxxx :confused:
Celková suma fa 6.330,- (7000+1330-2000)

Ďakujem

Neporadí nikto? Alebo sa mám dať do inej témy??:mee:
KEJKA
20.12.07,12:34
hej je to mimo témy.....
2000,- zaúčtuješ 545/311
lebo odberateľ zaplatí o 2000 Sk menej, a pre účt. firmu to je pokuta-náklad zaplatený za iného.
Pokiaľ máš na mysli zmluvnú pokutu....závisí ako je to dohodnuté v zmluve.... ale osobne by som to brala ako nedaňový náklad.
Vladimír Ozimý
20.12.07,12:43
ako hovorí Kejka...545/311, ale pokiaľ to je zmluvná pokuta tak daňovo uznať ale pochybujem že takúto zmluvnú pokutu ste mali dohodnutú
eop
20.12.07,12:57
hej je to mimo témy.....
2000,- zaúčtuješ 545/311
lebo odberateľ zaplatí o 2000 Sk menej, a pre účt. firmu to je pokuta-náklad zaplatený za iného.
Pokiaľ máš na mysli zmluvnú pokutu....závisí ako je to dohodnuté v zmluve.... ale osobne by som to brala ako nedaňový náklad.

Myslím, že to majú v zmluve uvedené, ale ešte to radšej pozriem. Ale aj tak nerozumiem ako zaúčtujem tú vystavenú faktúru.
7000,- 311/602
1330,- 311/343
2000,- 545/311
Keď to takto zaúčtujem, tak mi výjde suma k úhrade 10.330,- Sk ale odberateľ im má uhradiť 6.330,- Tak mi tam bude vyskakovať nedoplatok 4.000,- Sk. Čo s tým? A omlúvam sa za nesprávne zaradenie príspevku.
KEJKA
20.12.07,13:37
ale ale...ved si pozri strany....výsledná suma k úhrade je 7000 PLUS 1330 MINUS 2000 rovná sa 6330.-
použi kalkulačku... alebo to zaúčtuj a pozri čo ti vyšlo.....
je to matematika.
eop
20.12.07,13:51
ale ale...ved si pozri strany....výsledná suma k úhrade je 7000 PLUS 1330 MINUS 2000 rovná sa 6330.-
použi kalkulačku... alebo to zaúčtuj a pozri čo ti vyšlo.....
je to matematika.

Ja keď si pozrem strany, tak mi je jasné, že to vychádza 6330,- Ale keď vystavím faktúru a dám tam 7000, 1330, 2000, tak tam je jedno na akých účtoch to mám, ale ono mi to všetko spočíta. Po úhrade mi bude účet sedieť, ale medzi faktúrami budem mať stále časť neuhradenú. Neviem, či sa chápeme, ale mne už z toho... Ďakujem
KEJKA
20.12.07,14:17
tak to je otázka programu
alebo to zle nahadzuješ,,,,možno ti nedovoľuje zaúčtovať súčasne s faktúrou jej vyrovnanie.
skús to urobiť tak, že najskor zaúčtuješ len faktúru,
interným dokladom zaúčtuješ predpis pokuty 545/325
a interným dokladom bud tým istým alebo iným započítaš 325/311.
eop
20.12.07,14:25
tak to je otázka programu
alebo to zle nahadzuješ,,,,možno ti nedovoľuje zaúčtovať súčasne s faktúrou jej vyrovnanie.
skús to urobiť tak, že najskor zaúčtuješ len faktúru,
interným dokladom zaúčtuješ predpis pokuty 545/325
a interným dokladom bud tým istým alebo iným započítaš 325/311.

Waw, super. Možno to robím zle, ale nedá sa mi to nahodiť súčastne s faktúrou (robím v pohode). Alebo možno len neviem ako to nahodiť. Neva, cez ID to bude super. Takto ma to nenapadlo spraviť. Ďakujem za trpezlivosť.
michelle84
03.01.08,12:18
Nenašla som diskusiu ohľadne môjho problému. Voči SP platíme odvody a k nim máme vyrubené penále, ktoré sa skladá z istiny a úrokov. Ako správne mám účtovať istinu a úroky?


Nikto nevie poradiť?
Zoltán Kovács
03.01.08,12:21
Na účet 545 ako nedaňový náklad.
michelle84
03.01.08,12:24
Aj istinu a aj úroky na účet 545?
Zoltán Kovács
03.01.08,12:39
Aj istinu a aj úroky na účet 545?

AK som dobre pochopil tá istina je vlastne penále, či nie? Ak istina je vlastne dlžné poistné, tak samozrejme, že na 336 istina, a úrok zomeškania na 545. Totiž píšeš, že platíte odvody a penále, ktoré sa skladá z istiny a úroku.
michelle84
03.01.08,12:43
AK som dobre pochopil tá istina je vlastne penále, či nie? Ak istina je vlastne dlžné poistné, tak samozrejme, že na 336 istina, a úrok zomeškania na 545. Totiž píšeš, že platíte odvody a penále, ktoré sa skladá z istiny a úroku.

To nám len vyrubili k odvodom penále. Odvody máme dávno zaúčtované. Len potrebujem zaúčtovať to vyrubené penále, ktoré rozdelili na istinu a úroky.
Zoltán Kovács
03.01.08,12:45
To nám len vyrubili k odvodom penále. Odvody máme dávno zaúčtované. Len potrebujem zaúčtovať to vyrubené penále, ktoré rozdelili na istinu a úroky.

Takže celá suma je penále! Potom jednoznačne 545 - nedaňový náklad.
aliiica
07.11.11,12:18
Tá formulácia na faktúre úplne postačuje na to aby si vyučtovala úroky z oneskorenej platby. Je to podľa Obchodného zákonníka:

§ 369

(1) Ak je dlžník v omeškaní so splnením peňažného záväzku alebo jeho časti, je povinný platiť z nezaplatenej sumy úroky z omeškania určené v zmluve, inak o 10 % vyššie, než je základná úroková sadzba Národnej banky Slovenska uplatňovaná pred prvým kalendárnym dňom kalendárneho polroka, v ktorom došlo k omeškaniu. Základná úroková sadzba Národnej banky Slovenska platná v prvý kalendárny deň kalendárneho polroka, sa použije počas celého tohto polroka.

(2) Úroky z omeškania sa stanú splatnými po uplynutí dňa alebo lehoty, ktoré sú v zmluve určené na splnenie peňažného záväzku. Ak deň alebo lehota na splnenie peňažného záväzku nie je v zmluve určená, úroky z omeškania sa stanú splatnými uplynutím 30 dní od

a) doručenia dokladu veriteľa na splnenie peňažného záväzku dlžníkom (ďalej len doklad ),
b) odovzdania tovaru alebo služby, ak je deň doručenia dokladu neistý,
c) odovzdania tovaru alebo služby v prípade, ak dlžník dostane doklad skôr ako tovar alebo službu,
d) dňa, v ktorom sa skončilo preberanie tovaru alebo služby, ktorým sa má stanoviť, či tovar alebo služba zodpovedá podmienkam zmluvy, ak to ustanovuje zákon alebo upravuje zmluva v prípade, ak k doručeniu dokladu došlo predo dňom alebo najneskoršie v deň, keď sa takéto preberanie skončilo.

(3) Veriteľ má nárok na náhradu škody spôsobenej omeškaním so splnením peňažného záväzku, len ak táto škoda nie je krytá úrokmi z omeškania.


Ahojte, chcem sa opytat, ake percento mozem uviest na fakture 0,05%? alebo mozem aj vyssie, napr. 0,5%?