Kiara29
05.12.06,10:53
Ahojte

chcela by som sa s Vami poradiť ohľadne preplácania cestovného zamesnancovi zahrnutého do mzdy. Ide o to, že zamestnanec priniesol
blok na preplatenie mesačného cestovného v BA za 1. pásmo v sume 600sk a šéf mu schválil preplatenie ale vo výplate. Môj software cestovné
účtuje na účty 331/335 a neviem či je to správne. Ako potom preúčtujem
toto cestovné do nákladov? Alebo to zostáva len na 335 a pri úhrade mzdy cez banku sumu 600sk odrátam zo mzdy a naúčtujem na 335?
Som z toho jeleň. S niečim takýmto sa stretávam po prvýkrát.
Poraďte mi niekto.
Ďakujem
Evaman
05.12.06,10:46
O aké cestovné presne ide, lebo ak zamestnanec býva v Ba a miesto výkonu práce je tiež v Ba, tak príspevok od šéfa je dobrovoľný a podľa mňa ho musíš vyňať z nákladov.Je to zároveň jeho príjem,asi by ho mal zdaniť ak ho vyplatíš cez mzdy.Iné by to bolo ak by bol mimo BA a mzdu by mal nižžšiu ako dvojnásobok živ.min. Vtedy sa riadiš zák. o sociálnom fonde.
jales
05.12.06,11:05
Tak ako píše Evaman, ale chcem upozorniť, že sa tam jedna o čerpanie Sociálneho fondu.
Ináč cez mzdy by som to vedela dať len ako odmenu, ale tam sa už platia všetky odvody a daň.
Kiara29
05.12.06,11:20
Ide o preplatenie cestovného ako MHD,električky a trolejbusy... je to suma 600sk a zamestnanec mi dal ústrižok na preplatenie. Ten zamestnanec ma dost vysokú mzdu, takže preto neviem či to dať 331/335 a úhrada mzdy je potom 331/221 ? alebo 335/221? Ide to do dane zo mzdy a nie do SP a ZP? Alebo to ide na 512/335 alebo neviem... Nemám ani šajnu.
Evaman
05.12.06,12:02
Stále nechápem, že na základe čoho mu to chceš preplatiť? To akože dáš odchýlku do miezd, že "cestovné" a hodí mu to do vymer.zákl.? Veď k tomu musí byť aj nejaká dohoda medzi zamestnancom a zamestnávateľom aby mu takýto bloček preplatil .
Kiara29
05.12.06,12:10
Vieš tu neide o dohodu medzi zamestnávateľom a zamestnancom. Mám klienta, ktorý sa nebaví o takýchto dohodách ale zašle poštou to čo uzná za vhodné a ide to na jeho triko. Ja mám len poslúchať. Takže prosím ťa ako to mám spraviť keď si domyslíme, že má dohodu? Chcú to dať do výplaty. Dá sa to? Nehnevaj sa ale potrebujem to súrne. Viem, že zákon je zákon ale nie u nás...
Evaman
05.12.06,12:22
No neviem v akom softe pracuješ ale zrejme to cestovné, ktoré ti tam účtuje bude oprávnené čiže určite cestovné náhrady pri pracovnej ceste, toto však nie je oprávnený záväzok podľa mňa,takže možno nejakou odchýlkou iné príplatky alebo odmena alebo čo.. ,v takom prípade odvedie z toho daň, aj odvody do ZP, SP v prípade , že vymer.základ je nižší ako maximum. Takže to bude v jeho hrubej mzde , účtovala by som klasicky 521/331. Viac poradiť neviem.
endrju
05.12.06,12:33
Vieš tu neide o dohodu medzi zamestnávateľom a zamestnancom. Mám klienta, ktorý sa nebaví o takýchto dohodách ale zašle poštou to čo uzná za vhodné a ide to na jeho triko. Ja mám len poslúchať. Takže prosím ťa ako to mám spraviť keď si domyslíme, že má dohodu? Chcú to dať do výplaty. Dá sa to? Nehnevaj sa ale potrebujem to súrne. Viem, že zákon je zákon ale nie u nás...

:eek:

Prepáč, chceš poradiť ako obísť zákon? Asi nie si na správnej adrese.

ZODP_§5_ods.1_písmeno.g

Ak sa šéf rozhodol, že sa má niekomu zaplatiť niečo nad rámec bežných mzdových nárokov, ide o príjem súvisiaci so závislou činnosťou podliehajúci odvodom (§5 ods.1 písmeno g zákona o dani z príjmov). Tento príjem by bolo možné považovať za podiely na zisku, t.j. zamestnanec by z tohoto príjmu daň neplatil, ale platil by ju zamestnávateľ, keďže takýto príjem nezníži základ dane zamestnávateľa. Účtovať potom treba rovnako ako o podieloch zo zisku.

Doplnok:
Možno je vhodnejší odkaz na §5 ods.2
Kiara29
05.12.06,12:34
Dakujem, ale to nie je ono.:-) oni chcú nezdaniť a neodviesť SP a ZP.
Keď ich prehovorím aby to išlo cez pokladňu tak stačí 512/211?
Evaman
05.12.06,13:00
Dakujem, ale to nie je ono.:-) oni chcú nezdaniť a neodviesť SP a ZP.
Keď ich prehovorím aby to išlo cez pokladňu tak stačí 512/211?

:eek: :eek: Už naozaj nechápem.:eek:
endrju
05.12.06,13:01
Dakujem, ale to nie je ono.:-) oni chcú nezdaniť a neodviesť SP a ZP.
Keď ich prehovorím aby to išlo cez pokladňu tak stačí 512/211?

Prepáč, asi Ti nerozumiem. Chceš účtovať o niečom, čo nemá oporu v zákone. Radiť o niečom takom je nemožné.