dalilada
05.12.06,12:00
Milí poraďáci,
potrebujem poradiť v nasledujúcej veci: Mám klienta, ktorý príde príde raz za rok s dokladmi, teraz prišiel v "predstihu" a hneď sa pochválil, že si zvýšil obrat, lebo chce brať úver. Samozrejme, v septembri jeho obrat presiahol 1,5 mil., do 20. októbra mal podať žiadosť o registráciu. Za porušenie uvedeného sú mi sankcie jasné. Ale dorubuje sa DPH za obdobie, v ktorom mal byť platcom DPH, aj nejakým iným spôsobom? Poprípade, okrem sankcie za porušenie registračnej povinnosti ho čaká ešte niečo navyše?
Ďakujem za odpovede.:o
Milan7
05.12.06,11:20
Podobný prípad som riešil a v podstate nedoriešil u klienta tento rok. Tak isto som zistil , že klient doniesol doklady za rok 2005 vo februári 2006 a plátcom DPH sa mal stať už za 09/2005. Po opatrných konzuláciách na DÚ sa klient zaregistroval ako plátca DPH až od 1.1.2006 a od tohoto dátumu je oficiálne plátcom DPH. Prekvapilo ma , že na DÚ mali tomuto problému rôzne názory a dodaniť DPH za 09 - 12/2005 vraj nie je možné nakoľko plátcom DPH sa stal až 1.1.2006. Na žiadosť klienta sa tvárime , že problém registrácie už za 09/2005 neexistuje , čo však pri kontrole zo strany správcu dane bude určite patrične ohodnotené. Ak má niekto inú skúsenosť s problémom neskorej registrácie DPH rád sa priučím ako na to. Pozn. Pozor pri registrácii DPH platí , že sa do obratu počíta obrat u daňovníka bez DPH . Ďakujem za radu.
redie
06.12.06,08:08
Milí poraďáci,
potrebujem poradiť v nasledujúcej veci: Mám klienta, ktorý príde príde raz za rok s dokladmi, teraz prišiel v "predstihu" a hneď sa pochválil, že si zvýšil obrat, lebo chce brať úver. Samozrejme, v septembri jeho obrat presiahol 1,5 mil., do 20. októbra mal podať žiadosť o registráciu. Za porušenie uvedeného sú mi sankcie jasné. Ale dorubuje sa DPH za obdobie, v ktorom mal byť platcom DPH, aj nejakým iným spôsobom? Poprípade, okrem sankcie za porušenie registračnej povinnosti ho čaká ešte niečo navyše?
Ďakujem za odpovede.:o

Nakoľko ste nestihli daný termín, navrhujem, aby ste sa registrovali na DU čo najskôr. Za oneskorenú registráciu na DPH je len jedna pokuta, a to podľa 511/1992 §35 (7). Od 2000 do 100000 Sk, pričom výška závisí od správcu dane. Keďže registráciu nie je možné spraviť spätne, nie je možné ani za predchádzajúce obdobia (ktoré ste mali byť registrovaní, ale neboli ste) podať daňové priznanie.;)
dalilada
06.12.06,11:43
Dakujem za odpovede.