Magali
05.12.06,11:52
Ahojte,
mám problémy so susedomm ktorý si včera (4.12.2006) zmyslel, že zruší plot, ktorý bol medzi jeho a našim pozemkom.:mad: Máme dvoch psov, ktorí sú zvyknutí behať na voľno, preto musíme urýchlene postaviť plot nový. Lenže sused mal ten svoj plot postavený na časti nášho pozemku a my si ho teraz posunieme tak, ako by mal správne byť. On tam má však už vysadené nejaké ovocné stromčeky a hrozí že tieto stromčeky budú tesne vedľa nášho nového plotu.

Vie mi prosím niekto poradiť v akej vzdialenosti by mali byť stromy od oplotenia? Prípadne kde by som mohla takú informáciu zistiť?
Magali
07.12.06,04:39
Ahojte všetci.
Vidím, že máte asi dobrých susedov a asi ste sa s takýmto problémom zaoberať nemuseli.

Ja už odpoveď na moju otázku mám. Starosta našej obce mi povedal, že keď sa strom sadí malo by to byť 2 metre od oplotenia a keď po čase vyrastie, jeho koruna by mala byť aspoň 1 meter od oplotenia.

Ak konáre, prípadne korene susedovho stromu zasahujú do vášho pozemku, môžete ich odstrániť, ale len v takej ročnej dobe a v takej miere aby ste strom nepoškodili. Takto nejako je to napísané v Občianskom zákonníku. ;)

P.S. Dúfam, že aspoň niekomu pomôžem. Sebe som už pomohla :D
Bionda
07.12.06,14:02
V prvom rade si to dajte cez geodéziu vymerať a vykolíkovať presne, aby nikto nemohol "pindať" , že ste si to vymerali leda-bolo , je zvláštne, že sused ide likvidovať plot, keď ho v podstate tiež chránil... nuž, ale vzťahy medzi susedmi sú všelijaké. Ale keď potom urobíš oplotenie podľa vymerania, nikto Ti nemôže nič namietať ani na to ak odstrániš tie stromy a kríky , ktoré naozaj sú buď na vašom pozemku, alebo nie sú v súlade s tým ako majú byť vysadené, ale o tom kedy sa odstraňujú ...je prevda ako si uviedla , ale najprv vyzvi suseda, aby si to odstránil sám a ak nie, tak potom to môžeš riešiť Ty.
Magali
08.12.06,05:24
Ahoj Bionda,
jasné že si to dáme vymerať, už som si to aj objednala u geodeta, bude to najsôr za mesiac.

Máš pravdu, že je zvláštne keď sused začne rozoberať plot, ktorý chránil aj jeho pozemky. Lenže nie je to nič zvláštne u suseda, ktorý je na dôchodku, nemá celý deň čo robiť a tak ti jedného dňa začne závidieť, že máš nové auto a že máš novú strechu na dome (na ktorú si si mimochodom musela zobrať úver, ale to jeho nezaujíma). Takže ti kvôli tomu začne robiť napriek. Samozrejme on tvrdí, že my sme s tým začali, napr. že sme si všetky zvody dažďovej vody otočili smerom k nim :confused:, aby im voda podmývala dom. Haha. Ich dom je od nášho domu vzdialený najmenej 100 metrov. Skrátka si vymýšľa blbosti a kvôli týmto jeho blbostiam ja teraz ako darček k Vianociam zaplatím skoro 9000 za vymeranie 150 metrov hranice medzi našimi pozemkami.

Mimochodom ak chcete prerábať alebo robiť plot, musíte to ohlásiť na príslušný obecný alebo mestský úrad ako drobnú stavbu.

Prajem vám príjemný deň a dobré susedské vzťahy :D
Bionda
08.12.06,18:59
Magali, nuz o tom zavideni a neprajnosti by som Ti tiez mohla popisat z vlastnych skusenosti cele elaboraty.
My sme tiez davali geodezii zarobit a dali sme si vykolikovat cely pozemok a spravili plot na vlastne naklady - a veru nie je to lacna zalezitost- hoci susedia vraveli, ze netreba.
Nuz prajem pevne nervy a dufam, ze ani vy a ani my si uz coskoro nebudeme musiet dat do tych plotov 220 Voltov ...
Marína
08.12.06,19:33
Nuz prajem pevne nervy a dufam, ze ani vy a ani my si uz coskoro nebudeme musiet dat do tych plotov 220 Voltov ...
Dievčatá, nebláznite!;)
My sme mali problém na chalupe so susedovým psom. Máme mladých susedov vo veku môjho syna a tí ho zatvárali do ohrady 2x2 metre a keď neboli doma, dokázal zavýjať od žiaľu hodiny. Nielenže ste ľutovali sami seba, ale vám zvieralo srdce aj nad psom. Nechceli nám veriť, pretože ak boli doma, bol v kľude. Dohodli sme sa s manželom, že nech by sa dialo neviem čo, nedovolíme, aby sme nemali korektné vzťahy(v rámci možností) so susedmi. Raz sme ich šokovali pozvaním na opekačku a vtedy sa mohli presvedčiť, čo je to počúvať to zavíjanie. Mladý chcel psa doviesť k nám, že sa to ozaj nedá počúvať. Manžel mu hovorí, že nech si počká aspoň hodinu, keď my to máme zvládať aj 5-6 hodín. A stalo sa neuveriteľné. Podarilo sa nám ich presvedčiť, že starostlivosť o psa nie je len kvalitné krmivo. Sami priznali, že psa dostali do daru a nemajú k nemu vzťah. O pár dní nastalo ticho. Nevedeli sme si to vysvetliť, aj sme sa začali obávať , či mu neublížili. Dopadlo to dobre. Psíček putoval k starým rodičom, ktorí sú celý deň doma a vzťahy so susedmi sa upravili.
camelfly
08.12.06,19:45
Evka, tak to ste vyriesili s muzom salamunsky a s prehladom :) , my mame tiez nastastie celkom slusnych susedov, vedla nas mali psika ktory stale stekal ked sa len nieco pohlo a deti ked boli malicke, tak nemohli spinkat, brali sme to tak, ze aj on je zivy tvor a niektory steka viac iny menej, vyrastli a kupili sme aj my psika, westika, je to taky sibal a presne podobny tomu susedovmu :D , narodilo sa im malinke a situacia sa opakovala ale z druhej strany, ked sa stretneme v zahrade, tak sa len usmievame ako sa nam ta situacia otocila ;) , ale kazdy jeden z nas je nastastie tolerantny jeden k druhemu, takze sa nam zije v celku pokojne co som moc rada.

ja viem ze ako tu pisu dievcata, susedov si nevyberieme a jeden je lepsi a jeden horsi,
ked uz sa doslova pusta k boju, nie je to dobre znamenie a urcite to neprinesie nic dobre, takze sa drzte a nech si vec vyriesite v pokoji lebo tie stresy nestoja za to
PeterBa
10.09.07,15:16
ahojte

chcel by som sa spytat ci nahodou niekto nemate skusenosti so stavbou plotu.

mame mensiu zahradku a je oplotena z kazdej strany ale bohuzial po rokoch uz plot vyzera dost skaredo a chcel by som tam postavit nejaky krajsi. zatial iba z prednej strany.
Chcel by som sa spytat ci je k tomu potrebne stavebne povolenie a povolenie od susedov kedze ide iba o predny mur a nie mur medzi pozemkami.

Zarovno s tym by som vsak chcel upravit aj chodnik pred zahradkou, hlavne obrubnik je tam hrozne vysoky a tiez pozemok predpripravit na stavbu domu. Hned za plotom su totiz pripojky na plyn, el., voda a kanalizacia.
rad by som vedel ci sa to vobec da zrealizovat hlavne napojenie na kanalizaciu bez toho aby som ju zatial vyuzival.(predisiel by som tak nutnosti dva krat "rozrypat" chodnik, kanalizacia je hned pod chodnikom pred plotom)

Cize za niekolko rokov by uz bol pozemok pripraveny na stavbu domu bez nutnosti prerabat chodnik a mur/plot, stacilo by potiahnut IS dalej na pozemok a zacat stavat
Dakujem za rady a vsem kto sa docital az sem;)
Cecilia
10.09.07,16:02
Na tieto otázky dostaneš vyčerpávajúcu odpoveď na vašom stavebnom úrade vo vašej obci alebo v meste. U nás je to stavebný úrad pri Obecnom úrade.
Tam Ti povedia, že ak chceš búrať starý plot, musíš si ísť pre povolenie na odbor životného prostredia, tam ti zas povedia, že keď máš čo len jeden fúrik odpadu, musíš hlásiť, ako s ním naložíš a tak Ťa popreháňajú, že Ťa prejde chuť niečo stavať .
wagner
10.09.07,19:19
Pozri si stavebný zákon - na výmenu plotu pokiaľ nemeníš jeho trasu, nepotrebuješ stavebné povolenie. Na prípojku pokiaľ tam nie je žiadna existujúca stavba budeš potrebovať asi stavebné povolenie. Dá sa to vybaviť, len je potrebné získať stanoviská dotknutých orgánov štátnej správy. O ktoré stanoviská sa jedná, by Ti mali povedať na Obecnom úrade,kde si pôjdeš pýtať žiadosť o stavebné povolenie.
PeterBa
11.09.07,09:51
dakujem za odpovede

skusim napisat asi priamo na stav. ur.

dik
jezimatka
12.07.11,17:44
Ahojte,
Chcela by som sa opýtať, či má niekto skúsenosť s tým, že obec nariadila aby na oplotenie pozemku bolo stavebné povolenie.
Kúpila som za mojím domom pozemok, ktorý bol v katastrofálnom stave, plot zbúraný, smetisko atď. chcem si ho upraviť na oddychovú zónu,a hlavne chcem tam postaviť garáž. Tak som ohlásila stavbu garáže a pridala som aj plot pre istou. Problém nastal vtedy, keď pracovník zo stavebného úradu išiel okolo a povedal, že mi stavbu plotu nepovolí lebo je blízko cesty a z druhej strany od potoka tiež že je blízko. Môže mi takto diktovať podmienky a ukrátiť ma o moj majetok o meter z každej strany? Chce vyjadrenie cestárov a povodia Váhu na umiestnenie plota, pritom povodie Váhu o potok nezakopol no najmenej 30 rokov a dosť vymýva breh na mojej strane no to ich vôbec nezaujíma. Pomôže mi niekto s týmto problémom...
lubko6394
13.07.11,05:50
Ahojte,
Chcela by som sa opýtať, či má niekto skúsenosť s tým, že obec nariadila aby na oplotenie pozemku bolo stavebné povolenie.
Kúpila som za mojím domom pozemok, ktorý bol v katastrofálnom stave, plot zbúraný, smetisko atď. chcem si ho upraviť na oddychovú zónu,a hlavne chcem tam postaviť garáž. Tak som ohlásila stavbu garáže a pridala som aj plot pre istou. Problém nastal vtedy, keď pracovník zo stavebného úradu išiel okolo a povedal, že mi stavbu plotu nepovolí lebo je blízko cesty a z druhej strany od potoka tiež že je blízko. Môže mi takto diktovať podmienky a ukrátiť ma o moj majetok o meter z každej strany? Chce vyjadrenie cestárov a povodia Váhu na umiestnenie plota, pritom povodie Váhu o potok nezakopol no najmenej 30 rokov a dosť vymýva breh na mojej strane no to ich vôbec nezaujíma. Pomôže mi niekto s týmto problémom...

No chybu si spravila hned na začiatku - ten plot si mala dať ako oznámenie o oprave plota. Ak tam ešte máš zvyšky toho plota, tak si to pofoť, zo stavebného povolenia to stiahni a daj oznámenie o oprave. Možno to takto prejde aj bez toho, že by si bola geneticky opálenejšia. Riziko toho, že ťa budú buzerovať je veľmi vysoké. Ideál by bol najskôr ten plot z SP vyškrtnúť a s plotom začať neskôr - o rok, dva keď šimel zadrieme.
jezimatka
13.07.11,17:10
A aký postih mi hrozí ak to spravím bez povolenia?
Oliwa
13.07.11,17:19
No keďže nie si Cyril Talapka, tak Ti ho môžu aj nariadiť zbúrať... Na tvoje náklady.
O zbúranej čiernej stavbe na Slovensku neviem, ale plot... to je menšie sústo, to by šlo, ak natrafíš na takých ľudí zo stavebného úradu...