Ing. Jolana Strýčková
05.12.06,12:18
Pri ktorých osobných prekážkach v práci na strane zamestnanca poskytuje zamestnávateľ pracovné voľno s náhradou mzdy?

Napríklad ako je to v čase práceneschopnosti zamestnanca, v čase kedy má neplatené voľno, keď sprevádza rodinného príslušníka na vyšetrenie atď.
Ing. Jolana Strýčková
05.12.06,11:22
Pri osobných prekážkach v práci poskytne zamestnávateľ zamestnancovi náhradu mzdy podľa §141 ZP na nevyhnutne potrebný čas a na ustanovenú dobu ( jedného, dvoch a viac dní) nasledovne:





Dôvod prekážky v práci


Náhrada mzdy za nevyhnutne potrebný čas

Vyšetrenie alebo ošetrenie zamestnanca v zdravotníckom zariadení

najviac na 7 dní v kalendárnom roku

Sprevádzanie rodinného príslušníka do zdravotníckeho zariadenia na vyšetrenie alebo ošetrenie

najviac na 7 dní v kalendárnom roku

Sprevádzanie zdravotne postihnutého dieťaťa do zariadenia sociálnej starostlivosti

najviac na 10 dní v kalendárnom roku,

Úmrtie rodinného príslušníka

na 1-3 dni podľa rodinného vzťahu na účasť a obstaranie pohrebu

Znemožnenie cesty do zamestnania z poveternostných dôvodov individuálnym dopravným prostriedkom, ktorý používa zdravotne postihnutý zamestnanec

najviac na 1 deň

Presťahovanie zamestnanca

iba v tom prípade, ak je
sťahovanie zamestnanca v záujme zamestnávateľa

V iných prípadoch ako uvádza ZP je dohoda možná v kolektívnej zmluve alebo v pracovnej zmluve zamestnanca.

na poskytnutí náhrady mzdy sa môžu zamestnanec

a zamestnávateľ iba dohodnúť

Ivča
28.01.09,15:36
Môže byť pracovníčke poskytnuté pracovné voľno s náhradou mzdy za účasť na pohrebe rodiča bývalého manžela. V čase pohrebu už sú rozvedení.
hontapex
13.03.09,06:19
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať či mám nárok ako tehotná na návštevu u lekára nad rámec 7 dní v roku s náhradou mzdy. Ďakujem
Tweety
13.03.09,06:22
Áno, má, limit 7 dní pre ňu neplatí.
hontapex
13.03.09,07:01
Ďakujem len som si chcela byť istá.
kikuľka
30.06.09,07:04
Zamestnanec si vyčerpal limit 7 dní na návštevu lekára do 30.5. a 30.6. oznámil ukončenie pracovného pomeru k 31. 8. Ako postupovať ? Môže mať preplatený celý limit alebo je potrebné to nejakým spôsobom korigovať? Ak áno, tak ako ?
kikuľka
11.08.09,08:57
Vie mi niekto odpovedať ?
Jozef Mihál
11.08.09,19:39
Na strane uvedeného zamestnanca je všetko v poriadku, má nárok na čerpanie 7 dní plateného voľna bez ohľadu na to, že PP končí k 31.8.
Misicka21
06.10.09,12:24
Zamestnanec už má vyčerpanú dovolenku a potrebuje ešte, čo vtedy?? čo sa dá v tomto prípade robiť?? zamestnávateľ mu schválil voľno, je niečo v zákone čo sa mu môže dať miesto dovolenky??
nejaké ospravedlnené voľno, ktoré netreba nahlasovať na SP?? alebo dodatková dovolenka, neplatené voľno??
mimča
16.09.10,09:44
Dobrý deň, môže byť zamestnancovi, ktorý je rozvedený poskytnuté pracovné voľno s náhradou mzdy ak sprevádza do zdravotníckeho zariadenia bývalú manželku? resp. je bývala manželka ešte rodinným príslušíkom?
milanr
03.10.13,12:27
Dobrý deň, potrebujem vedieť ako určiť nárok zamestnanca na pracovné voľno s náhradou mzdy v prípade účasti na pohrebe rodinného príslušníka - § 141 ods. 2 písm. d) ZP v prípade, že zamestnanec má nerovnomerne rozvrhnutý pracovný čas a v deň účasti na pohrebe mal podľa rozdeľovníka zmien odpracovať 11,5 h zmenu. Má zamestnanec v tomto prípade nárok na náhradu mzdy pri tejto prekážke v práci na 11,5 h (§ 141 ods. 4 ZP) alebo na 7,5 h (priemerná dĺžka)? Koľko hodín sa v jeho prípade považuje za 1 deň? Ďakujem
Jozef Mihál
04.10.13,12:28
Zamestnanec má nárok v rozsahu zodpovedajúcom dĺžke vopred určenej pracovnej zmeny - v danom prípade 11,5 hodiny.

Uvedené vyplýva z § 141 ods. 4 ZP, niečo iné je "návšteva lekára", kedy sa podľa § 141 ods. 5 "spriemerováva".
Arava
14.01.14,05:50
Prosím poraďákov o radu, má zamestannec nárok na pracovné volno s náhradou mzdy v prípade vybavovania pohrebných náležitostí a účasti na pohrebe rodinného príslušníka - matky aj prípade keď je vo firme nariadená celozávodná dovolenka???
Arava
14.01.14,09:45
Nikto mi neporadí?
zlolen
07.03.14,05:48
Dobrý deň
Pracovné voľno s náhradou mzdy (http://www.porada.sk/mzdy#__AUTOKW) sa poskytne na nevyhnutný čas 7 dni na vyšetrenie u lekára. Neviem sa nikde dočítať do tohto času sa započíta aj cesta k lekárovi a od lekára, čas v čakárni, lebo len to vyštrenie napr. 1/2 hodiny a to ostatné ako riešiť v mzdovej učtárni, má to byť dovolenka (http://www.porada.sk/dovolenka#__AUTOKW), alebo si to nadpracovať.
Lekára nemáme vždy v mieste pracoviska, teba vycestovať za ním.
Prosím poraďte nám.

Ďakujeme

Ešte raz sa vrátim k mojej otázke, budem musieť za pár dní spracovať výplaty za marec, ak ZĽ uzná maximálne len tri hodiny návštevu lekára môžem dostať za tie 4,5 hodiny absenciu,
keď som bola s dieťaťom u lekára a v ten deň som sa už do práce nevrátila?
Mám nárok na voľno celý deň, alebo nie, kto by mi vedel poradiť.

Ďakujem
pavlinka
07.03.14,06:06
Má zamestnanec nárok na náhradu mzdy pri pracovnom volne keď vybavuje pozostalosť ,poručníctvo pre maloleté deti po zosnulom manželovi ?
Jozef Mihál
07.03.14,06:47
Má zamestnanec nárok na náhradu mzdy pri pracovnom volne keď vybavuje pozostalosť ,poručníctvo pre maloleté deti po zosnulom manželovi ?

Zákonník práce, § 141 ods. 2 písm. d) bod 1.:

"Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi pracovné voľno z týchto dôvodov a v tomto rozsahu...

... úmrtie rodinného príslušníka ...

... pracovné voľno s náhradou mzdy na dva dni pri úmrtí manžela alebo dieťaťa a na ďalší deň na účasť na pohrebe týchto osôb"

V tomto rozsahu Zákonník práce stanovuje povinnosť poskytnúť pracovné voľno s náhradou mzdy, teda 2 dni "na vybavovanie" a 1 deň pri samotnom pohrebe zosnulého manžela.

Podľa ods. 3 zamestnávateľ môže "nepovinne" poskytnúť aj viac dní pracovného voľna s náhradou mzdy.
Ľaľa
05.12.14,17:12
Dobrý večer. Prosím poradiť, zamestnanec darca krvi si bol prevziať striebornú jánskeho plaketu. Má zamestnanec na tento deň nárok na pracovné voľno s náhradou mzdy? Ďakujem.