JDM
05.12.06,12:23
Prosím poraďákov o odobrenie:
Spoločnosť si prenajíma od rakúskej firmy úplátcu DPH len v Rakúsku/kamion, mesačne chodia faktúry za prenájom, ja to účtujem len celkovú sumu na 518/321 bez DPH. Je to správne?
Ďakujem.
Petosev
05.12.06,14:29
Táto služba podlieha samozdaneniu v krajine ktorá pridelili objednávateľovi IČ DPH, resp. v krajine, ktorej zdaniteľná osoba, v ktorej prospech bola služba dodaná, podniká, t.j. v SR. Odpočítať daň môžeš, keď danú službu použiješ na účely podnikania- obchody s daňou. Odpočítať ju môžeš keď máš fa.
liba2
05.12.06,20:55
Prosím poraďákov o odobrenie:
Spoločnosť si prenajíma od rakúskej firmy úplátcu DPH len v Rakúsku/kamion, mesačne chodia faktúry za prenájom, ja to účtujem len celkovú sumu na 518/321 bez DPH. Je to správne?
Ďakujem.
Ak sa pýtaš na účet 518 - tak ten je správny.
ALBO
06.12.06,13:00
Prosím poraďákov o odobrenie:
Spoločnosť si prenajíma od rakúskej firmy úplátcu DPH len v Rakúsku/kamion, mesačne chodia faktúry za prenájom, ja to účtujem len celkovú sumu na 518/321 bez DPH. Je to správne?
Ďakujem.

Fakturuje vam rakušan za najom kamionu, čo je dopravný prostriedok.
V § 15/8/f a súčasne v ods. 7 je, že miesto dodania pri nájmeHM je tam, kde je sídlo odberateľa, s výnimkou dopravných prostriedkov. Takže tam nie ste a musíte sa vrátiť na § 15/1, podľa ktorého je miesto dodania tam, kde má dodávateľ sídlo, čo bude asi v rakúsku. Takže rakúšan pravdepodobne- aspoň by mal- odvádza DPH v rakúsku a vy nemáte povinnosť samozdanenia. Do DPriz. toto neuvádzate ale do zostavy podľa § 70 ano.
DušanČ
06.12.06,14:47
Súhlasím s ALBO. Pri prenájme dopravného prostriedku by v tomto prípade mal Rakúšan fakturovať prenájom s rakúskou DPH a túto v rámci krajiny odviesť. Ty máš tu 2 možnosti. Buď si celý prenájom účtovať do nákladov na 518, alebo túto DPH viesť na samostatnom účte a po splnení podmienok rakúskeho zákona o DPH požiadať správcu dane v Rakúsku o jej vrátenie. Nato je ale potrebné sa oboznámiť s rakúskym zákonom o DPH.