4326
05.12.06,13:26
Ahojte vospolok,

už som túto tému raz rozoberala, ale teraz som natrafila na CD, ktoré mi prišlo s Poradcom 3/07 na iný názor.
Takže chcem sa ešte raz opýtať, či je môžné prerušiť daňové odpisy u majetku, ktorý je obstaraný na leasing.
V danom príklade na cd je uvedené: .........Ak je dohodnutá doba 36 mesiacov, daňovník musí automobil odpísať počas tejto doby. Podľa nášho názoru nie je možné uplatniť § 22 odst. 9 o dani z príjmov o prerušení odpisovania. Ak daňovník neuplatnik odpis za rok 2005 je to v jeho rozhodnutí. Ak chce daňovník uplatniť daňový odpis za rok 2005 má na to možnosť formou dodatnočného daňového priznania.

Aký je váš názor na prerušenie odpisovania majetku obstaraného formou leasingu?
Ďakujem
suzuki
05.12.06,12:31
AJ ja som sa stretla s týmto názorom, ale nikto mi to nevedel zdôvodniť paragrafmi.
Jana Acsová
05.12.06,12:48
Aký je váš názor na prerušenie odpisovania majetku obstaraného formou leasingu?
Že z hľadiska daňového nie je možné prerušiť odpisovanie majetku, ktorý sa obstaráva formou finančného prenájmu a odpisuje podľa § 26 ods. 8 ZDP.
JanaSys
05.12.06,12:49
Ja len skúšam.
§ 26 (8) Hmotný majetok prenajatý formou finančného prenájmu okrem pozemkov odpíše nájomca počas doby trvania prenájmu do výšky 100 % hodnoty istiny podľa osobitného predpisu 1). Pri určení spôsobu odpisovania sa nepoužijú ustanovenia § 27 a28, ale výška odpisu sa určí rovnomerne pomernou časťou pripadajúcou na každý kalendárny mesiac doby prenájmu zvýšenej o náklady súvisiace s obstaraním predmetu finančného prenájmu vynaložené nájomcom do doby zaradenia tohto majetku do užívania. Pri postúpení nájomnej zmluvy sa odstupné zaplatené nad rámec celkovejsumydohodnutých platieb odpisuje ako súčasť vstupnej ceny rovnomerne počas zostávajúcej doby trvania nájomnej zmluvy. V prípade predĺženia alebo skrátenia dohodnutej doby finančného prenájmu sa už uplatnené odpisy spätne neupravujú a zvyšná časť odpisovanej hodnoty sa rozpočítava rovnomerne až do novej dohodnutej doby ukončenia finančného prenájmu.

Keby sa prerušili odpisy, porušila by sa požiadavka rovnomerného rozloženia odpisov.

§22 (9) Daňovník môže uplatňovanie odpisov hmotného majetku prerušiť, a to len na jedno celé zdaňovacie obdobie alebo viac celých zdaňovacích období; v ďalšom zdaňovacom období daňovník pokračuje v odpisovaní tak, ako by nebolo prerušené, pričom celková doba odpisovania sa predlžuje o dobu prerušenia odpisovania. Prerušenie odpisovania nemôže uplatniť daňovník, ak uplatňuje výdavky podľa § 6 ods. 10; v takom prípade daňovník vedie odpisy len evidenčne a o túto dobu nemôže lehotu určenú na odpisovanie hmotného majetku predĺžiť.

Pri finančnom prenájme sa nemôže predĺžiť doba odpisovania, lebo sa majetok musí odpísať počas doby nájmu.
Jana Acsová
05.12.06,13:17
Keby sa prerušili odpisy, porušila by sa požiadavka rovnomerného rozloženia odpisov.Áno ... spomínaný § 26 ods. 8 by nebol dodržaný ... a to je stanovenie podmienok daňového odpisovania majetku počas doby trvania finančného prenájmu.
Džudi
05.12.06,13:23
Na 100 % nie je možné prerušiť odpisovanie pri FL , takto to aj od Ing. Faiglovej z MF zo školení vysvetľuje.
4326
06.12.06,10:20
Ďakujem za objasnenie tohto problému.