sonička
05.12.06,12:26
Chcem sa spýtať neviete niekto aký je postup keď zamestnanec zmení poisťoňu /od nového roku k 01.01.2007/ čo musí zamestnávateľ urobiť do konca roka?
Tweety
05.12.06,11:29
Chcem sa spýtať neviete niekto aký je postup keď zamestnanec zmení poisťoňu /od nového roku k 01.01.2007/ čo musí zamestnávateľ urobiť do konca roka?Do konca roka nič. Až v novom roku pošle odvody do novej ZP.Doplním, ak je to úplne nová poisťovňa,v ktorej nie je prihlásený ako zamestnávateľ, tak v januári zašle prihlášku zamestnávateľa.
duficek
05.12.06,11:33
Do konca roka nič. Až v novom roku pošle odvody do novej ZP.Doplním, ak je to úplne nová poisťovňa,v ktorej nie je prihlásený ako zamestnávateľ, tak v januári zašle prihlášku zamestnávateľa.netreba v starej poistovni podat odhlasku a v novej prihlasku zamestnavatela, aspon kvoli VS platby ?
Tweety
05.12.06,11:36
netreba v starej poistovni podat odhlasku a v novej prihlasku zamestnavatela, aspon kvoli VS platby ?
Ak odchodom tohto jediného poistenca už žiadny iný nie je, tak je potrebné podať odhlášku, ale ak nie je to tak, a ostávajú tam zamestnanci naďalej, tak na odhlášku nie je dôvod.
sonička
05.12.06,11:38
A ku koncu roka netreba aby sme mi ako zamestnávateľ odhásili nášho zamestnanca z pôvodnej poisťovne ak k 01.01.2007 prihlásili do novej poisťovne najprv ako zamestnávateľ a potom aj zamestnanca?
Marína
05.12.06,11:46
Do 8. 1 2007 oznámi ZP, v ktorej poistný vzťah trval do 31. 12.2006, na tlačive Oznámenie zamestnávateľa o zamestnancovi pri zmene platiteľa poistného ukončenie povinnosti platenia odvodov.
Do 8. 1. 2007 oznámi ZP, v ktorej poistný vzťah vzniká k 1. 1. 2007 na vyššie uvedenom tlačive začiatok povinnosti platenia odvodov.
Do 8. 1. 2007 prihlásiť zamestnávateľa na tlačive Prihláška zamestnávateľa v prípade, ak ešte nie je registrovaný v ZP, v ktorej k 1. 1. 2007 vzniká povinnosť platenia odvodov za daného zamestnanca.
Vivalavita
05.12.06,12:27
Ak odchodom tohto jediného poistenca už žiadny iný nie je, tak je potrebné podať odhlášku, ale ak nie je to tak, a ostávajú tam zamestnanci naďalej, tak na odhlášku nie je dôvod.
Podľa mňa sa zamestnávateľ nemusí odhlasovať, ak tam aj nemá žiadneho zamestnanca.
abel
05.12.06,13:33
Čo všetko dokáže byrokracia. :eek:
Namiesto toho, aby si poisťovne medzi sebou "posunuli" všetky potrebné informácie, zamestnávateľ musí "vypotiť" 3 lajstrá.
To všetko len preto, že jeho zamestnanec sa rozhodol prepoistiť. Niečo je zhnité v štáte dánskom!!! :( :mad: :confused:
Načo chodiť tak ďaleko - už sme v únii a niečo je zhnité aj v štáte slovenskom.
tuta
05.12.06,18:43
Podľa mňa sa zamestnávateľ nemusí odhlasovať, ak tam aj nemá žiadneho zamestnanca.

Ak sa zamestnávateľ neodhlási zdravotné poisťovne žiadajú mesačné výkazy.
Monika Kováčová
05.12.06,18:55
Ak sa zamestnávateľ neodhlási zdravotné poisťovne žiadajú mesačné výkazy.

A to aj napriek tomu, že už v evidencii nemajú u takéhoto zamestnávateľa žiadneho zamestnanca.... smutné ... a hrozne papierové...
Vivalavita
05.12.06,19:59
Odo mňa to zatiaľ žiadna ZP nežiadala.
Pozrela som si všetky povinnosti, ktoré mi vyplývajú ako zamestnávateľovi voči ZP a nikde som nenašla, že pri odhlásení zamestnanca, by som mala posielať nulové výkazy.

Pripojíte mi niekto § podľa ktorého mi takáto povinnosť vyplýva zo zákona?
ajobs
05.12.06,20:32
Niečo je zhnité v štáte dánskom!!! :( :mad: :confused:

mimotemy Something is rotten in State of Denmark. Originally by William Shakespeare.
Nedalo mi napísať to v originále, len aby som zdôraznil, že v tomto našom štáte je to niekedy aj 2-krát.
duficek
05.12.06,21:04
pre Slovensko ale bohuzial plati :
VSETKO je zhnite v state Slovenskom....to povedal optimista...:)
Vivalavita
06.12.06,08:35
Ak sa zamestnávateľ neodhlási zdravotné poisťovne žiadajú mesačné výkazy.
Zatiaľ mám odpoveď len z jednej ZP:

"Dobrý deň,

dovoľujem si odpovedať na Vašu otázku:

akonáhle nemáte vo Vašej firme zamestnaného ani jedného zamestnanca s našou zdravotnou poisťovňou, nemusíte sa odhlasovať, ani zasielať nulové výkazy. U nás sa odhlásením posledného zamestnanca ukladáte ako Ukončená činnosť. Akonáhle budete mať zamestnanca s našou poisťovňou, nemusíte sa znovu ako zamestnávateľ nahlasovať, nahlásite len svojho zamestnanca.

Prajem krásny deň

Renáta Vojtechovská
Zákaznícky servis
DÔVERA zdravotná poisťovňa, a. s.
Generálne riaditeľstvo
Čulenova 5, P. O. BOX 226
810 00 Bratislava "
Iveta Matlovičová
06.12.06,11:31
Mne prišla zo SZP táto odpoved:

"Dobry den,

pri zmene zdravotnej poistovne staci ak poslete postou oznamenie o platitelovi na daneho zamestnanca. A tak isto predchadzajucej poistovni oznamit ukoncenie.

S pozdravom
Register poistencov"
Muška
07.12.06,10:19
Ja mám odpoveď od ZP Apollo:
Dobrý deň,
Ak odhlásite posledného zamestnanca - nášho poistenca, nemusíte sa ako platiteľ odhlasovať ani posielať nulové výkazy.
Ľ. Snopko
Monika Kováčová
07.12.06,15:12
No veď skúste sa spýtať vo Všeobecnej... odpoveď pravdepodobne písomnú ani vôbec nedostanete...
A ak áno, určite bude iná ako z ostatných poisťovní. Žiaľ, práve Všeobecná má najviac poistencov a preto je i najčastejšie spracovávaná. Určite tie nulové výkazy vyžadujú - aspoň teda vyžadovali začiatkom tohto roka. Robila som ich.
Anonymka
13.12.06,11:36
U nás je tiež podobná dilemma, avšak mňa by zaujímala iná vec. Nevie niekto, kde sa nájdu tlačivá (prihlášky,odhlášky,atď) do poisťovne UNION? Máte skúsenosť?

Ďakujem. :)
brm
13.12.06,12:12
union už hodil tlačivá na svoju stránku, už som obháňala aj FormEdik, aby to tam dali....
brm
13.12.06,12:14
keď už sa bavíme o zmene poisťovní...vie niekto ako bude vyzerať fúzia Dôvery so Sideriou? čo nás chudákov čaká? zatiaľ som sa nedopátrala postupu...
Jana3
21.12.06,08:50
Ahojte,
viete mi poradiť, či zamestnávateľ nahlasuje do zdravotnej poisťovne zmenu zdravotnej poisťovne zamestnanca /od 1.1./?
Tweety
21.12.06,08:55
Ahojte,
viete mi poradiť, či zamestnávateľ nahlasuje do zdravotnej poisťovne zmenu zdravotnej poisťovne zamestnanca /od 1.1./?
ÁNo, oznámi to ZP.
Nutricia
21.12.06,08:55
Áno nahlasuje sa zmena pokial zamestnanec zmenil poistovnu do 30.9.2006.K 31.12.2006 dáš odhlášku na tlačive oznámenie zamestnávatela o poistencoch pri zmene platitela poistného na verejné zdravotné poistenie zo starej poistovne a od 1.1.2007 prihlášku do novej poistovne.
KvetkaK
21.12.06,09:07
Nemusí byť tá odhláška do 31.12.2006, stačí ju dať do 8.1.2007.
Ak sa mýlim, opravte ma. :)
Nutricia
21.12.06,09:10
Ja som napísala že k 31.12.2006 nie do 31.12.2006.
KvetkaK
21.12.06,09:29
Prepac mi, zle som si precitala. Ale tak doplnila som informaciu dokedy to musi urobit. :)
tinaM
21.12.06,09:53
Ak sa zamestnávateľ neodhlási zdravotné poisťovne žiadajú mesačné výkazy.
Stalo sa mi v praxi. Zamestnanec si zmenil zdrav.poisťovňu a zámestnávateľovi túto zmenu neohlásil. Trvalo to asi 4 roky, keď sme odvádzali poistné do inej poisťovne. Zmenila som program na výpočet miezd, v ktorom na výplatnú pásku program vypisuje názov zdrav.poisťovne. Vtedy sa zam. ohradil, že on predsa nie je v tejto poisťovni. Boli s tým problémy, kde samozrejme utrpel zamestnávateľ. Od vtedy dávam do prac.zmluvy, že neohlásenie zmeny zdrav.poisťovne sa bude považovať za hrubé porušenie prac.disciplíny.
Mám na to svoj názor. Prečo je zamestnávateľ povinný znášať ešte aj nezodpovednosť svojho zamestnanca? Hlavne, že má neúrekom povinností voči zamestnancom!:cool:
tuta
21.12.06,10:06
S Tvojim názorom súhlasím. A prečo je zamestnávateľ povinný znášať ešte aj nezodpovednosť svojho zamestnanca? Na to nám nikto nedá odpoveď.:cool:
Jozef Mihál
21.12.06,13:12
Zamestnanec má tiež svoje povinnosti, medzi ne patrí povinnosť nahlásiť zamestnávateľovi zmenu ZP. § 23 ods.5 zákona 580/2004.

Pokuta (zamestnancovi) je do výšky 10000 Sk, udeľuje ju Úrad pre dohľad.
fipina
02.01.07,06:01
Ako je to s povinnosťami pri poisťovni Dôvera plus?
Mám zamestnancov zo Sidérie aj Vzájomnej, ktorí prešli do Dôvery. Tiež treba prihlášku zamestnávateľa aj zamestnanca?
brm
02.01.07,08:39
ja som im tam písala pred sviatkami, a dostala som práve strááášne milú odpoveď...vraj nič netreba, oni si to preveksľujú....len aby mančaft zo sideria sa vyskytol v prílohe výkazu do dôvery za január....hurá hurá hurá ak je to pravda...neviem tú odpoveď prilepiť, ale mám to čierne na bielom!
Jozef Mihál
02.01.07,08:44
brm, ja tvoj príspevok vidím čierne na modrom?!
Jano22
02.01.07,09:04
Ako je to s povinnosťami pri poisťovni Dôvera plus?
Mám zamestnancov zo Sidérie aj Vzájomnej, ktorí prešli do Dôvery. Tiež treba prihlášku zamestnávateľa aj zamestnanca?

Na stránke http://www.vzpd.sk/
uvádza zdravotná poisťovňa Dôvera+, že sa dá u nich informovať bezplatne
na tel. čísle 0800 150 150
Druhá otázka je či nebude dnes linka preťažená a či budú vedieť aj tam odpovedať na položené otázky.
vema
02.01.07,12:53
Mám zamestnanca,ktorý prestupuje do zdravotnej poisťovne UNION.Neviem sa zorientovať,registráciu zamestnávateľa a jeho prihlásenie a tiež výkazy budem posielať na ústredie do Bratislavy,alebo u nás na pobočke.Však sa tam nemôžem dovolať.
Zoltán Kovács
02.01.07,12:57
Mám zamestnanca,ktorý prestupuje do zdravotnej poisťovne UNION.Neviem sa zorientovať,registráciu zamestnávateľa a jeho prihlásenie a tiež výkazy budem posielať na ústredie do Bratislavy,alebo u nás na pobočke.Však sa tam nemôžem dovolať.

Ja si myslím, že nič sa nestane ak všetko vybavíš na pobočke do kotrej firma patrí. Aj mesačné výkazy by som kludným srdcom posielal tam, tak ako v ostatných ZP.
brm
02.01.07,13:15
Mám zamestnanca,ktorý prestupuje do zdravotnej poisťovne UNION.Neviem sa zorientovať,registráciu zamestnávateľa a jeho prihlásenie a tiež výkazy budem posielať na ústredie do Bratislavy,alebo u nás na pobočke.Však sa tam nemôžem dovolať.
nevieš sa dovolať? tak ani neskúšaj ísť osobne na bajkalskú...rozdrapí ťa hneď medzi dverami...frčia až 2, slovom DVA stoly....zažiť a umreť:mad:
vema
02.01.07,13:24
nevieš sa dovolať? tak ani neskúšaj ísť osobne na bajkalskú...rozdrapí ťa hneď medzi dverami...frčia až 2, slovom DVA stoly....zažiť a umreť:mad:Dík...:) :) :)
katkaj
02.01.07,13:59
nevieš sa dovolať? tak ani neskúšaj ísť osobne na bajkalskú...rozdrapí ťa hneď medzi dverami...frčia až 2, slovom DVA stoly....zažiť a umreť:mad:

Ja som sa tam dnes snažila dovola už asi stokrát :eek: A na dlhšie je moja snaha vyčerpaná :confused: Myslím že zase niekto nezvládol svoj " veľký začiatok " ;)
ANNAP
02.01.07,15:42
Ide ma poraziť, pred mesiacom som dala oznam zamestnancom, kto zmenil zdrav. poisťovňu nech oznámi zamestnávateľovi.Dnes mi prišlo 8 zamestnancov nahlásiť zmenu.Zmena sa týkala poisťovní Union, Dôvera a Európska. Ani jeden zamestnanec nedostal pokyn od pracovníka, ktorý s ním robil zmluvu, že to má nahlásiť zamestnávateľovi.Zamestnanci sa tvárili, že čo ja po nich chcem,že či musím všetko vedieť.Kde sú tie časy, keď iná poisťovňa nezobrala prihlášku poistenca, pokiaľ nebola potvrdená zamestnávateľom? Veď ak by mi to dnes nenahlásili, tak ja môžem platiť mesiace možno aj roky do starej poisťovne.Kto znáša potom dôsledky - samozrejme zamestnávateľ. Zdá sa Vám to v poriadku ?
Ludula
02.01.07,16:59
Na stránke http://www.vzpd.sk/
uvádza zdravotná poisťovňa Dôvera+, že sa dá u nich informovať bezplatne
na tel. čísle 0800 150 150
Druhá otázka je či nebude dnes linka preťažená a či budú vedieť aj tam odpovedať na položené otázky.
Linka je asi preťažená, lebo sa dnes na ich stránku nemôžem dostať. Nemá niekto tlačiva : Oznámenie poistenca(prihlášku SZČO), prihlášku zamestnávateľa a zamestnanca do tejto poisťovne?
Ďakujem.
Ludula
brm
02.01.07,18:52
ja mám...len to nevem sem prilepiť...hoď mi do ss mailovú adresu, alebo skype
sta
03.01.07,05:45
Ahojte, viete mi prosím niekto poradiť?
Ak mi prechádza zamestnanec zo VšZP do Dôvery a ako zamestnávateľ som prihlásená v Siderii:
1. Nemusím už posielať prihlášku Zamestnávateľa do Dôvery?
2. Pošlem iba "Oznámenie ZĽ o poistencoch pri zmene...." (prihláška zamestnanca)?
3. Použijem na to tlačivo Siderie alebo Dôvery? :confused:
brm
03.01.07,06:10
neviem odkiaľ si, ale každá pobočka iný výklad...doporučujem osobne sa informovať u vás na príslušnej pobočke kam patríš...mne síce povedali že nemusím nič že oni si to preregistrujú sami ale náhoda je blbec...a snaživý blbec na nejakej pobočke je pohroma...ti možno povie niečo iné...:D
sta
03.01.07,06:38
neviem odkiaľ si, ale každá pobočka iný výklad...doporučujem osobne sa informovať u vás na príslušnej pobočke kam patríš...mne síce povedali že nemusím nič že oni si to preregistrujú sami ale náhoda je blbec...a snaživý blbec na nejakej pobočke je pohroma...ti možno povie niečo iné...:D

Ďakujem :) Som z BA, ale tipujem, že tak skoro sa tam nedovolám :o
Dragašeková Mária
03.01.07,06:42
Na pôvodnu ZP podat oznamenie o ukončeni a do novej ZP oznamenie o začiatku poistenia, resp. ak ide o novú ZP tak zamestnavatel musi vyplnit aj registracný list zamestnavatela tlaciva sú na internete k dispozicii.
Mária
Arava
03.01.07,08:18
Na pôvodnu ZP podat oznamenie o ukončeni a do novej ZP oznamenie o začiatku poistenia, resp. ak ide o novú ZP tak zamestnavatel musi vyplnit aj registracný list zamestnavatela tlaciva sú na internete k dispozicii.
Mária
To myslíte vážne:confused: že pri zmene zdravotnej poisťovne, musí zamestnávateľ zamestnanca odhlásiť z pôvodnej ZP a následne prihlásiť od 1.1.2007 do novej ZP????
katkaj
03.01.07,08:20
To myslíte vážne:confused: že pri zmene zdravotnej poisťovne, musí zamestnávateľ zamestnanca odhlásiť z pôvodnej ZP a následne prihlásiť od 1.1.2007 do novej ZP????

Vážne to myslia naše zákony ;)
marym
03.01.07,10:37
Citát zo stránky ZP Union: Písomne oznámiť Union zdravotnej poisťovne, a. s. spôsobom určeným Úradom pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, najneskôr do ôsmich pracovných dní, zmenu platiteľa poistného t. z., prihlásiť poistenca pri vzniku pracovného pomeru a odhlásiť pri skončení pracovného pomeru. Zmeny platiteľa poistného z dôvodu uvedeného v § 11, ods.8, t. z., oznamovať skutočnosti rozhodujúce pre vznik alebo zánik povinnosti štátu platiť poistné , napr. PN, OČR, odchod do dôchodku a pod. Túto zmenu treba oznámiť do konca kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom došlo k zmene. Zmeny platiteľa poistného, z dôvodu uvedeného v § 11, ods. 9, t. z., že za poistenca bol platiteľom poistného štát, ale jeho príjem v danom roku presiahol ½ úhrnu minimálnych miezd. Túto zmenu treba oznámiť najneskôr v termíne pre podanie ročného zúčtovania. Oznamovaciu povinnosť v tomto prípade plní poistenec sám.
Tu nepíšu nič o prihlasovaní a odhlasovaní pri zmene ZP iba pri ukončení PP a ten zamestnanec neukončil.
filka
03.01.07,12:17
No toto je teda naozaj ohromné...
ako sa už teraz ale mozeme "poratat" s takymi zamestnancami co tuto zmenu poistovne nenahlasia?celkom sa mi pozdava nazor TinyM dat to ako hrube porusenie do prac. zmluvy,ale je aj nejaky iny sposob?
ako zamestnavatel sa asi zodpovednosti uz nezbavime, ked nam to jednoducho zamestnanec nenahlasi a pride sa na to po rokoch...
Muška
03.01.07,16:39
Zatiaľ som "až" na 1% presvedčený o tom, že zamestnávateľovi (platiteľovi) vznikne povinnosť niečo oznamovať "starej" zdravotnej poisťovni v prípade, ak "stará" zdravotná poisťovňa prestala byť od 1.1. roku (R) príslušnou zdravotnou poisťovňou z dôvodu, že zamestnávateľ (platiteľ) už nezamestnáva čo len jedného poistenca "starej" zdravotnej poisťovne.

Andrejko, pekne si to zhrnul :)

Ja len s Tebou nesúhlasím s citovanou vetou.

Ja si myslím, že nemám povinnosť sa odhlásiť /alebo oznámiť/ poisťovni, že tam nemám poistenca /to majú predsa vedieť/, čo keď 15.1.2007 opäť zamestnám poistenca tejto ZP?
Už tu bola na to debata, mne zatiaľ okrem VšZP odpovedali všetky poisťovne, že keď nemám u nich poistenca, ale som stále zamestnávateľ - nemusím sa odhlasovať.
Marína
03.01.07,16:47
No teda Andrej, ja žasnem. Perfektne si to spracoval.
Manual
03.01.07,16:59
Už tu bola na to debata, mne zatiaľ okrem VšZP odpovedali všetky poisťovne, že keď nemám u nich poistenca, ale som stále zamestnávateľ - nemusím sa odhlasovať.
Ja mám tiež takú skúsenosť zo VšZP a Spoločnej ZP, že nie je treba sa odhlasovať ako zamestnávateľ.
Melnick
03.01.07,17:31
Andrej ,nechceš prepisovať zákony? Pre blb.... No neurážajte sa ,navrhujem mu to preto,že som ho pochopila pri prvom čítaní.:D :D :D :D :D :D :D :D A musíte uznať,že príspevok to bol naozaj dosť dlhý.
Muška
03.01.07,17:49
Andrejko, sme v tej téme :D

Tu sa preberalo, že keď nemám zamestnanca, ktorý je poistencom ZP mám posielať nulové výkazy, alebo sa odhlásiť ako zamestnávateľ.....ja odmietam jedno aj druhé a okrem VšZP mi ostatné ZP odpovedali , že mám pravdu.
fipina
04.01.07,04:24
Brat je živnostník a potreboval by odpis z RZZP zo starej poisťovne poslať do novej.
1. Ako má postupovať?
2. Ako živnostník sa musí sám prihlásiť v novej poisťovni?
Vopred ďakujem, som už z toho celá dopletená.
marcelka76
04.01.07,06:45
Všetko záleží od pohybu zamestnancov. Ak v priebehu roka nikoho neprijímate, je to OK aj s odhlásením zamestnávateľa. Ale si zober, že napríklad 31.1.2007 skončí PP posledný zamestnanec poistený v tej poisťovni, ale robíš nábor a možno od 10.2. nasúpi jeden, ktorý ju naschvál má... Napríklad my máme pri 1050 zamstnancoch jediného, ktorý je poistencom Európskej zdravotnej poisťovne a keby aj dal výpoveď, neodhlasujeme sa, lebo do roka prijmeme dosť veľa ľudí.
vikinka
04.01.07,08:01
Práve som sa dovolala do Všeobec.zdr.,kde mi pracovníčka povedala,že zamestnancov musím u nich odhlásiť na hrom.oznám.,zamestnávateľa nie je treba odhlasovať a v novej poisťovni som ako zamestnávateľ povinná ich znovu prihlásiť.A čo robia poisťovne?To je ohromné tak hor sa do papierovania!
Marína
04.01.07,08:14
V súčasnosti nie Hromadné oznámenie ale Oznámenie zamestnávateľa o poistencoch pri zmene platiteľa poistného na verejné zdravotné poistenie.(Kto vymyslel takýto názov tlačiva?!)
vikinka
04.01.07,08:39
V súčasnosti nie Hromadné oznámenie ale Oznámenie zamestnávateľa o poistencoch pri zmene platiteľa poistného na verejné zdravotné poistenie.(Kto vymyslel takýto názov tlačiva?!)
Súhlasím,to len v zúrivosti že zase treba niečo robiť naviac som zle napísala názov.:confused:
bezradná
04.01.07,08:43
Všetko záleží od pohybu zamestnancov. Ak v priebehu roka nikoho neprijímate, je to OK aj s odhlásením zamestnávateľa. Ale si zober, že napríklad 31.1.2007 skončí PP posledný zamestnanec poistený v tej poisťovni, ale robíš nábor a možno od 10.2. nasúpi jeden, ktorý ju naschvál má... Napríklad my máme pri 1050 zamstnancoch jediného, ktorý je poistencom Európskej zdravotnej poisťovne a keby aj dal výpoveď, neodhlasujeme sa, lebo do roka prijmeme dosť veľa ľudí.

Tak to máš ešte dosť dobré, ja mám pri 30. zamestnancoch 5 ZP. Jedného v SZP - na materskej, každý mesiac podávať nulové hlásenia, a teraz od 1.1. jedného v UNION- to mi naozaj nechýbalo ku šťastiu. A ešte ich tlačivá, všetko aby sa ručne vyplňovalo, lebo čo majú na internete, sú needitovateľné.
Ale toto bolo trochu mimotemy, len na posťažovanie:eek:
katkaj
04.01.07,10:51
Prosím Vás môže mi niekto potvrdiť tvrdenie zdravotnej poisťovne že podľa zákona je SZČO pri zmene poisťovne povinná okrem všetkých tých preddavkov predložiť aj živnostenský list?
Ja som to v zákone nenašla :eek: a už začínam mať tejto byrokracie plné zuby. :mad:
Ďakujem
Muška
04.01.07,11:39
Katka, v § 11
(4) Samostatne zárobkovo činná osoba na účely tohto zákona je fyzická osoba, ktorá
a) vykonáva poľnohospodársku výrobu vrátane hospodárenia v lesoch a na vodných plochách31) a je zapísaná do evidencie podľa osobitného predpisu,27)
b) má oprávnenie prevádzkovať živnosť,32)

Takže pravdepodobne pri prihlasovaní musíš dokázať, že takéto oprávnenie vlastníš.
katkaj
04.01.07,11:46
Katka, v § 11
(4) Samostatne zárobkovo činná osoba na účely tohto zákona je fyzická osoba, ktorá
a) vykonáva poľnohospodársku výrobu vrátane hospodárenia v lesoch a na vodných plochách31) a je zapísaná do evidencie podľa osobitného predpisu,27)
b) má oprávnenie prevádzkovať živnosť,32)

Takže pravdepodobne pri prihlasovaní musíš dokázať, že takéto oprávnenie vlastníš.

Nadi zdá sa mi to na hlavu postavené lebo im tam človek dáva výkaz preddavkov kde majú IČO a môžu si to mrknúť aj na nete na registri. teta po telefone sa odvolavala na paragraf 20 kde nič také nie je. Tak preto som chcela vedieť že podľa akého paragrafu.
V dnešnej dobe "modernej techniky" aby človek furt vypisoval nejaké papiere :mad:
duficek
04.01.07,12:01
dovolal som sa do Unionu, mozno to niekomu pomoze :
Oznamenie zamestnavatela o poistencoch a takisto aj Prihlasku zamestnavatela je mozne podat aj postou, NETREBA tam chodit osobne, dost mi odlahlo. K prihlaske je povinna priloha vypis OR, alebo kopia ZL, nemusi byt notarsky overena.
Na otazku, ako je pridelovane cislo zamestnavatela a VS platieb, bola odpoved : cislo zamestnavatela je ICO+00 a VS je ICO, teda tak ako pri Vseobecnej zdravotnej p.
Muška
04.01.07,12:09
Katka, tiež si myslím, že v dnešnej dobe ma dosť rozčuľujú tie výroky, "nie starší ako 3 mesiace" a pod., hoci keď by klikli na net zistili by, že výpis síce mám nie starší ako 3 mesiace.....ale ja som si "včera" zrušila živnosť :D

Myslím, že Tatry sa zničili radšej samé.....lebo aj tak by asi ľahli pri výrobe zbytočných papierov pre zbytočné úrady. :D
katkaj
04.01.07,12:16
Mňa vždy mrzí najviac to že veľa ľudí berie za sväté to čo povie nejaká teta na poisťovni. :confused: Aj včera ma známy presviedčal že musí poslať do jednej novovzniknutej poisťovne kópiu rzzp za rok 2005 lebo pani mu to po telefóne povedala. ;)
ZDENIELA
05.01.07,05:50
Miláčikovia moji, nemáte niekto prihlášku zamestnanca + zamestnávateľa do zdravotnej poisťovne Dôvera? Prilepte to sem, prosím. Nedá sa totiž otvoriť ich web stránka a ja som pomaly zúfalá, v pondelok je 8.1.07 - termín na podanie. ĎAKUJEM
vikinka
05.01.07,06:21
Skús www.vzpd.sk mne včera išla otvoriť.
ZDENIELA
05.01.07,06:43
VČERA BOLO ASI DÁVNO, dneska s novým dňom už nejde. :mee: :mee: :mee:
monickab
05.01.07,07:06
Dobrý deň...prosím Vás ak má nikto prihlášku zamestnanca + zamestnávaťela do dôvery..pošlite...nedá sa otvoriť ich stránka www.vzpd.sk
monickab
05.01.07,07:18
teraz som znovu skúsila stránku dôvery..a už ide...skús to...sú tam všetky potrebné tlačivá
ZDENIELA
05.01.07,07:27
Už to mám aj ja! :D Aj tlačivká sú krásne, ďakujem.
duficek
05.01.07,09:18
Miláčikovia moji, nemáte niekto prihlášku zamestnanca + zamestnávateľa do zdravotnej poisťovne Dôvera? Prilepte to sem, prosím. Nedá sa totiž otvoriť ich web stránka a ja som pomaly zúfalá, v pondelok je 8.1.07 - termín na podanie. ĎAKUJEM
na strankach zdravotnych poistovni citam, ze povinnost oznamit zmenu je v lehote 8 pracovnych dni, takze nie do 8.1, ale ked dobre ratam tak do 10.1.2007
brm
05.01.07,11:38
Miláčikovia moji, nemáte niekto prihlášku zamestnanca + zamestnávateľa do zdravotnej poisťovne Dôvera? Prilepte to sem, prosím. Nedá sa totiž otvoriť ich web stránka a ja som pomaly zúfalá, v pondelok je 8.1.07 - termín na podanie. ĎAKUJEM
tieto veci robím v noci...vtedy stránky fungujú
marym
05.01.07,12:38
Dneska mi 2 zamestnankyne akoby nič nahlásili, že sa prepoistili do Európskej ZP (veď len včera im došiel preukaz, načo by mi to hlásili skôr?). Pozrela som si stránku EZP ich tlačivá sú príšerné - sú v PDF, ktorý sa nedá vypisovať a tie malé okienka- už sa teším na vypisovanie mesačných výkazov. Neostáva mi iné len ich povypisovať a poslať :)))
ivanaj
08.01.07,09:35
Ahojte,
bude v poriadku ked s dnesnym datumom odoslem prihlasky a odhlasky do zdravotnych poistovni za zamestnavatela aj za zamestnancov?
katkaj
08.01.07,09:38
Ahojte,
bude v poriadku ked s dnesnym datumom odoslem prihlasky a odhlasky do zdravotnych poistovni za zamestnavatela aj za zamestnancov?

Dôležitá je pečiatka kedy si to odoslala. Takže dnes si ešte stále v lehote ;)
uko
08.01.07,10:58
prosim vas, ako postupovat, ked mi prave zamestnanec oznamil, ze zmenil ZP. prihlasil sa do takej, v ktorej ako zamestnavateľ ešte nie sme platiteľom
katkaj
08.01.07,11:00
prosim vas, ako postupovat, ked mi prave zamestnanec oznamil, ze zmenil ZP. prihlasil sa do takej, v ktorej ako zamestnavateľ ešte nie sme platiteľom

Tak treba ešte dnes vypísať a poslať prihlášku zamestnávateľa a odhlásiť zamestnanca zo starej ZP a prihlásiť do novej
lenkak
08.01.07,19:06
na internete si nájdeš prihlášku zamestnávateľa, aj hromadné oznámenie pre poistencov.
ZDENIELA
09.01.07,12:23
Poisťovne chcú väčšinou k prihláške zamestnávateľa aj kópiu živnostenského listu alebo výpis z obchodného registra. ;)
brm
09.01.07,16:04
Dneska mi 2 zamestnankyne akoby nič nahlásili, že sa prepoistili do Európskej ZP (veď len včera im došiel preukaz, načo by mi to hlásili skôr?). Pozrela som si stránku EZP ich tlačivá sú príšerné - sú v PDF, ktorý sa nedá vypisovať a tie malé okienka- už sa teším na vypisovanie mesačných výkazov. Neostáva mi iné len ich povypisovať a poslať :)))
kúp si FormEdik...tam sú už aj tlačivá tej prepytujem Európskej...aj Unionu...
brm
09.01.07,16:07
prosim vas, ako postupovat, ked mi prave zamestnanec oznamil, ze zmenil ZP. prihlasil sa do takej, v ktorej ako zamestnavateľ ešte nie sme platiteľom
v prvom rade mu vynadaj...od septembra chvalabohu mal na to času dosť...zožeň si kópiu registra, nemal by byť starší ako tri mesiace/ ale mne zožrali aj z roku 2002 hehe/, vyplň prihlášku firmy do poisťovne, na hromadné hlásenie daj údaje zamestnanca, zbal to do obálky a venuj pošte...a zamestnancovi povedz že prípadné pokuty za oneskorené splnenie nahlasovacej povinnosti bude znášať on...
Janka6685
09.01.07,16:29
v prvom rade mu vynadaj...od septembra chvalabohu mal na to času dosť...zožeň si kópiu registra, nemal by byť starší ako tri mesiace/ ale mne zožrali aj z roku 2002 hehe/, vyplň prihlášku firmy do poisťovne, na hromadné hlásenie daj údaje zamestnanca, zbal to do obálky a venuj pošte...a zamestnancovi povedz že prípadné pokuty za oneskorené splnenie nahlasovacej povinnosti bude znášať on...

Tiež mi zamestnanec 5 minút pred dvanástou nahlásil zmenu poisťovne, lebo na vine bola poisťovňa. Jedna poisťovňa (U....) totiž robí taký chaos a podvody, že človek do poslednej chvíle nevie, kde je vlastne poistený. mimotemyDúfam, že na budúci rok už pre pokuty nebude fungovať:mad:.
daja
12.01.07,07:56
Dneska mi 2 zamestnankyne akoby nič nahlásili, že sa prepoistili do Európskej ZP (veď len včera im došiel preukaz, načo by mi to hlásili skôr?). Pozrela som si stránku EZP ich tlačivá sú príšerné - sú v PDF, ktorý sa nedá vypisovať a tie malé okienka- už sa teším na vypisovanie mesačných výkazov. Neostáva mi iné len ich povypisovať a poslať :)))

Chcem sa ešte vrátiť k tejto téme. Dnes !!! mi zamenstnanec oznámil že zmenil poisťovňu /...aspoň že mi to oznámil:) však?/ Neviem, teraz či mám prihlášky a výkazy posielať na centrálu do BA alebo na najbližšiu pobočku, čo je Poprad. Prosím poraďte.
Jura
12.01.07,08:01
Chcem sa ešte vrátiť k tejto téme. Dnes !!! mi zamenstnanec oznámil že zmenil poisťovňu /...aspoň že mi to oznámil:) však?/ Neviem, teraz či mám prihlášky a výkazy posielať na centrálu do BA alebo na najbližšiu pobočku, čo je Poprad. Prosím poraďte.
Ja som to posielala podľa kraja do pobočky NR
Melnick
12.01.07,08:08
Chcem sa ešte vrátiť k tejto téme. Dnes !!! mi zamenstnanec oznámil že zmenil poisťovňu /...aspoň že mi to oznámil:) však?/ Neviem, teraz či mám prihlášky a výkazy posielať na centrálu do BA alebo na najbližšiu pobočku, čo je Poprad. Prosím poraďte.

Na regionálnu pobočku,ale daj si podpísať,že Ti to oznámil až dnes. Vieš po roku ,alebo prípadnej sankcii sa na to zabudne a podpis nepustí.....:)
brm
12.01.07,11:01
Chcem sa ešte vrátiť k tejto téme. Dnes !!! mi zamenstnanec oznámil že zmenil poisťovňu /...aspoň že mi to oznámil:) však?/ Neviem, teraz či mám prihlášky a výkazy posielať na centrálu do BA alebo na najbližšiu pobočku, čo je Poprad. Prosím poraďte.čo máš najbliššie...ale patrilo by sa tam kde máš registrovanú firmu
brm
12.01.07,11:04
Tiež mi zamestnanec 5 minút pred dvanástou nahlásil zmenu poisťovne, lebo na vine bola poisťovňa. Jedna poisťovňa (U....) totiž robí taký chaos a podvody, že človek do poslednej chvíle nevie, kde je vlastne poistený. mimotemyDúfam, že na budúci rok už pre pokuty nebude fungovať:mad:.
poisťovne síce majú chaos, ale ľudia predsa podpisovali žiadosti o zmenu poisťovne...ak mu pri podpisovaní dali do hrsti papier pre zamestnávateľa, nevidím dôvod prečo mito nemohol oznámiť už vtedy...iné je, ak ho niekto prehlásil bez toho aby o tom vedel...to je iná káva...
vikinka
12.01.07,11:39
Ak sa jedná o Union poisťovňu,tak všetko sa posiela do BA-osobná skúsenosť.Poslala som na pobočku a už majú z toho chaos.Keď som sa pýtala či si to prepošlú,kompet.pracovníčka nevedela odpovedať.Zatiaľ som to nechala tak,veď sa ohlásia.
Janka6685
12.01.07,13:54
poisťovne síce majú chaos, ale ľudia predsa podpisovali žiadosti o zmenu poisťovne...ak mu pri podpisovaní dali do hrsti papier pre zamestnávateľa, nevidím dôvod prečo mito nemohol oznámiť už vtedy...iné je, ak ho niekto prehlásil bez toho aby o tom vedel...to je iná káva...

Práveže je to tá iná káva....

Mňa osobne tiež nejaký dobrák prihlásil do Unionu. Keby som si nemenila poisťovňu, tak by som na to ani neprišla (lebo mi tam neakceptovali moju prihlášku). Na moje rodné číslo bolo prihlásené úplne iné meno a iná adresa. Toto sa stalo aj zamestnancovi SŽCO, pre ktorú robím účto a poznám viac prípadov:mad:
kvila
24.01.07,10:17
Moja otázka tak trochu súvisí s touto témou, tak sa chcem opýtať či môžem so zmenou zdrav. poisťovne zmeniť aj lekára u ktorého som iba 4 mesiace. Keďže musím tak či tak kvôli poisťovni podpisovať novú dohodu, tak by to malo byť možné nie?
ajobs
24.01.07,12:46
Moja otázka tak trochu súvisí s touto témou, tak sa chcem opýtať či môžem so zmenou zdrav. poisťovne zmeniť aj lekára u ktorého som iba 4 mesiace. Keďže musím tak či tak kvôli poisťovni podpisovať novú dohodu, tak by to malo byť možné nie?

Nie, môžeš až po 6 mesiacoch.
mariana71
21.02.07,09:06
DNES som sa dozvedela, že zamestnanec zmenil poisťovňu. Čo robiť? O známila mi to poisťovňa, v ktorej bol poistený do konca roku 2006,
drobeceva
21.02.07,09:12
Nahlás všetko tak ako treba /ukončenie v jednej, nahlásenie v novej/ s poznámkou, že o skutočnosti si sa dozvedela až dnes./aby si pri spätnej kontrole so ZP mala doklad, že si nevedela o zmene poisťovne /. Radšej nahlásiť neskôr, ako vôbec. Len pozor - asi budeš mať za január aj odvody zle odoslané, tak to vysporiadaj.
mariana71
21.02.07,09:16
S tými odvodmi mi je to jasné.Ale nemám žiadne tlačivá, aké treba posielať?
drobeceva
21.02.07,09:22
Nerozumiem, aké tlačivá chceš. Odhlášku do starej poisťovne, prihlášku do novej. Vyzveš zamestnanca, nech "ráči" doniesť nový preukaz.
karka
21.02.07,09:22
Vsetky tlaciva su na nete. aka je to poistovna?
mariana71
21.02.07,09:24
UNION. Niečo som našla, ale prihlášku zamestnávateľa nie. A stačí len prihlásiť, a posielať odvody?
karka
21.02.07,09:26
drobeceva
21.02.07,09:26
Ak nemáš v Unione poistencov, musíš poslať aj prihlášku zamestnávateľa. Tlačivo som si našla na nete. Pozerám, že karka je šikovná, už Ti prilepila aj prílohy.
xinko
21.02.07,09:28
Aj ja som mala taky problem.V piatok mi prisel list z poistovne že zamestnanec už neni ich poistencom od 01.01.2007. On totiž ukončil PP k 31.1.2007.tak mi vratili odhlašky.Takže papierovačky paradne.Lebo tam už bol zaslaný aj mesačný výkaz za Január 07.
Najprv som písala list do starej poistovne o storno mesačného výkazu.Potom som prerábala odhlášky.Nanovo robila registračky do novej poisťovne aj mesačný výkaz.A nakoniec som urobila aj odhlašku zamestnanca a zamestnávateľa.Všetko som to poslala v jednej obálke.
A to som si este sama musela zisťovať v ktorej poisťovni je zamestnance poistený,lebo zamestnávateľ sa mu nemohol dovolat a už uňho ani nepracuje.Fakt krása.Len dufam že nebudu žiadne pokuty.
Krásny deň:cool:
karka
21.02.07,09:29
UNION. Niečo som našla, ale prihlášku zamestnávateľa nie. A stačí len prihlásiť, a posielať odvody?
prihlasit zamestnanca i zamestnavatela. a potom len platit.
mariana71
21.02.07,09:32
Ďakujem kočky, ste úžasné. Pomohli ste mi.Idem sa do toho pustiť.
karka
21.02.07,09:33
Pozerám, že karka je šikovná, už Ti prilepila aj prílohy.
snazim sa.mam trosku viac casu momentalne obedujem, teda mam prestavku obednu:D
mariana71
21.02.07,09:36
Ešte otázka.Prihláška zamestnanca a z-eľa, je to isté tlačivo?
drobeceva
21.02.07,09:39
Ešte otázka.Prihláška zamestnanca a z-eľa, je to isté tlačivo?
Nie. Zvlášť vypíšeš prihlášku za-ľa a nechaj si kópiu, že si im to odoslala. Z-ca nahlás na hrom.tlačive
katkaj
22.02.07,06:27
Z-ca nahlás na hrom.tlačive


Hromadné oznámenie už nie je ;) Je oznámenie zamestnávateľa o poistencoch pre zmene platiteľa poistného..... ;)
drobeceva
22.02.07,06:32
sorry, máš pravdu. Je to tak.
mkatka
22.02.07,08:18
Aj ja som mala taky problem.V piatok mi prisel list z poistovne že zamestnanec už neni ich poistencom od 01.01.2007. On totiž ukončil PP k 31.1.2007.tak mi vratili odhlašky.

U mňa je to podobné. VŠZP nahlásila, že zamestnanec už nie je ich poistencom, ale UNION a musím splniť všetky oznamovacie povinnosti s tým súvisiace + opravné mesačné výkazy. Zamestnanec teraz tvrdí, že on poisťovňu nemenil, že je to podvod. Ako mám ďalej postupovať?
drobeceva
22.02.07,08:25
U mňa je to podobné. VŠZP nahlásila, že zamestnanec už nie je ich poistencom, ale UNION a musím splniť všetky oznamovacie povinnosti s tým súvisiace + opravné mesačné výkazy. Zamestnanec teraz tvrdí, že on poisťovňu nemenil, že je to podvod. Ako mám ďalej postupovať?

Mala som tiež prípad, keď zamestnanec tvrdil, že je to podvod. Volala som do VŠZP, tam mi povedali, že už ich poistencom nie je. Neostávalo mi nič iné, len ho prihlásiť do UNIONU a poslať aj odvody. /vraj keď z-c nesúhlasí s novou poisťovňou, nech to rieši súdnou cestou, dovtedy musí byť v UNIONE/.
Janka6685
23.02.07,05:45
U mňa je to podobné. VŠZP nahlásila, že zamestnanec už nie je ich poistencom, ale UNION a musím splniť všetky oznamovacie povinnosti s tým súvisiace + opravné mesačné výkazy. Zamestnanec teraz tvrdí, že on poisťovňu nemenil, že je to podvod. Ako mám ďalej postupovať?

Zamestnanec si to musí vyriešiť sám, ty musíš postupovať podľa jeho súčasného stavu. Len nech ti včas oznámi, ak by došlo k ďalšej zmene (teda ak by uspel so sťažnosťou a prijali by ho nazad do pôvodnej poisťovne).
Paula
25.04.07,09:53
Koncom februára zamestnankyňa oznámila zmenu poisťovne od 1.1.07...zo SZP do EZP. Odhlásila som ju aj zamestnávateľa zo SZP, podala opravný výkaz za 1/07, vyžiadala už odvedené poistné ....prihlásila som ju aj zamestnávateľa do EZP, podala výkaz za 1/07, odviedla poistné.......dnes som bola v EZP niečo vybaviť a nikde nikoho, po 3/4 hodiny som sa dopátrala, že museli zvesiť "firemnú tabuľu" + stránkové dni a so všetkými lajstrami niekam sublimovať....že vraj nemajú koncesiu ,zajtra na pobočke asi - možno už budú fachčiť:cool: . Kúštik mimo témy som napísala a pevne dúfam, že nebudem celý cirkus opisovaný na začiatku musieť opakovať.
Paula
25.04.07,10:01
....ee , nemmajúúúúú :confused:
nikolett007
29.06.07,08:43
Ahojte. Mám nasledovný problém so ZP: traja zamestnanci patrili do 31. 12. 2006 do poist. Sideria. Od 01. 01. 2007 je to poist. Dôvera. V programe MRP som si to nastavila, no aj napriek tomu pri výpočte poistného mi píše sumu k poistnému k Siderii a nie k Dôveri. Čo s tým mám robiť? Viete mi niekto poradiť?
sonička
28.08.07,04:13
želám pekný deň, chcela by som sa spýtať náš zamestnanec, kt. má u nás PP od 01.04.2007 do 30.11.2007 chce zmeniť zdrav.poisťovňu na VZP do 30.09.2007 a doniesol mi zo zdrav.poisťovne tlačivo " PRIHLAŠKA/ODHLAŠKA POISTENCA ja ako zamestnávateľ som tam niečo povinná vypísať, pretože keď v minulom roku menili ostatný poistenci ZP tak som nič nemusela vypisovať?
sonička
28.08.07,04:32
Ak náš zamestnanec mení zdrav.poisťovnu som ja ako zamestnávateľ povinná vyplňovať niečo v tlačive " PRIHLAŠKA/ODHLAŠKA POISTENCA" ?
VERONIKA6
28.08.07,04:36
Nevypĺňaš mu nič, až keď oznámi zmenu poisťovne, ktorá môže byť iba k 1.1.,
pošleš do 8 dní tlačivo "Oznámenie zamestnávateľa" starej poisťovni skončenie a novej začiatok.
Paula
28.08.07,04:51
želám pekný deň, chcela by som sa spýtať náš zamestnanec, kt. má u nás PP od 01.04.2007 do 30.11.2007 chce zmeniť zdrav.poisťovňu na VZP do 30.09.2007 a doniesol mi zo zdrav.poisťovne tlačivo " PRIHLAŠKA/ODHLAŠKA POISTENCA ja ako zamestnávateľ som tam niečo povinná vypísať, pretože keď v minulom roku menili ostatný poistenci ZP tak som nič nemusela vypisovať?

Poistenec má možnosť zmeniť poisťovňu do 30.9., od 1.1.08, kedy sa stane poistencom v "novej" poisťovni, už nebude vašim zamestnancom, takže žiadnu povinnosť s jeho zmenou poisťovne ako zamestnávateľ nemáte .
VERONIKA6
28.08.07,04:53
želám pekný deň, chcela by som sa spýtať náš zamestnanec, kt. má u nás PP od 01.04.2007 do 30.11.2007 chce zmeniť zdrav.poisťovňu na VZP do 30.09.2007 a doniesol mi zo zdrav.poisťovne tlačivo " PRIHLAŠKA/ODHLAŠKA POISTENCA ja ako zamestnávateľ som tam niečo povinná vypísať, pretože keď v minulom roku menili ostatný poistenci ZP tak som nič nemusela vypisovať?
V poslednej dobe som ani ja nič nepotrvdzovala, ale si pamätám, že
e minulosti zamestnávateľ potvrdzoval pri zmene poisťovni prihlášku. Možno sa zmenili tlačivá. Ved sama uvidíš na tej prihláške, či tam žiadajú potvrdenie zamestnávateľa.