zuzana
05.12.06,12:56
Ako sa účtuje krádež DHM do 30.000Sk na aký účet?Odvádza sa z toho DPH?Cez aký účet?
Tweety
05.12.06,12:01
Ako sa účtuje krádež DHM do 30.000Sk na aký účet?Odvádza sa z toho DPH?Cez aký účet?
Škoda 549, dph zo škody 549/343.
zuzana
05.12.06,13:28
A škoda protiúčet? keď to bolo zaúčt.na 501 ako DHM do 30 000Sk?
Tweety
05.12.06,13:29
A škoda protiúčet? keď to bolo zaúčt.na 501 ako DHM do 30 000Sk?
Nepísala som ti protiúčet, nenapísala si vtedy, kde si to mala naúčtované. Ak v spotrebe, tak škodu teraz 549/501.
Jana Acsová
05.12.06,13:33
Škoda 549, dph zo škody 549/343.Ako vznikne DPH zo škody?
Tweety
05.12.06,13:36
Ako vznikne DPH zo škody?dph z odsudzeného majetku-škoda.
Jana Acsová
05.12.06,13:40
dph z odsudzeného majetku-škoda.Podľa § 53 sa v tomto prípade nepredpisuje daň, ale opravuje odpočítaná daň. Čiže aj spôsob účtovania závisí od viacerých faktorov, okrem iného aj od skutočnosti ako účtovné zápisy korešpondujú s evidenciou podľa § 70 ZDPH, resp. s položkami daňového priznania a pod. T.j. podľa môjho názoru neexistuje jednoznačná odpoveď, ako sa to má účtovať.
Jana Acsová
05.12.06,13:41
T.j. podľa môjho názoru neexistuje jednoznačná odpoveď, ako sa to má účtovať.... vzhľadom k všeobecnosti zadania otázky.
domacnost
05.12.06,14:12
Chcela by som nadviazať na túto tému a spýtať sa na názor aj ostatných. Považuje sa manko vzniknuté pri fyzickej inventúre za krádež? ak nie za akých podmienok mám posúdiť kedy ide o manko a kedy o krádež?

Pýtam sa preto lebo neviem či mám zo vzniknutého manka alebo možno aj krádeže , (vzniknuté manko sa dá posúdiť aj ako krádež )upravovať odpočítanú dph pri nákupe. Viem, že zo vzniknutého manka sa dph neodvádza, ale ako posúdiť či išlo o manko alebo krádež?
Jana Acsová
05.12.06,14:19
Považuje sa manko vzniknuté pri fyzickej inventúre za krádež?Nie.

...ak nie za akých podmienok mám posúdiť kedy ide o manko a kedy o krádež?Smernica k inventarizácii ... pomenovanie, kedy a čo sa považuje za manko.
Krádež? Odcudzenie ... trestný čin a jeho charakteristické znaky ... zistenie súvislostí, nahlásenie na políciu...
JankaO
05.12.06,14:24
Chcela by som nadviazať na túto tému a spýtať sa na názor aj ostatných. Považuje sa manko vzniknuté pri fyzickej inventúre za krádež? ak nie za akých podmienok mám posúdiť kedy ide o manko a kedy o krádež?

Podľa môjho názoru väčšinou manko vzniká krádežou, lenže túto skutočnosť by mal asi niekto dokázať a vinník je buď známy alebo neznámy a podľa toho sa posudzuje aj náhrada škody. Keď sa nezistí krádež, tak to považujem za manko a to hradia zamestnanci v zmysle hmotnej zodpovednosti.
Jana Acsová
05.12.06,14:31
Krádež je "pojem" s presnou definíciou.
domacnost
05.12.06,14:33
Nie.
Smernica k inventarizácii ... pomenovanie, kedy a čo sa považuje za manko.
Krádež? Odcudzenie ... trestný čin a jeho charakteristické znaky ... zistenie súvislostí, nahlásenie na políciu...

Ak v inter.smernici teda si stanovím nasledovné:
- manko sa považuje napr: ak sme vydali viac tovaru, materiálu a nebolo odúčtované zo skladovej karty na základe nedbanlivosti, fyzickou zámenou a to takou že na inej sklad.karte vznikne prebytok,
- krádež sa bude posudzovať na základe zistených skutočností, napr. ako sú: ( vlámanie, odcudzený majetok a jeho nahlásenie na polícií, vzniknutá škoda pri vlámaní)

Môže to byť takto?
Jana Acsová
05.12.06,14:46
- krádež sa bude posudzovať na základe zistených skutočností, napr. ako sú: ( vlámanie, odcudzený majetok a jeho nahlásenie na polícií, vzniknutá škoda pri vlámaní)
Nemyslím si, že "krádež" musíte definovať. Je zrejmé, že v prípade jej zistenia postupujete odchylne, ako pri bežne sa vyskytujúcich inventarizačných rozdieloch.
Jana Acsová
05.12.06,14:53
Ak v inter.smernici teda si stanovím nasledovné:
- manko sa považuje napr: ak sme vydali viac tovaru, materiálu a nebolo odúčtované zo skladovej karty na základe nedbanlivosti, fyzickou zámenou a to takou že na inej sklad.karte vznikne prebytok.Všeobecne inventarizačný rozdiel vyčíslime porovnaním fyzického a účtovného stavu a môže byť spôsobený chybami vyvolanými subjektívnymi alebo objektívnymi faktormi:
- nesprávnym fyzickým výdajom, či manipuláciou s tovarom,
- nesprávne vedenou evidenciou,
- chybovosťou všeobecne,
- nedbanlivosťou,
- zámenami,
- nesprávnym označením,
- nesprávnymi podmienkami skladovania,
- prirodzenými úbytkami...
domacnost
06.12.06,13:27
Všeobecne inventarizačný rozdiel vyčíslime porovnaním fyzického a účtovného stavu a môže byť spôsobený chybami vyvolanými subjektívnymi alebo objektívnymi faktormi:
- nesprávnym fyzickým výdajom, či manipuláciou s tovarom,
- nesprávne vedenou evidenciou,
- chybovosťou všeobecne,
- nedbanlivosťou,
- zámenami,
- nesprávnym označením,
- nesprávnymi podmienkami skladovania,
- prirodzenými úbytkami...


Strašne moc, moc, moc ďakujem.:)
zuzana
08.12.06,13:27
Ako mám zaúčtovať tú krádež, ak som to mala v spotrebe na 501 ako DHM do 30.000Sk.Išlo o majetok z minulého roku.Akú výšku DPH si uplatním?Ako to zaúčtujem?
mercy
08.12.06,16:09
citujem z materialov zo seminara:
"Pripad kradeže tovaru platitelovi dane (DPH). Povinnost vrátiť daň vzniká platiteľovi dane v tom zdaňovacom období, v ktorom krádež zistil. Je potrebné zdôrazniť, že na účely zákona sú tovarom všetky hnuteľné veci bez ohľadu na to, či ide o stroje, prístroje, zariadenia, dopravné prostriedky, inventár, tovar alebo materiál atd... Ak je ukradnutý tovarom odpisovaný HM, daň, ktorú je platiteľ dane povinný odviesť, sa zníži podľa odpisu."
pokiaľ ide o DHM, riadiš sa dobou použiteľnosti podľa smerníc, dodaníš len tú časť ceny, ktorú by si účtovne ešte neodpísala... = zostatkovú hodnotu účtovnú. - to je moj nazor.
my sme mali podobny priklad - kradež PC a monitorov. vsetko je do 30tis. nastastie tam boli veci starsie ako 2-3 roky a ostatne boli z ČR, kde nevznikol narok na odpocet, takze som bola za vodou :-)
zuzana
12.12.06,11:15
Mercy a ako si to zaúčtovala?
zuzana
19.12.06,06:07
Ako zaúčtovať
??
kacena26
20.12.06,12:02
ahojte ked už krádež materialu zaučtujem 549/501 a 549/343 ako to urobiť tak aby mi to sedelo s knihou daňových dokladov a do akého riadku to napísať do DP ked bol v jeden mesiec material kupený aj ukradnutý?
rommy
22.11.11,17:26
Ahoj poraďáci, ja mám takýto prípad:
zákazníci z jednej firmy nám odcudzili drobné veci (uteráky, plachty...) spísali sme zápis, a odcudzené veci sme firme vyfakturovali.
ako takýto prípad zaúčtovať?
120 549/501?
24 549/343
vystavená faktúra
124 311/648
je to takto správne???