Ing. Jolana Strýčková
05.12.06,13:02
Môže zamestnávateľ určiť čerpanie dovolenky na čas trvania prekážok v práci?

Napríklad v čase práceneschopnosti zamestnanca, v čase kedy má neplatené voľno, keď sprevádza rodinného príslušníka na vyšetrenie atď.?
Ing. Jolana Strýčková
05.12.06,12:19
Podľa § 112 ods.2 ZP zamestnávateľ nesmie určiť čerpanie dovolenky na obdobie keď zamestnanec:

je uznaný za práceneschopného pre chorobu a úraz,
zamestnankyňa je na materskej alebo rodičovskej dovolenke,
zamestnanec je na rodičovskej dovolenke.Počas ostatných prekážok v práci na strane zamestnanca môže zamestnávateľ určiť čerpanie dovolenky len na jeho žiadosť.

Ak si zamestnanec (žena alebo muž) z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky nevyčerpá ani v budúcom roku dovolenku na ktorú mu vznikol nárok pred nástupom na rodičovskú a materskú dovolenku, ZP mu umožňuje aby si nevyčerpanú dovolenku mohol čerpať podľa § 113 ods.2 až po skončení rodičovskej dovolenky.

ZP_§112
ZP_§113
zubadielko
04.01.07,08:58
ahojte, neviem či to súvisí s témou, ale snáď mi niekto odpovie.
Zamestnanec bol zamestnaný od 1.10. do 31.12. Ročný nárok na dovolenku má 25 dní. Pred ukončením pracovného pomeru si vyčerpal 6 dní dovolenky. Chcela by som si overiť informáciu či má za tie tri mesiace nárok na tých 6 dní dovolenky.
Ja si myslím, že mu to vyjde nakoľko 25:12 x 3 mesiace vyjde 6 dní, len si niesom istá či počítam správne. vopred ďakujem za odpovede.
Tweety
04.01.07,09:01
áno má nárok na 6 dní dovolenky
Gabika75
15.12.09,10:13
Podľa plánu dovoleniek na rok 2009 v školstve máme určené počas vianočných sviatkov 6 dní dovoleniek a 3 dni náhradného voľna. Naši učitelia špekulujú ako si rozpísať dovolenkové lístky a lístky na čerpanie náhradného voľna. V ten deň keď učia napr. len 3 hodiny tak si chcú dať čerpanie 3 hodín NV. Vtedy ak učia 5 alebo 6 hodín píšu si dovolenky. To znamená, že 23.12. dovolenka, 28.12 NV, 29.12. dovolenka 30.12. NV a potom až do 8.1. dovolenka. Je to takto správne ak sa prerušuje čerpanie dovolenky náhradným voľnom, lebo je to pre učiteľov výhodné?
Jozef Mihál
17.12.09,10:45
§ 111 ZP.

Ak s takýmto postupom súhlasí zamestnávateľ, tak prečo nie.
veronika1
14.04.10,14:36
Zamestnanec má naplánovanú dovolenku napr.n 5 dni za sebou, ale počas toho navštívi lekára a donesie pragraf na preplatenie.

Mám akceptovať prerušenie dovolenky a mám mu preplatiť paragraf? Alebo nie?
veronika1
14.04.10,14:37
Zamestnanec má naplánovanú dovolenku napr.n 5 dni za sebou, ale poèas toho nav¹tívi lekára a donesie pragraf na preplatenie.

Mám akceptova» preru¹enie dovolenky a mám mu preplati» paragraf? Alebo nie?
UTA
30.11.14,18:49
Dobry vecer, prosim o radu, ci moze zamestnavatel v nepretrzitej prevadzke nariadit cerpat dovolenku zamestnancovi v statny sviatok, ak tento den pripada zamestnancovi na volny den? Ak ano, podla ktoreho paragrafu. (zamestnanec pracuje, 12 hod. denna, 12 hod. nocna, volno, volno). Dakujem velmi pekne za radu.
Barbara 13
26.03.15,20:25
Ak má zamestnanec 1/3 pracovný úväzok a určený pracovný čas - dva dni v týždni(7,5 a 6 hod.), ako sa mu počíta dovolenka? Má tento zamestnanec za tieto dva dni nárok aj na stravné lístky?
Jozef Mihál
26.03.15,20:43
Ak má zamestnanec 1/3 pracovný úväzok a určený pracovný čas - dva dni v týždni(7,5 a 6 hod.), ako sa mu počíta dovolenka? Má tento zamestnanec za tieto dva dni nárok aj na stravné lístky?
Nárok na dovolenku je 4 alebo 5 týždňov, čo v prípade takto stanovených úväzkov prepočítate na pracovné dni z pohľadu celoročného priemeru. V danom prípade ide zjednodušene o nárok na 8, resp. 10 dní dovolenky.

Nárok na poskytnutie stravovania (stravný lístok) je v prípade, ak zamestnanec v smene odpracuje viac ako 4 hodiny - teda pri takomto pracovnom čase bude mať za oba dni v týždni nárok na stravné lístky.
Mila123
21.04.15,04:48
Dobrý deň,

moja známa, momentálne novozvolená starostka rieši problém s nevyčerpanou dovolenkou pre syna predchádzajúceho starostu. Syn bol a stále je riadnym zamestnancom Obecného úradu a ostala mu dovolenka ešte z roku 2013 (riadna, nie dodatková) . Čo s tým?

ja som sa pýtala čo mzdová účtovníčka robila pred koncom roka 2014? keď sa ešte dala čerpať? alebo prečo tak starú dovolenku rieši OÚ až teraz? (nedostala som odpoveď od kompetentných)

ďakujem
Jana Motyčková
21.04.15,05:27
Preplatila by som to, čo prevyšuje 4 týždne nároku.
Kristina27
29.10.15,10:32
Chcela by som sa spýtať:

pracovníčka nastúpila do práce po RD, dieťa ešte nemá 3 roky, je v jasliach.

Vypočítala som jej nárok na dovolenku /za roky 2013 a 2014 jej ostala nevyčerpaná 36,5 dňa/.

Dokedy si musí vyčerpať túto dovolenku?



Ďakujem.
Jana Motyčková
29.10.15,13:41
V zákone je po skončení RD, nie je povedané dokedy. Ani nie je povedané, že bezprostredne po skončení RD.