Pukana
05.12.06,15:33
Dobrý deň,

dúfam, že sa na mňa veľmi nenahneváte, keď zakladám tému o ktorej sa tu už dosť popísalo. Len nejaká tá otázočka ma trápi ohľadom daňového bonusu.

Zamestnancovi sa narodilo dieťa 07.11. 2006, žije v spoločnej domácnosti s priateľkou, ale on nemá trvalý pobyt nahlásený na danej adrese. Má nárok na daňový bonus, keď nemá nahlásený trvalý a ani prechodný pobyt v spoločnej domácnosti, v ktorej v skutočnosti žije?

Zamestnanec spĺňa podmienky na priznanie bonusu:

1.
Podľa § 33 ods.5 zákona č.595/2003 Z.z. o dani z príjmov nárok na daňový bonus si možno uplatniť už v kalendárnom mesiaci, v ktorom sa dieťa narodilo. A to za celý kalendárny mesiac.

Z tohto vyplýva, že za november už na daňový bonus má nárok.

2.
Daňovník, ktorý v zdaňovacom období mal zdaniteľné príjmy podľa § 5 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy123) alebo ktorý mal zdaniteľné príjmy podľa § 6 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy124) a vykázal základ dane (čiastkový základ dane) z príjmov podľa § 6, môže si uplatniť daňový bonus v sume 4 800 5 400 Sk ročne na každé vyživované dieťa žijúce v domácnosti s daňovníkom;57) prechodný pobyt dieťaťa mimo domácnosti57) nemá vplyv na uplatnenie tohto daňového bonusu. O sumu daňového bonusu sa znižuje daň.

Zdaniteľné príjmy má vysoké, tak aj túto časť spĺňa.

Len ma trápi tá spoločná domácnosť, reálne žijú pod jednou strechou, len nemá tam nahlásený pobyt. Môžem mu daňový bonus priznať? Aké podmienky musí ešte zamestnanec spĺňať? Prípadne aký dopad na vyplatenie daňového bonusu by mal ten fakt, že priateľka by nemala nahlásený trvalý a ani prechodný pobyt v ich spoločnej domácnosti, v ktorej by v skutočnosti žila?

Chcem sa ešte spýtať Vyhlásenie na zdanenie príjmov FO zo závislej činnosti, treba pri tejto novej skutočnosti /narodenie dieťaťa/ aktualizovať, len v tabuľke o zmenách, alebo treba aj na prvú stranu /b) § 33 zákona ....), keď tam má slovo uplatňujem preškrtnuté. Pretože pri podpise, pri nástupe do zamestnania ešte dieťa nemal.

Veľmi pekne Vám ďakujem za pomoc.
Tweety
05.12.06,14:41
Dobrý deň,

dúfam, že sa na mňa veľmi nenahneváte, keď zakladám tému o ktorej sa tu už dosť popísalo. Len nejaká tá otázočka ma trápi ohľadom daňového bonusu.

Zamestnancovi sa narodilo dieťa 07.11. 2006, žije v spoločnej domácnosti s priateľkou, ale on nemá trvalý pobyt nahlásený na danej adrese. Má nárok na daňový bonus, keď nemá nahlásený trvalý a ani prechodný pobyt v spoločnej domácnosti, v ktorej v skutočnosti žije?

Zamestnanec spĺňa podmienky na priznanie bonusu:

1.
Podľa § 33 ods.5 zákona č.595/2003 Z.z. o dani z príjmov nárok na daňový bonus si možno uplatniť už v kalendárnom mesiaci, v ktorom sa dieťa narodilo. A to za celý kalendárny mesiac.

Z tohto vyplýva, že za november už na daňový bonus má nárok.

2.
Daňovník, ktorý v zdaňovacom období mal zdaniteľné príjmy podľa § 5 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy123) alebo ktorý mal zdaniteľné príjmy podľa § 6 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy124) a vykázal základ dane (čiastkový základ dane) z príjmov podľa § 6, môže si uplatniť daňový bonus v sume 4 800 5 400 Sk ročne na každé vyživované dieťa žijúce v domácnosti s daňovníkom;57) prechodný pobyt dieťaťa mimo domácnosti57) nemá vplyv na uplatnenie tohto daňového bonusu. O sumu daňového bonusu sa znižuje daň.

Zdaniteľné príjmy má vysoké, tak aj túto časť spĺňa.

Len ma trápi tá spoločná domácnosť, reálne žijú pod jednou strechou, len nemá tam nahlásený pobyt. Môžem mu daňový bonus priznať? Aké podmienky musí ešte zamestnanec spĺňať? Prípadne aký dopad na vyplatenie daňového bonusu by mal ten fakt, že priateľka by nemala nahlásený trvalý a ani prechodný pobyt v ich spoločnej domácnosti, v ktorej by v skutočnosti žila?

Chcem sa ešte spýtať Vyhlásenie na zdanenie príjmov FO zo závislej činnosti, treba pri tejto novej skutočnosti /narodenie dieťaťa/ aktualizovať, len v tabuľke o zmenách, alebo treba aj na prvú stranu /b) § 33 zákona ....), keď tam má slovo uplatňujem preškrtnuté. Pretože pri podpise, pri nástupe do zamestnania ešte dieťa nemal.

Veľmi pekne Vám ďakujem za pomoc.



Má nárok na DB na svoje dieťa, ak žijú v spoločnej domácnosti. Trvalý pobyt nie je podmienkou.
Evaman
05.12.06,14:49
Zamestnanec musí doložiť rodný list dieťaťa a čestné prehlásenie overené , že žijú v spoločnej domácnosti spolu s dieťaťom. Áno do kolonky zmeny zapíšeš narodenie dieťaťa , kedy sa narodilo a dátum kedy ti to nahlásil.
Pukana
05.12.06,14:55
Ďakujem Vám za odpovede. Pomohli ste mi :).
monnica
05.12.06,15:01
Trvaly pobyt sa vyžaduje pri odpočítatlnej položke na manželku, manžela
Jozef Mihál
05.12.06,15:01
Po funuse pripájam odkaz na DRAKa, kde ste si už niekoľko dní mohli daný problém nájsť aj s riešením:

http://www.porada.sk/t37156-danovy-bonus-spolocna-domacnost.html
Daska
05.12.06,15:50
...
2.
Daňovník, ktorý v zdaňovacom období mal zdaniteľné príjmy podľa § 5 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy123) alebo ktorý mal zdaniteľné príjmy podľa § 6 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy124) a vykázal základ dane (čiastkový základ dane) z príjmov podľa § 6, môže si uplatniť daňový bonus v sume 4 800 5 400 Sk ročne na každé vyživované dieťa žijúce v domácnosti s daňovníkom;57) ...

Len upresnujem ze od 1. 1. 2006 je DB 6480 na rok cize 540 na mesiac
Evaman
05.12.06,15:52
Po funuse pripájam odkaz na DRAKa, kde ste si už niekoľko dní mohli daný problém nájsť aj s riešením:

http://www.porada.sk/t37156-danovy-bonus-spolocna-domacnost.html

Podľa toho, čo uvádzate nie je potrebné čestné prehlásenie o spoločnej domácnosti, kt. som uviedla vyššie v mojom príspevku. Takže stačí , že do vyhlásenia Druh zmeny napíšem uplatnenie daňového bonusu a zamestnanec svojím podpisom vlasne potvrdí, že je to spoločná domácnosť? Prečo je potom práve toto výtkou kontrolným orgánom DÚ, kde po mne žiadajú "dokázať", že daný zamestnanec naozaj žije v spoločnej domácnosti s dieťaťom.
misolga
05.12.06,20:58
Ja mám nasledovný trochu domotaný prípad : zamestnankyňa má 20 ročnú dcéru,ktorá študuje na strednej škole.(tejto dcére sa narodilo pred 4 rokmi dieťa a spolu s žijú v spoločnej domácnosti zamestnankyne).30.06.2006 dcéra riadne ukončila ročník a po letných prázdninách kedy mala nastúpiť do ďalšieho ročníka kôli nepriaznivému zdravotnému stavu dieťaťa od 01.09.2006 začala študovať externe na tejto škole a v mesiaci september sa dcéra prihlásila aj na soc.poisťovňu na predĺženú materskú dovolenku.Mala zamestnankyňa nárok za mesiace júl -august na daňový bonus na dcéru?
Daska
05.12.06,21:01
Ano mala, skolsky rok sa v tomto pripade konci augustom
milanr
06.12.06,06:44
Chcela by som v súvislosti s preukazovaním nároku na DB vedieť Vaše názory. Ak si ZC požiada o DB a predloží originál RL, ja ho prefotím a založím do Vyhlásenia. 1. Overujete kópiu RL, t.j. dávate tam napr. pečiatku firmy, podpis a šifru MÚ alebo niečo podobné ? Máte niekto skúsenosť, čo požaduje DÚ pri kontrole ? 2. Dieťa ZC študuje v zahraničí. ZC predložil úradne overený preklad potvrdenia o návšteve školy, ja som ho prefotila, ale neviem, či bude pre DÚ postačujúce, keď na kópiu dám len pečiatku firmy a podpis. Originál odovzdal ZC na ÚPSVaR kvôli PnD. Poraďte ako postupovať, aby to DÚ pri kontrole nevytkol. Ja nechcem ľudí prehánať a nútiť ich predkladať 2x to isté, však to niečo stojí. Ako by sa to dalo najlepšie poriešiť. :confused: Vďaka
jankasm
06.12.06,06:49
K otázke č. 1 - kópiu RL netreba overovať
K otázke č. 2 - naši zamestnanci si vždy žiadajú 2 potvrdenia, jedno na prídavky a druhé na DB, takže či stačí kópia toho potvrdenia na priznanie nároku na DB poradiť neviem. :( ;)
azuz
06.12.06,07:07
Chcela by som v súvislosti s preukazovaním nároku na DB vedieť Vaše názory. Ak si ZC požiada o DB a predloží originál RL, ja ho prefotím a založím do Vyhlásenia. 1. Overujete kópiu RL, t.j. dávate tam napr. pečiatku firmy, podpis a šifru MÚ alebo niečo podobné ? Máte niekto skúsenosť, čo požaduje DÚ pri kontrole ? 2. Dieťa ZC študuje v zahraničí. ZC predložil úradne overený preklad potvrdenia o návšteve školy, ja som ho prefotila, ale neviem, či bude pre DÚ postačujúce, keď na kópiu dám len pečiatku firmy a podpis. Originál odovzdal ZC na ÚPSVaR kvôli PnD. Poraďte ako postupovať, aby to DÚ pri kontrole nevytkol. Ja nechcem ľudí prehánať a nútiť ich predkladať 2x to isté, však to niečo stojí. Ako by sa to dalo najlepšie poriešiť. :confused: Vďaka
Náš DÚ vyžaduje toto:
Ak máš originál dokadu (RL, potvrdenie o návšteve školy), ten si prefotíš a kópiu overíš svojim podpisom. To stačí.
milanr
07.12.06,11:21
V tom prípade, ak by som na ten úradný preklad, ktorý som si prefotila dala napr. pečiatku našej firmy a podpis, tak by to malo byť O.K. Tie rodné listy si musím doplniť, pretože tie iba okopírujem a založím do Vyhlásenia. Vďaka za skúsenosť. Snáď sa ešte niekto ozve so svojimí skúsenosťami z kontroly z DÚ.
Netka
13.12.06,11:37
Prosím Vás ak bola zamestnankyňa na PN celý mesiac má norok na daňový bonus?
Kde by som to našla?
Jozef Mihál
13.12.06,11:42
Martinella
13.12.06,11:45
Prosím Vás ak bola zamestnankyňa na PN celý mesiac má norok na daňový bonus?
Kde by som to našla?

Daňový bonus môže zamestnávateľ priznať, keď dosiahne zdaniteľný príjem podľa §5 ZDzP vo výške aspoň 1/2 minimálnej mzdy za kalendárny mesiac v zmysle ZDzP_§33_ ods.7.
Melnick
13.12.06,11:54
katkaj
13.12.06,12:00
Šípková
14.12.06,10:54
Dobrý deň
Chcem sa spýtať na daňový bonus, lebo z toho čo čítam, som už riadne dopletená. Zamestnancovi sa narodilo dieta. Ženaty nie je, žije len s priateľkou v spoločnej domácnosti. Ona ma trvalý pobyt v Bratislave, dieťa má trvalý pobyt tiež v Bratislave, on má trvalý pobyt v Žiline. Žijú však v Žiline u otca dieťaťa. Má tento zamestnanec nárok na daňový bonus, keď dieťa nemá u ňho trvalý pobyt?
katkaj
14.12.06,10:56
Dobrý deň
Chcem sa spýtať na daňový bonus, lebo z toho čo čítam, som už riadne dopletená. Zamestnancovi sa narodilo dieta. Ženaty nie je, žije len s priateľkou v spoločnej domácnosti. Ona ma trvalý pobyt v Bratislave, dieťa má trvalý pobyt tiež v Bratislave, on má trvalý pobyt v Žiline. Žijú však v Žiline u otca dieťaťa. Má tento zamestnanec nárok na daňový bonus, keď dieťa nemá u ňho trvalý pobyt?

Dôležitá je spoločná domácnosť, nie trvalý pobyt ;)
Melnick
14.12.06,13:03
Katkina odpoveď je správna, iba citujem drak.porada.sk (http://drak.porada.sk/)

Zdroj: drak.porada.sk (
http://drak.porada.sk/)
Môže si nárok na daňový bonus uplatniť zamestnanec, ktorému sa narodilo dieťa ak:
- dieťa má s družkou, v ktorej žijú v spoločnej domácnosti (v prenájme),
- avšak každý z nich má rozdielny trvalý pobyt - on Bratislava, ona Košice.




Podľa § 33 ods.1 a 2 zákona č.595/2003 Z.z. o dani z príjmov nárok na daňový bonus si možno uplatniť na vyživované dieťa žijúce v domácnosti s daňovníkom.

Za vyživované dieťa daňovníka sa považuje nezaopatrené dieťa:
- vlastné,
- osvojené,
- dieťa prevzaté do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia príslušného orgánu alebo
- dieťa druhého z manželov.

Pojem "domácnosť" je podľa § 115 Občianskeho zákonníka definovaný nasledovne:

"Domácnosť tvoria fyzické osoby, ktoré spolu trvale žijú a spoločne uhrádzajú náklady na svoje potreby".

Nie je pritom podstatné, že uvedené osoby majú rozdielny trvalý pobyt.

V uvedenom prípade má zamestnanec nárok uplatniť si daňový bonus (samozrejme ak spĺňa ďalšie podmienky dané zákonom - výška zdaniteľného príjmu atď.).

Zamestnanec vyplní tlačivo "Vyhlásenie na zdanenie príjmov" v ktorom uvedie, že si uplatňuje daňový bonus. Nie je potrebné preukazovať osobitným spôsobom, že skutočne žijú s družkou a dieťaťom v spoločnej domácnosti.

ZoDP_§33
ZoDP_§37

Zdroj: drak.porada.sk (
http://drak.porada.sk/)