Zaira
15.12.04,09:45
Milí poraďáci :-)

Chcem Vás poprosiť o pomoc, keďže nepracujem dlho, toto je môj prvý prípad kedy mám riešiť nadčasy,prípalt.za nadčas a tak...mzdy robím na Olympe...

Mám takýto prípad....

4.11.2004 Od 17:00 do 0:00
5.11.2004 0:00 do 8:00
5.11.2004 19:00 do 23:00

Potrebujem to rozdeliť do príplatok za nadčas to je tuším 25 % nie?
nadčas to je asi 19 hodín spolu v tomto prípade
a príplatok za noc- viem že sa to tuším počíta od 22.00 do 6.00 hodiny ale aj tak kolko to vychádza hodín prosím?

Ak mi to niekto rozdelí teda to týchto troch častí:

nadčas:
Príplatok za nadčas 25%
Príplatok za noc :

Budem velmi vďačná...tie hodiny nejako sa mi to motá...

Ďakujem moc...
Kimáková
15.12.04,10:24
Ak zamestnanec odpracuje v mesiaci viac hodín ako je určený mesačný fond pracovného času, patrí mu za tieto hodiny mzda, zaplatená jeho tarifou (§121 ZP). Podmienky, za ktorých možno nariadiť prácu nadčas upravuje §97 ZP. V prípade, že sa zamestnávateľ so zamestnancom nedohodli na čerpaní náhradného voľna za dobu práce nadčas, patrí zamestnancovi okrem mzdy aj nadčasový príplatok.

Za prácu nadčas patrí zamestnancovi dosiahnutá mzda ( v programe Olymp zadáte mzdovou položkou 140) a mzdové zvýhodnenie najmenej 25% jeho priemerného zárobku (zadáte mzdovou položkou 145). Ak sa zamestnávateľ so zamestnancom dohodne na čerpaní náhradného voľna za prácu nadčas, patrí zamestnancovi za hodinu práce nadčas hodina náhradného voľna; v tom prípade mu mzdové zvýhodnenie nepatrí. Ak zamestnávateľ neposkytne zamestnancovi náhradné voľno počas troch kalendárnych mesiacov alebo v inak dohodnutom období po výkone práce nadčas, patrí zamestnancovi mzdové zvýhodnenie podľa prvej vety.

Záver:

V príklade ste neuviedli akú pracovnú dobu má zamestnanec. Teda dokedy by mal pracovať a čo sú nadčasy. Takže len všeobecne.
1/ Takže spočítate si koľko hodín odrobil zamestnanec nad rámec svojho časového fondu. V Olympe pridáte zložku mzdy 140 a zadáte počet hodín nadčasov.
2/ Okrem toho zadáte zložku mzdy 145 - nadčasový príplatok a zase zadáte počet hodín nadčasov.
3/ Pokiaľ nadčasy boli vykonávané v noci (medzi 22.00 - 6.00), tak spočítate koľko hodín je odpracovaných medzi 22.00 - 6.00 a tieto hodiny zadáte zložkou mzdy 180 - príplatok za prácu v noci.

U zložiek 145 a 180 nemusíte uvádzať nič do tarify, pretože program bude rátať s percentami, ktoré vyplývajú zo zákona.
Zaira
15.12.04,11:08
Ďakujem za Vašu odpoveď, ani som si nevšimla že som tam veruže zabudla zadať jeho pracovnú dobu, ktorá vlastne trvá od 9:00 povedzme do 17:00 začiatok presne neviem, ale mal by končiť o 17:00 (zamestnanec pracuje v druhej prevádzke takže preto len tak odhadom...)