Ing. Jolana Strýčková
05.12.06,14:42
Vzniká nárok na náhradu mzdy zamestnancovi pri prekážke v práci na strane zamestnanca pri uplatňovaní pružného pracovného času? Napríklad pri sprevádzaní rodinného príslušníka k lekárovi?
Ing. Jolana Strýčková
05.12.06,13:43
Podľa § 143 ods. 1 ZP sa pri uplatnení pružného pracovného času prekážky v práci posudzujú ako výkon práce s náhradou mzdy len v rozsahu, v ktorom zasiahli do základného pracovného času. V rozsahu, v ktorom zasiahli do voliteľného pracovného času, sa posudzujú ako ospravedlnená neprítomnosť v práci, nie ako výkon práce. Neposkytuje sa za ne náhrada mzdy. I pri ďalších dôležitých osobných prekážkach v práci ustanovených v § 141 ZP, napríklad z dôvodu sprevádzania rodinného príslušníka do zdravotníckeho zariadenia na vyšetrenie alebo ošetrenie sa poskytne zamestnancovi pracovné voľno s náhradou mzdy na nevyhnutne potrebný čas.

Preukázaný čas neprítomnosti v práci sa sčítava, pričom súhrn poskytnutého pracovného voľna s náhradou mzdy nesmie prekročiť ustanovený limit 7 dní v kalendárnom roku. Tak pri prekážke v práci z dôvodu vyšetrenia alebo ošetrenia zamestnanca v zdravotníckom zariadení, ako aj pri sprevádzaní rodinného príslušníka do zdravotníckeho zariadenia a na vyšetrenie a ošetrenie, zamestnávateľ zamestnancovu neprítomnosť v práci v čase voliteľného pracovného času len ospravedlní bez náhrady mzdy. Aj keď prekážka v práci zasiahne do celého základného i voliteľného pracovného času a u zamestnávateľa je zavedený pružný pracovný týždeň, platí, že nie je preukázateľné, že by zamestnanec práve v deň prekážky v práci pracoval dlhšie ako základný pracovný čas.
Len pri tých prekážkach v práci, pri ktorých zákon alebo kolektívna zmluva ustanoví presnú dĺžku pracovného voľna s náhradou mzdy ako je napríklad voľno pri úmrtí rodinného príslušníka, posudzuje sa ako výkon práce celý tento čas neprítomnosti zamestnanca v práci, aj keď je u zamestnávateľa zavedený pružný pracovný čas.

ZP_§141
ZP_§143
Ľubica Bučková
01.02.07,16:33
Prosím Vás chcela by som sa spytat ak mame pracovníkov, ktorí majú pružný pracovný čas t. j. od 7.00-8.00 príchod na pracovisko a od 15.00-16.00 odchod z pracoviska a su cely den u lekara ako sa im tento čas počíta. T.j. či má pracovník nárok na náhradu mzdy na celý deň alebo len na ten čas ako má pevne stanovený čas na pracovisku.
ajobs
01.02.07,16:53
Prosím Vás chcela by som sa spytat ak mame pracovníkov, ktorí majú pružný pracovný čas t. j. od 7.00-8.00 príchod na pracovisko a od 15.00-16.00 odchod z pracoviska a su cely den u lekara ako sa im tento čas počíta. T.j. či má pracovník nárok na náhradu mzdy na celý deň alebo len na ten čas ako má pevne stanovený čas na pracovisku.

Náhrada mzdy je len na čas stanovený ako pevný, alebo základný pracovný čas. Takže ak tento čas je od 8:00 do 15:00, bude to 7 hodín.
Ľubica Bučková
02.02.07,05:22
a co potom ta jedna hodina, ktoru nebol v praci?? lebo za den musí odrobit 7,5 hodin s obedom 8 hodín aby dodrzal 37,5 hodín do tyzdna?
ajobs
02.02.07,19:11
Nadpracuje si to v rámci pružného pracovného týždňa (mesiaca).
IVEB
20.02.07,05:47
Ale čo v tom prípade , ak je u nás zavedený pružný pracovný čas len v rámci dňa a nie týždňa? Ako mám potom posudzovať celodenné ošetrenie u lekára?
Dana7
11.02.08,10:27
Dobrý deň,

no neviem či to chápem správne, ten pružný pracovný čas, ale mám k tomu takú malú otázku.
Ak mám pružný pracovný týždeň s tým, že základný pracovný čas je 5 hodín, tak mi zamestnávateľ preplatí 5 hodín pri paragrafe.
Ale nárok na voľno s náhradou mzdy za 1 rok mám na 7 dní - tie dni sa potom posudzujú ako 8 hodinové, t.j mám nárok na 56 hodín. A keďže sa tie hodiny budú sčítvať tak budem mať napr. 11 dní po 5 hodín. Ako sa to prosím prerátava na dni?
V zmluve mám ustanovený týždenný pracovný čas 40 hodín.

Ďakujem za vysvetlenie.
Jozef Mihál
12.02.08,21:46
Nárok na voľno s náhradou mzdy si nevysvetľujete správne. Nárok máte na 7 dní, nie na 56 hodín. Ak budete jeden deň u lekára, "minuli" ste si jeden deň z tohto limitu, aj keď Vám zamestnávateľ preplatí len 5 hodín.
Dana7
19.02.08,12:05
Nárok na voľno s náhradou mzdy si nevysvetľujete správne. Nárok máte na 7 dní, nie na 56 hodín. Ak budete jeden deň u lekára, "minuli" ste si jeden deň z tohto limitu, aj keď Vám zamestnávateľ preplatí len 5 hodín.
Dobrý deň, ešte raz k tomu pružnému pracovnému času. Ak ja pôjdem k lekárovi a mám paragraf, firma mi preplatí 5 hodín. Keď sa ja dohodnem, pretože lekár má vzdialené sídlo, že už v ten deň do práce neprídem, tak na zvyšné 3 hodiny mi zamestnávateľ napíše ospraveldnené neplatené voľno. Podľa zákona o sociálnom poistení je však neplatené voľno dôvodom na prerušenie poistenia. Lenže ani na sociálke mi nevedeli povedať, či nahlasovať alebo nie prerušenie, ak sa jedná o neplatené voľno v hodinách a nie v dňoch. Prosím poraďte, ako to vlastne reálne má byť.

Ďakujem
ajobs
19.02.08,17:44
Dobrý deň, ešte raz k tomu pružnému pracovnému času. Ak ja pôjdem k lekárovi a mám paragraf, firma mi preplatí 5 hodín. Keď sa ja dohodnem, pretože lekár má vzdialené sídlo, že už v ten deň do práce neprídem, tak na zvyšné 3 hodiny mi zamestnávateľ napíše ospraveldnené neplatené voľno. Podľa zákona o sociálnom poistení je však neplatené voľno dôvodom na prerušenie poistenia. Lenže ani na sociálke mi nevedeli povedať, či nahlasovať alebo nie prerušenie, ak sa jedná o neplatené voľno v hodinách a nie v dňoch. Prosím poraďte, ako to vlastne reálne má byť.

Ďakujem

Neplatené voľno v hodinách sa na SP nenahlasuje - musí to byť aspoň 1 celý deň.
enad
24.06.08,11:16
Dobrý deň,
mám zamestnanov, ktorí chodia pomerne často k lekárovi a vždy chcú celodenný paragraf.
Bydlisko majú v tom istom meste ako je sídlo firmy. Okrem toho ak ide k lekárovi a ten jej predpíše antiobiotiká, lebo má teploty a je chorá, mala by mať podľa mňa PN a ak nechce, nech si dá dovolenku. Ale ona chce na den keď bola u lekára celodenný paragraf. Môže ho mať?

ďakujem
Tweety
24.06.08,11:19
Dobrý deň,
mám zamestnanov, ktorí chodia pomerne často k lekárovi a vždy chcú celodenný paragraf.
Bydlisko majú v tom istom meste ako je sídlo firmy. Okrem toho ak ide k lekárovi a ten jej predpíše antiobiotiká, lebo má teploty a je chorá, mala by mať podľa mňa PN a ak nechce, nech si dá dovolenku. Ale ona chce na den keď bola u lekára celodenný paragraf. Môže ho mať?

ďakujem
Môže, ak lekár potvrdí, že stačil jede deň( alebo napr.pol dňa) na ošetrenie, tak nárok na § 141 jej musíte uznať.
Silvia S
26.06.08,11:41
Nárok na voľno s náhradou mzdy si nevysvetľujete správne. Nárok máte na 7 dní, nie na 56 hodín. Ak budete jeden deň u lekára, "minuli" ste si jeden deň z tohto limitu, aj keď Vám zamestnávateľ preplatí len 5 hodín.
Dobrý deň p. Mihál,
tie hodiny sa nesčítavajú ani pri normálnom prac.čase? To som zachytila prvýkrát, že sa to nemôže sčítať. Čiže ak idem k lekárovi v jeden deň na 1 hod, vratim sa do prace, tak sa mi počíta pre účely 7 dňového čerpania 1 deň? Ďakujem za radu.
Jana Motyčková
26.06.08,12:52
SilviaS - to bola odpoveď na otázku k pružnému pracovnňemu času, kde základný prac. čas je 5 hodín denne.
Silvia S
27.06.08,05:04
SilviaS - to bola odpoveď na otázku k pružnému pracovnňemu času, kde základný prac. čas je 5 hodín denne.
Ďakujem p. Motyčková,
myslela som si to, že sa to týka len pružného prac.času, ale človek nikdy neviem, radšej som sa spýtala. Spokojne teda môžem spávať a naďalej sčítavať hod, pri 8 hod prac.čase je to 56 hod za rok. Ďakujem veľmi pekne a prajem pekný víkend.
milanr
03.10.13,09:23
Dobrý deň, chcem sa opýtať ako správne posúdiť prekážku na strane zamestnanca (vyšetrenie u lekára, sprevádzanie RP) u zamestnávateľa, ktorý má zavedený pružný pracovný čas so stanoveným základným pracovným časom 6 h (08:00 - 14:00 h) v prípade, že zamestnanec predloží celodenné potvrdenie. Zamestnávateľ mu v tomto prípade zaplatí náhradu mzdy iba 6 h, zvyšný čas musí nadpracovať. Ako sa posúdi v tomto prípade prestávka na obed 0,5 h, ktorá sa do pracovného času nezapočítava? Je možné u pružného pracovného času čerpať toto voľno v hodinách? Pretože zamestnanec nemá vždy celodenné ošetrenie, napr. ide k zubárovi v rámci základného pracovného času na 2 hod. Ďakujem.
Jozef Mihál
03.10.13,10:45
Dobrý deň, chcem sa opýtať ako správne posúdiť prekážku na strane zamestnanca (vyšetrenie u lekára, sprevádzanie RP) u zamestnávateľa, ktorý má zavedený pružný pracovný čas so stanoveným základným pracovným časom 6 h (08:00 - 14:00 h) v prípade, že zamestnanec predloží celodenné potvrdenie. Zamestnávateľ mu v tomto prípade zaplatí náhradu mzdy iba 6 h, zvyšný čas musí nadpracovať. Ako sa posúdi v tomto prípade prestávka na obed 0,5 h, ktorá sa do pracovného času nezapočítava? Je možné u pružného pracovného času čerpať toto voľno v hodinách? Pretože zamestnanec nemá vždy celodenné ošetrenie, napr. ide k zubárovi v rámci základného pracovného času na 2 hod. Ďakujem.
Áno, zamestnávateľ vyplatí náhradu mzdy len za základný pracovný čas, v danom prípade za 6 hodín. Od toho sa ešte odpočíta prestávka na oddych, čiže výsledok bude 5,5 hodiny.

Čerpanie pracovného voľna s náhradou mzdy, resp. jej preplácanie v hodinách je pri pružnom pracovnom čase samozrejmosťou.
milanr
04.10.13,05:44
Ďakujem za odpoveď, takže v prípade celodenného ošetrenia zamestnávateľ zaplatí zamestnancovi 5,5 h náhradou mzdy a zvyšné 2 hodiny pri 7,5 h PČ si bude musieť zamestnanec nadpracovať.
tpv
16.03.15,07:13
Dobrý deň , zaujímalo by ma , či môžem zamestnancovi pri návšteve lekára v trvaní 1hod 5 min odpočítať zo 7 dní (t.j.56hod) že čerpal 2hod alebo 1,5hod alebo dokonca presne 1hod 5 min. ďakujem
SZZ KSK
06.06.17,06:56
Dobrý deň, mám otázku ohľadom správneho postupu v prípade celodenného ošetrenia pri pružnom pracovnom čase. Zamestnanec mi po návšteve lekára prinesie potvrdenie, na ktorom je napísané celodenné ošetrenie. Podľa toho na aký deň ošetrenie pripadlo, som mu preplatil náhradu len za základný pracovný čas (v hodinách: Po. 6,5, Ut.6,5 , St. 7,5, Št.6,5, Pi. 5,5).

Od tohto času som prestávku na obed neodrátaval. Chýbajúci čas do týždenného fondu 37,5hod. si zamestnanec potom odpracoval v deň, keď mu v tom nebránila prekážka. Z nároku na ošetrenie zamestnanca (7 dní/rok) som neodrátaval len základný pracovný čas pripadajúci na daný deň, ale odpočítaval som 1 celý deň .

Hlavne ma zaujíma či je správne z nároku na ošetrenie odrátať jeden deň (v našom prípade7,5 hod.), aj keď zamestnanec má preplatené len hodiny zo základného pracovného času a chýbajúci čas si odpracuje.

Za odpoveď ďakujem
vraňarka
29.09.19,18:08
Dobrý deň,
zamestnávateľ plánuje zaviesť pružný pracovný čas vo forme pružného pracovného mesiaca. Voliteľná časť 6-8, pevná 8-14, voliteľná 14-18, 37,5 hodinový (5dňový) pracovný týždeň. Pri prekážke v práci a rôznom nástupe zamestnancov ( 1. príde o 7:00, druhý o 8:00) ako sa prejaví prekážka v práci na strane zamestnávateľa vzniknutá o 14:00 hod u týchto 2 zamestnancov? Bude u prvého trvať do uplynutia jeho priemerného pracovného dňa, t.j. od 14:00 do 15:30 a u druhého od 14:00 do 16:30?
Ďakujem.
Iveta Matlovičová
30.09.19,11:02
čas voliteľného času po 14:00 (ktorý strávil u lekára) bude mať ospravedlnený, ale nebude mu zaň poskytnutná náhrada mzdy, bude si musieť tento čas v iný "deň" nadrobiť
Jana Motyčková
01.10.19,16:51
Ak ide o prekážku na strane zamestnávateľa, zamestnancovi patrí náhrada mzdy za celú dobu kedy nepracoval z dôvodu existencie tejto prekážky (max do 18. hodiny). Zákon neurčuje ako sa má zistiť do kedy chceli zamestnanci robiť, ale podľa môjho názoru možno od zamestnanca vyžadovať pri prestojoch, aby sa zdržiaval na pracovisku aj počas trvania prekážky v práci a potom má nárok zamestnanec na náhradu mzdy za jasne dané obdobie, kedy bol na pracovisku a nemohol vykonávať prácu z dôvodu na strane zamestnávateľa. Iné riešenie je možno dohodnúť medzi zamestnancom a zamestnávateľom - napr. o 14.00 je jasné, že prekážka nepominie do 18.00, dohodnem sa so zamestnancom, že môže ísť domov, ale náhradu mu zaplatím len za 1/2/3 hod, ak nie má byť na pracovisku.
Pri prekážkach trvajúcich celé dni by som stanovila v internom predpise obdobné pravidlo ako platí pre dovolenku § 104a.
FERONA
01.02.24,04:54
Dobrý deň, máme stanovený pružný pracovný čas, voliteľný je ráno 6,00-8,00 a poobede od 13,00 do 18,00h. Pevný je teda medzi 8-13hod.. Týždeň 37,5 hodinový. Mohli by ste mi prosím zodpovedať tieto otázky?
1. Ak bude zamestnanec čerpať celodenné ošetrenie, teda vôbec nepríde v ten deň do práce, budem mu náhradu platiť za 4,5hodiny – teda so zohľadnením prestávky? Zvyšok chýbajúce 3 hodiny si nadpracuje.
2. Zamestnanec išiel ráno k lekárovi a prišiel do práce o 10,55. Pracoval do 15,00h. Koľko času mu zaplatíme náhradu za prekážku ? Máme poskytnúť aj prestávku v práci? Ak máme poskytnúť prestávku, z ktorej časti dňa ju máme zobrať, lebo u lekára bol reálne 2,55hodiny a v práci bol reálne 4,05h. Čiže ani jedna časť nie je dlhšia ako 6 hodín. Koľko hodín mu za tento deň bude chýbať (na nadpracovanie)?

3.Chápe sa v § 91 pracovná zmena ako ustanovená prac. zmena alebo koľko času reálne v daný deň odpracoval?
ďakujem
Jana Motyčková
01.02.24,08:44
Dobrý deň, máme stanovený pružný pracovný čas, voliteľný je ráno 6,00-8,00 a poobede od 13,00 do 18,00h. Pevný je teda medzi 8-13hod.. Týždeň 37,5 hodinový. Mohli by ste mi prosím zodpovedať tieto otázky?
1. Ak bude zamestnanec čerpať celodenné ošetrenie, teda vôbec nepríde v ten deň do práce, budem mu náhradu platiť za 4,5hodiny – teda so zohľadnením prestávky? Zvyšok chýbajúce 3 hodiny si nadpracuje.
2. Zamestnanec išiel ráno k lekárovi a prišiel do práce o 10,55. Pracoval do 15,00h. Koľko času mu zaplatíme náhradu za prekážku ? Máme poskytnúť aj prestávku v práci? Ak máme poskytnúť prestávku, z ktorej časti dňa ju máme zobrať, lebo u lekára bol reálne 2,55hodiny a v práci bol reálne 4,05h. Čiže ani jedna časť nie je dlhšia ako 6 hodín. Koľko hodín mu za tento deň bude chýbať (na nadpracovanie)?

3.Chápe sa v § 91 pracovná zmena ako ustanovená prac. zmena alebo koľko času reálne v daný deň odpracoval?
ďakujem
Ad 1 Spravidla platíte náhradu za 4,5 hod. Otázkou je ako máte určenú prestávku v práci. Prestávku v práci určuje zamestnávateľ, minimálne v zmysle, že si ju má zamestnanec čerpať medzi xx.xx a yy.yy hod. Ak máte určené, že prestávku v práci v trvaní 30 min si má zamestnanec čerpať medzi 8.00 a 13.00, tak potom mu platíte náhradu za 4,5 hod. Ak by ste ju mali určenú mimo tohto času, tak by ste potom museli zabezpečiť aby nebola na konci a na začiatku zmeny, čo pri pružnom pracovnom čase je problém. Ale možno máte dohodnuté, že ak zamestnanec odpracuje len základný časový úsek, prestávka v práci sa neposkytuje, v takom prípade by ste mu platili 5 hod.
Ad 2 S prestávku v práci je to ako v prípade 1 - podľa toho ako je určená (či ste ju poskytli a mohli poskytnúť pred 10.55 - to by ste mu náhradu platili o 1/2 hod kratšiu, alebo je určená až po 10.55, potom odpracované je o 0,5 hod menej).
Prestávku v práci je zamestnávateľ povinný poskytnúť, ak pracovná zmena trvá dlhšie ako 6 hod. Pracovná zmena v uvedenom prípade bola od 8.00 do 15.00 (7 hod), musela tam byť prestávka. Prestávku v práci treba riešiť v podmienkach zavedenia pružného pracovného času, nie až následne. Musí byť napr. súčasťou informácie, ktorú dávate zamestnancovi.
Ad 3 Pracovná zmena je koľko hod mal odpracovať v priebehu 24 hod podľa rozvrhu zmien plus prestávka v práci (§ 90). Čiže nie koľko odrobil, ale koľko mal odrobiť. Ak by sme sa nebavili o pružnom pracovnom čase, tak niekto má napr. zmenu od 7.00 do 15.30 - to je zmena, v tom prestávka v práci 0,5 hod od 11.30 do 12.00. A možno bol u lekára do 10.00, odrobil 5 hod, potom robil aj po 15.00 do 16.00 a má 1 hod nadčas :
- pracovná zmena 8,5 hod 7.00-15.30 (na účely určenia prestávky)
- pracovný čas určený 8 hod (na účely, že má mať pracovný čas rozvrhnutý podľa zmluvy na 40 hod týždenne v priemere a na zistenie fondu pracovného času)
- odpracovaný čas na zmene 5 hod (na účely nároku na stravné)
- práca nadčas 1 hod a odpracované hodiny celkom 6 hod (na účely platenia)
Obdobne to je pre pružný pracovný čas, len tu si zmenu a jej dĺžku určuje zamestnanec, keď máte pružné obdobie týždňové. Ale pravidlá pre prestávku musí určiť zamestnávateľ.
FERONA
02.02.24,04:17
ďakujem pani Motyčková za podrobnú odpoveď, máme to nastavené dobre :)