bredikova
05.12.06,20:45
Prosím poraďte mi. SZČO je slovák, ale má české občianstvo. Doteraz podnikal v Čechách, kde si všetko platil. Teraz sa presťahoval naspäť na Slovesnko, kde chce podnikať (zubár), ale chce si ponechať sociálne poisteniev čechách. Dá sa to ? A ako je to zo zdravotným poistením. Prosím poraďte. :confused:
Asi som to zle zaradila ale ja to neviem presunúť.
Daska
05.12.06,19:49
Zdravotne sa da platit len v jednom state EU. Este podotazka, on ma obidve obcianstva???

Tu je to s odvodmi do SP asi jasne, ak bude mat zivnost tu, ale ako je to v Cechach neviem.
bredikova
05.12.06,19:52
No to si musím zisťiť. Neviem. Zatial ďakujem.
bredikova
06.12.06,06:46
Prosím , nevie mi niekto poradiť s tými odvodmi do SP?
bredikova
06.12.06,08:10
Posúvam, Prosíím !!!!!!!!!!
Marína
06.12.06,11:32
Lenka, ce SS Ti posielam tel. číslo, kde by si mala dostať "fundovanú" odpoveď, ale s podmienkou;), že nás v tejto téme poinformuješ o výsledku, aby sme boli múdrejšie. Najprv si však zisti už vyššie spomenuté.
bredikova
07.12.06,09:43
Čo som zistila:

SP závisí v prvom rade od miesta vykonávania živnosti, t.j. ak občan CZ má živnosť iba na území SR musí platiť SP v SR. Ale ak Občan CZ má živnosť aj v CZ môže si vybrať. Buď bude platiť SP v CZ podľa trvalého bydliska alebo bude platiť v SR podľa miesta živnosti. Ak sa rozhodne pre CZ musí si vyžiadať od českej SP akési tlačivo E101, ktoré hovorí o tom, že poistenie bude platené v CZ.
Takže je to asi takto. Dúfam, že som to napísala zrozumiteľne. ak zistím niečo nového , napíšem.
Marína
07.12.06,11:13
bredikova
07.12.06,21:33
Pozrela som si všetko čo bolo na linku. Je to tak ako som písala. Veľmi dobre je to na linku http://www.cssz.cz/evropska_unie/prislusnost.asp. Sú tam všetky možnosti a aj ako postupovať pri výnimkach a žiadostiach o výnimky.
Ďakujem.:) :)