ekovm
06.12.06,08:59
Odpisuje sa nehnuteľnosť, ktorú má naša s.r.o. v prenájme od fyzickej osoby / spoločníka/? Na čo mám dávať pozor pri prenájme?
Zoltán Kovács
06.12.06,08:05
Odpisuje sa nehnuteľnosť, ktorú má naša s.r.o. v prenájme od fyzickej osoby / spoločníka/? Na čo mám dávať pozor pri prenájme?

Musíte to mať podchytené v nájomnej zmluve, že kto bude odpisovať.
Tweety
06.12.06,08:07
Odpisuje sa nehnuteľnosť, ktorú má naša s.r.o. v prenájme od fyzickej osoby / spoločníka/? Na čo mám dávať pozor pri prenájme?
§ 24 Zákon o dani z príjmov
1,Hmotný majetok a nehmotný majetok odpisuje daňovník, ktorý má k tomuto majetku vlastnícke právo. Hmotný majetok a nehmotný majetok odpisuje aj daňovník, ktorý nemá vlastnícke právo k tomuto majetku, ak účtuje1) alebo vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11 o

a) hmotnom majetku pri prevode vlastníckeho práva z dôvodu zabezpečenia záväzku prevodom práva115) na veriteľa, ak sa pôvodný vlastník (dlžník) písomne dohodne s veriteľom na výpožičke116) tohto majetku počas trvania zabezpečenia záväzku,
b) dlhodobom hmotnom hnuteľnom majetku, ku ktorému vlastnícke právo prechádza na kupujúceho až úplným zaplatením kúpnej ceny a do nadobudnutia vlastníckeho práva majetok kupujúci užíva,
c) nehnuteľnej veci obstaranej na základe zmluvy, pri ktorej sa vlastnícke právo nadobúda povolením vkladu do katastra nehnuteľností, ak do nadobudnutia vlastníckeho práva nehnuteľnosť užíva,
d) hmotnom majetku prenajatom formou finančného prenájmu.
e) hmotnom majetku a nehmotnom majetku štátu, obce alebo vyššieho územného celku, ktorý bol zverený do správy rozpočtovej organizácie, príspevkovej organizácie alebo inej právnickej osobe.116a)
(3) Hmotný majetok a nehmotný majetok, ktorý je v spoluvlastníctve, odpisuje každý zo spoluvlastníkov zo vstupnej ceny, a to pomerne podľa výšky spoluvlastníckeho podielu.
(4) Pri odpisovaní hmotného majetku a nehmotného majetku, ktorý sa iba sčasti používa na zabezpečenie zdaniteľného príjmu, sa do výdavkov na zabezpečenie zdaniteľného príjmu zahŕňa pomerná časť odpisov.
(6) Hmotný majetok a nehmotný majetok individuálne určený117) a poskytnutý združeniu bez právnej subjektivity na spoločné využitie účastníkov združenia odpisuje ten účastník združenia, ktorý majetok poskytol na spoločné užívanie účastníkom združenia.
ekovm
06.12.06,08:39
Ďakujem, pomohli ste mi!
Fany
21.03.12,22:07
Môže sa takáto budova odpisovať, ak ju sro využíva bezodplatne, teda má s FO spísanú zmluvu o bezplatnom užívaní? Je vôbec takéto niečo možné? Ďakujem.