nina100
06.12.06,09:12
Dobrý deň,
mám problém s jednou faktúrou - odberateľ mi ju vrátil na prepracovanie - neuznal vyfaktúrované prestoje, takže teraz rozmýšlam - či ju opraviť tú predošlú a podať opravné DPH, alebo vystaviť dobropis k tej predchádzajúcej a vystaviť novú správnu faktúru. Čo by bolo rozumnejšie a hlavne správnejšie?
Dakujem
AHA
06.12.06,08:20
Ja by som vystavila len dobropis na tú sumu faktúry, ktorú neuznal. A nedávala by som DDP DPH.
Zoltán Kovács
06.12.06,08:20
Dobrý deň,
mám problém s jednou faktúrou - odberateľ mi ju vrátil na prepracovanie - neuznal vyfaktúrované prestoje, takže teraz rozmýšlam - či ju opraviť tú predošlú a podať opravné DPH, alebo vystaviť dobropis k tej predchádzajúcej a vystaviť novú správnu faktúru. Čo by bolo rozumnejšie a hlavne správnejšie?
Dakujem

Ja by som to riešil dobropisom na základe písomnej reklamácie odberateľa. Prerábať fa a podávať opravné dph nemá zmysel, keď tu máme inštitút dobropisu. Takže ja by som vrátil pôvodnú fa odberateľovi aj s dobropisom, aby vedel vyrátať koľko má zaplatiť, a zároveň by som ho poprosil o písomnú reklamáciu pôvodnej faktúry.
nina100
06.12.06,08:29
ďakujem za rýchle odpovede - odberateľ ma žiada o nové vystavenie faktúry, môžem to urobiť aj tak, že mu vystavím dobropis na celú starú faktúru a vystavím novú faktúru? Ide o faktúru z októbra, teraz je december, takže mám tú novú vystaviť teraz v decembri aj s dátumom dodania - 6.12.06?
AHA
06.12.06,08:34
Ale veď Vám sa dátum dodania nemení Vám sa mení iba suma takže ja by som
s dátumom dodania neriešila nič. A ak by ste aj vystavila dobropis na celú faktúru a novú vystavila v decembri tak porušíte zákon vy nakoľko faktúra
má byť vystavená do 15 dní po dodaní.
Paula
06.12.06,08:41
O dobropise sa účtuje s dátumom jeho vystavenia:


§ 25
Oprava základu dane
.
(3) Rozdiel medzi pôvodným základom dane a opraveným základom dane a rozdiel medzi pôvodnou daňou a opravenou daňou sa uvedie v daňovom priznaní za zdaňovacie obdobie, v ktorom sa vyhotovil doklad o oprave základu dane,a pri oprave základu dane pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu alebo pri dodaní tovaru alebo služby, keď je povinný platiť daň nadobúdateľ tovaru alebo príjemca služby,rozdiel sa uvedie v daňovom priznaní za zdaňovacie obdobie, v ktorom nadobúdateľ tovaru alebo príjemca služby obdržal doklad o oprave základu dane.
AHA
06.12.06,08:59
O dobropise sa účtuje s dátumom jeho vystavenia:


§ 25
Oprava základu dane
.
(3) Rozdiel medzi pôvodným základom dane a opraveným základom dane a rozdiel medzi pôvodnou daňou a opravenou daňou sa uvedie v daňovom priznaní za zdaňovacie obdobie, v ktorom sa vyhotovil doklad o oprave základu dane,a pri oprave základu dane pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu alebo pri dodaní tovaru alebo služby, keď je povinný platiť daň nadobúdateľ tovaru alebo príjemca služby,rozdiel sa uvedie v daňovom priznaní za zdaňovacie obdobie, v ktorom nadobúdateľ tovaru alebo príjemca služby obdržal doklad o oprave základu dane.
O dobropise áno ale pokiaľ som dobre pochopila tak sa zdobropisuje celá faktúra a následne sa vystavý faktúra nová na tú istú službu dodanú už v októbri aj vtedy pri tejto novej faktúre sa dáva dátum dodania v decembri ?
nina100
06.12.06,09:03
ďakujem, práve sme to vyriešili s ekonómom odber. firmy tak, že mu vystavím len dobropis k neuznaným prestojom a stará faktúra ostáva v pôvodnom znení. Tak to je podľa mňa najjednoduchšie.
Som Vám vďačná, dík
Zoltán Kovács
06.12.06,09:11
ďakujem, práve sme to vyriešili s ekonómom odber. firmy tak, že mu vystavím len dobropis k neuznaným prestojom a stará faktúra ostáva v pôvodnom znení. Tak to je podľa mňa najjednoduchšie.
Som Vám vďačná, dík

A takto je to aj správne z hladiska zákonov.
Alenaa
03.03.10,10:13
Otváram túto starú tému,
mám podobný problém.
V novembri 2009 sme vystavili faktúru na služby, odviedli sme z nej dph. Odberateľ faktúru jednoducho zahodil, nevrátil ju , nenaúčtoval.
Zrejme sa nedohodneme, môžem v januári 2010 vystaviť na celú faktúru dobropis?
JarkaL
03.03.10,10:19
Neuhradenie faktúry nie je dôvodom na vystavenie dobropisu.
Alenaa
03.03.10,11:04
..nejde o neuhradenie faktúry, to mi je jasné, ale konatelia sa medzi sebou dohodli, že faktúra sa vyhodí...možno v r. 2010 budeme fakturovať - to sa ešte uvidí.
Účtovníčke neoznámili, že faktúru treba zrušiť. Hlavný problém je, že to bolo na prelome roka.
Teda v žiadnom prípade v r. 2010 nemôžeme vystaviť dobropis na faktúru, ktorá bola vystavená v r. 2009?
lenkam68
03.03.10,11:30
..nejde o neuhradenie faktúry, to mi je jasné, ale konatelia sa medzi sebou dohodli, že faktúra sa vyhodí...možno v r. 2010 budeme fakturovať - to sa ešte uvidí.
Účtovníčke neoznámili, že faktúru treba zrušiť. Hlavný problém je, že to bolo na prelome roka.
Teda v žiadnom prípade v r. 2010 nemôžeme vystaviť dobropis na faktúru, ktorá bola vystavená v r. 2009?
Vystaviť dobropis v r. 2010 k faktúre vystavenej v r. 2009 môžete v zmysle

§ 25
Oprava základu dane



(1) Základ dane pri dodaní tovaru alebo služby a pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu sa opraví


a) pri úplnom alebo čiastočnom zrušení dodávky tovaru alebo služby a pri úplnom alebo čiastočnom vrátení dodávky tovaru,
b) pri znížení ceny tovaru alebo služby po vzniku daňovej povinnosti,
c) pri zvýšení ceny tovaru alebo služby.


(2) Ak sa po nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu vráti nadobúdateľovi spotrebná daň zaplatená v členskom štáte, z ktorého bol tovar odoslaný alebo prepravený, základ dane sa zníži o sumu vrátenej spotrebnej dane.


(3) Rozdiel medzi pôvodným základom dane a opraveným základom dane a rozdiel medzi pôvodnou daňou a opravenou daňou sa uvedie v daňovom priznaní za zdaňovacie obdobie, v ktorom sa vyhotovil doklad o oprave základu dane, a pri oprave základu dane pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu alebo pri dodaní tovaru alebo služby, keď je povinný platiť daň nadobúdateľ tovaru alebo príjemca služby,rozdiel sa uvedie v daňovom priznaní za zdaňovacie obdobie, v ktorom nadobúdateľ tovaru alebo príjemca služby obdržal doklad o oprave základu dane.
.
.
.
Adiks
14.01.13,18:39
Ak vystavím chybnú faktúru odberateľovi, pričom dátum dodania aj vystavenia faktúry je január 2013, je veľkou chybou, ak túto chybnú faktúru nestornujem, ale priamo opravím, pričom pôvodná aj opravená faktúra majú rovnaké čísla a odberateľovi napíšem upozornenie, aby si tieto faktúry vymenil a tú nesprávnu faktúru zahodil ?
Stefan2005
14.01.13,18:50
... s korektným obchodným partnerom by s uvedeným postupom nemal byť žiadny problém.