Kolenčík
06.12.06,09:35
Poraďte dobrý a pikantný recept na vianočne domáce klobásy. Ďakujem a prajem dobrý deň.:o
Marína
06.12.06,09:33
My robíme takéto: na 10 kg bravčového mäsa (pliecko a bôčik) 2% soli, 8-10 Dg cesnaku, cca 15 - 20 Dg maďarskej sladkej papriky (aj viac), 2,5 Dg maďarskej pálivej papriky (aj viac, zvisí od toho aké ich chceš mať pikantné), 4 Dg čerstvo mleté čierne korenie, štipku mletej rasce a majoránu (nemusí byť).
Umyté mäso pokrájame na kocky a premiešame s korením. Uložíme z večera do rána do chladu. Pomelieme na mäsovom mlynčeku na väčších okách (niekedy časť pomelieme aj na menších). Črevá poriadne prepláchneme a namočíme do vody zmiešanej s prelisovaným cesnakom. Necháme chvíľu postáť. Plníme mäsovou zmesou a dáme ich kamarátovi vyudiť.
Recept máme z Maďarska
Kolenčík
06.12.06,11:10
Marína, so všetkým súhlasím, len tá majoránka mi celkom nesedí, naozaj ju tam dávaš?
Marína
06.12.06,11:14
Práve som to chcela vyškrtnúť, lebo som medzitým volala manželovi a povedal mi, že síce v pôvodnom recepte bola, ale už ju tam zopár rokov nedáva. Nie je v tom v podstate rozdiel, lebo jej aj tak dával tak málo, že to nemalo žiaden význam.
Danuša2
06.12.06,17:23
My robíme doma tieto: 10 kg mäso,18 dkg cesnak, 2 dkg korenie, 10 dkg paprika sladká, 2dkg paprika pálivá,18-20 dkg soľ, 5 dkg rasca.
Mäso pomelieme premiešame s korením necháme odstáť a plníme do čriev.
Kolenčík
06.12.06,19:05
Prečo nikto nedávate vodu a cukor?
Marína
06.12.06,19:08
A prečo by sme mali dávať?;) Vysvetli nám, kvôli čomu by sme mali.
ondrejvla
06.12.06,19:26
Naše domáce klobásky, robíme ich síce aj na vianoce, ale aj inokedy, tak teraz neviem, či mám napísať, keď nie sú čisto vianočné... ale napíšem:

2/3 mäsa z bravč.pliecka, 1/3 mäsa z prerasteného bôčika, na hmotnosť cca
6,5 kg pliecka, 3,5 kg bôčika, 20 dag cesnaku pretlačeného, 15-20 dag soli,
1 bal.farebného korenia čerstvo zomletého, 1 bal.mletej rasce, 15 dag sladkú maďarskú papriku, 2-2,5 dag pálivú maďarskú papriku, 2 dl voda, 1 ČL cukru, bravčové črevá.
Mäso pokrájané na kocky pomelieme na veľkých "džurkach", pridávame soľ, korenie, cesnak, vodu s cukrom prevaríme, necháme vychladnúť, rozmiešame v nej papriku,( aby mala peknú farbu), rascu, dobre premiešame, prikryjeme obrúskom a necháme v chlade do druhého dňa. Na druhý deň dáme do tepla, necháme to v miestnosti aspoň 2 hodiny, premiešavame a plníme do čriev, ktoré sme vyumývali v teplej vode s pridaním cesnaku. Nakoniec pod kohútikom prepláchneme vnútro čriev. Navešiame na palice a dávame do udiarne. Údime prvý deň cca 8 hod., ( od poobedia do 22,00 hod.) a na druhý deň od 07,00 hod. do 22,00 hod. letným dymom zo slivkového dreva s pridávaním bukového. Posledné 2 hodiny do pahreby pridáme zopár konárov jalovca pre vôňu. No a potom nás musí manžel odháňať, aby sme nejedli horúce vyúdené...
ondrejvla
06.12.06,19:28
A prečo by sme mali dávať?;) Vysvetli nám, kvôli čomu by sme mali.

Evička aj my dávame trošku - neviem, či tým hrešíme proti zvykom, ale nám to chutí. Kvôli farbe, paprika sa lepšie vyfarbí a chytí to "glej" ako hovorí môj manžel.
Marína
07.12.06,05:50
Vlasti, ďakujem za vysvetlenie. Škoda, že naše sa práve udia, nahovorila by som manžela, aby vyskúšal aj takto. Musím mu ukázať túto tému. Zdá sa, že recepty máma skoro rovnaké. Veď čo už tam vymyslieť nové. Mňa by aj zaujímalo, načo sa pridáva cukor.
liduska
07.12.06,06:18
Mňa by zaujímalo ako sa majú umývať črevá, či sa majú namáčať ešte vo vode alebo len umyť.
Marína
07.12.06,06:43
Liduška, prečítaj si prísp. č. 8 od Vlastičky, tam je to napísané.
Kolenčík
07.12.06,07:50
Marína, vidíš, aj oni dávajú vodu a cukor a aj to vysvetlili. Ďakujem, a je jedno či sú robené na Vianoce, Mikuláša či na Veľkú noc, len aby chutili. Myslím si že najdôležitejšie na tom všetkom je správne údenie, že?
bezradná
07.12.06,08:52
Ahojte - pripájam sa k tomu cukru a vode pri príprave klobásy
My už síce veľmi dávno doma nerobíme klobásu ale pamätám sa, že ešte za čias, keď sme mali prasiatko, dával mäsiar trochu cukru k mäsu - naozaj neviem prečo, ale chutili vynikajúco a k tej vode ale tu je rozdiel - on tam pridával trochu bieleho vína a odôvodňoval to tým, že sa lepšie premieša mäso s koreninami
http://d.jahho.cz/g/jidlo/0060_1abbv.gif
Kolenčík
07.12.06,12:17
A prečo sa do niektorých sladkých výrobkou dáva soľ, ide o chuťovú záležitosť, ba niektorí tvrdia, že aj k voli farbe, ten cukor sa rozmieša s paprikou v tej vode.
prplík
15.02.10,16:53
Ten cukor má ten význam, že klobásy nevyschnú a zostanú dlho pekné
červené (samozrejme, ak nejaké dlho zostanú) na chuti to nič nemení.
Laco-monter
15.02.10,16:59
Mňa by zaujímalo ako sa majú umývať črevá, či sa majú namáčať ešte vo vode alebo len umyť.

Kto by sa s tým s.al , aby črevá prevracal naruby a "šlamoval".:confused::mee:

Radšej si kúpi vypracované črevá hotové.:cool:
babka - ježibabka
15.02.10,17:55
Relaxujem tu a čítam príspevky, tak pridám niečo aj ja. Dávno sme už síce nerobili, ale robievali sme podľa č. 2 a 4 - teda bravčové alebo zmes. Údili sme ich ako tu už bolo písané dlhšiu dobu iba vlažným dymom a nie horúcim, aby to bolo raz - dva hotové. Pokiaľ sme robili väčšie množstvo, tak sme ich zvykli zavariť do pohára na horšie časy.
snusmumrik
26.02.10,09:41
Cukor sa pridáva do Čabianskej (alebo podobnej) klobásy, kvôli redukcii horkosti z papriky.

Voda sa pridáva do klobás s prídavkom hovädzieho, zajačieho, baranieho mäsa, ktoré je suchšie, aby skoro nevysychali.

Ja robím klobásu už 20 rokov podľa receptu dolnozemských Slovákov ale aj tak každý rok trochu obmieňam recept. Môj posledný

10 kg mäsa (mastnejšie pliecko, postnejší bôčik), 200g. soli, 300 (áno tristo) g. sladkej papriky, 100g. štipľavej papriky (pozor nie chilli - je štipľavejšia), 50g. čierne korenie, 120 g. cesnaku, 50g. práškového cukru, 10 g. mletej rasce, 10 g. nové korenie, 5 g. kardamón.
pedrisito
10.12.11,07:13
recept takej tej pravej zabijackovej klobasy ako sa kedysi robievalo ..trochu stipka,nie velmi, su take ako maju byt ..


5kilo bocika a 5 kilo pleca


na 10 kg

200 g soli ' sol je velmi dobre odhadnuta takze nie viac '
drvena rasca 20 g
stiplava paprika 25 g
paprika sladka 80 g
cierne mlete korenie 35 g
cesnak 150 g

klobasy su su naozaj skvele a koreniny dobre vyvazene .. uz nic ine nepridavam ..len zamiesam ,do criev a udim .. udim tak ze dam uhliky ,na to kusky sucheho bukoveho dreva aby sa mali z coho tvorit dalsie uhliky ,na to dam kusok borievky ,a posypem pilinami z cerstveho bukoveho dreva ..piliny by nemali byt suche ale ani mokre ,najlepsie cerstve ..ak nemate kusok borievky tak len cerstve bukove piliny,pripadne lepsie suche ako mokre .. dlzka udenia zalezi na kazdom individualne .. ja udim kazdy den 5 hodin a viac ..asi 8 az 10 dni ..nikto sa nestazoval ,dobru chut :)
hubatá
10.12.11,07:48
Ja myslím že nejde tak ani o to či niekto dá o nejakú pochutinu viac alebo menej - ale o kvalitné vyúdenie v kvalitne postavenej udiarni. Preto si veľmi dobre rozmysli komu ich dáš vyúdiť aby ti nejaký babrák nepokazil tvoje klobásky. Alebo .... budeš sám údiť a máš vlastnú udiareň, lebo tuším som sa v záhradkárskej oblasti už s tebou tu stretla.
rdb
12.12.11,11:19
Prosim nenajde sa niekto kto by nam vyudil klobasu? (10 - 13 kg) do nedele budu pripravene. Saozrejme ze nie zadarmo.
Dopredu zo srdca dakujem.
najag
13.12.11,16:57
Cukor sa pridava, aby sa udrzala farba, priemyslova sol sa pridava, aby vynikla struktura masa a jeho cerstvy vzhlad, kuchynska sol nema az take ucinky v tomto smere. Velke mnozstvo cierneho korenia sposobuje rychlejsie schnutie klobas, co nie je moc dobre.Cervena paprika v mnozstve, komu ako chuti, ale aby nebola az horka a paprika musi byt velmi kvalitna. Cesnak, komu sa ako lubi. Tym nic nepokazi.
rdb
20.12.11,13:39
Tak dnes sa mi vratia z udiarne. Odchadzali krasne, vonave, ruce. Vratia sa dufam este krajsie vonavejsie a rucejsie :)))))