daja4
06.12.06,09:39
Prosím o radu : moja známa je konateľka s r.o. a bola aj živnostníčka. Živnosť ukončila 30.11.2006 a je odhlásená zo SP ako SZČO a prihlásená od 01.12. ako zamestnankyňa vlastnej firmy. Ako jej mám napísať pracovnú zmluvu ? Mzda môže byť aká ? Ďakujem
DanielaSL
06.12.06,08:46
Pracovnú zmluvu tak ako každému inému zamestnancovi, aby tam boli všetky náležitosti, ktoré má pracovná zmluva mať.
1. druh práce - podľa toho čo bude robiť...
2. miesto výkonu práce
3. deň nástupu do práce
4. mzdové podmienky - to už na nej závisí aký plat si dá....ale musí byť aspoň minimálna mzda - čo moc nedoporučujem
- výplatný termín, pracovný čas, výmeru dovolenky a dľžku výpovednej lehoty
sysula
06.12.06,09:37
Prosím o radu : moja známa je konateľka s r.o. a bola aj živnostníčka. Živnosť ukončila 30.11.2006 a je odhlásená zo SP ako SZČO a prihlásená od 01.12. ako zamestnankyňa vlastnej firmy. Ako jej mám napísať pracovnú zmluvu ? Mzda môže byť aká ? Ďakujem

Naša konateľka má vo vlastnej firme funkciu ekonomicko - obchodný námestník. A este doplním:
- skúšobná doba ak je:)
- po prípade ďalšie dojednané podmienky.
mysimis
06.12.06,09:38
Ja sa v súvislosi s touto témou opýtam, že kto podpisuje konateľke pracovnú zmluvu?
elims
06.12.06,09:49
Samozrejme konateľke podpíše PZ konateľka, takže ona sama.
Chcem poznamenať, že PZ NESMIE byť uzatvorená na výkon funkcie konateľa, takže napr. ako poznamenala Sysula na funkciu napr. ekonomicko - obchodný námestník.
Aby bolo všetko ako má byť, na výkon funkcie konateľa by mala byť uzatvorená napr. zmluva o výkone funkcie alebo mandátna zmluva, hoci aj za 0,- odmenu.
lenkas
06.12.06,10:22
Skuste si este pozriet §7 ods. 3 ZP, tam je, ze so zamestnancom, ktorý je aj štatutárny orgán, dohodne podmienky pracovnej zmluvy orgán alebo osoba, kt. ho za štatutárny orgán ustanovila.
Takze mal by asi existovat aj nejaký dokument o prejednaní podmienok pracovnej zmluvy medzi Valným zhromazdením, resp. jediným spoločníkom (ak je to sro) - alebo sa to v praxi riesi inac? (ak je aj jedinym spolocnikom, tak je to naozaj len formalita...)
Iveta1
07.12.06,07:34
Prosím Vás o informáciu: môže mať konateľ a súčastne aj zamestnanec pracovnú zmluvu na dobu určitú aj po troch rokoch ? Myslím tým § 48 ods.5 pís.a Zákonníka práce.
kattka.c
11.04.07,20:22
Ahojte,
ak si konateľ, ktorý má pracovnú zmluvu dáva kždý mesiac inú výplatu ... je potrebné túto zmluvu meniť každý mesiac?
Nedalo by sa to osetrit nejakou vseobecnou formulkou v jednej (prvej) zmulve?:confused:

Dakujem
atka4
11.04.07,21:05
Ahojte,
ak si konateľ, ktorý má pracovnú zmluvu dáva kždý mesiac inú výplatu ... je potrebné túto zmluvu meniť každý mesiac?
Nedalo by sa to osetrit nejakou vseobecnou formulkou v jednej (prvej) zmulve?:confused:

Dakujem

V pracovnej zmluve mal stanovenú Mzdu, t.j. túto by som brala ako základnú + všetko čo je navyše, by som "posúdila" ako napr. priznané odmeny, prémie, alebo niečo podobné, čo sa už teda môže líšiť, ako píšeš na Tvoje potreby hoci každý mesiac.
(Svojho času /1995-1999/to robili v jednej firme aj moji spoločníci a konatelia súčasne, urobila som tlačivko A4 " Priznanie odmien" za mesiac.........trochu pokecu a menoslov, komu koľko kedy...
Tam som to vyčíslila tak, aby hrubá mzda sedela s ním vyplatenou hrubou mzdou.
Iste je tu mnoho "ale", ktoré by mali byť splnené a ktoré to ktoré rozhodnutie podmieňujú, napr.
- je to len konateľ
- je to konateľ aj spoločník
- čo ustanovuje Spoločenská zmluva o kompetenciách konateľa - môže si stanoviť odmeny, alebo len VZ, teda spoločníci...
je toho dosť, ale v podstate to DÚ ani poisťovne nebude zaujímať, ak to bude správne zdanené a poistné odvedené, s tým papierom bude "čisté" obhájenie hrubej mzdy, ak je iná ako Zmluvná v pracovnej zmluve (DÚ aj poisťovne sa len potešia vyšší mzdám, t.j. vyšším odvodom)

Problém by mohol nastať vtedy, ak je to "len" konateľ a spoločníci nesúhlasia s takýmto vyplácaním od buka-do buka podľa svojvôle konateľa, ak to nebolo v jeho kompetencii priznať si nejaké odmeny...., a
pod. vyššie mzdové náklady, vyššie odvody zamestnávateľa, v prípade rozv. PP vyššie prípadné následné záväzky z pracovno-právneho vzťahu voči zamestnancovi - odstupné....

Takže len tak orientačne.
Isabelle
02.07.07,12:25
Chcem sa spýtať v súvislosti s touto témou: ak konateľ je zároveň výkonný riaditeľ (má riadnu pracovnú zmluvu a mzdu), avšak o výkone funkcie nemá zmluvu, ani mandátnu zmluvu,... iba je schválený spoločenskou zmluvou a zapísaný v OR. V zmysle Obhcodného zákonníka funkcia konateľa je však za odplatu, t.j. nemal by to robiť zadarmo. Počula som taký výklad, že ak konateľ môže zažalovať spoločnosť za to , že nevyplatila mu žiadnu odmenu.