andreav37
06.12.06,10:46
ahojte milí poraďáci,

narazila som na problém, pri ktorom váham.Slovenská firma, platiteľ dane, má zmluvu o sprostredkovaní s firmou, ktorá má sídlo v ČR.
Zmluvou o sprostredkovaní sa sprostredkovateľ zaväzuje, že bude vyvíjať činnosť, smerujúcu k tomu ,aby záujemca mal príležitosť uzavrieť zmluvu o dodávke tovaru s treťou osobou , t.j. vyhľadá spoločnosť, ktorá vykonáva činnosť, o ktorú má záujemca záujem .
Tvorím práve zmluvu a rozmýšľam, čo bude pre našu firmu v SR výhodnejšie a aký to bude mať dopad na DPH pri vystavovaní faktúry. "Tretia" osoba bola firma v Maďarsku,t.j. slovenská firma sprostredkovala českej firme uzavretie obchodného kontraktu v Maďarsku.
Teraz veľmi váham, čo robiť,hlavne,akým spôsobom bude vystavená naša faktúra / s DPH ?? bez DPH ??, kde bude určené miesto dodania služby?? /.
Veľmi,veľmi by som bola rada, keby mi mohol niekto, kto má už podobnú skúsenosť spoľahlivo poradiť.
Milan Benka
07.12.06,05:59
ahojte milí poraďáci,

narazila som na problém, pri ktorom váham.Slovenská firma, platiteľ dane, má zmluvu o sprostredkovaní s firmou, ktorá má sídlo v ČR.
Zmluvou o sprostredkovaní sa sprostredkovateľ zaväzuje, že bude vyvíjať činnosť, smerujúcu k tomu ,aby záujemca mal príležitosť uzavrieť zmluvu o dodávke tovaru s treťou osobou , t.j. vyhľadá spoločnosť, ktorá vykonáva činnosť, o ktorú má záujemca záujem .
Tvorím práve zmluvu a rozmýšľam, čo bude pre našu firmu v SR výhodnejšie a aký to bude mať dopad na DPH pri vystavovaní faktúry. "Tretia" osoba bola firma v Maďarsku,t.j. slovenská firma sprostredkovala českej firme uzavretie obchodného kontraktu v Maďarsku.
Teraz veľmi váham, čo robiť,hlavne,akým spôsobom bude vystavená naša faktúra / s DPH ?? bez DPH ??, kde bude určené miesto dodania služby?? /.
Veľmi,veľmi by som bola rada, keby mi mohol niekto, kto má už podobnú skúsenosť spoľahlivo poradiť.


§16 ZDPH
(6) Miestom dodania pri službe, ktorá spočíva v sprostredkovaní tovaru alebo služby, ak sprostredkovateľ koná v mene a na účet inej osoby, je to isté miesto ako miesto dodania tovaru, nadobudnutia tovaru a dodania služby, ktoré sú sprostredkované, okrem sprostredkovania služieb podľa § 15 ods. 7 a 8 a sprostredkovania služieb podľa odsekov 4 a 5. Ak sprostredkovateľ sprostredkuje tovar alebo službu pre odberateľa, ktorý je identifikovaný pre daň v členskom štáte inom, ako je členský štát, v ktorom je miesto dodania alebo nadobudnutia sprostredkovaného tovaru alebo služby, je miestom dodania sprostredkovateľskej služby členský štát, ktorý pridelil odberateľovi identifikačné číslo pre daň, pod ktorým mu sprostredkovateľ službu dodal.
andreav37
07.12.06,10:40
ďakujem za odpoveď.Ak som to správne pochopila,miesto dodania služby bude ČR? T.j. vystavujem faktúru za sprostredkovanie bez DPH ?
Milan Benka
09.12.06,13:03
ďakujem za odpoveď.Ak som to správne pochopila,miesto dodania služby bude ČR? T.j. vystavujem faktúru za sprostredkovanie bez DPH ?

Vystavuješ fa v zmysle §72 s odkazom na §16/6
sarmantna
05.03.07,08:14
Prosím Vás o radu. Ruská firma neplátca DPH vykonáva pre našu spoločnosť - my sme plátca DPH sprostredkovateľskú činnosť. Fakturuje nám za službu bez DPH. Nie je mi jasné, či mám túto službu samozdaniť, alebo nie. Prosím Vás, poraďte mi, potrebujem to súrne. Ďakujem.
Milan Benka
05.03.07,08:20
Čo sprostredkuváva?
sarmantna
05.03.07,08:21
Sprostredkováva predaj nášho tovaru.
sarmantna
05.03.07,10:02
Ešte raz Vás prosím, kto viete, poraďte mi.
Milan Benka
05.03.07,10:07
Prosím Vás o radu. Ruská firma neplátca DPH vykonáva pre našu spoločnosť - my sme plátca DPH sprostredkovateľskú činnosť. Fakturuje nám za službu bez DPH. Nie je mi jasné, či mám túto službu samozdaniť, alebo nie. Prosím Vás, poraďte mi, potrebujem to súrne. Ďakujem.


Sprostredkováva predaj nášho tovaru.

Miesto dodania sprostredkovateľských služieb v prípade sprostredkovania predaja tovaru je to isté miesto ako miesto dodania tovaru (§16/6). Miestom dodania tovaru je SR (§13/1a; ).
Z toho mi vyplýva, že túto službu ste povinní "samozdaniť" (§69/2)
sarmantna
05.03.07,10:36
Ďakujem za Váš názor, ale nejak tomu aj tak nerozumiem. Podľa mňa neide o samozdanenie, nakoľko Rusko nie je členský štát EU, vyvážame mu výrobky, ide o klasický vývoz a on nám fakturuje províziu za sprostredkovanie predaja na území Ruska. Podľa mňa by som asi nemala fakturovať DPH, neviem, či rozmýšľam správne.
Milan Benka
05.03.07,10:49
Ďakujem za Váš názor, ale nejak tomu aj tak nerozumiem. Podľa mňa neide o samozdanenie, nakoľko Rusko nie je členský štát EU, vyvážame mu výrobky, ide o klasický vývoz a on nám fakturuje províziu za sprostredkovanie predaja na území Ruska. Podľa mňa by som asi nemala fakturovať DPH, neviem, či rozmýšľam správne.

Sprostredkovanie je služba. Pri službách rozhoduje miesto dodania služby. O mieste dodania služieb nám hovoria §§ 15,16.
Na sprostredkovanie predaja tovaru platí § 16/6. Podľa §69/2 platí prenos daňovej povinnosti na príjemcu služby - urobíte samozdanenie.

Najprv si pozrite uvedené §§ a potom sa spýtajte na prípadné nejasnosti.
Milan Benka
05.03.07,10:53
Ďakujem za Váš názor, ale nejak tomu aj tak nerozumiem. Podľa mňa neide o samozdanenie, nakoľko Rusko nie je členský štát EU, vyvážame mu výrobky, ide o klasický vývoz a on nám fakturuje províziu za sprostredkovanie predaja na území Ruska. Podľa mňa by som asi nemala fakturovať DPH, neviem, či rozmýšľam správne.


Veď faktúrujú oni vám, nie vy im.
sarmantna
05.03.07,11:04
Ďakujem, už mi je to jasnejšie.