sybila3
06.12.06,11:03
Ahojte, idem sa opýtať na jeden problém. Prosím Vás, dá sa niečo urobiť s peniazmi v pokladni. Stále sa mi nabaľuje pokladna, lebo konatelia kupujú nejaké veci aj bez bloku, alebo blok stratia a nemôžem potom vydať peniaze z pokladne, dá sa to nejako urobiť? Alebo neviem, či má niekto ešte taký problém? díky moc
duficek
06.12.06,10:14
chcel by som mat tvoj problem :)
mozes tie peniaze dat mne ked ti tam zavadzaju :)mimotemy
ivako
06.12.06,11:14
Ahojte, idem sa opýtať na jeden problém. Prosím Vás, dá sa niečo urobiť s peniazmi v pokladni. Stále sa mi nabaľuje pokladna, lebo konatelia kupujú nejaké veci aj bez bloku, alebo blok stratia a nemôžem potom vydať peniaze z pokladne, dá sa to nejako urobiť? Alebo neviem, či má niekto ešte taký problém? díky moc
Rozumiem tomu tak, že konatelia používajú peniaze na svoje súkromné účely.Ak máte za predchádzajúce roky vytvorený zisk,ktorý ostal nerozdelený,a konatelia sú aj spoločníci, môžeš im ho /po schválení valného zhromaždenia/rozdeliť z pokladne. Oni nedostanú nič, /prakticky peniaze už minuli/ a v pokladni ponížiš zostatok. Sú aj iné spôsoby, ale to by už neboli v súlade s etiketou porady.
Jozef I
06.12.06,11:40
Myslím že DU akceptuje aj čestné prehlásenie o strate dokladu od zamestnanca. Tak nech sa niečo také napíše a konateľ to podpíše. Takýto výdavok môžete dať napr. ako repre, čo bude nedaňový náklad a tebe sa zrovná pokladňa.
sybila3
06.12.06,12:53
Dufiček, lenže kvôli tomu, že máme v pokladni veľa peňazí, tak sme nedostali úver, lebo, že to je vidieť, že je to černota. Lenže z minulého roku tak je hodne peňazí, ja účtujem tento rok a keby tam bolo len to čo má byť tento rok a nie prevod ps, tak je to v pohode. No, lenže konatelia nepoberajú plat ani odmeny.
Danila
06.12.06,13:02
Dufiček, lenže kvôli tomu, že máme v pokladni veľa peňazí, tak sme nedostali úver, lebo, že to je vidieť, že je to černota. Lenže z minulého roku tak je hodne peňazí, ja účtujem tento rok a keby tam bolo len to čo má byť tento rok a nie prevod ps, tak je to v pohode. No, lenže konatelia nepoberajú plat ani odmeny.Tak, ako to píšeš, je pre mňa nezrozumiteľné. Pokladňa sa nabaľuje, a nevyplácaš, lebo nie sú doklady. Mám pocit ako by sa pokladňa nabaľovala fiktívnymi príjmami. A s tým treba skutočne niečo urobiť. Alebo, hm, tie peniaze treba odvieť na účet. Ak nejaké sú. Ak sa mýlim, prepáč. Ale nechce sa mi veriť, že aj vzhľadom k ochrane majetku konateľ, príp. spoločník je taký ľahkovážny.
tinaM
06.12.06,13:25
Ahojte, idem sa opýtať na jeden problém. Prosím Vás, dá sa niečo urobiť s peniazmi v pokladni. Stále sa mi nabaľuje pokladna, lebo konatelia kupujú nejaké veci aj bez bloku, alebo blok stratia a nemôžem potom vydať peniaze z pokladne, dá sa to nejako urobiť? Alebo neviem, či má niekto ešte taký problém? díky moc
Predpokladám, že ide o JÚ. Peniaze v pokladni ostávajú aj vtedy, keď si majiteľ vyberá fin.prostriedky pre vlastnú potrebu a nevypisuje výdavk.doklad. V tom prípade na konci roka urobím výber pri osobnú potrebu na základe výdavkového dokladu./Veď tie peniaze v skutočnosti v pokladni chýbajú/.
Pardón, spomenuli Ste konateľa, tak sa určite nejedná o JÚ.
sybila3
06.12.06,13:47
No jedná sa o PU. Zistila som že celý minulý rok je nejaký pobabraný, prevod do tohto roku bol vysoký, keby nebol ten prevod tak by to bolo tento rok OK. Lenže, keby som zisk rozdelila mám ho na 428, tak by museli platiť z toho odvody?
Zoltán Kovács
06.12.06,13:50
No jedná sa o PU. Zistila som že celý minulý rok je nejaký pobabraný, prevod do tohto roku bol vysoký, keby nebol ten prevod tak by to bolo tento rok OK. Lenže, keby som zisk rozdelila mám ho na 428, tak by museli platiť z toho odvody?

Keď vyplácaš zisk majiteľom, tak z toho neplynú žiadne odvodové povinnosti. Len treba dodržať rozhodnutie VZ.
apsgroup
06.12.06,13:57
Ak vydavas peniaze z pokladne konatelovi alebo spolocnikovi daj si podpisat vydavkovy doklad a sup ho na zálohy. Pokladnu budes mat na konci roka v poriadku a ak zálohy nezučtujú a to je ich problem ako ked stratia doklady, tak im to zostane na zálohách. A tie musia bud vrátit alebo ináč vysporiadat.
sybila3
06.12.06,14:27
Smith, môžeš mi k tým odvodom niečo bližšie napísať. Keby som zo 428 -z nerozd.zisku vydala spoločníkovi odmenu tak by to bolo 428/211? Tým by sa mi znížila pokladňa, len som nevedela, že tie odvody, či sa neplatia. Kedy by konatelia platili odvody? To by mi dosť pomohlo, keby sa to dalo z toho zisku, díky moc.
Zoltán Kovács
06.12.06,15:44
Smith, môžeš mi k tým odvodom niečo bližšie napísať. Keby som zo 428 -z nerozd.zisku vydala spoločníkovi odmenu tak by to bolo 428/211? Tým by sa mi znížila pokladňa, len som nevedela, že tie odvody, či sa neplatia. Kedy by konatelia platili odvody? To by mi dosť pomohlo, keby sa to dalo z toho zisku, díky moc.

Spoločník z podielu na zisku, ktorý dostane na základe rozhodnutia valného zhromaždenia neplatí odvody do ZP a SP, a od roku myslím 2004 ani daň.

Ja by som to účtoval nasledovne:

ID na základe VZ 431/365
PVD výplata v hotovosti 365/211

Ale ak píšeš o 428 - nerozdelený zisk, potom tam si musela účtovať tiež na základe rozhodnutia VZ, ktorá s rozhodla zisk nerozdeliť. A spätne meniť rozhodnutie VZ sa nedá.
sybila3
06.12.06,15:48
Lenže na 428 mám nerozdelený zisk z minulých rokov, z toho to nemôžem dať?
Alebo prosím Ťa napíš mi, kde sa o tom dočítam viac, nejaký zákon alebo paragraf. ďakujem
Zoltán Kovács
06.12.06,15:54
Lenže na 428 mám nerozdelený zisk z minulých rokov, z toho to nemôžem dať?
Alebo prosím Ťa napíš mi, kde sa o tom dočítam viac, nejaký zákon alebo paragraf. ďakujem


V prípade výplat zisku vychádzaš jednoznačne zo zápisnice z VZ. Ak zisky z predchádzajúcich rokov sa rozhodli ponechať vo firme, tak na zákade tohto rozhodnutia si to zaúčtovala na 428. Toto rozhodnutie sa nedá meniť podľa potreby, veď zápisnica z VZ sa odovzdáva aj do zbierky listín OR OS.
sybila3
06.12.06,16:14
No dobre, ale keby sa rozhodli tento rok časť rozdeliť, tak nerozdelený ide na 428 a rozdelený 431/365? A z toho by sa neplatili odvody? Ale kde sa o tom môžem dočítať? dík
Zoltán Kovács
06.12.06,16:19
No dobre, ale keby sa rozhodli tento rok časť rozdeliť, tak nerozdelený ide na 428 a rozdelený 431/365? A z toho by sa neplatili odvody? Ale kde sa o tom môžem dočítať? dík

Áno, predpis je 431/365 a výplata 365/211 resp. 221

Že neplatíš odvody treba hladať v zákone o zdravotnom poistení, zákone o sociálnom poistení, a nakoniec zákon o dani z príjmov (neplatí sa daň)
Džudi
06.12.06,16:29
Ahojte, pripájam sa aj ja, my sme zápisnicu z VZ neodovzdávali do zbierky listín , je to chyba musíme ju tam doložiť dodatočne, totiž pani na OR OS povedala, že to netreba keď si ju tam majiteľ nosil osobne. Tiež mám podob- ný problém, s tým účtom 428, ale kedy ho potom môžem rozdeliť , máme tam zisk už z 3 rokov. Nemôžeme teraz zvolať VZ sú len 2 spoločníci.
Anja111
06.12.06,16:44
Ahojte, pripájam sa aj ja, my sme zápisnicu z VZ neodovzdávali do zbierky listín , je to chyba musíme ju tam doložiť dodatočne, totiž pani na OR OS povedala, že to netreba keď si ju tam majiteľ nosil osobne. Tiež mám podob- ný problém, s tým účtom 428, ale kedy ho potom môžem rozdeliť , máme tam zisk už z 3 rokov. Nemôžeme teraz zvolať VZ sú len 2 spoločníci.

VZ môžu spoločníci zvolať aj teraz, a teoreticky môžu aj odsúhlasiť rozdelenie zisku za všetky tri roky. Ale treba najprv zistiť, prečo nebol zisk rozdelený a vyplatený doteraz a prípadne sa treba na to aj odvolať. Malo by to byť zaznamenané v zápisnici z VZ, za každý rok, keď sa schvaľovala účtovná závierka.
sybila3
06.12.06,17:13
A účtovanie, keby si dali konatelia odmeny by bolo 431/365,365/211? To by malo byť uvedené potom aj v zápisnici z VZ. A tie odvody sa neplatia? Kde sa o tom dočítam viac, dík.
Anja111
06.12.06,17:29
A účtovanie, keby si dali konatelia odmeny by bolo 431/365,365/211? To by malo byť uvedené potom aj v zápisnici z VZ. A tie odvody sa neplatia? Kde sa o tom dočítam viac, dík.

To nie sú odmeny!
Je to rozdelenie zisku po zdanení.
Účtuje sa 428/365 a 365/211.
V zápisnici sa uvedie rozdelenie zisku podľa rokov a tiež dôvod, prečo nebol doteraz zisk rozdelený a vyplatený, (odvolávka na pôvodné zápisnice o rozdelení zisku za príslušné roky). Neplatia sa ani odvody, ani daň, (lebo spoločníci majú podiel na základnom imaní).
Viac sa dá dozvedieť aj priamo tu na Porade... Treba len dať hľadať to, čo potrebujete vedieť, (výstižné slovo).
Anja111
06.12.06,18:01
A ešte dodám k otázke "kde sa dá dočítať viac?". Samozrejme najskôr v zákonoch: OZ (všetko o s.r.o.), Zákon o účtovníctve, Postupy účtovania v PU, Zákon o dani z príjmov,..., ale treba si prečítať aj spoločenskú zmluvu.