Zuzana Kvetkova
06.12.06,11:05
Dobrý deň. Prosím Vás o radu. Týka sa to odchodného. Náš zamestnanec nám podal žiadosť o rozviazanie prac.pom. dohodou ku dňu 30.11.2006 z dôvodu odchodu na predč. star. dôch.dňa 01.12.2006. Dali sme odpoveď že súhlasíme a prac.pomer skončil k 30.11.2006. Patrí mu prosím odchodné????Veľmi Vás prosím o radu. Ďakujem pekne
Jozef Mihál
06.12.06,10:15
Nemá nárok na odchodné, pretože nárok na predč.st.dôchodok mu vznikne až po odchode zo zamestnania.

http://www.porada.sk/showpost.php?p=328117&postcount=18
Zuzana Kvetkova
06.12.06,10:38
Ďakujem Vám veľmi pekne za odpoveď. Prajem príjemný deň
jankasm
06.12.06,10:46
*Nárok na odchodné má zamestnanec vtedy, keď splní všetky tri ďalej uvedené podmienky:
1. Odchodné ešte nikdy predtým nedostal.
2. Zamestnanie skončilo až po po nadobudnutí nároku na predčasný starobný dôchodok alebo starobný dôchodok alebo invalidný dôchodok, ak pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je viac ako 70 %.
3. Zamestnanec požiadal o uvedený dôchodok buď v čase trvania pracovného pomeru alebo nasledujúci (pracovný) deň po skončení pracovného pomeru.
V uvedenom prípade sa nesplnila druhá podmienka - nárok na odchodné nie je.*

Akosi stále nerozumiem jednej veci:
načo doplnili do zákona tú časť, ak požiada o dôchodok v čase trvania PP alebo nasledujúce deň po skončení PP. Však ak musí pre nárok na odchodné požiadať o dôchodok počas PP (podmienka č. 2), tak sa tieto dve podmienky č. 2 a č. 3 nikdy obidve naraz nesplnia. :confused:
azuz
06.12.06,11:50
*
Akosi stále nerozumiem jednej veci:
načo doplnili do zákona tú časť, ak požiada o dôchodok v čase trvania PP alebo nasledujúce deň po skončení PP. Však ak musí pre nárok na odchodné požiadať o dôchodok počas PP (podmienka č. 2), tak sa tieto dve podmienky č. 2 a č. 3 nikdy obidve naraz nesplnia. :confused:
Podľa mňa to naši zákonodarcovia prehliadli a opäť nedotiahli nejakú vec do úspešného konca. Ale určite to mysleli tak, že nárok na odchodné by mal mať. Len zákon to tak nehovorí.:cool:
Zuzana Kvetkova
06.12.06,16:36
Ďakujem Vám všetkým za Vaše názory. Preto som sa tiež vlastne na to pýtala akosi som ten zákon nepochopila. Ešte raz vďaka
Jozef Mihál
06.12.06,18:57
*Nárok na odchodné má zamestnanec vtedy, keď splní všetky tri ďalej uvedené podmienky:
1. Odchodné ešte nikdy predtým nedostal.
2. Zamestnanie skončilo až po po nadobudnutí nároku na predčasný starobný dôchodok alebo starobný dôchodok alebo invalidný dôchodok, ak pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je viac ako 70 %.
3. Zamestnanec požiadal o uvedený dôchodok buď v čase trvania pracovného pomeru alebo nasledujúci (pracovný) deň po skončení pracovného pomeru.

...ak musí pre nárok na odchodné požiadať o dôchodok počas PP (podmienka č. 2), tak sa tieto dve podmienky č. 2 a č. 3 nikdy obidve naraz nesplnia. :confused:
Akoby nie.

Príklad:

Zamestnanec požiada o predčasný starobný dôchodok (PSD) 6.12.2006 - podmienky na jeho priznanie spĺňa. Zo zamestnania odchádza k 31.12.2006.

Nárok na odchodné má, lebo:
1. Odchodné ešte nikdy nedostal
2. Zamestnanie skončilo po nadobudnutí nároku na PSD - nárok na PSD mu vznikol ku dňu, kedy si o PSD požiadal - k 6.12.2006
3. Zamestnanec požiadal o PSD ešte v čase trvania zamestnania - k 6.12.2006, zamestanie trvalo do 31.12.2006.

Sedí to so znením zákona.

Takže záver:

Nárok na odchodné má zamestnanec pri PSD ak:
1. Odchodné ešte nikdy nedostal
2. O PSD požiadal (s tým, že spĺňa podmienky na jeho priznanie) najneskôr v posledný deň trvania pracovného pomeru.
azuz
07.12.06,05:30
Vďaka za vysvetlenie. Akosi mi ušlo, že žiadateľ o PSD nemusí byť nezamestnaný.:o
jankasm
07.12.06,06:05
Sedí to so znením zákona.
Takže záver:
Nárok na odchodné má zamestnanec pri PSD ak:
1. Odchodné ešte nikdy nedostal
2. O PSD požiadal (s tým, že spĺňa podmienky na jeho priznanie) najneskôr v posledný deň trvania pracovného pomeru.

Áno, toto mi je jasné. Mne sa jedná práve o tú podmienku č. 3 - ".... alebo bezprostredne po jeho skončení".
Ide o to, že načo to tam vlastne je, keď bezprostredne po skončení PP už nie je zamestnancom, teda nie je splnená podmienka č. 2 - "najneskôr v posledný deň trvania PP".
Jozef Mihál
07.12.06,06:28
To ".... alebo bezprostredne po jeho skončení" je tam preto, lebo ho môžu využiť tí, čo nasledujúci deň po skončení PP požiadajú o starobný dôchodok, pričom podmienky na jeho pridelenie - dôchodkový vek, odpracovaných 10 rokov - splnili ešte počas doby zamestnania.
jankasm
07.12.06,09:16
To ".... alebo bezprostredne po jeho skončení" je tam preto, lebo ho môžu využiť tí, čo nasledujúci deň po skončení PP požiadajú o starobný dôchodok, pričom podmienky na jeho pridelenie - dôchodkový vek, odpracovaných 10 rokov - splnili ešte počas doby zamestnania.

Aha, takže žiadny PSD, ktorý požiada o predčasný starobný dôchodok bezprostredne po skončení PP (nasledujúci pracovný deň) nemôže dostať vyplatené odchodné. ;)
Konečne som to pochopila. Ďakujeeeeeeeeeem :D ;) :p
deha
07.12.06,09:28
O ako ja mám dokladovať dátum jeho žiadosti o dôchodok, to vie len pracovníčka SP a na rozhodnutí tento dátum požiadanie nie je!
Janulka 4
16.01.07,07:45
Čo to znamená po nadobudnutí nároku na predčasný starobný dôchodok?
jankasm
16.01.07,08:33
Nárok na odchodné u predčasného dôchodcuMzdové účtovníctvo - Pracovné právo, vydanie: 2/2007, vyšlo: 10.1.2007

Zamestnávali sme zamestnanca ktorý dňa 30.6.2006 rozviazal pracovný pomer dohodou § 60 ods. 1 ZP, bolo to zo strany spoločnosti, menovaný súhlasil a týmto podpísal uvedené skončenie pracovného pomeru. Dňa 1.7.2006 mu bol priznaný predčasný starobný dôchodok a dotyčný žiada spoločnosť o vyplatenie odchodného vo výške priemerného mesačného zárobku (nemáme kolektívnu zmluvu) . Chcela by som presne vedieť či mu odchodné patrí, aj keď sa jedná o prvé skončenie pracovného pomeru, ale dôchodok mu bol priznaný v čase keď už nebol naším zamestnancom, t.j. 1.7.2006.

V zmysle § 76 ods. 6 Zákonníka práce (platného do 30.6.2006) odchodné patrilo zamestnancovi pri prvom skončení zamestnania po nadobudnutí nároku na starobný dôchodok alebo invalidný dôchodok najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku.
Keďže poistenec, ktorému sa vypláca predčasný starobný dôchodok, nemá už nárok na starobný dôchodok a predčasný starobný dôchodok sa po dovŕšení dôchodkového veku považuje za starobný dôchodok, podľa nášho názoru, zamestnávateľ je povinný odchodné poskytnúť aj pri prvom skončení zamestnania po nadobudnutí nároku na predčasný starobný dôchodok. V zmysle čl. 2 Základných zásad Zákonníka práce výkon práv a povinností vyplývajúcich z pracovnoprávnych vzťahov musí byť v súlade s dobrými mravmi.
Právny inštitút predčasného starobného dôchodku, aj keď nebol ustanovený v § 76 ods. 6 Zákonníka práce, posudzujeme z hľadiska priority právnych noriem za právny inštitút rovnocenný starobnému dôchodku. Aj podľa rozhodnutia NS SR rovnosť účastníkov pracovnoprávneho vzťahu, nie je možné vykladať absolútne bez prihliadnutia na účel právnej úpravy a úmysly zákonodarcu.
Ak Váš zamestnanec skončil pracovný pomer 30.6.2006 a predčasný starobný dôchodok mu bol priznaný s účinnosťou od 1.7.2006, teda bezprostredne po skončení pracovného pomeru, sme toho názoru, že v zmysle citovaného zákona mu patrí odchodné. Poznamenávame, že dňom 1.7.2006 nadobudla účinnosť novela Zákonníka práce (zákon NR SR č. 124/2006 Z. z. o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci a o zmene a doplnení niektorých zákonov), ktorá v § 76 ods. 6 už taxatívne zakotvuje okrem iných dôchodkov aj predčasný starobný dôchodok, ak zamestnanec požiada o poskytnutie uvedeného dôchodku pred skončením pracovného pomeru alebo bezprostredne po jeho skončení.


Dnes som objavila tento článok. Čo vy na to?
H.B.
14.02.07,10:37
No už tomu nerozumiem. Tiež mám zamestnanca, ktorý chce ukončiť pracovný pomer 5.4.2007 a 6.4.2007 už bude poberať starobný dôchodok. Tak teraz má alebo nemá nárok na odchodné. Doteraz som si myslela, že nemá, ale nejak ma zmiatok tento článok.