ĽUBAMÁRIA
06.12.06,12:00
Prosím o radu.
Poštou, doporučene nám bola doručená výpoveď zamestnanca
(§69, ods.1, písm. b)) ku dňu 1.12.2006.
Na obálke je pečiatka pošty 1.12.2006. Prevzali sme ju na pošte 6.12.2006. Vo výpovedi okrem iného žiada vyplatiť 2-mesačné odstupné. Podľa mňa naň nemá nárok.
A na dôvažok, výpoveď nie je podpísaná a pracovník chodí stále do práce (6.12.2006).
Výpoveď chceme akceptovať. Ale môžeme, ak nie je podpísaná a zamestnanec chodí ďalej do práce?
Ak ju budeme akceptovať, k akému dňu ukončíme pracovný pomer.
Ďakujem za pomoc.

ĽUBA
Tweety
06.12.06,11:09
Prosím o radu.
Poštou, doporučene nám bola doručená výpoveď zamestnanca
(§69, ods.1, písm. b)) ku dňu 1.12.2006.
Na obálke je pečiatka pošty 1.12.2006. Prevzali sme ju na pošte 6.12.2006. Vo výpovedi okrem iného žiada vyplatiť 2-mesačné odstupné. Podľa mňa naň nemá nárok.
A na dôvažok, výpoveď nie je podpísaná a pracovník chodí stále do práce (6.12.2006).
Výpoveď chceme akceptovať. Ale môžeme, ak nie je podpísaná a zamestnanec chodí ďalej do práce?
Ak ju budeme akceptovať, k akému dňu ukončíme pracovný pomer.
Ďakujem za pomoc.

ĽUBA
Nárok na náhradu mzdy má v sume svojho priemerného mesačného zárobku za VD dvoch mesiacov. Ak na výpovedi trvá, a trváte aj vy, dajte ju zamestnancovi podpísať.
Martinella
06.12.06,11:12
Prosím o radu.
Poštou, doporučene nám bola doručená výpoveď zamestnanca
(§69, ods.1, písm. b)) ku dňu 1.12.2006.
Na obálke je pečiatka pošty 1.12.2006. Prevzali sme ju na pošte 6.12.2006. Vo výpovedi okrem iného žiada vyplatiť 2-mesačné odstupné. Podľa mňa naň nemá nárok.
A na dôvažok, výpoveď nie je podpísaná a pracovník chodí stále do práce (6.12.2006).
Výpoveď chceme akceptovať. Ale môžeme, ak nie je podpísaná a zamestnanec chodí ďalej do práce?
Ak ju budeme akceptovať, k akému dňu ukončíme pracovný pomer.
Ďakujem za pomoc.

ĽUBA

Ak nie je podpísaná, a doručená včas tak nemôže byť platná ZP_§70 .
DanielaSL
06.12.06,11:12
Prosím o radu.
Poštou, doporučene nám bola doručená výpoveď zamestnanca
(§69, ods.1, písm. b)) ku dňu 1.12.2006.
Na obálke je pečiatka pošty 1.12.2006. Prevzali sme ju na pošte 6.12.2006. Vo výpovedi okrem iného žiada vyplatiť 2-mesačné odstupné. Podľa mňa naň nemá nárok.
A na dôvažok, výpoveď nie je podpísaná a pracovník chodí stále do práce (6.12.2006).
Výpoveď chceme akceptovať. Ale môžeme, ak nie je podpísaná a zamestnanec chodí ďalej do práce?
Ak ju budeme akceptovať, k akému dňu ukončíme pracovný pomer.
Ďakujem za pomoc.

ĽUBA

V prvom rade by som išla osobne za tým pracovníkom a dala by som mu to podpísať....možno to zabudol urobiť a zároveň by som si overila, či je všetko s dátumami v súlade so Zákonníkom práce.

§ 69

(1) Zamestnanec môže pracovný pomer okamžite skončiť, ak

a) podľa lekárskeho posudku nemôže ďalej vykonávať prácu bez vážneho ohrozenia svojho zdravia a zamestnávateľ ho nepreradil do 15 dní odo dňa predloženia tohto posudku na inú pre neho vhodnú prácu,
b) zamestnávateľ mu nevyplatil mzdu alebo náhradu mzdy, alebo ich časť do 15 dní po uplynutí jej splatnosti,
c) je bezprostredne ohrozený jeho život alebo zdravie.

(2) Mladistvý zamestnanec môže okamžite skončiť pracovný pomer aj vtedy, ak nemôže vykonávať prácu bez ohrozenia svojej morálky.

(3) Zamestnanec môže okamžite skončiť pracovný pomer iba v lehote jedného mesiaca odo dňa, keď sa o dôvode na okamžité skončenie pracovného pomeru dozvedel.

(4) Zamestnanec, ktorý okamžite skončil pracovný pomer, má nárok na náhradu mzdy v sume svojho priemerného mesačného zárobku za výpovednú dobu dvoch mesiacov.

§ 70

Okamžité skončenie pracovného pomeru musí zamestnávateľ aj zamestnanec urobiť písomne, musia v ňom skutkovo vymedziť jeho dôvod tak, aby ho nebolo možné zameniť s iným dôvodom, a musia ho v ustanovenej lehote doručiť druhému účastníkovi, inak je neplatné. Uvedený dôvod sa nesmie dodatočne meniť.
Zita4
06.12.06,11:19
Ešte chcem upozorniť, že má nárok na náhradu mzdy v sume svojho priemerného mesačného zárobku za výpovednú dobu dvoch mesiacov. Takže nejde o odstupné.
sophie
08.12.06,11:50
Ešte chcem upozorniť, že má nárok na náhradu mzdy v sume svojho priemerného mesačného zárobku za výpovednú dobu dvoch mesiacov. Takže nejde o odstupné.

mám podobný problém. zamestnanec dal výpoveď ku dňu 5.12. a doručil ju osobne.
podľa toho čo tu čítam, mám mu počítať ešte mzdu do konca decembra, január a do 5.februára?? /prepáčte, ale nerozumiem tomu/
Marti.ka
08.12.06,12:01
Tiež mi veľmi nie je jasný rozdiel medzi náhradou mzdy v sume priemerného mesačného zárobku za výpovednú dobu dvoch mesiacov a odstupným.
Akurát viem, že z odstupného sa neplatí zdravotné ani sociálne poistenie, len daň. Z náhrady mzdy áno. Je rozdiel aj v niečom inom?
Tweety
08.12.06,12:05
mám podobný problém. zamestnanec dal výpoveď ku dňu 5.12. a doručil ju osobne.
podľa toho čo tu čítam, mám mu počítať ešte mzdu do konca decembra, január a do 5.februára?? /prepáčte, ale nerozumiem tomu/
Ak neide o okamžitú výpoveď podľa § 69 ZP, potom ide o klasickú s výpovednou dobou dva mesiace. PP potom končí po uplynutí VD.
sophie
08.12.06,12:20
Ak neide o okamžitú výpoveď podľa § 69 ZP, potom ide o klasickú s výpovednou dobou dva mesiace. PP potom končí po uplynutí VD.

ide o par.69 odst. 1 písm. b
čiže len vypočítam mzdu od 1.-5.12. a preplatím nevyčerpanú dovolenku a to je všetko. správne?
Tweety
08.12.06,12:23
ide o par.69 odst. 1 písm. b
čiže len vypočítam mzdu od 1.-5.12. a preplatím nevyčerpanú dovolenku a to je všetko. správne?
Vypočítaš mzdu za odpracov. dec., preplatíš dvojmesačnú náhradu za VD, preplatíš nevyčerpanú dovolenku.
sophie
08.12.06,12:37
Vypočítaš mzdu za odpracov. dec., preplatíš dvojmesačnú náhradu za VD, preplatíš nevyčerpanú dovolenku.


aj dvojmesačnú náhradu:eek:
Tweety
08.12.06,12:39
aj dvojmesačnú náhradu:eek:Aj tú mu treba vyplatiť.
sophie
08.12.06,12:43
Aj tú mu treba vyplatiť.

a tá sa počíta ako? som v tom začiatočník. má min. mzdu 7.600 SK
Tweety
08.12.06,12:47
a tá sa počíta ako? som v tom začiatočník. má min. mzdu 7.600 SK
Priemerný zárobok na pracovnoprávne účely
§ 134
(1) Priemerný zárobok na pracovnoprávne účely (ďalej len "priemerný zárobok") zisťuje zamestnávateľ zo mzdy zúčtovanej zamestnancovi na výplatu v rozhodujúcom období a z obdobia odpracovaného zamestnancom v rozhodujúcom období.
(2) Rozhodujúcim obdobím je kalendárny štvrťrok predchádzajúci štvrťroku, v ktorom sa zisťuje priemerný zárobok. Priemerný zárobok sa zisťuje vždy k prvému dňu kalendárneho mesiaca nasledujúceho po rozhodujúcom období používa sa počas celého štvrťroka, ak tento zákon neustanovuje inak.
(3) Ak zamestnanec v rozhodujúcom období neodpracoval aspoň 22 dní alebo 170 hodín, používa sa namiesto priemerného zárobku pravdepodobný zárobok. Pravdepodobný zárobok sa zistí zo mzdy, ktorú zamestnanec dosiahol od začiatku rozhodujúceho obdobia, alebo zo mzdy, ktorú by zrejme dosiahol.
(4) Priemerný zárobok sa zisťuje ako priemerný hodinový zárobok. Ak sa podľa pracovnoprávnych predpisov má použiť priemerný mesačný zárobok, postupuje sa tak, že priemerný hodinový zárobok sa vynásobí priemerným počtom pracovných hodín pripadajúcich v roku na jeden mesiac podľa týždenného pracovného času zamestnanca.
(5) Ak je priemerný zárobok zamestnanca nižší ako minimálna mzda, na ktorú by zamestnancovi vznikol nárok v kalendárnom mesiaci, v ktorom vznikla potreba priemerný zárobok použiť, zvýši sa priemerný zárobok na sumu zodpovedajúcu tejto minimálnej mzde. Ak u zamestnávateľa nie je odmeňovanie zamestnancov dohodnuté v kolektívnej zmluve a priemerný zárobok zamestnanca je nižší ako príslušný minimálny mzdový nárok (§ 120 ods. 4), zvýši sa priemerný zárobok na sumu zodpovedajúcu tomuto minimálnemu mzdovému nároku.
sophie
08.12.06,12:47
a tá sa počíta ako? som v tom začiatočník. má min. mzdu 7.600 SK

ja som z toho blbá, mám tu to dať 2*7.600 =15.200 dohodiť ku mzde za december?
sophie
08.12.06,12:55
Priemerný zárobok na pracovnoprávne účely
§ 134
(1) Priemerný zárobok na pracovnoprávne účely (ďalej len "priemerný zárobok") zisťuje zamestnávateľ zo mzdy zúčtovanej zamestnancovi na výplatu v rozhodujúcom období a z obdobia odpracovaného zamestnancom v rozhodujúcom období.
(2) Rozhodujúcim obdobím je kalendárny štvrťrok predchádzajúci štvrťroku, v ktorom sa zisťuje priemerný zárobok. Priemerný zárobok sa zisťuje vždy k prvému dňu kalendárneho mesiaca nasledujúceho po rozhodujúcom období používa sa počas celého štvrťroka, ak tento zákon neustanovuje inak.
(3) Ak zamestnanec v rozhodujúcom období neodpracoval aspoň 22 dní alebo 170 hodín, používa sa namiesto priemerného zárobku pravdepodobný zárobok. Pravdepodobný zárobok sa zistí zo mzdy, ktorú zamestnanec dosiahol od začiatku rozhodujúceho obdobia, alebo zo mzdy, ktorú by zrejme dosiahol.
(4) Priemerný zárobok sa zisťuje ako priemerný hodinový zárobok. Ak sa podľa pracovnoprávnych predpisov má použiť priemerný mesačný zárobok, postupuje sa tak, že priemerný hodinový zárobok sa vynásobí priemerným počtom pracovných hodín pripadajúcich v roku na jeden mesiac podľa týždenného pracovného času zamestnanca.
(5) Ak je priemerný zárobok zamestnanca nižší ako minimálna mzda, na ktorú by zamestnancovi vznikol nárok v kalendárnom mesiaci, v ktorom vznikla potreba priemerný zárobok použiť, zvýši sa priemerný zárobok na sumu zodpovedajúcu tejto minimálnej mzde. Ak u zamestnávateľa nie je odmeňovanie zamestnancov dohodnuté v kolektívnej zmluve a priemerný zárobok zamestnanca je nižší ako príslušný minimálny mzdový nárok (§ 120 ods. 4), zvýši sa priemerný zárobok na sumu zodpovedajúcu tomuto minimálnemu mzdovému nároku.

ak som tomu správne porozumela, tak si vypočítam priemer za IV.Q.2006
10/2006 - 6564/152
11/2006 - 6910/160
12/2006 - 1086/24
____________________
14560/336=350 Sk
a potom 350*23/január 2007/ = 8.050Sk
350*20 /február 2007/ =7.000 Sk t.j. spolu 15.050
takto? :(
Chobot
08.12.06,12:56
ja som z toho blbá, mám tu to dať 2*7.600 =15.200 dohodiť ku mzde za december?

Ak končí okamžite PP z dôvodov uvedených v ZP v § 69, t.j. buď zo zdravotných dôvodov (musí mať lekársky posudok, že nemôže vykonávať prácu) alebo že ste mu nevyplatili mzdu, tak má nárok na náhradu mzdy za dva mesiace.

Mne sa však zdá, že v tomto prípade končíte nie okamžite podľa § 69, ale vyzerá to skôr na dohodu. Upresni, čím ten zamestnanec podložil okamžeté skončenie PP. Alebo len navrhol, že chce skončiť k 5.12. a vy ste s tým súhlasili?
sophie
08.12.06,12:57
Ak končí okamžite PP z dôvodov uvedených v ZP v § 69, t.j. buď zo zdravotných dôvodov (musí mať lekársky posudok, že nemôže vykonávať prácu) alebo že ste mu nevyplatili mzdu, tak má nárok na náhradu mzdy za dva mesiace.

Mne sa však zdá, že v tomto prípade končíte nie okamžite podľa § 69, ale vyzerá to skôr na dohodu. Upresni, čím ten zamestnanec podložil okamžeté skončenie PP. Alebo len navrhol, že chce skončiť k 5.12. a vy ste s tým súhlasili?

výpoveď dal zamestnanec podľa ustanovenia par.69 odst.1 písmeno b k dátumu 5.12.2006. Nasledujúci deň už nenastúpil.
Chobot
08.12.06,13:00
výpoveď dal zamestnanec podľa ustanovenia par.69 odst.1 písmeno b k dátumu 5.12.2006. Nasledujúci deň už nenastúpil.

To znamená, že vy ste mu nevyplatili mzdu za posledný mesiac?
sophie
08.12.06,13:02
To znamená, že vy ste mu nevyplatili mzdu za posledný mesiac?

áno za október, ktorá bola splatná 28.11.
ten výpočet bude taký ako som počítala alebo sa to počíta inak?
Marti.ka
08.12.06,13:24
áno za október, ktorá bola splatná 28.11.
ten výpočet bude taký ako som počítala alebo sa to počíta inak?
Ale veď ešte neprešlo 15 dní po splatnosti.
sophie
08.12.06,13:26
Ale veď ešte neprešlo 15 dní po splatnosti.

jaj sorry, za september 2006 :mad:
Chobot
08.12.06,13:32
jaj sorry, za september 2006 :mad:

Tak potom platí všetko tak ako bolo uvedené na začiatku - skončenie 5.12., vyplatenie mzdy do tohoto dňa, plus náhrada mzdy za 2 mesiace.
sophie
08.12.06,13:43
Tak potom platí všetko tak ako bolo uvedené na začiatku - skončenie 5.12., vyplatenie mzdy do tohoto dňa, plus náhrada mzdy za 2 mesiace.


s tým prepočtom mi nepomôžete? pleaseeeeee
Chobot
08.12.06,13:52
s tým prepočtom mi nepomôžete? pleaseeeeee

úplne presný výpočet priemeru neviem, ale berie sa priemer za predchádzajúci kvartál - t.j. za 3. štrvťrok (VII. VIII. IX.)
sophie
08.12.06,13:55
kto mi vie poradiť presne s tým výpočtom? ja sa v tom nevyznám, mám prvýkrát takéto niečo!!
sophie
10.12.06,09:19
prosím... kto mi poradí ako vypočítať tú náhradu mzdy? :mee:
sophie
11.12.06,16:10
:confused: kto bude taký láskavý a vysvetlí mi tú náhradu mzdy?
Chobot
12.12.06,07:44
:confused: kto bude taký láskavý a vysvetlí mi tú náhradu mzdy?

Čerpal už niekedy dovolenku? Alebo niekto iný? Ako si vypočítala náhradu mzdy za dovolenku? Postup bude presne taký istý - zistíš priemer za predchádzajúci kvartál a vynásobíš počtom dní.
sophie
12.12.06,07:52
Čerpal už niekedy dovolenku? Alebo niekto iný? Ako si vypočítala náhradu mzdy za dovolenku? Postup bude presne taký istý - zistíš priemer za predchádzajúci kvartál a vynásobíš počtom dní.

preplatila som nevyčerpanú dovolenku 8,5 dňa z priemeru III.Q. len mi nie je jasné ako mám počítať tie dva mesiace? ukončenie PP 5.12.2006
december od 6.12-31.12. t.j. 18prac.dní
január od 1.1.-31.1.2007 t.j. 23prac.dní
a ešte február od 1.2.-5.2. t.j. 3prac.dni
čiže spolu 44prac.dní x priemer za dovolenku z III.Q
takto nejako :confused: :confused:
Chobot
12.12.06,08:03
preplatila som nevyčerpanú dovolenku 8,5 dňa z priemeru III.Q. len mi nie je jasné ako mám počítať tie dva mesiace? ukončenie PP 5.12.2006
december od 6.12-31.12. t.j. 18prac.dní
január od 1.1.-31.1.2007 t.j. 23prac.dní
a ešte február od 1.2.-5.2. t.j. 3prac.dni
čiže spolu 44prac.dní x priemer za dovolenku z III.Q
takto nejako :confused: :confused:

Čakám, že sa chytí niekto znalejší praxe, ale zatiaľ nič. Tak skúsim podľa najlepšieho vedomia.

Možno by si tie posledné 3 mesiace nemala počítať ako priemer na deň, ale priemer mesiaca. Teda hrubý príjem za 3 mesiace spočítať a vydeliť 3, dostaneš mesačný priemer a z toho mu vyplatiť dvojnásobok.
Martinella
12.12.06,08:18
Čakám, že sa chytí niekto znalejší praxe, ale zatiaľ nič. Tak skúsim podľa najlepšieho vedomia.

Možno by si tie posledné 3 mesiace nemala počítať ako priemer na deň, ale priemer mesiaca. Teda hrubý príjem za 3 mesiace spočítať a vydeliť 3, dostaneš mesačný priemer a z toho mu vyplatiť dvojnásobok.

Súhlasím, počíta sa priemerný mesačný zárobok (§69 odst.4), ale tento sa vypočíta z 3 štvrťroka - §134 odst. 2 : Rozhodujúcim obdobím je kalendárny štvrťrok predchádzajúci štvrťroku, v ktorom sa zisťuje priemerný zárobok.
sophie
12.12.06,08:22
Súhlasím, počíta sa priemerný mesačný zárobok (§69 odst.4), ale tento sa vypočíta z 3 štvrťroka - §134 odst. 2 : Rozhodujúcim obdobím je kalendárny štvrťrok predchádzajúci štvrťroku, v ktorom sa zisťuje priemerný zárobok.


takže potom spočítam hrubý príjem ? /aj s náhradami alebo bez/? za júl, august, september, vydelím tromi a dám mu dvojnásobok do zložky mzdy, z ktorej potom budú odvádzané aj odvody so SP a ZP?
Chobot
12.12.06,08:37
takže potom spočítam hrubý príjem ? /aj s náhradami alebo bez/? za júl, august, september, vydelím tromi a dám mu dvojnásobok do zložky mzdy, z ktorej potom budú odvádzané aj odvody so SP a ZP?

Myslím, že tak by to mohlo byť.

Tými náhradami si dúfam myslela náhrady za dovolenku a pod. Nie náhrady podľa zákona o cest. náhradách, lebo tie do priemeru nevstupujú.
sophie
12.12.06,09:05
Myslím, že tak by to mohlo byť.

Tými náhradami si dúfam myslela náhrady za dovolenku a pod. Nie náhrady podľa zákona o cest. náhradách, lebo tie do priemeru nevstupujú.


myslela som náhrady mzdy za dovolenku, paragraf a pod., lebo tie do výpočtu denného priemeru nevstupujú
Martinella
12.12.06,10:19
myslela som náhrady mzdy za dovolenku, paragraf a pod., lebo tie do výpočtu denného priemeru nevstupujú

Znenie ZP:

Priemerný zárobok na pracovnoprávne účely
§ 134
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16148-zakonnik-prace.html#hore)

(1) Priemerný zárobok na pracovnoprávne účely (ďalej len "priemerný zárobok") zisťuje zamestnávateľ zo mzdy zúčtovanej zamestnancovi na výplatu v rozhodujúcom období a z obdobia odpracovaného zamestnancom v rozhodujúcom období.

(2) Rozhodujúcim obdobím je kalendárny štvrťrok predchádzajúci štvrťroku, v ktorom sa zisťuje priemerný zárobok. Priemerný zárobok sa zisťuje vždy k prvému dňu kalendárneho mesiaca nasledujúceho po rozhodujúcom období používa sa počas celého štvrťroka, ak tento zákon neustanovuje inak.

(3) Ak zamestnanec v rozhodujúcom období neodpracoval aspoň 22 dní alebo 170 hodín, používa sa namiesto priemerného zárobku pravdepodobný zárobok. Pravdepodobný zárobok sa zistí zo mzdy, ktorú zamestnanec dosiahol od začiatku rozhodujúceho obdobia, alebo zo mzdy, ktorú by zrejme dosiahol.

(4) Priemerný zárobok sa zisťuje ako priemerný hodinový zárobok. Ak sa podľa pracovnoprávnych predpisov má použiť priemerný mesačný zárobok, postupuje sa tak, že priemerný hodinový zárobok sa vynásobí priemerným počtom pracovných hodín pripadajúcich v roku na jeden mesiac podľa týždenného pracovného času zamestnanca.

(5) Ak je priemerný zárobok zamestnanca nižší ako minimálna mzda, na ktorú by zamestnancovi vznikol nárok v kalendárnom mesiaci, v ktorom vznikla potreba priemerný zárobok použiť, zvýši sa priemerný zárobok na sumu zodpovedajúcu tejto minimálnej mzde. Ak u zamestnávateľa nie je odmeňovanie zamestnancov dohodnuté v kolektívnej zmluve a priemerný zárobok zamestnanca je nižší ako príslušný minimálny mzdový nárok (§ 120 ods. 4), zvýši sa priemerný zárobok na sumu zodpovedajúcu tomuto minimálnemu mzdovému nároku.
Jana Motyčková
12.12.06,10:25
Doplním Martinellu - ak má zamestnanec 5-dňový pracovný týždeň, zoberieš ten priemer z 3.Q, ktorým si preplácala dovolenku, vynásobíš 21,74 x počet hodín na zmenu krát počet mesiacov.
sophie
12.12.06,11:18
Doplním Martinellu - ak má zamestnanec 5-dňový pracovný týždeň, zoberieš ten priemer z 3.Q, ktorým si preplácala dovolenku, vynásobíš 21,74 x počet hodín na zmenu krát počet mesiacov.

To znamená že sa riadim par.134 odst. 4 /.... ak sa má použiť priemerný mesačný zárobok.../ čo je v mojom prípade par.69odst.1b
tak výpočet bude:
priemer za III.Q. je 350Sk t.j. 43,70Sk *21,74*8=7.600 *2mesiace čiže náhrada mzdy bude 15.200 Sk
Teraz je to správne?
Jana Motyčková
13.12.06,07:20
Ak denný priemer je 350, tak 350*21,74=7609, krát 2 = 15218.