fipina
06.12.06,12:02
Nikde v ZP som nenašla údaj o tom, kedy je zamestnanec povinný chodiť do práce a odchádzať z pracovnej zmeny. Kedysi, ak sa nemýlim, to bolo 15 minút pred začatím zmeny.
Problém je v tom, že neviem, ako mám počítať zamestnancovi hodiny.
Pr. : príde na rannú zmenu (začína o 06.00) napr. 06.00 alebo 06.05. Zmena končí o 14.00, on odchádza o 14.00 alebo 13.55 hod.Ako mu mám započítať tento deň? Doplním, že pri príchode sa musí najskôr prezliecť, pri odchode umyť a prezliecť.
endrju
06.12.06,11:16
Nikde v ZP som nenašla údaj o tom, kedy je zamestnanec povinný chodiť do práce a odchádzať z pracovnej zmeny. Kedysi, ak sa nemýlim, to bolo 15 minút pred začatím zmeny.
Problém je v tom, že neviem, ako mám počítať zamestnancovi hodiny.
Pr. : príde na rannú zmenu (začína o 06.00) napr. 06.00 alebo 06.05. Zmena končí o 14.00, on odchádza o 14.00 alebo 13.55 hod.Ako mu mám započítať tento deň? Doplním, že pri príchode sa musí najskôr prezliecť, pri odchode umyť a prezliecť.

Hovoriť v Zákonníku práce o presnom časovom intervale by bol nezmysel.

ZP_§85_odsek.1

V §85 ods. 1) Zákonníka práce je jednoznačne definovaný pracovný čas:
"(1) Pracovný čas je časový úsek, v ktorom je zamestnanec k dispozícii zamestnávateľovi, vykonáva prácu a plní povinnosti v súlade s pracovnou zmluvou."

Podrobnosti má ustanoviť zamestnávateľ v pracovnom poriadku alebo dohodnúť v kolektívnej zmluve alebo dohodnúť v pracovnej zmluve.

Prechod cez "bránu" v okamihu začiatku alebo konca pracovného času určite nemôže byť považovaný za "kóšer". Ak je "brána" vzdialená 15 minút od pracoviska, tak ... :cool:
azuz
06.12.06,11:33
Tieto veci by mali byť ošetrené v internej smernici alebo kolektívnej zmluve.
mimotemy Ospravedlňujem sa za opakovanie. Nevidím pre oči.:eek: Toto je už napísané v predchádzajúcom príspevku.
fipina
06.12.06,11:37
Ďakujem Vám, pomohlo mi to - je to celkom logické. Neviem, prečo som si myslela, že by to malo byť v ZP. Vďaka veľká.
fipina
06.12.06,12:21
Ešte by som Vás chcela poprosiť, nemá niekto nejaký vzor pracovného poriadku? Hľadala som, no neúspešne a vo firme zatiaľ nič také nemáme.
ZuzanaP
06.12.06,12:46
Môže byť, dúfam, že pomôže.....;)