Lara11
06.12.06,13:35
Dobrý deň,

prosím o radu. Prišiel mi opis faktúry, ktorá má dátum dodania 30.06.2006. Nakoľko nemám túto faktúru zaúčtovanú, neodrátala som ani DPH. Teraz sa chcem len spýtať. Nechcem robiť dodatočné priznanie, mám dať sumu DPH do ceny obstarania tovaru? Niečo si spomínam že mi to auditorka raz vyhodila, tak sa chcem len uistiť. Ďakujem vopred za Vaše rady.
emily
06.12.06,12:41
Dobrý deň,

prosím o radu. Prišiel mi opis faktúry, ktorá má dátum dodania 30.06.2006. Nakoľko nemám túto faktúru zaúčtovanú, neodrátala som ani DPH. Teraz sa chcem len spýtať. Nechcem robiť dodatočné priznanie, mám dať sumu DPH do ceny obstarania tovaru? Niečo si spomínam že mi to auditorka raz vyhodila, tak sa chcem len uistiť. Ďakujem vopred za Vaše rady.
Na DPH máš nárok na odpočet. Ja by som to v každom prípade riešila DDP.Nie je správne to dávať do ceny tovaru, lebo ak je raz nárok na odpočet DPH, tak to nemôže byť daňový náklad, len nedaňový ak nepodáš DDP
.
Zoltán Kovács
06.12.06,12:45
V takýchto prípadoch, keď majiteľ nechce podávať dodatočné DPH priznanie, neuplatnené dph účtujem na účty triedy 5xx kde mám vytvorenú AE na nedaňové náklady, ktoré v daňovom priznaní uvádzam ako pripočitateľné položky.
Jozef I
06.12.06,12:56
§ 51
Uplatnenie práva
na odpočítanie dane


(1) Právo na odpočítanie dane podľa § 49 môže platiteľ uplatniť, ak

a) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. a) má faktúru od platiteľa vyhotovenú podľa § 71,
b) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) je daň uvedená v záznamoch podľa § 70,
c) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. c) má faktúru od dodávateľa z iného členského štátu a v prípade premiestnenia tovaru platiteľa z iného členského štátu do tuzemska doklad o premiestnení tovaru,
d) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. d) má dovozný doklad potvrdený colným orgánom, v ktorom je platiteľ uvedený ako príjemca alebo dovozca.

(2) Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo d) v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, alebo v prvom zdaňovacom období nasledujúcom po zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d); ak platiteľ do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d), vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) v zdaňovacom období, v ktorom daň uviedol v záznamoch podľa § 70.


Podľa tohto znenia zákona by som si uplatnil odpočítanie dane v tom mesiaci kedy by som obdržal faktúru a zaúčtoval ju do účtovníctva. Toľko môj názor.
Lara11
06.12.06,12:56
Ďakujem Vám, myslela som len som sa chcela uistiť. Príjemný zvyšok dňa všetkým
:o
ALBO
06.12.06,13:03
Dobrý deň,

prosím o radu. Prišiel mi opis faktúry, ktorá má dátum dodania 30.06.2006. Nakoľko nemám túto faktúru zaúčtovanú, neodrátala som ani DPH. Teraz sa chcem len spýtať. Nechcem robiť dodatočné priznanie, mám dať sumu DPH do ceny obstarania tovaru? Niečo si spomínam že mi to auditorka raz vyhodila, tak sa chcem len uistiť. Ďakujem vopred za Vaše rady.

Podľa § 51/2 predposledná veta si uplatníte daň v zdaňovacom období, kedy ste doklad dostali v riadnom daňovom priznaní (takže ak vám prišiel ten opis v novembri, tak v novembrovom DP a obstaranie učtujete v cene bez DPH-ak ste platiteľ s nárokom na odpočet)
emily
06.12.06,13:20
Podľa § 51/2 predposledná veta si uplatníte daň v zdaňovacom období, kedy ste doklad dostali v riadnom daňovom priznaní (takže ak vám prišiel ten opis v novembri, tak v novembrovom DP a obstaranie učtujete v cene bez DPH-ak ste platiteľ s nárokom na odpočet)
S týmto súhlasím, len musíš vedieť preukázať, že doklad bol doručený až v novembri
Lara11
06.12.06,13:24
Takže myslíte že to môžem odrátať? Nechám si teda k tomu obálku, v ktorej mi prišla faktúra. Som už z toho hotová ... :confused:
libus72
06.12.06,19:04
Takže myslíte že to môžem odrátať? Nechám si teda k tomu obálku, v ktorej mi prišla faktúra. Som už z toho hotová ... :confused:

Jasne urob to tak, ja som mala ten isty problem v septembri, tiez prisla faktura s dan. povinostou z 30.6, zaevidovali sme ju v knihe doslej posty s datumom prichodu - asi 16.9, pridelili sme jej cislo a ja som ju normalne odpocitala v DPH za september....zákon to umožňuje tak prečo to nevyužiť...