zdenkaš
06.12.06,12:40
Máte niekto odskúšaný recept na opekance?
denisamka
06.12.06,12:04
ja mam, ale poslem ti ho zajtra lebo ho mam doma. Ja ho uz robim 5 rokov(odkedy som sa vydala za vychodniara).
denisamka
06.12.06,19:26
Keďže ich má môj muž rád aj suché,chrumkavé, robievam to z 1 kg múky, ale keď chceš len ako rpedjedlo na Štedrú večeru, stačí aj 1/2dávky.

Budeš potrebovať:1kg hladkej múky, mlieko, hrubú múku na posypanie, 1 kocka droždia.

Do pohára dáš droždie, malú lyžičku cukru a zaleješ mnierne horúcim mliekom(ešte môžeš do mlieka strčiť prst a nesmie ťa to páliť), pomiešaš a necháš napučať. Do misky dáš múku, kvások, štipku soli a mlieko(podľa potreby)aby si mala vláčne cesto, vymiešaš, kým sa cesto neodlepuje od misky a varechy a necháš kysnúť. Na pomúčenej doske sformuješ z cesta valčeky, ktoré pokrájaš na menšie kúsky a sformuješ do tvaru guličiek. Posypeš múkou(jemne len aby sa nezlepili na plechu), poukladáš na vymastený plech a do zlatista upečieš. Môžeš ich robiť aj 2-3dni pred(len ich neochutnaj, lebo ti garantujem, že ich zješ), alebo v ten istý deň. Pred podávaním zaleješ horúcim mliekom, do ktorého dáš trochu cukru a necháš ich zmäknúť. Povyberáš a posypeš:
a.mletý mak+práškový cukor
b.mleté orechy+práškový cukor
c.tvaroh+práškový cukor
d.tvaroh+soľ(ak by si chcela mať aj slané.

Môžeš si vybrať posýpku, ktorá najviac chutí.Dobrú chuť a daj vedieť ako sa vydarili a ako chutili.:p :D
zdenkaš
08.12.06,08:43
Ďakujem veľmi pekne za recept. Určite urobím, ale obávam sa, že pre našu rodinu zvyknutú na opekance asi nebude stačiť ani dávka z 1 kg múky. Vždy sme boli zvyknutí jesť kupované opekance. Ale odkedy som sa vydala do Trenčína, tu sa opekance nepredávajú. A tie z Tes... sú otrasné. Doteraz mi opekance posielali príbuzní z BB, ale už ich nechcem otravovať. Takže tento rok vyskúšam doma robené a verím, že budú ďaleko lepšie, ako tie z obchodu.Takže ešte raz ďakujem.
denisamka
08.12.06,08:48
Ochutnala som aj z obchodu, ale skor mi pripominali dukatove buchty ako ozajstne bobalky.
LubicaN
08.12.06,09:40
Ďakujem veľmi pekne za recept. Určite urobím, ale obávam sa, že pre našu rodinu zvyknutú na opekance asi nebude stačiť ani dávka z 1 kg múky. Vždy sme boli zvyknutí jesť kupované opekance. Ale odkedy som sa vydala do Trenčína, tu sa opekance nepredávajú. A tie z Tes... sú otrasné. Doteraz mi opekance posielali príbuzní z BB, ale už ich nechcem otravovať. Takže tento rok vyskúšam doma robené a verím, že budú ďaleko lepšie, ako tie z obchodu.Takže ešte raz ďakujem.

...Zdenkaš... Aj ja som sa vydala zo stredného Slovenska (Žiar nad Hronom) do Trenčína... A ja som už aj v TN kúpila dobré... Len si nepamätám kde...

...mimochodom ako ste si usporiadali Štedrú večeru? Môj manžel bol zvyknutý na mixovanú hráškovú polievku, šampiňónovú omáčku a samozrejme vyprážané filé s majonézovým šalátom. Ja som zas zvyknutá na kapustnicu (z vody v ktorej sa varilo údené mäso čo moja svokra nevie doteraz pochopiť načo mi je medzi sviatkami údené...) so smotanou a hríbami, opekance s makom, filé so šalátom...

No a odkedy sme sa osamostatnili, tak máme na večeru všetko, aby nikto nebol ochudobnený o nič čo má rád a načo je zvyknutý...

Jara
11.12.06,06:25
Ja len pripájam, že moji chlapi majú radi opekance s kyslou kapustou a opečenou slaninkou. Teda slané.
MajaV
12.12.06,08:39
Ja len pripájam, že moji chlapi majú radi opekance s kyslou kapustou a opečenou slaninkou. Teda slané.

Prosím Ťa, ako robíš tie opekance s kyslou kapustou?
zdenkaš
12.12.06,12:19
Pre Georeo... My sme vianočnú večeru vyriešili podobne, doplnili sme manželovu večeru (oblátky s medom, kapustnica, ryba so zemiakovým šalátom) o moje opekance s tvarohom naslano. Takže jeme všetci všetko.
LubicaN
12.12.06,17:18
Pre Georeo... My sme vianočnú večeru vyriešili podobne, doplnili sme manželovu večeru (oblátky s medom, kapustnica, ryba so zemiakovým šalátom) o moje opekance s tvarohom naslano. Takže jeme všetci všetko.

...hmm, tak teda máme čosi spoločné... a tie oblátky s medom som ja veru zabudla napísať...

U Vás sa jedli opekance s tvarohom? Ako to robíš? Ja poznám len klasické s makom... Niekedy si musíme dať stretnutie "stredoslováčok" žijúcich v TN, hmm? Možno pokecáme, nájdeme nejakých spoločných známych (o čom síce trošku pochybujem, bo ja z BB nikoho nepoznám...ale aj tu sa mi už stalo že som našla spolužiaka, sestrinu spolužiačku...)
emily
12.12.06,17:35
Prosím Ťa, ako robíš tie opekance s kyslou kapustou?
Pýtala si sa síce Jary, ale odpoviem ako ich robila moja mamka.Ja ich nerobím, lebo by som ich jedla sama.Naši chcu len s makom.
Opekance naparím alebo zalejem vriacou vodou,aby zmäkli. Kyslú kapustu ožmýkam, posekám a opražím na oleji s cibuľkou. Zo slaninky urobím škvarky a všetko pomiešam.
Robí sa to vlastne ako halušky, len namiesto halušiek sú opekance. :)
zdenkaš
13.12.06,10:48
...hmm, tak teda máme čosi spoločné... a tie oblátky s medom som ja veru zabudla napísať...

U Vás sa jedli opekance s tvarohom? Ako to robíš? Ja poznám len klasické s makom... Niekedy si musíme dať stretnutie "stredoslováčok" žijúcich v TN, hmm? Možno pokecáme, nájdeme nejakých spoločných známych (o čom síce trošku pochybujem, bo ja z BB nikoho nepoznám...ale aj tu sa mi už stalo že som našla spolužiaka, sestrinu spolužiačku...)


Nechám spariť opekance, zalejem rozpusteným maslom, (ak sú horúce, tak maslo dám priamo na opekance, rozpustí sa samo), dám obyčajný tučný tvaroh a solím podľa chuti. Takto nám to chutí. Iné sme ani neskúšali, pretože to by nebolo "to pravé orechové".
MajaV
14.12.06,04:56
Pýtala si sa síce Jary, ale odpoviem ako ich robila moja mamka. ....


Emily, ďakujem.
pavel9
16.12.06,04:51
Pekný predvianočný deň.
Chcel by som prispieť aj ja niečo k tým tradičným opekancom. Prečítal som si recepty. Moja nebohá mama ich robievala tak, ako sa opisuje v postupe "denisamka" ,len s tým rozdielom, že cesto vyformovala na dlhší tvar hada, a nožom pokrájala na cca 1 cm kúsky a reznou stranou ukladala na pomúčený plech. žiadne natieranie tukom, len na dobre pomúčený plech. Po upečení ešte horúce sa poolamovali na jednotlivé kusy. Mal som možnosť jej pri tom pomáhať.

Na štedrý deň sme ich varili do polozmäknutia v neosolenej vode, a pred stolovaním výdatne poliali rozpuseným maslom a posypali strúhaným oštiepkom, alebo inym tvrdým syrom.

P.S. pochádzam tiež zo stredného Slovenska, hoci už pár desaťročí žijem pod Tatrami, tento zvyk sme si preniesli aj sem.
Janinkaaa
16.12.06,13:38
A kedy sa majú jesť opekance ?
Pred večerou, alebo po večeri ?
LubicaN
16.12.06,14:25
U nás sa opekance jedia medzi polievkou a hlavným jedlom - teda po strúčiku cesnaku, oblátke s medom, prekrojenom jabĺčku (jablko sa rozkrojí na toľko kúskov, koľko ľudí je pri stole), kúsku orecha (jeden pre všetkých pri stole) a polievke (teraz dvoch). Potom môj manžel naloží každému "žufanku" šampiňónovej omáčky, opekance a posledný chod je šalát s rybou... Ale aby to nevyzeralo že sa prejedáme, zo všetkého je tak jedna naberačka - 5-9 opekancov...
denisamka
18.12.06,07:46
my to jedavame este pred polievkou
Jara
18.12.06,10:13
Emily, robím ich tak ako písala Majka, len ich zalejem teplým mliekom a nie vodou, aby zmäkli, ale ak ich robím na štedrý deň tak ani nezaparujem, len ohrejem v mikrot. sačku v mokrovlnke a pridám opraženú kyslú kapustu a vyškvarenú slaninku a podľa potreby soľ. Tak robím aj šúľance so zemiakového cesta, u nás sa málo jedáva sladkého. To palacinky a buchty sú len ako dezert po jedle:D :D :D
daniek
18.12.06,11:30
my mávame takisto s kyslou kapustou ale bez slaninky a jeme ich ako prílohu ku kapustnici.
ata111
18.12.06,13:11
Nedá mi nepridať sa. So všetkým súhlasim, akurát bobaľky upečené na pomúčenom plechu nasypem do vriadeho mlieka s medom a trochu povarím. Držia takto lepšie tvar a nezmäknú veľmi. Ak prilejem trošku mlieka, dajú sa jesť aj na druhý deň. Jeme ich po oblátkach pred kapustnicou a pripíjame si hriatou. Tento najvážnejší krok ste akosi opomenuli.
HRIATÁ z východu:
1 kávová lyž. masla - rozpražiť, pridať 3-4 strúčky prelisovaného cesnaku a veľmi pomaly pražiť do zlatista. Neponáhľajte sa, pomaly. Zaleje to cca 1/2 l vodky a pridáte 1 pol.lyžicu cukru. Všetko pomaly zohriať k bodu varu, pozor - nevariť. Priniesť na stôl, zavinšovať a nechať sa príjemne rozpáliť.
Ach, aké budú tie V I A N O C E krásne, keď sa o to pričiníme my všetky sedemnástky.