Lulaaa
06.12.06,14:08
Ahojte. Chcem sa opýtať na váš názor. Firma mala záujem kúpiť pozemok, preto si dala vypracovať projekt a odhad ceny a ostatné služby s tým spojené. Za tieto služby zaplatila na zaklade faktúry. No nakoniec ten pozemok nekúpili a ja som to dala do daňových nákladov myslíte, že daňovíčky mi to môžu vyhodiť? Alebo mám to nejako podchýtiť zmluvou? ďakujem, lebo mám daň.kontrolu.
Zoltán Kovács
06.12.06,13:21
Ahojte. Chcem sa opýtať na váš názor. Firma mala záujem kúpiť pozemok, preto si dala vypracovať projekt a odhad ceny a ostatné služby s tým spojené. Za tieto služby zaplatila na zaklade faktúry. No nakoniec ten pozemok nekúpili a ja som to dala do daňových nákladov myslíte, že daňovíčky mi to môžu vyhodiť? Alebo mám to nejako podchýtiť zmluvou? ďakujem, lebo mám daň.kontrolu.

Mal som ten istý prípad. Ja som to riešil tak, že začiatku tieto poplatky okolo obstarania pozemku som evidoval na účte 041. Tam som to držal rok, čakal som čí sa kúpi pozemok, alebo nie. Nakoniec obstavacie náklady sa zaraďujú na príslušný účet až po zapísaní do katastra. Po roku keď kúpa sa neuskutočnila vyhotovili sme interný doklad - zápisnicu o neuskutočnení obchodu, ktorý podpísal konateľ. A až na základe tejto zápisnice som preradil do nákladov. Daňovému úradu to postačovalo. Samozrejme ten rok čakania nie je podmienkou. U mňa to bolo na prelome rokov.
Danila
06.12.06,13:23
Vyrozumela som z príspevku, že zmluvu na zaplatené práce nemáte. Nie je to podmienka, obchodný vzťah možno akceptovať za uzavretý aj zaplatením. Ja by som doporučovala zmluvu doložiť. A VOZD. Veď k tomu ste zadali vypracovať odhad, aby ste sa mohli rozhodnúť. Nie každý obchod končí kúpou, resp. predajom...
Lulaaa
06.12.06,13:45
Veď áno nie každý obdoch končí kúpou tak vám ďakujem pekne.