pali1
06.12.06,17:33
Vo firme máme problém s pracovnými odevmy (monterky).Zamestnávateľ pred dvoma rokmi stanovil že podľa zaradenia ma nárok zamestnanec na jedny monterky ročne. Už rok nedostaly nové preto sa rozhodli nosiť vlastné oblečenie ale zamestnávateľ im to nechce umožniť.

Poruší zamestnanec pracovnú disciplínu ak použije civilné oblečenie nakolko pracovné sa už nedá použiť.

Podľa zákona nespadá ani jeden zamestnanec do kategórie ktorá vyžaduje pracovný odev.
M3G
06.12.06,16:44
Vo firme máme problém s pracovnými odevmy (monterky).Zamestnávateľ pred dvoma rokmi stanovil že podľa zaradenia ma nárok zamestnanec na jedny monterky ročne. Už rok nedostaly nové preto sa rozhodli nosiť vlastné oblečenie ale zamestnávateľ im to nechce umožniť.

Poruší zamestnanec pracovnú disciplínu ak použije civilné oblečenie nakolko pracovné sa už nedá použiť.

Podľa zákona nespadá ani jeden zamestnanec do kategórie ktorá vyžaduje pracovný odev.

Ak to neurčuje nejaký predpis, určuje zamestnávateľ povinnosť nosiť pracovný odev. Keďže ako vidím, zamestnávateľ si interne stanovil, že zamestnanec musí mať pracovný odev a zároveň im tento odev neposkytol, je to chyba zamestnávateľa.

Treba ho písomne požiadať o zakúpenie nového pracovného odevu s odôvodnením, že starý je už zodraný. Keď ani na základe tejto žiadosti neposkytne pracovný odev, nemôže sa zamestnávateľ potom čudovať, že zamestnanci nosia hocičo. A zamestnanec teda neporuší pracovnú disciplínu, pretože má doklad o tom, že zamestnávateľa požiadal o pracovný odev. Na Slovensku je to však občas tak, že väčšinou aj keď zamestnávateľ určí povinnosť nosiť ochranné pracovné prostriedky, musí si ich zaplatiť zamestnanec, hlavne som sa s týmto stretol v nemocniciach.
Kolenčík
06.12.06,18:29
Celú túto problematiku rieši Zákon č. 124/2006, ktorý vo všeobecných povinnostiach zamestnávateľa v § 6 sa hovorí, že je povinný zisťovať nebezpečenstva a ohrozenia, posudzovať riziko a vypracovať písomný dokument o posúdení rizika vo všetkých činnostiach vykonávaných zamestnancami atď... Na základe posúdenia rizika vypracuje písomný dokument o poskytovaní osobných ochranných prostriedkov /OOPP/ o čom hovorí odstavec 2 citovaného §. Inšpektoráty práce vyžadujú, aby táto smernica bola k nahliadnutiu na viditeľnom mieste u zamestnávateľa a každý zamestnanec musí byť pravidelne na cyklických školeniach o poskytovaní OOPP riadne oboznámený.
Smernicu o poskytovaní OOPP by firma mala vypracovať v spolupráci s bezpečnostným technikom, ktorý túto problematiku ovláda, aké OOPP musí zamestnávateľ poskytnúť rieši NV č. 395/2006. OOPP musí zamestnávateľ poskytovať bezplatne a tieto musia byť schválené štátnou skúšobňou /certifikované/. V praxi to vyzerá asi takto: Firma je umiestnená v určitom objekte, kde hrozia rôzne nebezpečenstva, ohrozenia, rizika, neodstrániteľné nebezpečenstva a pod. V budove je dielňa, v tej dielní je stroj a pri tom stroji pracuje zamestnanec, na neho môžu všetky tieto uvedené nebezpečenstva pôsobiť, toto posúdime a zamestnancovi dáme OOPP také ako mu patria. Podotýkam, že zamestnávateľ musí viesť presnú evidenciu o ich poskytovaní, IP toto prísne kontrolujú a pokutujú. Ak máš problémy upozorní na to práve spomínaný IP vo vašom kraji. Na podrobnosti rád zodpoviem, prípadne Ti zašlem takéto vypracované materiály. Prajem pekný večer
Black
06.12.06,18:35
Váš zamestnávateľ by mal (prostredníctvom technika BOZP, predpokladám, že túto funkciu vykonávaš ty:)) najskôr na základe vyhodnotenia nebezpečenstiev spracovať smernicu o používaní osobných ochranných pracovných prostriedkov (OOPP), ktorej súčasťou musí byť aj zoznam poskytovaných OOPP. V tomto zozname by mala byť uvedená doba použitia daného OOPP (určuje sa len približne, na základe charakteru prevádzky), ale nie je záväzná (ZĽ sa nezbavuje povinnosti poskytnúť OOPP aj v kratšej lehote).

Stručnejšie:

Vznik činnosti, príp. profesea (charakter prevádky) => analýza nebezpečenstav a posúdenie rizika => Smernica OOPP => zoznam OOPP => poskytnutie OOPP.

Pozor: Smernica OOPP je pre zamestnávateľ záväzná! => ak tam uvedie monterky - musí ich poskytnúť. Ak ich tam neuvedie (pretože ich charakter prevádzky nevyžaduje) - nemôže ich vyžadovať. A ak ich už predsa len vyžaduje muzsí ich poskytnúť.
Black
06.12.06,18:36
Tip pre účtovníkov: OOPP by sa mali zaučtovať do nákladov len na základe smernice a zoznamu OOPP.
Kolenčík
06.12.06,18:55
Súhlasím s Blackom, stretol som sa s tým že túto smernicu vyžadujú pri kontrole aj iné kontrolné orgány /živnostnici, daniari, hygienici a pod./
pali1
09.12.06,10:56
Ďakujem za vysvetlenie všetkým a pre blecka niesom BOZP technik som jeho opozícia vo firme
Black
09.12.06,11:25
Ďakujem za vysvetlenie všetkým a pre blecka niesom BOZP technik som jeho opozícia vo firme

Tak potom máš pravdepodobne nesprávne vyplnený verejný profil, pretože tam máš ako zamestnanie uvedené technik BOZP :rolleyes:
pali1
09.12.06,16:46
Pre Blacka nie niesom pravý bozp technyk ale som referent bozp za odborovú organizáciu a zástupca zamestnancou pre bozp už som ten profil prepísal