Vinja
06.12.06,17:43
Ak mám úžitkové auto a nevediem ho v účtovníctve, musím zaplatiť cestnú daň? Auto je kúpené na firmu.Prosím poraďte,díky.
Paula
06.12.06,17:22
Ak mám úžitkové auto a nevediem ho v účtovníctve, musím zaplatiť cestnú daň? Auto je kúpené na firmu.Prosím poraďte,díky.

Daňová povinnosť vzniká začatím používania motor. vozidla v súvislosti s podnikaním.
Nie je mi jasné, čo znamená "nevediem ho v účtovníctve"....ani ako obstaranie majetku?
Vinja
06.12.06,17:25
Ako obstaranie áno,ale zatiaľ sa skoro vobec nepoužíva na firmné účely,tak neodpisujeme žiadne náklady.je to problém?Chceme začať až v budúcom roku.
Monika Kováčová
06.12.06,17:33
Čo znamená skoro vôbec sa nepoužíva? Ak sa používa, musí sa daň z motorových vozidiel zaplatiť. Písala ti to Paula.
Danila
06.12.06,17:40
Ako obstaranie áno,ale zatiaľ sa skoro vobec nepoužíva na firmné účely,tak neodpisujeme žiadne náklady.je to problém?Chceme začať až v budúcom roku.Podľa tohto vyjadrenia je vozidlo v majetku firmy, ak si účtovala o jeho obstaraní a následne zaradení do užívania. Podľa vyjadrenia, že sa nepoužíva skoro vôbec predpokladám, že sa využíva čiastočne, čo má vplyv na daňovú uznateľnosť nákladov súvisiacich s jeho používaním:
- výdavky na spotrebované PHM, opravy a údržba, poistné na havarijné poistenie, resp.poistenie zákonné, odpisy, daň z motorového vozidla, ako aj ďalšie výdavky súvisiace s použitím vozidla.
Vinja
06.12.06,17:48
Ale daň nebola la zaplatená , iba poistky.môžem aj tak zaučtovať náklady t.z.
pohonné hmoty ,poistné ,príp.opravy?
Melnick
06.12.06,17:51
Za tú daň Ťa čaká pokuta. Ale aj tak nerozumiem,ako vlastne o aute účtujete. Veď si ho musela zaradiť do majetku.....uhradiť daň a potom si uplatňovať to čo s autom súvisí.:)
Daň sa dá uhradiť aj dodatočne.Samozrejme ,že tam sú potom tiež sankcie.
Vinja
06.12.06,18:22
To som chcela vedieť .Díky!