martina_j
06.12.06,18:57
poradte mi prosim, ak uz je budova uplne odpisana, a teraz namontujeme klimu - ktora je podla zakona sucastou obstaravacej ceny v administrativnej budove, tak ako odpisovat klimu ak uz je budova uplne odpisana?

je pravda ze aj zaluzie (interierove) a kuchynska linka navysuje OC budovy?

dakujem
martina_j
06.12.06,19:39
dost nechapem,,,
podla zakona ja viem ze klimatiacia v nevyrobnych budovach je sucastou obstaravacej ceny budovy, moja otazka znela co snou ked ju kupim a namontujem ked uz je budova plne odpisana - uz ju neodpisujem ako mozem zase zacat s odpisovanim?
co sa tyka technickeho zhodnotenia - co predpokladam nie je tento pripad tak pri plne odpisanom majetku sa odpisuje ako iny hmotny majetok (preco pises o nehmotnom?
zaluzie to je ten isty problem ako klimatizacia... ako navysim oc budovy ked je uplne odpisana???
andrej_rv
06.12.06,20:02
Hmotným odpisovaným majetkom je v zmysle § 22 ods. 2 písm. e) ZoDP aj tzv. iný majetok. Za iný majetok sa považuje podľa § 22 ods. 6 písm. e) aj technické zhodnotenie plne odpísaného majetku vyššie ako 30 tis. Sk.
Tých 30 tis. je v úhrne TZ za príslušný kalendárny rok (OC klímy i žalúzií spolu).
TZ ako iný majetok sa odpisuje samostatne v rovnakej OS ako pôvodný majetok, teda v štvrtej - pri odpisovaní sa postupuje bežným spôsobom podľa § 26 ZoDP. Metódu odpisovania (rovnomernú, zrýchlenú) si môže daňovník zvoliť nezávisle na spôsobe, akou metódou sa odpisoval pôvodný majetok.
martina_j
06.12.06,20:13
ovela viac to uz chapem, dakujem, ale este jedna otazka:

uvazujem spravne, ked si myslim ze zakupit klimu a navysit oc budovy v posledny rok odpisovania budovy ma potesi viacej z danoveho hladiska ako ked ich namontujem do plne odpisanej budovy a budem musiet klimu odpisovat 20 rokov???
andrej_rv
06.12.06,20:25
Asi hej, ale som to nikdy neporovnával. Do istej miery to závisí aj od metódy odpisovania. Najjedoduchšie je jednotlivé varianty prepočítať s konkrétnymi číslami.
Po hrubom prepočte určite hej.
martina_j
06.12.06,20:40
asi niekedy moc premyslam, ale asi je jedno ake cisla a aka metoda odpisovania, lebo ked kupim klimu posledny rok odpisovania budovy tak ten posledny rok vlastne odpisem zostatok budovy a to navysenie oc ( o klimu). a na dalsi rok mam uz budovu celkom odpisanu.
ak vsak by som kupila klimu az po odpisani budovy tak ju budem odpisovat 20 rokov a aj zosediviem ked mi vojdu naklady z nej do zakladu dane. uvazujem spravne??
andrej_rv
06.12.06,21:08
asi niekedy moc premyslam, ale asi je jedno ake cisla a aka metoda odpisovania, lebo ked kupim klimu posledny rok odpisovania budovy tak ten posledny rok vlastne odpisem zostatok budovy a to navysenie oc ( o klimu). a na dalsi rok mam uz budovu celkom odpisanu.
ak vsak by som kupila klimu az po odpisani budovy tak ju budem odpisovat 20 rokov a aj zosediviem ked mi vojdu naklady z nej do zakladu dane. uvazujem spravne?? Uvažuješ správne. Ale trošku závisí aj od čísel. Čím je vyššie % TZ z pôvodnej hodnoty stavby, tým viac sa predlžuje pôvodná doba odpisovania.