inkognito100
06.12.06,18:48
Pozdravujem vsetkych. Prosim o pomoc.Brat nam (mne a manzelovi) chce darovat len cast svojho pozemku a rodicia nam chcu subezne tiez darovat cast ich pozemku (pozemky su v susedstve). Kazdy z nich je na inom LV (samozrejme ine parc. cisla). Aj brat aj rodicia chcu tie dve casti pozemkov darovacou zmluvou previest na jeden uceleny pozemok na nas - kataster nam uz pridelil aj predbezne cislo nasej novej parcely. Moze to byt vsetko v 1 dar.zmluve (kedze su to 2 LV)?Mozem to dat vsetko spolu na jeden navrh na vklad? A ako predmet daru mame dat povodne parcelne cislo (bratove, rodicov) alebo uz mame napisat, ze nam daruju tu novu parcelu (ktoru nam predbezne pridelil kataster)?!!:confused:

Dakujeeeeeem za odpoved...:)
Gido
06.12.06,18:57
Na jednej DZ to môže byť, musí však byť vyhotovený GP a ním nová parcela, nové číslo. Stačí jeden návrh na vklad do katastra. Ako predmet daru bude novovytvorená parcela podľa GP. Darcovia budú spoločne rodičia a brat ako spoluvlastníci novovytvorenej parcely, teda tej novej ale treba aj uviesť z čoho bola vytvorená (podľa GP). Bude to celkom pekná zmluvička. Držím palce a prajem pekný večer.
josh
07.12.06,05:45
wow, no tak na toto by si mozno ani niektory pravnik netrufol a nie ze si to idem napisat sam :) pripajam sa, drzim palce
ps> skuste sa spytat u notarov, ze kolko by ta zmluva stala... ak sa jedna o pozemky v nizkej hodnote, zaplatite mozno menej ako za overovanie podpisov na tych zmluvach, co si zbuchnete sam - na notarskych zmluvach totiz nie je treba overit podpisy :)
Tomo297
07.12.06,07:26
Spísanie darovacej zmluvy v notárskej zápisnici nie je vobec lacná záležitost, osvedčenie pravosti podpisov vyjde určite lacnejšie.
... cenník: http://www.notar.sk/dotnetnuke/Legislat%c3%adva/BVykon%c3%a1vaciepredpisy/Vyhl%c3%a1%c5%a1kaoodmen%c3%a1chan%c3%a1hrad%c3%a1 chnot%c3%a1rov/tabid/166/Default.aspx

Nejedná sa o jednoduchú zmluvu, ale keď presne opíšeš predmet (nezabudni na ten GP) a označíš účastníkov, tak na nej nie je čo pokaziť.
inkognito100
07.12.06,10:03
Dakujem za odpoved. Novy GP mame, su vnom samozrejme povodne cisla parciel aj to nase nove cislo. Len som dobre nepochopila to spoluvlastnictvo brata a rodicov ako darcov (jedna sa o dve odlisne LV, to nevadi?). Ako darcov teda v DZ uvediem brata s manzelkou aj rodicov. V cl. 1 dam, ze brat s manzelkou je vylucnym vlastnikom tej svojej povodnej parcely, rodicia, ze su vylucnym vlastnikom tiez tej svojej povodnej parcely (presne uvediem)... A v cl.2 potom uvediem, ze nam daruju pozemok s novym cislom parcely, o vymere... SPRAVNE???
Vsetky ostatne nalezitosti su mi nadslnko jasne, stravila som nad tym dost casu, len tie dva prve clanky DZ mi nedaju spavat...!!!
Dakujem, pekný dnik prajem:)
josh
07.12.06,10:20
Spísanie darovacej zmluvy v notárskej zápisnici nie je vobec lacná záležitost, osvedčenie pravosti podpisov vyjde určite lacnejšie.

K tomuto len priklad:
1. Kedze sa bude prepisovat pozemok jeden, kde su asi dvaja vlastnici (manzelia) a kusok druheho (kde su priklad tiez dvaja vlastnici) a su dvaja kupujuci, bude nutne vyhotovit 8 zmluv, na ktorych je treba overit podpisy 4 ucastnikov = 32 podpisov x 60,-Sk kazdy podpis, to je spolu 1.920,-Sk bez DPH. Kedze sa jedna o trocha komplikovanejsiu zmluvu, moze nastat lahko chyba, kataster prerusi, treba spravit dodatok, dalsich 1.920,-Sk. V pripade, ak chcete navyse nejaku tu zmluvu, treba ratat 240,-Sk+DPH za kazdu jednu zmluvu navyse.
2. Ak by sa toto spisalo do notarskej zapisnice, tak poplatok 4000,-Sk by bol v pripade, ak by kupna cena alebo hodnota pozemkov (z toho sa rata poplatok notara) bola okolo 500.000,-Sk. Notar nema velmi moznost si uctovat viac alebo menej.

Nehovoriac o tom, ze mas verejnu listinu (vyssia dokazna sila), statne rucenie za chyby notara, nie je treba chodit este niekam nieco overovat a podobne srandicky.
Tomo297
07.12.06,12:12
->Josh
Celkom určite to ide dať do jednej zmluvy, aj keď je možné, že kataster to bude považovať za dva právne úkony a tým pádom može žiadať dva poplatky, podpisy však stačí osvedčovať raz. Tomu, aby to kataster považoval za dva úkony by sa dalo predísť, keby v rámci GP bol vytvorený pozemok s jedným parc. číslom.

darcovia v 1. rade - dvaja bezpodieloví spoluvlastnici
darca v 2. rade - vylučný vlastník
obdarovaní - manželia, nadobúdaju do bezpodielového spoluvlastníctva
(pozor na rozdiel medzi BSM a výlučným vlastníctvom)

Overujú podpisy len darcovia, obdarovaní nemusia. na kataster ide 7 vyhotovení, z toho vyplýva, že treba overiť 21 podpisov á 60,- Sk + DPH, čo je 1260,- + DPH.
Za NZ pri hodnote pozemku 500 000,- Sk zaplatí presne 3800,- Sk + DPH. plus za každy odpis treba platiť. Spísanie v notárskej zápisnici by som odporučil v prípade, ak by sa jednalo o plnenie zo zmluvy, pri ktorom je predpoklad, že sa bude vymáhať v rámci exekúcie - NZ je exekučným titulom. Inak by som radšej išiel za dákym právnikom, ktorý tú zmluvu napíše na počkanie a podpisy idu overiť tiež raz-dva.
V prípade, že bude potrebovať ďalší odpis zmluvy stačí ak si dá osvadčiť u notára fotokópiu za 40,- Sk/stranu + DPH.
V prípade ak je potrebné spraviť dodatok (čoho opodstatnenosť si moc neviem predstaviť pri darovacej zmluve) je potrebné opätovne osvedčovať pravosť podpisov, pri notárskej zápisnici opätovne platiť poplatok - samozrejme nižší ako v prípade celej zmluvy.
josh
07.12.06,13:51
Celkom určite to ide dať do jednej zmluvy, aj keď je možné, že kataster to bude považovať za dva právne úkony
Celkom urcite, ak je to dobre napisane, to je iba jeden pravny ukon a kolok je nutne platit iba raz.

obdarovaní - manželia, nadobúdaju do bezpodielového spoluvlastníctva
(pozor na rozdiel medzi BSM a výlučným vlastníctvom)

Veruze pozor, prave tu si prezradil svoju nevedomost a to, ze neovladas problematiku ani trocha.

Spísanie v notárskej zápisnici by som odporučil v prípade, ak by sa jednalo o plnenie zo zmluvy, pri ktorom je predpoklad, že sa bude vymáhať v rámci exekúcie - NZ je exekučným titulom.

Z dôvodu verejnej listiny, z dôvodu garancie štátu za kiksy notára, z dôvodu nestrannosti, z dôvodu pevne stanovenej sadzby za úkon by som odporučil notára nie len pri exekučných tituloch.

Inak by som radšej išiel za dákym právnikom, ktorý tú zmluvu napíše na počkanie a podpisy idu overiť tiež raz-dva.

Ked si ochotny platit advokatovi (alebo inemu pravnikovi) za zmluvu + notarovi za podpisy, odporucam presne tento postup. :) Notar je tiez pravnik a fakt je treba porovnat ceny, mozno to spravi lacnejsie. A nevidim dovod behat od advokata este aj k notarovi, hlavne teraz, ked je coraz zimsie :)


V prípade ak je potrebné spraviť dodatok (čoho opodstatnenosť si moc neviem predstaviť pri darovacej zmluve) je potrebné opätovne osvedčovať pravosť podpisov, pri notárskej zápisnici opätovne platiť poplatok - samozrejme nižší ako v prípade celej zmluvy.
Dodatok som predpokladal v pripade, ze si to niekto napise sam a tym padom tam napise nejake somariny, kataster to neprepise. V pripade, ak notar urobi chybu v zmluve, tak dodatok k nej, alebo vyhotovenie opravnej dolozky si podla vyhlasky o odmenach a nahradach nie je opravneny uctovat. Zato, ked sa nahodou pomyli iny pravnik, notara to nezaujima a je nutne zaplatit podpisy este raz.
Takze asi tolko moja analyza Tvojho prispevku.
Tomo297
07.12.06,14:20
obdarovaní - manželia, nadobúdaju do bezpodielového spoluvlastníctva?
(pozor na rozdiel medzi BSM a výlučným vlastníctvom)

prepac - vypadol "?" na konci vety...
to "pozor na rozdiel..." patrilo Inkognito100, v članku predtým to nerozlišoval... nemám moc skúseností s tým ako fungujú fóra - citácie, preto je to trochu zmätočné. každopádne som chcel pomôct.

za ostatným si stojím.
Chobot
07.12.06,14:45
Dakujem za odpoved. Novy GP mame, su vnom samozrejme povodne cisla parciel aj to nase nove cislo. Len som dobre nepochopila to spoluvlastnictvo brata a rodicov ako darcov (jedna sa o dve odlisne LV, to nevadi?). Ako darcov teda v DZ uvediem brata s manzelkou aj rodicov. V cl. 1 dam, ze brat s manzelkou je vylucnym vlastnikom tej svojej povodnej parcely, rodicia, ze su vylucnym vlastnikom tiez tej svojej povodnej parcely (presne uvediem)... A v cl.2 potom uvediem, ze nam daruju pozemok s novym cislom parcely, o vymere... SPRAVNE???
Vsetky ostatne nalezitosti su mi nadslnko jasne, stravila som nad tym dost casu, len tie dva prve clanky DZ mi nedaju spavat...!!!
Dakujem, pekný dnik prajem:)


:rolleyes: A prečo nevyužiješ možnosť, ktorá Ti je tu priamo ponúknutá - spoj sa s joshom cez SS a možno Ti to spraví, ak sa dohodnete. Pokiaľ nebývate ďaleko od seba. A aj keď áno, tak hádam údaje môžete poslať elektronicky a stačí len jednu návštevu kvôli podpisom a máš to zaručené.

Dúfam, že to nie je reklama, ale snažím sa len pomôcť.:confused:
josh
07.12.06,14:57
obdarovaní - manželia, nadobúdaju do bezpodielového spoluvlastníctva?
(pozor na rozdiel medzi BSM a výlučným vlastníctvom)

prepac - vypadol "?" na konci vety...
to "pozor na rozdiel..." patrilo Inkognito100, v članku predtým to nerozlišoval... nemám moc skúseností s tým ako fungujú fóra - citácie, preto je to trochu zmätočné. každopádne som chcel pomôct.

za ostatným si stojím.
Dar (a okrem neho dedenie, veci osobnej potreby, veci z restitucie a pod.) predsa nepatri do bezpodieloveho spoluvlastnictva, to by si ako clovek davajuci fundovane pravne rady mal vediet.
Tomo297
07.12.06,15:56
Dar (a okrem neho dedenie, veci osobnej potreby, veci z restitucie a pod.) predsa nepatri do bezpodieloveho spoluvlastnictva, to by si ako clovek davajuci fundovane pravne rady mal vediet.
Ďakujem ze informáciu, §143 a nasl. OZ si viem tiež nalistovať, o to vôbec nejde, išlo tu o to poukázať na nutnosť presnej formulácie zo strany inkognito100, lebo kataster jej to nezobere, keď namiesto bezpodielového spoluvlastníctva napíše výlučné, namiesto podielového bezpodielové spoluvlastníctvo - to podľa jeho predchádzajúcich formulácií hrozilo. snažil som sa ju na to tou mojou formuláciou naviesť... som si neuvedomil, že môže dojsť k takému nepochopeniu.

som na porada.sk prvý krát. moj úmysel bol pomôcť nakoľko som podobný problém (otázku: čo je výhodnejšie?) riešil aj ja sám a pre vlastnú potrebu.
v žiadnom prípade som nemal úmysel si tu dokazovať, aký som v práve zbehlý... preto prosím upusti od tých profesorských rečí.

myslím, že inkognito100 mal záujem na tom, aby došlo k platnému prevodu vlastníckeho práva. zmluvnými stranami sú rodičia a brat, z čoho dedukujem - ide hlavne o to, aby to vyšlo čo najmenej peňazí. preto si myslím, že zaleží len na tom, aby to kataster zavkladoval - vklad má konštitutívne účinky... tvoje argumenty prečo to prehnať cez notársky úrad sú celkom odôvodnené a plne s nimi súhlasím a považujem ich za "nepriestrelné riešenie", ale na druhej strane podstatne drahšie, ako to moje riešenie. treba brať do úvahy aj to , že táto darovacia zmluva nie je nejak zložitý právny úkon, právne následky platnosti, neplatnosti...
Neviem si predstaviť, že by sa v budúcnosti (po zavkladovaní) mal v tomto smere sporiť. v každom prípade sme inkognito100 poskytli 2 alternatívne riešenia. :)

"Nehovoriac o tom, ze mas verejnu listinu (vyssia dokazna sila), statne rucenie za chyby notara, nie je treba chodit este niekam nieco overovat a podobne srandicky" - citujem

Verejná listina - prezumpcia pravdivosti informácií v nej obsiahnutých, dôkazné bremeno je na protistrane (ak sa nemýlim) - takže opodstatnenie len v prípade sporu,
štátne ručenie za chyby notára - notár musí byť na to, aby mohol vykonávať notársku činnosť poistený - to isté musí aj advokát - kde je štátna garancia? podotýkam, že v roku 1993 zanikli štátne notárstva.
netreba chodit inam - notársku zápisnicu musí podpisovať notár. väčšiu časť agendy notára tvorí jeho činnosť ako súdneho komisára, preto nie je jednoduché zohnať rýchlo termín na spísanie tejto NZ. - advokát si čas nájde a v každom prípade advokátov je neobmedzený počet, zatiaľ čo notári majú numerus clausus.


Dúfam, že moje komenty a názory na vec pomohli, alebo aspoň rozšírili možnosti.
Gido
07.12.06,23:22
Dovoľujem si upozorniť na predmet diskusie a teda, aj čo bude predmetom DZ, kto a v akom rozsahu budú účastníci zmluvy. To je podstatné a ostatné by už malo ísť bez problémov. Teda predmetom darovacej zmluvy je pozemok parc.číslo ... (to nové).. o výmere xxxx m2 ktorá vznikla odčlenením časti o výmere xxxx m2 z parc.číslo ...(to pôvodné).. ktorá bola vo výlučnom vlastníctve darcu 1 (brata) zapísanej na LV č. xxxx pre obec AAAAA, kat. územie AAAB a odčlenením časti o výmere xxxx m2 z parc.číslo ... (to pôvodné).. ktorá bola v BSM darcov 2 - manželov (uviesť rodičov), zapísanej na LV č. xxxx pre obec AAAAA, kat. územie AAAB , tak ako je uvedené v GP č. XXXXXXX spracovanom Ing. kkkkkkkkkk zo dňa dd.mm.rrrr a schválenom Ing. hhhhhhh (zodpovedný prac. správy katastra) dňa dd.mm.rrrr, ktorý tvorí neoddeliteľnú súčasť tejto zmluvy. Takže takto by mal byť zhruba označený predmet darovania v zmluve, samozrejme treba dosadiť skutočné údaje (čísla a mená miesto uvedených písmien). Ešte treba vymedziť účastníkov: na strane darcov bude napr. darca 1. brat a darca 2. spoločne rodičia ako manželia, na strane obdarovaných budete spoločne ako manželia a darujú vám novú parcelu do BSM. No a ostatné je už ako v bežnej zmluve. Dufam, že sa tomu bude dať rozumieť, toto je návod na vysporiadanie jednou darovacou zmluvou a verím,že sa vám to podarí a pomôže nielen vám. Prajem pekné ráno a aj celý deň.
josh
08.12.06,04:59
mimotemy

tvoje argumenty prečo to prehnať cez notársky úrad sú celkom odôvodnené a plne s nimi súhlasím a považujem ich za "nepriestrelné riešenie", ale na druhej strane podstatne drahšie, ako to moje riešenie. treba brať do úvahy aj to , že táto darovacia zmluva nie je nejak zložitý právny úkon, právne následky platnosti, neplatnosti... Mne najma ide o to, aby bola zachovana prisna specializacia v spolocnosti, ako jeden z pilierov trhoveho hospodarstva. Za komunizmu to fungovalo tak, ze ked si byval v cinziaku, musel si vediet vytah opravit, vodovodny kohutik spravit, elektrinu dat doporiadku a tak. Vedel si vsetko, ale nic poriadne. Teraz by sa kazdy mal specializovat na to, co ovlada dokonale a ostatni by mali vyuzit jeho sluzby. Nechapem nas system, ze kazdy, kto ma doma pocitac, si je ochotny napisat zmluvu k nehnutenosti (ukon ktory robis raz,mozno dvakrat za zivot) sam. Ja to rad prirovnavam k tomu, ze ci by si ten niekto rovnako sam vrtal zuby, keby mal doma vrtacku, alebo ci by sa sam obhajoval na sude po nejakej autonehode. Je fakt nutne sa zverit do ruk odbornika. Katastre nie su pretazene pre to, lebo maju malo ludi, kataster je pretazeny pre to, lebo o vacsine navrhov musia kvoli pravnym nedostatkom rozhodnut, ze prerusuju a s tou vecou sa neskor zaoberat este raz. Keby zmluvu pisal odbornik, urcite by to slo rychlejsie.


štátne ručenie za chyby notára - notár musí byť na to, aby mohol vykonávať notársku činnosť poistený - to isté musí aj advokát - kde je štátna garancia? podotýkam, že v roku 1993 zanikli štátne notárstva. Notar je organom verejnej moci, preto sa na neho pri spisovani notarskych zapisnic a inej cinnosti vztahuje zakon 513/2003 Z.z.


väčšiu časť agendy notára tvorí jeho činnosť ako súdneho komisára, preto nie je jednoduché zohnať rýchlo termín na spísanie tejto NZ. - advokát si čas nájde a v každom prípade advokátov je neobmedzený počet, zatiaľ čo notári majú numerus clausus. Dovolil by som si oponovat tomu, ze vacsiu cast agendy notara tvori cinnost sudneho komisara. Toto absolutne nie je pravdou, notar je tu v prvom rade, aby spisoval listiny nestrannym a nezaujatym sposobom. na vidieckych notarskych uradoch je dedicska agenda vs NZ asi tak 50-50, vo vacsich mestach prevazuju NZ, asi 70-30 a v bratislave a kosiciach je to urcite 90-10.
Co sa tyka terminu na spisanie zmluvy, vychadzajuc z osobnej skusenosti a kratkej pravnej praxe, musim povedat, ze zmluvy "napockanie" nestoja za nic. Je nutne mat cas, v klude si to pozriet, stane sa, ze to LV vidis inak, ked mas na spisanie zmluvy 30 minut a inak, ked si to robis v klude.
Inak sa nenechaj do buducnosti mnou demotivovat, rad dalej, ja samozrejme budem vzdy tvrdit dokola len to svoje, lebo to povazujem za najlepsie riesenie.
Tomo297
08.12.06,07:15
Ešte treba vymedziť účastníkov: na strane darcov bude napr. darca 1. brat a darca 2. spoločne rodičia ako manželia, na strane obdarovaných budete spoločne ako manželia a darujú vám novú parcelu do BSM.

... do podielového spoluvlastníctva, pričom podiely obidvoch spoluvlastníkov-manželov sú rovnaké, a to 1/2.

mimotemy

Notar je organom verejnej moci, preto sa na neho pri spisovani notarskych zapisnic a inej cinnosti vztahuje zakon 513/2003 Z.z.

513/2003 Z. z. - Rozhodnutie Poštového úradu, ktorým sa mení a dopĺňa rozhodnutie Poštového úradu č. 754/2002 Z. z. o regulácii maximálnych cien a podmienkach regulácie cien poštových služieb tuzemského styku - to bude asi preklep...
514/2003 Z.z. o zodpovednosti za škodu spôsobenú pri výkone verejnej moci a o zmene niektorých zákonov - ako už zo samotného názvu vyplýva ide o zodpovednosť za škodu. chýba mi súvislosť so spisovaním NZ... NZ nie je rozhodnutie. zodpovednosť za nesprávny úradný postup? pod tie ustanovenia to určite subsumovať nejde - nedodržanie lehôt, nečinnosť, prieťahy a pod., ide o procesnoprávne veci, nie hmotnoprávne.

Postavenie a činnosť notára upravuje zákon 323/1992 Zb..
josh
08.12.06,07:31
hej hej, preklep.
V pripade ak notar nespravnym uradnym postupom (osobne povazujem za nespravny uradny postup aj pripad, ak notar spise zmluvu, ktora nema nalezitosti, je neplatna a pod.) sposobi iný nezákonný zásah do práv, právom chránených záujmov fyzických osôb a právnických osôb, stat uhradi sposobenu skodu.
Monika Kováčová
10.12.06,09:46
Toto je neuveriteľne dobre rozobratá téma! Oceňujem rady poskytnuté v týchto príspevkoch, dúfam, že napriek tomu, že inkognito100 do diskusie nevstupoval, rovnako vysoko hodnotí poskytnuté plnohodnotné odpovede v tak zamotanom probléme, aký nastolil...
elli
12.12.06,13:43
Dovoľujem si upozorniť na predmet diskusie a teda, aj čo bude predmetom DZ, kto a v akom rozsahu budú účastníci zmluvy. To je podstatné a ostatné by už malo ísť bez problémov. Teda predmetom darovacej zmluvy je pozemok parc.číslo ... (to nové).. o výmere xxxx m2 ktorá vznikla odčlenením časti o výmere xxxx m2 z parc.číslo ...(to pôvodné).. ktorá bola vo výlučnom vlastníctve darcu 1 (brata) zapísanej na LV č. xxxx pre obec AAAAA, kat. územie AAAB a odčlenením časti o výmere xxxx m2 z parc.číslo ... (to pôvodné).. ktorá bola v BSM darcov 2 - manželov (uviesť rodičov), zapísanej na LV č. xxxx pre obec AAAAA, kat. územie AAAB , tak ako je uvedené v GP č. XXXXXXX spracovanom Ing. kkkkkkkkkk zo dňa dd.mm.rrrr a schválenom Ing. hhhhhhh (zodpovedný prac. správy katastra) dňa dd.mm.rrrr, ktorý tvorí neoddeliteľnú súčasť tejto zmluvy. Takže takto by mal byť zhruba označený predmet darovania v zmluve, samozrejme treba dosadiť skutočné údaje (čísla a mená miesto uvedených písmien). Ešte treba vymedziť účastníkov: na strane darcov bude napr. darca 1. brat a darca 2. spoločne rodičia ako manželia, na strane obdarovaných budete spoločne ako manželia a darujú vám novú parcelu do BSM. No a ostatné je už ako v bežnej zmluve. Dufam, že sa tomu bude dať rozumieť, toto je návod na vysporiadanie jednou darovacou zmluvou a verím,že sa vám to podarí a pomôže nielen vám. Prajem pekné ráno a aj celý deň.

1. Pokial cast povodnych parciel zostava vo vlastnictve darcov, bolo by to uzitocne v zmluve spomenut. Uz som zazila, ked kataster prepisoval hlava-nehlava, a chudakom darcom nezostalo co malo
2. Preco parcelu DO BSM? Tiez nechapem?! Daruju predsa kazdemu z manzelov (nejde o majetok nadobudnuty za trvania manzelstva zo spolocnych prostriedkov), nie je preto rozumnejsie darovat im to do podieloveho spoluvlastnictva - ci uz v rovnakych podieloch, alebo so zvyhodnenim vlastneho dietata/brata?

3. Netreba zabudnut ani na vycislenie vymery pripadajucej na spoluvlastnicky podiel, a to tak u darcov, ako aj u obdarovanych.

4. Pozor na jednu vec - ak je spoluvlastnikom tych darovanych pozemkov (popri darcoch) este niekto iny, riesit predkupne pravo. Podla jedneho judikatu sa predkupne pravo (jeho uplatnenie) nevztahuje len k odplatnym pravnym ukonom, ale aj k bezodplatnym, akym je darovanie.
Gido
13.12.06,06:39
1. Pokial cast povodnych parciel zostava vo vlastnictve darcov, bolo by to uzitocne v zmluve spomenut. Uz som zazila, ked kataster prepisoval hlava-nehlava, a chudakom darcom nezostalo co malo
Nie je potrebné.

2. Preco parcelu DO BSM? Tiez nechapem?! Daruju predsa kazdemu z manzelov (nejde o majetok nadobudnuty za trvania manzelstva zo spolocnych prostriedkov), nie je preto rozumnejsie darovat im to do podieloveho spoluvlastnictva - ci uz v rovnakych podieloch, alebo so zvyhodnenim vlastneho dietata/brata?
Podľa otázky: chcú nám darovať (manželom),teda to bude predmetom BSM (viď. OZ - § 143 + komentár, vysvetlivky a prísl. judikatúra)

3. Netreba zabudnut ani na vycislenie vymery pripadajucej na spoluvlastnicky podiel, a to tak u darcov, ako aj u obdarovanych.
Vyčíslenie výmery prevádzaných častí aj novej parcely musí byť v GP a automaticky uvedené aj v opise prevádzaného majetku v zmluve podľa GP. U obdarovaných sa nevyčísluje (v BSM je podiel 1/1)

4. Pozor na jednu vec - ak je spoluvlastnikom tych darovanych pozemkov (popri darcoch) este niekto iny, riesit predkupne pravo. Podla jedneho judikatu sa predkupne pravo (jeho uplatnenie) nevztahuje len k odplatnym pravnym ukonom, ale aj k bezodplatnym, akym je darovanie.
Podľa otázky nebol iný spoluvlastník, ak by aj bol, podľa § 140 OZ pri takomto prevode (medzi blízkymi osobami) by nemali prípadní spoluvlastníci predkupné právo!

Stačí toľko? Prajem pekný deň!

P.S. Pre prípadné ďaľšie polemiky "na odbornej úrovni" doporučujem oboznámiť sa s prísl. zákonmi, v tomto prípade Obč. zákonník a Katastrálny zákon.
josh
13.12.06,07:02
gido,
ad elli 1.: fakt je to vhodne, lahsie sa v tom minimalne orientuje,
ad elli 2.: dar jednoznacne nie je predmetom BSM, ibaze by sa notarskou zapisnicou rozsiril predmet BSM,
ad elli 3.: vymera pripadajuca na spoluvlastnicky podiel nie je to iste ako vymera casti novej parcely.
Takze davam elli za pravdu uplne vo vsetkom, co tu napisala.
Gido
13.12.06,07:23
gido,
ad elli 1.: fakt je to vhodne, lahsie sa v tom minimalne orientuje,
vec názoru, ďalej nekomentujem

ad elli 2.: dar jednoznacne nie je predmetom BSM, ibaze by sa notarskou zapisnicou rozsiril predmet BSM,
ak dar dostali spoločne (čo z otázky vyplýva), je to vec nadobudnutá manželmi počas manželstva a tvorí predmet BSM. Z BSM je dar vylúčený len vtedy, ak bol obdarovaný len jeden z manželov.

ad elli 3.: vymera pripadajuca na spoluvlastnicky podiel nie je to iste ako vymera casti novej parcely.
prosím objasniť, o akom spoluvlastníckom podiele píšete, nech som v obraze.

Takze davam elli za pravdu uplne vo vsetkom, co tu napisala.
Aj ja, ale len čiastočne v bode 1.



Ale rád sa nechám poučiť.
A čo autor otázky, môže upresniť, komu má byť novovytvorená parcela darovaná, kto boli spoluvlastníci pôvodnych parciel, z ktorých bola vytvorená parcela tvoriaca predmet daru? Existujú iné informácie, ktoré neboli napísané?
josh
13.12.06,07:36
2: Fiha, mas k tomu nejaky judikat? Lebo to moze byt pravda, jazykovy vyklad toho ustanovenia by mohol byt takyto a mohlo by to byt takto interpretovane. Vychadzam len zo svojej skusenosti, ze kataster mi raz (mozno aj dvakrat :) ) kvoli takejto chybe - mojej nepozornosti zmluvu nezavkladoval (dal som dar do BSM).
3: Ak sa nadobuda pozemok do podieloveho spoluvlastnictva (podla zakona, ak sa zapisuje vymera mensia ako celok), je nutne na tuto cast v zmluve vzdy podla katastralneho zakona uviest vymeru pripadajucu na tejto spoluvlastnicky podiel (napriklad 30 m2 pri 2/3 z 90 m2). Inak neskutocne otravne ustanovenie a hlavne uplne zbytocne.
Gido
13.12.06,07:43
1. Pokial cast povodnych parciel zostava vo vlastnictve darcov, bolo by to uzitocne v zmluve spomenut. Uz som zazila, ked kataster prepisoval hlava-nehlava, a chudakom darcom nezostalo co malo


Ospravedlňujem sa elli, v "pracovnom zápale" mi unikla podstata pripomienky. Zostatky pôvodnych parciel musia byť v zmluve samozrejme uvedené a to v časti opisu novovytvorenej parcely, kde sa uvedie, že pôvodná parcela vo vlastníctve brata, zapísaná na LV č. bude mať výmeru m2 a podobne aj pôvodná parcela vo vlastníctve rodičov a samozrejme podľa GP. A takisto aj v návrhu na zúpis vkladu musí byť aj konkrétny návrh na zápis zmien v LV pri výmerách pôvodných parciel. Predpokladám, že samostatné LV má pôvodná parcela brata a samostatné LV aj pôvodná parcela rodičov. A určite tohto sa týka pripomienka elli, ktorá je opodstatnená.
elli, ešte raz prepáč a v časti pripomienky v bode 1 má teda pravdu aj josh.
Gido
13.12.06,07:57
2: Fiha, mas k tomu nejaky judikat? Lebo to moze byt pravda, jazykovy vyklad toho ustanovenia by mohol byt takyto a mohlo by to byt takto interpretovane. Vychadzam len zo svojej skusenosti, ze kataster mi raz (mozno aj dvakrat :) ) kvoli takejto chybe - mojej nepozornosti zmluvu nezavkladoval (dal som dar do BSM).
3: Ak sa nadobuda pozemok do podieloveho spoluvlastnictva (podla zakona, ak sa zapisuje vymera mensia ako celok), je nutne na tuto cast v zmluve vzdy podla katastralneho zakona uviest vymeru pripadajucu na tejto spoluvlastnicky podiel (napriklad 30 m2 pri 2/3 z 90 m2). Inak neskutocne otravne ustanovenie a hlavne uplne zbytocne.

Skusim nájsť, vychádzam však z vysvetliviek k OZ Komentár Svoboda a kol., vydal Eurounion a ďalej zo skutočnosti, že aj manželia môžu spoločne nadobúdať dary, ktoré sú predmetom BSM, ako príklad zo súdnych sporov: svadobné dary, kedy predvolávajú darcov, aby vypovedali, komu dar darovali, či mladomanželom alebo len jednému z nich. To sú síce spravidla veci hnuteľné, ale nič nevylučuje, že predmetom darovania manželom múžu byť aj nehnuteľnosti, záleží na vôli darcov, komu chcú darovať. Zatiaľ toľko.
elli
13.12.06,10:08
Podľa otázky nebol iný spoluvlastník, ak by aj bol, podľa § 140 OZ pri takomto prevode (medzi blízkymi osobami) by nemali prípadní spoluvlastníci predkupné právo!

Stačí toľko? Prajem pekný deň!

P.S. Pre prípadné ďaľšie polemiky "na odbornej úrovni" doporučujem oboznámiť sa s prísl. zákonmi, v tomto prípade Obč. zákonník a Katastrálny zákon.

1. Manzelka obdarovaneho NIE JE nutne blizkou osobou, osobitne v pripade, ak pojde o dar do podieloveho SV. Ohladom predkupneho prava k tomu bolo rozhodnutie NS, uz sa nepamatam, ci ceskeho alebo slovenskeho. To k predkupnemu pravu.

2.
Vymera pripadajuca na spoluvlastnicky podiel je realnym vycislenim idealneho podielu. Nezmysel ako Brno, ale kym to v zakone/vyhlaske je, a kataster to vyzaduje, musim to napriek zdravemu rozumu respektovat. U obdarovanych sa vycisluje vtedy, ak nadobudaju do podieloveho spoluvlastnictva, pri BSM samozrejme nie.

3. Vymera povodnej parcely: Ak je predmetom daru len cast parcely, a ta povodna zostane stale figurovat pod tym istym (povodnym) parcelnym cislom, meni sa jej vymera, a to povazujem za dovod, pre ktory je uzitocne v zmluve ju spomenut. Ale to uz asi mate v ramci polemiky vyjasnene s JOSHom.

4. Dar do BSM alebo do vylucneho je na dlhu polemiku s otvorenym koncom.
Podla mojich skusenosti je cistejsie darovanie do podieloveho spoluvlastnictva, so zvyhodnenim mojho pribuzneho pri urceni vysky jeho SV podielu, a nehrozi tam riziko nekonecneho dokazovania umyslu darcu pri pripadnom vyporiadavani BSM.

5. Oba odporucane zdroje (obč.zák., katastr.zákon) poznam, a v praxi (vratane ucasti na porade) z nich vychadzam.

6.
to all:
Posudzovanie odbornosti urovne diskutujucich i debaty samej nie je predmetom PORADY; ako sa uz viackrat zmienilo, ma sa diskutovat o temach a nie o ucastnikoch.

to GIDO:
Ak mas nejaky problem s odbornostou mojich nazorov a stanovisk, na to su sukromne spravy, alebo kludne na to zaloz novu temu a mozme si to vyjasnit tam, bez toho, aby sme zbytocne zatazovali ostatnych.
Voglein
30.12.06,11:49
veľmi pekne ste rozobrali temu ale mne osobne chýba ešte zmienka či je daný pozemok v zastavanej alebo nezastavanej časti obce v tom pripade totiž nastava ďalší problem a to že predmetom daru v takomto prípade musí byť parcela s výmerou väčšou ako 2000 m2 (zákon o drobení majetku)