Sany
15.12.04,13:16
Chcela by som sa opýtať, ako je to s rozpustením rezervy na nevyplatené odmeny za rok 2003. Rezerva bola vytvorená, uznaná ako daňový výdavok r. 2003. Dokedy musím odmeny vyplatiť? Stačí, ak ich vyplatíme napr. v roku 2005, keďže teraz na to nie sú prostriedky? A potom vlastne aj v r.2005 zaúčtujem rozpustenie rezrevy do výnosov. Je rozpustenie tejto rezervy nejako časovo obmedzené? Ďakujem....
Marta L
15.12.04,12:26
Neviem o tom, že by bolo čerpanie rezervy časovo obmedzené.
karbanová
15.12.04,21:37
Treba sa zamyslieť, či nie je krátkodobá rezerva t.j. do 1 roka aj vyplatiť alebo rozpustiť do výnosov v zmysle zákona o učtovníctve.
Luckasari
15.12.04,21:57
ak tieto odmeny nevyplatíte v roku 2004, mali by ste mať naozaj dobrý dôvod na to, prečo neboli vyplatené, v tom prípade by rezerva mohla ostať do roku 2005
Sany
16.12.04,09:20
No, naozaj dobrý dôvodom môže byť aj to, že na to nemáme prostriedky? A je to zaúčtované na účte 323 - krátkodobé rezervy, to je fakt, takže teraz neviem, ako to poriešim. My sme mysleli, že sa to v tomto roku vyplatí, nie je to malá suma, ale sú také okolnosti - úver, ten pohltí značnú sumu. Tak teraz neviem...
emily
16.12.04,09:34
Môžu ostať do r.2005. Dôvod: nie sú many.
Sany
16.12.04,09:46
Ďakujem....
rosemary
16.12.04,12:02
Ak sú odmeny naúčtované v krátkodobých rezervách, na konci roka by som ich rozpustila do výnosov.Podľa postupov účtovania sa na 323 účtujú krátkodobé rezervy s predpokladanou dobou vyrovnania pri vzniku najviac jeden rok
Marta L
16.12.04,12:19
Ak sú odmeny naúčtované v krátkodobých rezervách, na konci roka by som ich rozpustila do výnosov.Podľa postupov účtovania sa na 323 účtujú krátkodobé rezervy s predpokladanou dobou vyrovnania pri vzniku najviac jeden rokAj keď nebudú v r. 2004 vyplatené? A keď budú peniaze a vyplatia sa v r. 2005
potom budú v nákladoch?
ingi
16.12.04,12:25
Podľa mňa keď nie sú peniažky, stačí ich ID-om preúčtovať na dlhodobé rezervy.
Ale aj tak - je to dosť citlivá záležitosť pre DÚ. Nedala by sa dať firme pôžička a peniažky radšej vyplatiť?
rosemary
16.12.04,13:17
mám dojem, že je to aj preto takto spravené, aby sa iba netvorili rezervy a zamestnancom sa nič nevyplatilo. Kedysi to bolo otázkou dohadných položiek, asi sa s tým veľa vymýšľalo, tak to zákonodarci sekli.
ingi
16.12.04,14:18
Presne tak, bola som na školení s Ing. Pohlodom z MF, rozprával tam príhodu z nejakého staršieho školenia, kde sa niekto pýtal, že čo s nevyplatenými odmenami spred troch rokov (a to boli na dohadných položkách!!!!), vraj sa tam hneď poslala kontrola. Preto som vlastne písala, že sú na to citliví. Povedzme si pravdu, v minulosti sa takto dal perfektne znížiť daňový základ, a to celkom legálne, pretože sa nejednalo len o odmeny zamestnancov, ale aj o odmeny spoločníkov, ktorí spadali pod bývalý § 6 ZODP. Poistné sa platilo len z max. vymeriavacieho základu, vyregulovalo sa platenie preddavkov na daň za spoločnosť, atď. Dnes to už však zmysel okrem tých preddavkov nemá.
Ja si tiež myslím, že by bolo vhodné tie odmeny vyplatiť čo najskôr, nehovoriac o tom, že ak sú to veľké sumy, tak teraz v decembri sa zaplatí ZP z maxima 32000,- a pri vyplatení budúci rok je pri zúčtovaní ZP za r.2005 (v roku 2006) strop až cez 500 tis. Sk.
Sany
17.12.04,13:50
Suma je to veľká, nebudem písať konkrétne, odvody ma netrápia, aj tak ide o ľudí, ktorí sú stále nad stropom, takže je to jedno. Ide mi len o to, že fakt by som mala tento rok vo výnosoch rozpustenie a v ďalšom roku reálne vyplatené odmeny pôjdu kam? Myslím účtovne...
Marta L
17.12.04,13:57
Ešte raz k rezervám - postupy účtovania § 19 ods. 5 Zostatky rezerv sa prevádzajú do nasledujúceho účtovného obdobia. Účet 323 - rezervy s predpokladanou dobou vyrovania pri ich vzniku. V roku 2003 som predpokladala, že odmeny vyplatím = krátkodobá rezerva. V roku 2004 vyplatené neboli, zostatok revádzam do r. 2005 a predpokladám, že bude vyplatený v r. 2005 = zase krátkodobá, nie? Prečo by som to mala preúčtovať na dlhodobé rezervy?
ingi
17.12.04,14:49
Sany - môj názor je taký, že ak už rezervu rozpustíš do výnosov, nemôžeš v ďalšom roku vyplácať odmeny.
Marti - zase len môj názor: pri inventúre rezerv posudzuješ aj ich odôvodnenosť. Ak skonštatuješ, že neboli vyplatené z dôvodu nedostatku finančných prostriedkov, prevedieš ich do nasl. roka. Tvorili sa však k 31.12.2003, t.j. už nie sú krátkodobé. Preto by som ich ja preklasifikovala na dlhodobé. Keď si prečítaš §19 "postupov" a § 20 ods.9 ZODP, nikde nie je napísané, že či sú rezervy na nevyplatené odmeny krátkodobé alebo dlhodobé.
accad
19.01.05,06:28
Pokúsim sa paragrafovo zhrnúť uplatnenie nevyplatených odmien spoločníkom sro a členom družstva za r.2004 v daňových nákladoch r.2004. Je odvolávkou na tieto § je obhájiteľné uplatnenie týchto nevyplatených odmien do daňových nákladov...

Zákon o dani z príjmov
§ 20 ods.9 písm.a)
Daňovým výdavkom je aj tvorba rezerv účtovaných ako náklad (odvolávka na Zákon o účtovníctve) na
a) nevyčerpané dovolenky vrátane poistného a príspevkov, ktoré je povinný platiť zamestnávateľ za zamestnanca, odmeny a prémie vrátane poistného, ktoré je povinný platiť zamestnávateľ za zamestnanca, ...
§ 5 ods.2
Príjmami podľa odseku 1 (príjem zo závislej činnosti - aj § 5 ods.1 písm.b) sú bez ohľadu na ich právny dôvod pravidelné, nepravidelné alebo jednorázové príjmy, ktoré vyplácajú, poukázujú alebo pripisujú k dobru, alebo spočívajú v inej forme plnenia daňovníka s týmito príjmami (ďalej len zamestnanec) od platiteľa týchto príjmov (ďalej len zamestnávateľ) alebo v súvislosti s výkonom závislej činnosti.
§ 51 ods.40
Ustanovenia ... § 20 ods.9 písm.a) ... v znení účinnom po 31.12.2004 sa použijú pri podaní daňového priznania po 31.decembri 2004.

Zákon o účtovníctve
§ 3 ods.2
ÚJ postupuje v účtovnom období v účtovníctve podľa § 4 ods.2. Náklady a výnosy účtuje ÚJ v tom účtovnom období, v ktorom vznikli, bez ohľadu na deň ich úhrady, inkasa alebo na deň vyrovnania iným spôsobom. ...
§ 4 ods.2
Podrobnosti o ..., zásadách pre tvorbu a použitie rezerv,... ustanoví ministerstvo opatrením. Opatrenia vyhlasuje ministerstvo oznamením o jeho vydaní v Zbierke zákonov SR a ÚJ je povinná ho dodržiavať.

Ak máte k tomu ďalšie paragrafové poznámky pripojte to k tomu textu. Prípadne ak nesúhlasíte s odvolaním na nejaký §, aby sme to nejako zjednotili v opore na zákony.
Anonymka
19.01.05,06:49
Aj u nás je presne takýto problém. Zatiaľ som sa tomu nevenovala (toľko je teraz zmien, a idem sa z tohot zblááázniť), ale keď ste nahodili túto tému, pozorne počúvam.
Susan
19.01.05,07:04
Nakoľko aj ja mam podobny problem a mam zauctovanu rzervu na 323, preuctujem ju na 479 - ostatne dlhodobe zavazky? Nikde nevidim takuto suvzťažnosť!!!
Monika
04.11.05,09:02
Prajem všetkým pekný deň.

Spoločnosť vytvorila rezervu na odmeny za rok 2004, ktoré vyplatí do konca roka 2005.

Preto Vás prosím o radu - jeden zo zamestnancov ukončil PP vo firme k 30.4.05 a odmenu do vtedy vyplatenú nemal z nedostaku fin.prostriedkov.
Musím zamestnancovi túto odmenu vyplatiť až teraz, ale neviem ako to mám urobiť - vo vzťahu platenia odvodov a daní.
A ešte by tu bola jedna možnosť, či by mohol túto svoju odmenu previesť /čestným prehlásením/ na manželku, ktorá tiež pracuje v tejto firme, alebo ju musím dosť on sám osobne. Ak by sa to dalo previesť na manželku, bolo by to jednoduchšie ....


Ďakujem veľmi pekne za každú Vašu radu.
Prajem pekný deň a víkend.
Monika
Monika1
04.11.05,09:56
Zo zákona o ZP a SP vyvstáva zamestnávateľovi povinnosť odvádzať odvody za zamestnancov. Ak uvedený pracovník má vyplatenú odmenu v čase, keď už nie je zamestnancom, neplatím do zdravotnej a sociálnej poisťovne za zamestnanca ani za zamestnávateľa. My sme mali takýto prípad s preplatením dovolenky. Mzdy evidujeme v programovom vybavení od fy SOFTIP a ich pracovníčka mi potvrdila, že môj postup je správny.
Jana Acsová
04.11.05,10:15
V celom príspevku, ako som ho sledovala, sa zameriavate na problematiku "nevyplatených odmien" a dávate ho do súvislosti s rezervou, ktorá vám ostáva v účtovníctve v zostatku.

Daňové a účtovné hľadisko:
Daňový subjekt a účtovná jednotka by mal okrem iného preukázať dôvodnosť vytvorenej rezervy a opodstatnenosť jej výšky. Uvedené môže byť riešené napríklad vnútropodnikovým predpisom týkajúcim sa odmeňovania, rozhodnutím manažmentu, schválením na valnom zhromaždení a pod. (postup závisí od vnútorných podmienok firmy). T.j. ak ste tvorili rezervu, mala by byť jej tvorba patrične doklaldovaná. Ak ste tvorili krátkodobú rezervu, deklarovali ste jej časové obdobie s maximálnou dobou čerpania do jedného roka. Preklasifikovanie rezervy musí byť z hľadiska daňového (ale aj účtovného) dôvodné ... a dosť ťažko sa to preukazuje, resp. je to problematické a podľa môjho názoru aj dosť rizikové.

Čerpanie rezervy znamená, že rezervy zúčtujeme predpisom, pričom táto povinnosť sa nemusí (ale môže) viazať na vyplatenie. T.j. účtovná jednotka môže zaúčtovať predpis napr. 52x/331 (a pod. závisí od osoby, ktoré majú na odmenu nárok), čím vykáže čerpanie rezervy s následným účtovaním 323/65x. Podmienky vyplatenia rezervy, ako i iné podmienky môžu byť zakomponované v spomínanom rozhodnutí (a pod.) o priznaní ročných odmien.

Otázka nevyplatenia ostane otvorená a viaže sa na ostatné súvisiace povinnosti subjektu vo vzťahu k zúčtovaným mzdám ... odmenám. Nevyplatenie sa premietne na záväzku voči zamestnancom, resp. osobám, ktoré majú na odmeny nárok.
Monika
04.11.05,11:28
Ďakujem veľmi pekne za Vaše názory a rady.

Mňa by skôr zaujímalo, či odmenu MUSÍM vyplatiť bývalému zamestnancovi, alebo ju môžem, po dohode manželov, vyplatiť manželke. Či by bol takýto spôsob možný, alebo nie .....
Obaja manželia s touto možnosťou súhlasia - teda s tým, že odmenu za manžela dostane vyplatenú manželka, ktorá ju donesie do spoločnej domácnosti ....

je tu takáto možnosť, alebo nie ?

Srdečná vďaka za odpovede :-)

Pekný deň.
Monika
Jana Acsová
04.11.05,11:37
Môj názor:
Záleží na podkladoch k účtovaniu rezervy. Podľa môjho názoru je odmena adresná a neprevoditeľná. Ale ako uvádzam, záleží na podkladoch.
Monika
04.11.05,13:09
Ďakujem veľmi pekne AVO za radu :-)

V podkladoch k účtovaniu rezervy je každý zamestnanec vymenovaný zvlášť a k jeho menu je uvedená prislúchajúca odmena. Takže v tomto prípade odmena nie je prevoditeľná, ako píšete.
Môžete sa prosím ešte k tomuto vyjadriť.
Veľmi pekne Vám vopred ďakujem a prajem pekný deň.
Monika
Jana Acsová
04.11.05,14:23
Ďakujem veľmi pekne AVO za radu :-)
V podkladoch k účtovaniu rezervy je každý zamestnanec vymenovaný zvlášť a k jeho menu je uvedená prislúchajúca odmena. Takže v tomto prípade odmena nie je prevoditeľná, ako píšete.
Môžete sa prosím ešte k tomuto vyjadriť.
Veľmi pekne Vám vopred ďakujem a prajem pekný deň.
MonikaOsobne si myslím, že nie je žiadny problém naúčtovať nárok na odmenu v čase, keď je odsúhlasená. Pravidlá odmeňovania sú individuálne v každej firme. Ak je to v súlade s týmito pravidlami, nebude žiadny problém so zaúčtovaním odmeny a rozpustením prislúchajúcej rezervy v čase vzniku nároku na odmenu.
Ak zamestnanec už nie je v pracovnom pomere, ale splnil podmienky na priznanie odmeny, bude sa jednať o plnenie vyplývajúce z predchádzajúceho pracovného pomeru. Pamätá na to zákon o dani z príjmu, kde sa v § 5 ods. 1 písm. a) hovorí o príjmoch zo súčasného alebo predchádzajúceho pracovnoprávneho vzťahu a pamätajú na to aj predpisy týkajúce sa povinného "sociálneho" a zdravotného poistenia.

Ak by ste mali ešte doplňujúce otázky ... nech sa páči. :-)