gaerys
06.12.06,21:38
Ahojte.Od 1.1.2007 prechadzam zo zamestania na zivnost.na socialke mi povedali,ze nemusim rok platit a ze sa nemusim ani prihlasovat.Prihlasit sa mam len vtedy ak by som chcela byt dobrovolnym platcom.Hacik je v tom,ze ak nebudem dobrovolnym platcom nemocenskeho a nahodou by sa nieco stalo,tak nemam narok na ziadne peniazky teda marodku,ktora je 50% z platu,teda ak budem platit odvody z min.mzdy tak 50% z min mzdy.preto sa chcem opytat,ci je lepsie byt dobrovolne prihlaseny a platit tieto odvody do nemocenskeho fondu,alebo sa na to vykaslat a radsej si tie peniaze odkladat.neviem kolko sa plati z min.mzdy . a este co sa tyka dochodkoveho fondu,tak predpokladam,ze ak cely tento rok nebudem platit,tak sa mi nic nebude ratat do dochodku.je to tak.neviete mi prosim poradit ci je lepsie platit a lebo nie?
Daska
06.12.06,20:46
Ja osobne odporucam dobrovolne si platit nemocensku, je to 4,4% cize 440,- z 100000,-
Dochodkove je na tebe, ale ak si mal doteraz vyssi VZ, neoplati sa ti platit si rok z minima, lebo sa ti velmi znizi hodnotiaci bod, lepsie je ked ti ten rok vypadne uplne...
Melnick
06.12.06,21:19
Ja osobne odporucam dobrovolne si platit nemocensku, je to 4,4% cize 440,- z 100000,-
Dochodkove je na tebe, ale ak si mal doteraz vyssi VZ, neoplati sa ti platit si rok z minima, lebo sa ti velmi znizi hodnotiaci bod, lepsie je ked ti ten rok vypadne uplne...

Daška uber z tých núl.:)
endrju
07.12.06,05:08
Ahojte.Od 1.1.2007 prechadzam zo zamestania na zivnost.na socialke mi povedali,ze nemusim rok platit a ze sa nemusim ani prihlasovat.Prihlasit sa mam len vtedy ak by som chcela byt dobrovolnym platcom.Hacik je v tom,ze ak nebudem dobrovolnym platcom nemocenskeho a nahodou by sa nieco stalo,tak nemam narok na ziadne peniazky teda marodku,ktora je 50% z platu,teda ak budem platit odvody z min.mzdy tak 50% z min mzdy.preto sa chcem opytat,ci je lepsie byt dobrovolne prihlaseny a platit tieto odvody do nemocenskeho fondu,alebo sa na to vykaslat a radsej si tie peniaze odkladat.neviem kolko sa plati z min.mzdy . a este co sa tyka dochodkoveho fondu,tak predpokladam,ze ak cely tento rok nebudem platit,tak sa mi nic nebude ratat do dochodku.je to tak.neviete mi prosim poradit ci je lepsie platit a lebo nie? Nemocenské je 25% (prvé tri dni) alebo 55% (štvrtý a ďalšie dni; najdlhšie však do ukončenia 52 týždňov trvania nemoci) z denného vymeriavacieho základu (nie z platu).
Veľmi vážne pochybujem o výhodnosti dobrovoľmého platenia nemocenského poistenia za podmienok uvedených v citovanom príspevku.
Väčší význam má asi v niektorých prípadoch dobrovoľné platenie dôchodkového poistenia (avšak nie z minimálneho vymeriavacieho základu). ;)
Jana Motyčková
07.12.06,06:39
V podstate súhlas s Andrejom, treba si zvážit toto :
- nemcenské poistenie - nemocenskú môžeš dostať až po 270 dňoch dobrovoľného poistenia, 1.7.2008 sa zrejme staneš poivnne poisteným SZČO, tam budeš mať nárok na nemocenské od 1.dňa poistenia, dobrovoľné poistenie ak bývaš často chorý si môžeš ponechať, ale závisí od výsky povinného poistenia (spolu max. VZ môže byť 25911 Sk).
DNP sa mi zdá vhodné iba ak máš deti a bývajú choré a ošetrovné chceš poberať ty. Nárok na ošetrovné je od 1.dňa poistenia. V takom prípade doporučujem DNP napr. od 30.12.2006 s maximálnym VZ 25911 (zároveň neplatené voľno v zamestnaní), od 1.1.2007 zmeniť VZ na DNP na 7600 Sk. Celý rok 2007 by si potom dostával ošetrovné z maxima, nemocenské z maxima by si dostal aź po 270 dňoch poistenia.

- dôchodkové poistenie - vzhľadom na vzorec výpočtu dôchodku (POMB x roky poistenia x nejaká suma stanovená zákonom), ak máš doteraz slušný POMB (priemerný osobný mzdový bod - v princípe ak máš slušný príjem), tak dobrovoľné poistenie z miniálneho VZ by ti síce navýšilo roky ale znížilo POMB, čim by mohlo dôjsť dokonca k zníženiu výsledného dôchodku. T.j. ak platiť dôchodkové poistenie, potom naozaj z vyššieho VZ, ale potom stojí za zváženie, či si radšej neplatiť nejaké životné poistenie.