vgabka
15.12.04,12:45
Neviete mi poradiť aké zmeny nastanú v doplnkovom dôchodkovom poistení od 1.1.2005? Myslím na príspevky zamestnancov, zamestnávateľov, zdaňovanie a pod. Ďakujem.
I.H.
21.12.04,08:50
Táto otázka ma taktiež zaujíma. Ja som zatiaľ v novele daňového zákona postrehla len toľko, že už sa nebude mesačne znižovať základ dane o tú čiastku, ktorú si zamestnanec sporí na DDP (okrem toho už to nebude DDP ale DDS - doplnkové dôchodkové sporenie) najviac 10% príjmu najviac 2 000 (24 000 ročne), ale tento základ dane si zníži už len 1x ročne pri ročnom zúčtovaní dane, prvý krát v r.2006 za r. 2005 a uplatniť si môže tú čiastku, ktorú si sporil, najviac však 12 000. Týchto 12 000 môže byť najviac spoločne aj s iným tzv. účelovým sorením, kde spadajú rôzne životné poistenia. Téma ma taktiež zaujíma, tak ak niekto vie viac, diskutujme.
Jura
22.12.04,08:34
Doplnkové dôchodkové poistenie:
a) výhoda , že zamestnancovi môže prispievať aj jeho zamestnávateľ
b) znevýhodnenou podmienkou navyše, že po skončení sporenia musia byť peniaze
vyplácané aspoň 5 rokov
c) od januára 2005 sa poistenie zmení na sporenie v doplnkových dôchodkových
fondoch, podobne ako to bude v II. pilieri

Životné poistenie:

a) daňové úľavy možno využívať hneď od januára, ak poistka spĺňa predpísané
podmienky

Rozšírenie odpočit. položiek:
- celkove sa môže na všetkých typoch sporenia na prilepšenie penzie odrátať
12000 Sk
- sporiť treba najmenej 10 rokov
- vybrať si peniaze možno najskôr v 55-ke
- ak sa úspory použijú skôr, daňovník musí doplatiť rozdiel vo výške daní, ktorý mu
týmto spôsobom vznikol
- na uplatnenie odpočit. položiek treba podať daňové priznanie
Jozef Mihál
22.12.04,08:41
Pekné vyššie uvedené príspevky snáď len doplním v tom, že limit 12000 Sk sa počíta ako súčet všetkých "účelových sporení" a doplnkových dôchodkových sporení.

Tj. ak niekto dá povedzme na životné poistenie (spĺňajúce podmienky uložené zákonom o dani z príjmov) za rok 2005 sumu 5000 Sk, a na doplnkové dôchodkové poistenie dá povedzme sumu 8000 Sk, spolu teda 13000 Sk, v daňovom priznaní za rok 2005 si môže uplatniť nezdaniteľnú čiastku 12000 Sk.
Vera
22.12.04,10:31
A čo sa týka živostného poistenia, na to si môžem odpočítať až za rok 2005 (teda v r. 2006) ?
Jozef Mihál
22.12.04,10:37
Áno, životné poistenie prvýkrát v daňovom priznaní za rok 2005.
hron
07.03.05,18:49
Do r. 2003 boli platby na zivotne poistenie (dozitie veku) uhradzane vylucne zdanenymi peniazmi.
Od r. 2005 sa kazdorocne mozu zahrnut platby na poistku ako naklad (do 12.000 Sk).
Otazka.
Vzhladom na to, ze sa prijem z poistky teraz chape ako zdanitelny prijem v plnej vyske pretoze platby su OD TERAZ oslobodene od dane, budu mat tohtorocni prijemci zivotnej poistky pre dozitie veku na buduci rok platit kompletnu dan z tohoto prijmu?
Inymi slovami, zaplatia si dan za poistku este raz. A v celku?
Alenocka
14.03.05,15:41
áno čo sa týka životného poistenia, odpočítaš si to až za rok 2005, teda
v roku 2006
size
01.11.05,10:34
Môže si firma dávať do nákladov príspevok zamestnancom na doplnkové dôchodkové sporenie?
Yvvetta
01.11.05,10:47
Pre : SIZE

Môže si firma dávať do nákladov príspevok zamestnancom na doplnkové dôchodkové sporenie?

My si ho dávame do nákladov.
lenkak
01.11.05,11:42
áno, môže, v PU je to účet - 525.
size
01.11.05,12:45
už to nie je 6 %? už môžem všetko?
ajobs
01.11.05,18:11
už to nie je 6 %? už môžem všetko?
Áno, nie je to finančne obmedzené. Pozri však zdaňovanie príspevkov zamestnávateľa a platenie ZP od 1.9.2005 http://www.porada.sk/showthread-t_11513-page_3-pp_10.html
Paula
01.11.05,18:33
áno, môže, v PU je to účet - 525.Ako je to s účtovaním ( a nákladom zamestnávateľa) v prípade, že zamestnávateľ prispieva zamestnankyni na RD naďalej na DDP (ako pred nástupom na MD)? V rámci ročného zúčtovania DzP tento príspevok zamestnankyni zdaňujeme. Ďakujem za radu.
lenkak
01.11.05,20:01
Podľa § 19 ods. 3 písm. l) zákona o dani z príjmov možno ako daňové výdavky (náklady) uplatniť príspevky na doplnkové dôchodkové sporenie, ktoré platí zamestnávateľ za zamestnancov podľa zákona o doplnkovom dôchodkovom poistení.
Podľa mňa aj keď je zamestnanec na MD, je zamestnancom. Ale radšej si počkaj na odpovede aj iných Poraďákov.
endrju
03.11.05,07:56
... zamestnávateľ prispieva zamestnankyni na RD naďalej na DDP (ako pred nástupom na MD)? V rámci ročného zúčtovania DzP tento príspevok zamestnankyni zdaňujeme.
V tomto prípade bude asi potrebné pred ročným zúčtovaním dane vysporiadať sociálne poistenie. Je pravdepodobné, že príspevky zamestnávateľa prekročia 3% hrubých ročných príjmov zamestnanca. (§138 ods 2 zákona 461/2003)
Lubica H
07.11.05,11:31
Chcela by som sa spýtať v súvislosti s ročným zúčtovaním: ja si sporím DDS mesačne, zamestnávateľ mi prispieva 2% zo mzdy. V priebehu tohto roka som zmluvu zrušila, vybrala peniaze a podpísala novú zmluvu. Mzdovej som to neoznámila. Musím jej to nahlásiť? Koľko sa mi potom v ročnom zúčtovaní započíta z DDS? Celá suma, ktorú som za rok 2005 zaplatila, alebo iba od doby, kedy začala platiť nová zmluva? Prosím o radu, v tomto nie som doma...
Tweety
07.11.05,11:51
Chcela by som sa spýtať v súvislosti s ročným zúčtovaním: ja si sporím DDS mesačne, zamestnávateľ mi prispieva 2% zo mzdy. V priebehu tohto roka som zmluvu zrušila, vybrala peniaze a podpísala novú zmluvu. Mzdovej som to neoznámila. Musím jej to nahlásiť? Koľko sa mi potom v ročnom zúčtovaní započíta z DDS? Celá suma, ktorú som za rok 2005 zaplatila, alebo iba od doby, kedy začala platiť nová zmluva? Prosím o radu, v tomto nie som doma...
Zrejme máš na mysli DDP. Všetky tvoje ročné vklady si môžeš na konci roka v daňovom priznaní odrátať, ale budeš musieť zdaniť tie peniažky, ktoré si už vybrala. Musíš tak urobiť do troch rokov od výberu peňazí. Mzdárke musíš nahlásiť každú zmenu.;) :cool:
SILVIA54
13.01.06,06:39
Ahojte,mám jednu otázku ohľadom uplatnenia si zníženia zo základu dane do 12 000,- Sk v ročnom zúčtovaní:Zamestnanec mi priniesol zmluvu na dôchodkové poistenie+úrazové poistenie a chcela by som vedieť či to patrí do tých sporení na uplatnenie si zníženia.....
ajobs
13.01.06,08:11
Ahojte,mám jednu otázku ohľadom uplatnenia si zníženia zo základu dane do 12 000,- Sk v ročnom zúčtovaní:Zamestnanec mi priniesol zmluvu na dôchodkové poistenie+úrazové poistenie a chcela by som vedieť či to patrí do tých sporení na uplatnenie si zníženia.....

Patrí pri splnení 2 kritérií:
1. plnenie zmluvy nastane až po 55 roku veku (teda nemôžu byť čiastkové výplaty do tohto obdobia),
2. trvanie zmluvy je minimálne 10 rokov.

Myslím, že úrazová zložka sa nedá odpočítať (pretože býva uzatvorená iba na rok), ale presnejšie pozri na Porade (už to tu bolo), ja sa momentálne ponáhľam a niet času to hľadať.
Chobot
13.01.06,08:37
Do r. 2003 boli platby na zivotne poistenie (dozitie veku) uhradzane vylucne zdanenymi peniazmi.
Od r. 2005 sa kazdorocne mozu zahrnut platby na poistku ako naklad (do 12.000 Sk).
Otazka.
Vzhladom na to, ze sa prijem z poistky teraz chape ako zdanitelny prijem v plnej vyske pretoze platby su OD TERAZ oslobodene od dane, budu mat tohtorocni prijemci zivotnej poistky pre dozitie veku na buduci rok platit kompletnu dan z tohoto prijmu?
Inymi slovami, zaplatia si dan za poistku este raz. A v celku?

Výplata poistného v prípade dožitia sa nezdaňuje celá, ale iba rozdiel medzi vkladmi (teda zaplateným poistným) a vyplatenou sumou. Čiže ak si za celú dobu poistenia zaplatil na poistnom 50.000 a výplata poistky pri dožití bola 70.000, zdaňuje sa Ti iba príjem 20.000. Rozdiel je len v tom, že predtým si tých 50.000 zaplatil zo zdanených peňazí, teraz to môžeš urobiť (ak splníš tie podmienky) z nezdanených. Zdanenie výnosu (20.000) sa nemení. Daň sa v takomto prípade vyberá zrážkou.

V prípade plnenia z poistenia pri inej poistnej udalosti (napr. smrť, úraz,..) sa toto plnenie nezdaňuje.
ormika
19.01.06,11:48
Prosím Vás o radu. Za zamestnávateľom prišla zamestnankyňa, ktorá od neho požaduje, aby jej každý mesiac z výplaty strhával a zároveň odvádzal sporenie do III. piliera doplnkového dôchodkového poistenia. Je to zamestnávateľ povinný? Ak áno, prosím podľa akého predpisu? Ďakujem, v DDS niesom doma....moja chyba...:)
Martina80
19.01.06,12:14
V tomto prípade bude asi potrebné pred ročným zúčtovaním dane vysporiadať sociálne poistenie. Je pravdepodobné, že príspevky zamestnávateľa prekročia 3% hrubých ročných príjmov zamestnanca. (§138 ods 2 zákona 461/2003)

Chcem sa spýtať či nebola náhodou nejaká novelizácia zákona...raz som sa rozprávala s jednou kontrolórkou na výbere poistného u nás na pobočke Sociálnej poisťovne a tá tvrdila, že nie je zatiaľ nikde koknkrétne uvedené či treba nad 3% percentá hrubej mzdy odvádzať na sociálne poistenie. Akože písané o tom bolo, ale vravela, že to nemajú ešte ukončené s výkazmi a tak...... u nás zamestnanci presahujú..takže rozmýšľam, že im v decembri dám sumu presahujúcu.
busko
19.01.06,13:00
To vyplácanie po dobu 5 rokov platí aj pre zmluvy uzatvorené v roku 2005? Nám to bolo od poradcu vysvetlené inak.
Chobot
19.01.06,13:49
To vyplácanie po dobu 5 rokov platí aj pre zmluvy uzatvorené v roku 2005? Nám to bolo od poradcu vysvetlené inak.

Musíš si pozrieť dávkový plán, ktorý je súčasťou zmluvy o DDP, tam to máš pekne rozpísané na aké dávky máš z Tvojej zmluvy nárok a ako dlho budú vyplácané. Takto bez toho, aby som videl dávkový plán nie je možné povedať, za akýchpodmienok si DDP uzatvoril, lebo to sa v priebehu rokov 2004 a 2005 menilo.

Napr. u nás vo firme sme pristupovali k zmluvám niekedy vo februári 2005 za starých podmienok.
Chobot
19.01.06,14:15
Prosím Vás o radu. Za zamestnávateľom prišla zamestnankyňa, ktorá od neho požaduje, aby jej každý mesiac z výplaty strhával a zároveň odvádzal sporenie do III. piliera doplnkového dôchodkového poistenia. Je to zamestnávateľ povinný? Ak áno, prosím podľa akého predpisu? Ďakujem, v DDS niesom doma....moja chyba...:)

Z. 640/2004 o doplnkovom dôch. sporení v § 14 ods. 2 hovorí, že za zamestnanca, ktorý je účastníkom, odvádza príspevky zamestnávateľ, ak sa v účastníckej zmluve nedohodne inak.

Predpokladám, že zamestnávateľ neuzavrel zamestnávateľskú zmluvu, zamestnanec má individuálnu zmluvu s DDS. V takomto prípade nie je povinný platiť odvody za zaemstnanca. Na druhej strane, aké dôvody má firma, že nechce uhrádzať odvody zo mzdy zamestnanca, keď o to požiada? Veď to je najjednoduchší spôsob platenia DDS, zamestnávateľ potom nebude musieť pýtať od zamestnanca pri zúčtovaní dane potvrdenie o zaplatení prípevkov.

Ak je aj zamestnávateľ účastníkom (napr. že prispieva na DDS), tak podľa toho § je povinný uhrádzať príspevky zamestnanca, pokiaľ v zmluve nie je inak uvedené.
vladan
19.01.06,14:31
Prosím Vás o radu. Za zamestnávateľom prišla zamestnankyňa, ktorá od neho požaduje, aby jej každý mesiac z výplaty strhával a zároveň odvádzal sporenie do III. piliera doplnkového dôchodkového poistenia. Je to zamestnávateľ povinný? Ak áno, prosím podľa akého predpisu? Ďakujem, v DDS niesom doma....moja chyba...:)

skús si pozrieť Zákonník práce, konkrétne § 130 ods. 8
Martina80
23.01.06,12:49
Takže, konečne som našla odpoveď na môj dotaz, či musí zamestnávateľ odvádzať do soc. fondov v prípade, že prekračuje 3 % hranicu hrubej mzdy pri III pilieri. . NIE NEMUSÍ. Síce v zákone o sociálnom poistení § 138 odst. 2 je toto uvedené, je to zmätočné. Odborníci sa nevedia dohodnúť . Ide o to, že príspevok do III. piliera nemôžme považovať za príjem za vykonanú prácu / zo závislej činnosti/ a teda ho do vymeriavaceho základu zahrnúť nemôžme . Ja som celý rok neodvádzala, i keď sme u zamestnancov 3% čiastku presahovali. Momentálne sa pracuje na novele a lepšom prepracovaní definovania vymeriavacieho základu.
Barbara
25.01.06,07:17
Z. 640/2004 o doplnkovom dôch. sporení v § 14 ods. 2 hovorí, že za zamestnanca, ktorý je účastníkom, odvádza príspevky zamestnávateľ, ak sa v účastníckej zmluve nedohodne inak.

Predpokladám, že zamestnávateľ neuzavrel zamestnávateľskú zmluvu, zamestnanec má individuálnu zmluvu s DDS. V takomto prípade nie je povinný platiť odvody za zaemstnanca. Na druhej strane, aké dôvody má firma, že nechce uhrádzať odvody zo mzdy zamestnanca, keď o to požiada? Veď to je najjednoduchší spôsob platenia DDS, zamestnávateľ potom nebude musieť pýtať od zamestnanca pri zúčtovaní dane potvrdenie o zaplatení prípevkov.

Ak je aj zamestnávateľ účastníkom (napr. že prispieva na DDS), tak podľa toho § je povinný uhrádzať príspevky zamestnanca, pokiaľ v zmluve nie je inak uvedené.


Ahoj Chobot,
prepáč že Ťa oslovujem , ale už z toho mám galamatiáš. Prosím Ťa keď zrážam zamestnancovi Dopl. Dôchod. Sporenie, v ročnom zúčtovaní dane mu nemôžem AUTOMATICKY odrátať ako nezdan čiastku????????,musí si o to výslovne požiadať a musí tú čiastku na žiadosť napísať sám???????
na školení nám to povedali. a ešte aj to, že tam musí tiež splniť 10 rokov, a plnenie 55 rokov???????
veď sme sa tu už bavili na túto tému a bolo povedané, že nemusia nič nosiť. tak ako to je????????
už mám hlavu z toho ako balón.
díky Ti za odpoveď
Chobot
25.01.06,08:43
Ahoj Chobot,
prepáč že Ťa oslovujem , ale už z toho mám galamatiáš. Prosím Ťa keď zrážam zamestnancovi Dopl. Dôchod. Sporenie, v ročnom zúčtovaní dane mu nemôžem AUTOMATICKY odrátať ako nezdan čiastku????????,musí si o to výslovne požiadať a musí tú čiastku na žiadosť napísať sám???????
na školení nám to povedali. a ešte aj to, že tam musí tiež splniť 10 rokov, a plnenie 55 rokov???????
veď sme sa tu už bavili na túto tému a bolo povedané, že nemusia nič nosiť. tak ako to je???????? ako to máme robiť?????,
už mám hlavu z toho ako balón.
díky Ti za odpoveď:confused:

Pri DDS neskúmaš, či spĺňa podmienku 10 rokov.., lebo DDS je koncipované tak, aby to bolo sporenie na dôchodok. Zároveň je to osobitne uvedené v zákone o dani z príjmov § 11 odst. 1 písm. c., že príspevky na DDS sú odpočítateľné položky.

Príspevky na DDS však nepodpočítaš automaticky, zamestnanec o to musí požiadať. Na tlačive - žiadosti o zúčtovanie dane - sú v spodnej časti 3 riadky, kde si zamestnanec uvádza, ktoré príspevky a v akej výške si chce uplatniť ako nezdaniteľnú časť:
- DDS (resp. DDP)
- účelové sporenie
- poistné

Nie každý musí automaticky chcieť odpočítať príspevky na DDS, niekto možno bude chcieť odpočítať poistné na životné poistenie (aj keď má uzatvorené DDS).

Ak si zamestnanec nič neuvedie a ak vieš, že z mzdy mu odvádzate príspevky na DDS, tak sa ho radšej spýtaj, či si to nezabudol uvesť, alebo to nechce uplatniť. V takomto prípade Ti nemusí prinesť potvrdenie o zaplatení prísevkov, stači, keď sa preukáže, že má uzatvorenú zmluvu o DDS. Ak by si príspevky platil sám z účtu (po tom čo si mu previedla mzdu na jeho účet), tak v tom prípade potrvdenie musí predložiť.
zuzana junasova
25.01.06,08:48
Môžeme za rok 2005 uplatniť odpoč. položku dopln. dôchodkové sporenie? Zamestnávateľ nemá uzatvorenú zam. zmluve, preto neprispieva na DDP.
Chobot
25.01.06,09:03
Môžeme za rok 2005 uplatniť odpoč. položku dopln. dôchodkové sporenie? Zamestnávateľ nemá uzatvorenú zam. zmluve, preto neprispieva na DDP.

Odpočítateľnou položnou sú len príspevky, ktoré si zamestnanec platil v priebehu roka. Ak si on platil príspevky, tieto si môže odpočítať zo základu dane, ak o to požiada v žiadosti o zúčtovaní dane.
Barbara
25.01.06,10:35
ďakujem pekne, presne takto sme si mysleli aj my tu v učtárni,ako si to TY napísal, /že sa zamestnancov asi treba opýtať./
Magma
25.01.06,11:46
Ako budete vystavovať potvrdenia o zdaniteľnej mzde, DDP 11 mesiacov alebo zahrniete do toho aj príspevok za december 2004 a teda 12 mesiacov? Zo zákona vyplýva 12, ale logika mui hovorí 11, pretože ten december 2004 sme už raz odrátali..