martina_j
07.12.06,10:00
poprosila by som o radu: viem ze ak sa stavia budova, tak za zaradi do majetku a zacne sa odpisovat az po vydani kolaudacneho rozhodnutia. Kedy vsak zaradit naklady spojene s rekonstrukciou budovy, ak na rekonštrukciu nie je potrebna kolaudacia - islo iba o ohlasenie, nepotrebovali sme povolenie. mozem sama navysit oc budovy o tuto rekonstrukciu ked uznam ze prace uz skoncili?
dakujem
Olice
07.12.06,10:48
Môj názor je taký, že by si mala mať protokol o odovzdaní a prevzatí vykonanej rekonštrukcie a potom môžeš navýšiť OC budovy.
Nejedná sa, ale o prevádzkové náklady ? Opravy a pod.
martina_j
07.12.06,10:57
ten protokol si napise firma sama akoze interna listina?
bola by som velmi rada dala vsetko do nakladov, avsak sa nadstavila budova, tak len zo strachu pred dan kontrolov by bolo spravnejsie dat to ako navysenie oc budovy (bohuzial), aj ked neviem ako by nam chceli dokazat ze sme nadstavili budovu. aky mas nazor?
Olice
07.12.06,11:19
Protokol by mala vystaviť firma, ktorá prácu vykonávala, podľa nejakej objednávky alebo zmluvy o vykonaní práce, ktoré boli dohodnuté. A prevziať vykonanú prácu by mal kompetentný zamestnanec za vašu firmu, ktorý napríklad vykonával stavebný dozor. U nás to takto funguje.
martina_j
07.12.06,11:36
prepac ze som neupresnila, ze ak rekonstrukciu sme si robili sami vo vlastnej rezii... tak potom odovzdavaci protokol bude vystavena nami?
Olice
07.12.06,11:52
Keď ste to robili vo vlastnej réžii, tak by mal byť nejaký zápis o vykonanej a ukončenej práci. Takže aj v rámci vašej firmy niekto na túto prácu dohliadal, aby bola vykonaná OK. Takže skús od niekoho dostať takýto zápis. Určite bol určený niekto, kto zodpovedá za to, aby tá nadstavba, ktorú ste postavili nespadla!
Toto je môj názor, možno má niekto iný.
suzuki
07.12.06,12:32
Stretla som sa s názorom, že ak nie je potrebné stavebné povolenie, nejedná sa o rekonštrukciu ale o opravu. A vtedy všetko rovno do nákladov.
Danila
07.12.06,13:07
Dokončená nadstavba budovy je jednoznažne technickým zhodnotením. Navýšenie OC budovy, ak sú práce realizované vlastnou činnosťou je na úrovni vlastných nákladov.
martina_j
07.12.06,15:17
k suzuki: ak je potrebne povolenie tak na beton ide o technicke zhodnotenie, to vsak nevylucuje ze ak netreba povelenie nejadna sa o technicke zhodnotenie, fakt je ze ak pribudne dalsie podlazie urcite sme zmeni pouzitelnost ... urcite sa to musi dat do majetku a odpisovat.
ale este to trochu zkomplikujem..: co ak aj pred tym tam bola strecha, len podkrovie nebolo vyuzite? dala sa nova strecha (to by mohla byt oprava starej) a ostatne naklady suvisiace s prisposobenim stavby na obyvanie by mohli byt to technicke zhodnotenie. co myslite?
andrej_rv
07.12.06,15:44
..: co ak aj pred tym tam bola strecha, len podkrovie nebolo vyuzite? dala sa nova strecha (to by mohla byt oprava starej) a ostatne naklady suvisiace s prisposobenim stavby na obyvanie by mohli byt to technicke zhodnotenie. co myslite?
Čo je pre daňové účely technickým zhodnotením, je uvedené v ZoDP § 29 ods. 1, 4 a 5. Taxatívne sú tam uvedené nadstavby, prístavby a stavebné úpravy. TZ je teda nielen zvýšenie podlažia, zhotovenie obytného podkrovia, ale aj napr. vybúranie otvorov pre ďalšie okná, dvere, zhotovenie priečok v budove, dobudovanie nových sociálnych zariadení (WC, umývadlá atď.).
Pokiaľ je u strechy len výmena krytiny a latovania bez zmeny tvaru (plochá na sedlovú..) a s použitím materiálu približne rovnakej kvality, je to oprava. Ak však pri oprave dorobíte zateplenie ktoré tam pôvodne nebolo,toto zateplenie je už TZ.
Na okraj - oblasť opráv a TZ je obľúbeným objektom záujmu daňovej kontroly, takže treba dobre zvážiť, čo dáte priamo do nákladov. Nezaškodí urobiť aj prípadnú fotodokumentáciu diskutabilnejších opráv (stav pred a po...).
martina_j
07.12.06,15:50
konecne mam v tom jasno :-) dakujem,
postaci ked budeme mat od projektantky plan budovy pred a po oprave? (nemame fotodokumentaciu)
andrej_rv
07.12.06,15:54
Z projektov je možné bez problémov zistiť, či vykonané práce boli stavebnou úpravou alebo nie - podľa môjho názoru i doterajších slúseností to úplne postačuje.