martina_j
07.12.06,09:05
ak by ste mohli poradit budem velmi rada: minuly rok sa vykonala rekonstrukcia na budove (vo vlastnej rezii, naklady sa aktivovali), o ktoru sa zvysila oc budovy. tento rok sme prenajali cast budovy ktorej sa rekonstrukcia tykala najomcovi - pri najme fakturujeme bez dph. Ma tato skutocnost spatny vplyv na dph, ktoru sme si uplatnili na vstupe (naklady spojene s rekonstukciou) minuly rok???

dakujem
Milan Benka
07.12.06,09:51
ak by ste mohli poradit budem velmi rada: minuly rok sa vykonala rekonstrukcia na budove (vo vlastnej rezii, naklady sa aktivovali), o ktoru sa zvysila oc budovy. tento rok sme prenajali cast budovy ktorej sa rekonstrukcia tykala najomcovi - pri najme fakturujeme bez dph. Ma tato skutocnost spatny vplyv na dph, ktoru sme si uplatnili na vstupe (naklady spojene s rekonstukciou) minuly rok???

dakujem

Má, vplyv je popísaný v §54 Z DPH. Podľa mňa najdôležitejšie som vo vybranom znení zvýraznil.

§ 54
Úprava dane odpočítanej pri investičnom majetku


(1) Platiteľ upraví odpočítanú daň, ak v období nasledujúcom po zdaňovacom období, v ktorom nadobudol investičný majetok alebo ho vytvoril na vlastné náklady, zmení účel jeho použitia.
K zmene použitia došlo. Použili ste daný majetok na oslobodené plnenia.

(2) Investičným majetkom na účely tohto zákona sú

a) hnuteľné veci, ktorých obstarávacia cena bez dane alebo vlastné náklady sú 100 000 Sk a viac a ktorých doba použiteľnosti je dlhšia ako jeden rok,
b) budovy, stavebné pozemky, byty a nebytové priestory,
c) nadstavby budov, prístavby budov a stavebné úpravy budov, bytov a nebytových priestorov, ktoré si vyžadovali stavebné povolenie podľa osobitného predpisu.27)

4) Obdobie na úpravu odpočítanej dane pri zmene účelu použitia investičného majetku podľa odseku 1 je päť kalendárnych rokov vrátane roka, v ktorom investičný majetok platiteľ nadobudol alebo na vlastné náklady vytvoril okrem investičného majetku podľa odseku 2 písm. b) a c), pri ktorom je obdobie na úpravu desať kalendárnych rokov, a obdobie na úpravu odpočítanej dane začína plynúť v roku, v ktorom bol investičný majetok uvedený po prvýkrát do užívania. Ak platiteľ dodá investičný majetok podľa odseku 2 písm. b) a c) pred uvedením do užívania a zmení účel použitia, upraví odpočítanú daň v kalendárnom roku, keď dodá investičný majetok.
Keďže sa jedná o nehnuteľný majetok, úpravu dane budeme sledovať počas 10 rokov.

(5) Úpravu odpočítanej dane platiteľ vykoná v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom zmenil účel použitia investičného majetku. Platiteľ postupuje pri úprave odpočítanej dane podľa prílohy č. 1. Na účely výpočtu úpravy dane odpočítanej pri investičnom majetku sa daň, ktorú platiteľ nemôže odpočítať, považuje za odpočítanie dane vo výške 0.
(6) Úpravu odpočítanej dane platiteľ nevykoná, ak absolútna hodnota vyjadrujúca zmenu účelu použitia investičného majetku predstavuje 0, 10 a menej; hodnota vyjadrujúca zmenu účelu použitia investičného majetku je rozdiel čísla A a čísla B podľa prílohy č. 1.
Túto časť netreba komentovať, musíte si vypočítať zmenu účelu použitia
martina_j
07.12.06,10:00
dakujem, len trik je vtom ze sa na nasu nadstavbu nevyzadovalo stavebne povolenie podla osobiteho predpisu
islo iba o oznamenie na katastri, nevyzadovalo to povolenie
tak co teraz? z toho mi vyplyva ze sa dany paragraf na to nevztahuje....
porad..... dik dik dik
Milan Benka
07.12.06,10:30
dakujem, len trik je vtom ze sa na nasu nadstavbu nevyzadovalo stavebne povolenie podla osobiteho predpisu
islo iba o oznamenie na katastri, nevyzadovalo to povolenie
tak co teraz? z toho mi vyplyva ze sa dany paragraf na to nevztahuje....
porad..... dik dik dik

Som sa nestretol s nadstavbou, na kt. by sa nepožadovalo stavebné povolenie ( aspoň zatiaľ, ale všetko je možné ).
To, že nebolo stav. povolenie, nie je dostatočným dôvodom na tvoj záver.

Skús zájsť za daňovým poradcom, nech to vyrieši ( každý jeden je povinne poistený pre prípad sankcií zo strany DU, ktoré by ste dostali následkom použitia jeho rady). Príp. daj dotaz na DRSR. Doporučujem poštou, je to rýchlejšie ako mailom (aspoň ja mám takú skúsenosť)
martina_j
07.12.06,10:34
ok, napisem na drsr, este sa spytam to v tom paragrafe ze ak v nasledujucom zdanovacom obdobi...mysli sa tym hned prvy nasledujuci alebo ktorykolvek z nasledujucich zdanovacich obdobiach (napr. az dva roky po zaradeni nadstavby prenajmem bez dph) ????
dik
ALBO
07.12.06,13:29
ok, napisem na drsr, este sa spytam to v tom paragrafe ze ak v nasledujucom zdanovacom obdobi...mysli sa tym hned prvy nasledujuci alebo ktorykolvek z nasledujucich zdanovacich obdobiach (napr. az dva roky po zaradeni nadstavby prenajmem bez dph) ????
dik

Ak ste urobili upravy, na ktoré podľa SZ bolo treba povolenie, potom v roku, keď ste to začali použivať menite učel využitia a vraciate DPH. Ak ste si uplatnili minuly rok a zaradili. a ak až v tomto roku to prenajmete ako oslobodené potom tento rok vrátite 9/10 (so zohladnením K, ), ak to prenajmete buduci rok, tak 8/10 a ak ste to prenajali už v minulom roku tak 10/10
martina_j
07.12.06,14:12
dakujem za vysvetlenie :-)

mozem podla vas jednym najomcom uctovat s dph a inym bez dph (prenajom v roznych budovach) ??? tym by som sa mohla vyhnut vrateniu dph, keby som im fakturovala s dph??
Milan Benka
07.12.06,18:35
dakujem za vysvetlenie :-)

mozem podla vas jednym najomcom uctovat s dph a inym bez dph (prenajom v roznych budovach) ??? tym by som sa mohla vyhnut vrateniu dph, keby som im fakturovala s dph??

Ak si pozrieš § 38 ZDPH jasne hovorí, že prenájom nehnuteľnosti je oslobodený od DPH. V odstavci 5 spomínaného § ti zákon dáva možnosť
rozhodnúť sa, že nájom nebude oslobodený, ale len ak odberateľ je platiteľom DPH. To, či nájmy budú v jednej, alebo dvoch rôznych budovách nemá na uplatnenie uvedeného § vplyv.
linda991
07.11.07,05:39
4) Obdobie na úpravu odpočítanej dane pri zmene účelu použitia investičného majetku podľa odseku 1 je päť kalendárnych rokov vrátane roka, v ktorom investičný majetok platiteľ nadobudol alebo na vlastné náklady vytvoril okrem investičného majetku podľa odseku 2 písm. b) a c), pri ktorom je obdobie na úpravu desať kalendárnych rokov, a obdobie na úpravu odpočítanej dane začína plynúť v roku, v ktorom bol investičný majetok uvedený po prvýkrát do užívania. Ak platiteľ dodá investičný majetok podľa odseku 2 písm. b) a c) pred uvedením do užívania a zmení účel použitia, upraví odpočítanú daň v kalendárnom roku, keď dodá investičný majetok.

Firma kúpila budovu, ktorú bude prenajímať aj neplatcovi DPH. Odpočítala si celú DPH. Bude potrebné upraviť DPH pri zmene úcelu použitia IM, len nerozumiem, čo sa myslí pod pojmom prvýkrát uvedený do užívania? myslí sa rok, kedy firma budovu zaradila do majetku alebo deň kolaudácie. Čo ak sme budovu kúpili až v 9 roku po kolaudácii?
betka
07.11.07,06:40
Ak začnete v roku 2007 prenajímať nehnuteľnosť neplátcovi DPH. ste poviná urobiť úpravu odpočítanej dane, lebo dôjde k zmene účelu použitia IM.
Ak ste mali nehnuteľnost zaradenú v OM, napr. v roku 2005 a uplatnili ste si odpočítanie DPH v plnej výške, tak sa pojmom "uvedenia do užívania" myslí zaradenie do OM a využívanie nehnuteľnosti na podnikanie.

Neviem, či sa jedná o budovu novú, ak ano, zaradiť do používania nehnuteľnosť môžeme na základe kolaudacie, skôr budovu na podnikanie užívať nemožno.

Nezabudnite na tot, že úprava odpočítanej dane sa robí, ak ste odpočítali daň po období 31.12.2002.-poukazujú na to prechodné ustanovenia par.85/8 DPH