harry.dj
07.12.06,09:08
Zdravým všetkých. Chcel by som si prenajať dvor u vlastných rodičov a mám u nich aj trvale bydlisko, predpokladám že ta istá adresa bude aj v živnosti. Je to vôbec možné ? Ak to je možné, oni sú dôchodcovia a ja by som im platil napr.5.000,-sk/mesiac čo je 60.000,-sk/rok.ja si to dám do nákladov a oni s toho musia zaplatiť nejakú daň? Alebo ako by som to mohol riešiť ? Viete radšej dám koruny rodičom ako štátu. Ďakujem vám veľmi pekne.
beakap
11.12.06,12:10
Vo všeobecnosti je dobré si prenajať pozemok alebo miestnosti od rodiny, lebo Ty si to dáš do nákladov, t.j.nezaplatíš z toho ani daň ani odvody, prenajímateľ zaplatí iba daň, a ešte si aj odpíše paušálne náklady. ALe tiež som sa stretla s tým, že ak máš niekde trvalý pobyt, je to diskutabilné. Ja Ťa len chcem upozorniť, že niektore sociálne dávky pre dôchodcov sú viazané na ich príjem. Možno sa sem vyjadrí aj väčší odborník na túto tému, ale toto si určite najprv zistite, nech neoberieš rodičov o peniaze od štátu.
ekopo
11.12.06,14:24
Predpokladám, že rodičia nie sú živnostníci, preto platí nasledovné:Príjem z prenájmu nehnuteľností je uvedený v zákone o dani z príjmu v §6 ods.3., ak sa nejedná o príjmy podľa § 5 a ak nejde o príjmy uvedené v § 6 ods. 1. Tento príjem je podľa § 9 ods. 1 písm. h oslobodený od dane do výšky päťnásobku sumy životného minima platného k 1. januáru príslušného zdaňovacieho obdobia ,po slovensky povedané do výšky 23.650,- a tieto príjmy sa neuvádzajú v DP. V DP sa uvádzajú len príjmy nad túto hranicu. Tu má daňovník možnosť uplatniť skutočné výdavky, alebo paušálne, vo výške 40% z príjmu. Doporučenie: celkový nájom pre rodičov/bezpodielové vlastníctvo/ bez dopadu, resp. bez povinnosti podať DP je 2x 23.650Sk t.j.47.300,- Sk. § 32 zákona o DzP hovorí, kto je povinný podať daňové priznanie.
Škola
05.01.07,12:18
Predpokladám, že rodičia nie sú živnostníci, preto platí nasledovné:Príjem z prenájmu nehnuteľností je uvedený v zákone o dani z príjmu v §6 ods.3., ak sa nejedná o príjmy podľa § 5 a ak nejde o príjmy uvedené v § 6 ods. 1. Tento príjem je podľa § 9 ods. 1 písm. h oslobodený od dane do výšky päťnásobku sumy životného minima platného k 1. januáru príslušného zdaňovacieho obdobia ,po slovensky povedané do výšky 23.650,- a tieto príjmy sa neuvádzajú v DP. V DP sa uvádzajú len príjmy nad túto hranicu. Tu má daňovník možnosť uplatniť skutočné výdavky, alebo paušálne, vo výške 40% z príjmu. Doporučenie: celkový nájom pre rodičov/bezpodielové vlastníctvo/ bez dopadu, resp. bez povinnosti podať DP je 2x 23.650Sk t.j.47.300,- Sk. § 32 zákona o DzP hovorí, kto je povinný podať daňové priznanie.

Nemôže sa tu uplatniť § 32 ods.1 zakona o dani z prijmov, kde sa hovori, ze "Daňové priznanie za zdaňovacie obdobie je povinný podať daňovník v lehote podľa § 49, ak za zdaňovacie obdobie dosiahol zdaniteľné príjmy presahujúce 50 % sumy podľa § 11 ods. 1 písm. a), s výnimkou uvedenou v odseku 4."? Ak nedosiahnem tento prijem, tak nemusim podavat dan. priznanie a platit dan. Myslim, ze si to moze u manzelov uplatnit len jeden z nich.
M3G
06.01.07,19:35
Nemôže sa tu uplatniť § 32 ods.1 zakona o dani z prijmov, kde sa hovori, ze "Daňové priznanie za zdaňovacie obdobie je povinný podať daňovník v lehote podľa § 49, ak za zdaňovacie obdobie dosiahol zdaniteľné príjmy presahujúce 50 % sumy podľa § 11 ods. 1 písm. a), s výnimkou uvedenou v odseku 4."? Ak nedosiahnem tento prijem, tak nemusim podavat dan. priznanie a platit dan. Myslim, ze si to moze u manzelov uplatnit len jeden z nich.

Podľa mňa si každý manžel môže uplatniť oslobodenie, tak ako má každý nárok na odpočítateľnú položku na seba. Zákon o dani z príjmu hovorí okrem iného o fyzických osobách. A manžel a manželka sú 2 fyzické osoby.

A čo sa týka §32 ods. 1 zákona, máš pravdu, ale to by dotyčná osoba nesmela mať žiadne iné zdaniteľné príjmy okrem oslobodených.

Pohľadal som Ti ešte link od pána Mihála, kde to úplne dopodrobna vysvetľuje:
http://www.porada.sk/t38911-dochodca-prijem-z-prenajmu-danove-priznanie.html?highlight=d%F4chodca+pr%EDjem+oslob oden%FD