janka.janka
07.12.06,09:21
Nemam uctovnicke vzdelanie a teraz v novembri sme zalozili s.r.o. Zdalo sa nam jednoduchsie mat hospodarsky rok, aby sa uctovna uzavierka mohla urobit po roku a nie teraz hned v decembri. Moj uctovnik nemal nic proti tomu, lenze ked som to prisla konzultovat na danovy urad, pracovnicka mi povedala, ze hospodarskym rokom si vsetko zbytocne komplikujem a ze mi to vobec neodporuca. Najma koli tomu, ze nasa spolocnost vznikla 24.11., co nepovazovala za stastny datum (neviem preco).
Navyse mi povedala, ze firmy, ktore su zalozene do troch mesiacov pred koncom kalendarneho roka nemusia mat uctovnu zavierku. Citovala to zo zakona, len neviem z ktoreho. Tiez mi poradila, nech si len podame nulove danove priznanie - lenze so vznikom spolocnosti su spojene aj naklady, a tie by som si chcela urcite uplatnit.
Prosim, mohol by mi niekto laicky vysvetlit ake problemy/komplikacie by mohli byt spojene s uctovanim v hospodarskom a nie kalendarnom roku?
Dakujem Vam
Gabi03
07.12.06,08:27
Určtie nepokryjem celú problematiku, len jednu jeho časť.
Zrejme komplikované to bude aj pre daňový úrad, tak načo by si robili zbytočne prácu.
Ale práve som bola na školení, kde jednou z výhod hospodárskeho roka sú daňové odpisy - čiže "optimalizácia" daňového základu. :) T. z. predpokladajme, že máte nejaký majetok, hosp. rok do 23.11., teda k 23.11. nasl. roku si uplatníte podľa zákona daňové odpisy, ale potom si zmyslíte, že vám hosp. rok nevyhovuje a prejdete na kalendárny, teda budete podávať DP k 23.11. a k 31.12., kde si k 31.12. znovu môžete uplatniť daňové odpisy...
Dúfam, že som to zrozumiteľne napísala.
janka.janka
07.12.06,08:34
Určtie nepokryjem celú problematiku, len jednu jeho časť.
Zrejme komplikované to bude aj pre daňový úrad, tak načo by si robili zbytočne prácu.
Ale práve som bola na školení, kde jednou z výhod hospodárskeho roka sú daňové odpisy - čiže "optimalizácia" daňového základu. :) T. z. predpokladajme, že máte nejaký majetok, hosp. rok do 23.11., teda k 23.11. nasl. roku si uplatníte podľa zákona daňové odpisy, ale potom si zmyslíte, že vám hosp. rok nevyhovuje a prejdete na kalendárny, teda budete podávať DP k 23.11. a k 31.12., kde si k 31.12. znovu môžete uplatniť daňové odpisy...
Dúfam, že som to zrozumiteľne napísala.

Dakujem Gabi, pochopila som. Este by som Ta poprosila, ci by si mi vedela poradit, kde si nieco mozem ohladom tejto problematiky nastudovat - bud na nete alebo nejaku literaturu - chcela by som byt aspon trochu v "obraze"..
janka.janka
07.12.06,08:35
Určtie nepokryjem celú problematiku, len jednu jeho časť.
Zrejme komplikované to bude aj pre daňový úrad, tak načo by si robili zbytočne prácu.
Ale práve som bola na školení, kde jednou z výhod hospodárskeho roka sú daňové odpisy - čiže "optimalizácia" daňového základu. :) T. z. predpokladajme, že máte nejaký majetok, hosp. rok do 23.11., teda k 23.11. nasl. roku si uplatníte podľa zákona daňové odpisy, ale potom si zmyslíte, že vám hosp. rok nevyhovuje a prejdete na kalendárny, teda budete podávať DP k 23.11. a k 31.12., kde si k 31.12. znovu môžete uplatniť daňové odpisy...
Dúfam, že som to zrozumiteľne napísala.

Dakujem Gabi, pochopila som. Este by som Ta poprosila, ci by si mi vedela poradit, kde si nieco mozem ohladom tejto problematiky nastudovat - bud na nete alebo nejaku literaturu - chcela by som byt aspon trochu v "obraze".. ;)
Gabi03
07.12.06,08:37
Tak to ti presne nepoviem. Ale určite by som sa pozrela do zákona o účtovníctve, daňových zákonov, najmä dani z príjmov a DPH-či tam je niečo o tom písané... Postupy účtovnania, a ak by som mala čas tak aj do medzinárodných účtovných štandardov (IAS, IRFS). ;)
Sany
07.12.06,08:45
Výhoda daňového odpisu síce je, ale len pri tom prechode. Inak v tom žiadne výhody nevidím....naopak, my máme hospodársky rok a dosť je únavné časovo rozlišovať takmer všetky... inak ročné náklady. A navyše pri prechode to bolo dosť blbé a museli sme dávať veľký pozor.
janka.janka
07.12.06,08:52
ďakujem Vám, budem to ešte musieť zvážiť.. nechcem urobiť nejakú hlúposť