Martulienka
07.12.06,10:27
Viete mi niekto poradiťt, koľko budem platiť odvody do soc.a zdravotnej poisťovne v prípade, že si vybavím opatrovanie mamky? Som momentálne nezamestnanaá a doporučili mi, že si môžem vybaviť starostlivosť o chorú 85 ročnú mamku. Len neviem, keďže príspevok je ken okolo 6000 Sk, koľko budem platiť odvody a koľko by som mohla za mesiac zarobi´t- napr.preklˇadaním z angličtiny, čo sa dá robiť doma.Budem veľmi rada, ak mi pomôžete.
Dana 22
09.12.06,17:20
Viete mi niekto poradiťt, koľko budem platiť odvody do soc.a zdravotnej poisťovne v prípade, že si vybavím opatrovanie mamky? Som momentálne nezamestnanaá a doporučili mi, že si môžem vybaviť starostlivosť o chorú 85 ročnú mamku. Len neviem, keďže príspevok je ken okolo 6000 Sk, koľko budem platiť odvody a koľko by som mohla za mesiac zarobi´t- napr.preklˇadaním z angličtiny, čo sa dá robiť doma.Budem veľmi rada, ak mi pomôžete.
Martulienka odvody z opatrovateľského príspevku nemusiš platiť ani do ZP ani do SP. Musíš sa v poisťovni prihlásiť ako opatrovateľka a poistné za Teba bude odvádzať štát z výšky minimálnej mzdy.
Zákon č. 195/1998 v § 64 dovoľuje zarobiť opatrovateľom za súčasného poberania opatrovateľského príspevku 2 násobok ŽM (9 960 Sk).
Budeš túto prácu vykonávať doma a teda spĺňaš podmienky tohto zákona, že o opatrovanú osobu bude v čase výkonu Tvojej práce postarané.
Výška príspevku 6 000 Sk môže byť krátená o čiastku ktorú dôchodok Tvojej matky prevyšuje 1,2 násobok ŽM t.j. 5 976 Sk.
Dana 22
Martulienka
12.12.06,20:49
Ďakujem za radu.pekné Vianoce