mariro
07.12.06,09:38
Ahojte.Chcem sa spytat, mame restauraciu, kde sa aj vari a predava alkohol.Je mozne aby som stravne poskytovala vo vlastnej kuchyni a zadarmo? Tak to aj robim.Zamestanci u nas maju narok na jedlo a pitie zdarma.Co na to zakon? Obstoji to pri kontrole, alebo to mam uctovat?
Dakujem za odpoved.Mariro
mariro
07.12.06,10:45
Poradí mi niekto? Prosim.
danusi
07.12.06,11:03
Môžeš to robiť aj grátis pre zamestnancov. Ale musíš si určiť hodnotu toho jedla a potom si rozúčtuješ - 55% z 89,- Sk je už v nákladoch, len urobíš vnútropodnikový zápis , t.j. musíš to z nákupu materiálu (501) dať na 527 - sociálne náklady, bez DPH. Zaúčtuješ príspevok zo soc. fondu 472/501, alebo podľa toho ako účtuješ zásoby na varenie. Zvyšných 45% ktoré by si mali zamestnanci zaplatiť - to je dodanie služby, aj keď je zadara, musíš z tejto sumy odviesť DPH a zdaniť zamestnancovi ako nepeňažný príjem. Bolo by najlepšie, ak by hodnota obeda bola 50,- sk, príspevok zamestnávateľa by vyšiel 48,95 Sk a 1,05 by bol príspevok zo SF. Takto by nebolo treba odviesť ani DPH ani zamestnancom nič zdaňovať. Ale musíš vychádzať z nejakej smernice, ktorú si určite sprav, spolu s výpočtom ceny za jedlo pre zamestnancov.
mariro
07.12.06,11:32
Ďakujem Danusi.Este jedna otázka.Fungujem este len 3 mesiace a v SF nemam este skoro nic. Mám 3 zamestnancov, takže nemám ešte dostatočné krytie.Robím jednoduché účtovníctvo, ale aj tak si mi pomohla.Ďakujem ešte raz.
danusi
07.12.06,14:20
Ak majú minimálnu mzdu, tak by im 1,05 Sk na pracovný deň malo vyjsť.
Antea
08.12.06,16:56
Ja som sa stretla u jednej SRO s tým, že 55% dali do nákladov 45% platili z reprezentačného, ale či tak môže byť to neviem.
Orsz
09.12.06,16:40
Môžeš to robiť aj grátis pre zamestnancov. Ale musíš si určiť hodnotu toho jedla a potom si rozúčtuješ - 55% z 89,- Sk je už v nákladoch, len urobíš vnútropodnikový zápis , t.j. musíš to z nákupu materiálu (501) dať na 527 - sociálne náklady, bez DPH. Zaúčtuješ príspevok zo soc. fondu 472/501, alebo podľa toho ako účtuješ zásoby na varenie. Zvyšných 45% ktoré by si mali zamestnanci zaplatiť - to je dodanie služby, aj keď je zadara, musíš z tejto sumy odviesť DPH a zdaniť zamestnancovi ako nepeňažný príjem. Bolo by najlepšie, ak by hodnota obeda bola 50,- sk, príspevok zamestnávateľa by vyšiel 48,95 Sk a 1,05 by bol príspevok zo SF. Takto by nebolo treba odviesť ani DPH ani zamestnancom nič zdaňovať. Ale musíš vychádzať z nejakej smernice, ktorú si určite sprav, spolu s výpočtom ceny za jedlo pre zamestnancov.

Musím oponovať. Pri bezodplatnom dodaní služby sa musí odviesť DPH z celého stravného lístka. To znamená, ak nepožaduješ platbu od zamestnanca za stravný lístok a jeho hodnota je čo i len 50Sk, musíš odviesť DPH z celého lístka. Ak určíš cenu stravného na 65Sk musíš odviesť DPH z ceny 65Sk. Pri vlastnom stravovaní treba urobiť kalkuláciu výpočtu stravného, ktoré obsahuje cenu potravín + režijne náklady. Cena stravného pre zamestnanca môže byť bez zisku, niektoré firmy počítajú s malým asi 1-2% ziskom. Takže pozor pri bezodplatných plneniach.
Orsz
09.12.06,16:42
Ja som sa stretla u jednej SRO s tým, že 55% dali do nákladov 45% platili z reprezentačného, ale či tak môže byť to neviem.

Aj v tomto prípade sa musí odviesť prípadná DPH z celého stravného lístka. Teda v prípade vlastného stravovania, pretože na vstupe si uplatňuje DPH z nákupu potravín a ostatných režijných nákladov. Ak je to vo forme stravných lístkov, ktoré sú nakúpené bez DPH, teda v prípade neposkytovania vlastného stravovania, tak nepodlieha DPH.
AdrianaA
29.06.07,08:19
Orsz je potrebné nejakým spôsobom evidovať stravu, ktorú poskytujeme v svojím zamestnancom vo vlastnej prevádzke - reštaurácii. Urobila som si kalkuláciu na jeden stravný lístok. Stravné však účtujem podľa odpracovaných dní.Zoberiem si dochádzku a to priložím k účtovaniu. Nemám ktomu evidenciu jedál.