lsulekova
07.12.06,09:46
S jednoduchým účtovníkom a so živnostníkom som nepracovala už asi 2 roky a tak sa Vám vopred ospravedlňujem za moju nevedomosť. :( Potrebovala by som poradiť, keď si súkromná osoba kúpi osobné auto na leasing 21.7.2005 a 01.10.2006 sa rozhodne preradiť toto auto z osobného užívania do živnosti, čo je pre to potrebné urobiť? On už okamžite v októbri začal platiť leasingové splátky z bankového účtu evidovaného na živnosť. Je to v poriadku? Treba oznámiť, resp. požiadať leasingovku o súhlas? Prípadne aj zmeniť leasingovú zmluvu? A ako je to s odpismi? A náklady si môže uznať? Ďakujem za všetky rady.
ekopo
07.12.06,13:45
Treba požiadať leasingovú spoločnosť o vykonanie zmeny v osobe nájomcu. /z RČ na IČO.,DIČ.,/ Spoločnosť vystaví nový leasingový kalendár, z ktorého budú zrejmé ďaľšie skutočnosti potrebné pre správny postup ohľadne účtovania leasingu. Účtovať v JU začne až po vykonaní zmien.
AHA
07.12.06,13:52
Len by som dodala, že splátky od októbra až do dňa prevedenia leasingu
môžte zaúčtovať ale iba ako VNZD.
Peterka
07.12.06,14:00
Zaujíma ma aký je rozdiel medzi leasingom vozidla medzi osobou a osobou-podnikateľa. Spravila leasingová spoločnosť zmenu zmluvy ? Domnievam sa, že je to jedno či leasingová zmluva je na osobu alebo na osobu -podnikateľa, rozhodujúce je že predmet leasingu sa používa na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov.
AHA
07.12.06,14:32
Ale pokiaľ viem tak daňový doklad musí obsahovať IČO a DIČ pokiaľ je to na firmu a so skúsenosti viem, že DU u zmlúv a faktúr toto sleduje.
( A prečo potom osoba ktorá podniká má pridelené IČO aj DIČ ak v tom
nie je rozdiel keď je tam r.č. ? )
Peterka
08.12.06,06:01
Ale pokiaľ viem tak daňový doklad musí obsahovať IČO a DIČ pokiaľ je to na firmu a so skúsenosti viem, že DU u zmlúv a faktúr toto sleduje.
( A prečo potom osoba ktorá podniká má pridelené IČO aj DIČ ak v tom
nie je rozdiel keď je tam r.č. ? )
Zaujíma ma :
-kde je uvedené že daňový doklad (nie faktúra pre účely DPH) musí obsahovať IČO a DIČ,
- ak hore uvedené platí, potom nemôže podnikateľ dodatočne vložiť majetok do podnikania (kúpil ako súkromná osoba a potom dodatočne dlhodobý majetok vloží do podnikania) čo samozrejme môže ale tiež doklad neobsahuje IČO a ani DIČ, lebo ho kupovla ako občan.

Podľa mňa povinnosť uvádzať IČO je povnnosť uložená Obchodným zákonníkom a to uvádzať na svojich obchodných listoch a objednávkach a DIČ -povinnosť uvádzať na všetkých dokladoch, ktoré bude vydávať, a tiež pri styku so správcom danena vyplýva zo zákona 511/1992.
Stále hľadám kde inde je uvedené že na došlom doklade musí byť uvedené IČO a DIČ.
Peterka
08.12.06,07:37
Má niekto skúsenosti s touto problematikou ?
renča1
08.12.06,08:13
Zaujíma ma :
-kde je uvedené že daňový doklad (nie faktúra pre účely DPH) musí obsahovať IČO a DIČ,

Povinnosť uvádzať IČO, DIČ vychádza z Obchodného zákonníka, pekne je to riešené v tejto téme od Janky Acsovej.

http://www.porada.sk/t15489-ico-dic-ic-dph-kto-kde-a-preco.html

- ak hore uvedené platí, potom nemôže podnikateľ dodatočne vložiť majetok do podnikania (kúpil ako súkromná osoba a potom dodatočne dlhodobý majetok vloží do podnikania) čo samozrejme môže ale tiež doklad neobsahuje IČO a ani DIČ, lebo ho kupovla ako občan.


K uvádzaniu iča, dič na leasing:
Osob.automobil , ktorý je v prenájme na základe leasingovej zmluvy u :


nepodnikateľa sa vychádza z Občians.zákonníka.
nepodnikateľa, tak leasingová zmluva je uzatvorená vychádzajúc z Občian.zákonníka. Ak sa stane podnikateľom a bude chcieť uplatňovať daňové výdavky, odpisy, z leasingu bude musieť si dať prepísať zmluvu, dodatok, ktorá-ý bude vychádzať nie už z Občiasn.zákonníka ale už z Obchodného zákonníka a dodatok, zmluva bude obsahovať aj ičo, dič. Z obchodného zákonníka vychádza povinnosť evidovať už všetky náležitosti na faktúrach, zmluvách ,… leasingových zmluvách , …atď.
podnikateľa sa bude vychádzať hneď z Obch.zákonníka , kde už náležitosti budú splnené pri uzatovrení zmluvy.K uvádzaniu iča, dič vo vlastníctve.

Pokiaľ ide o os.autmobil , ktorý je vo vlastníctve nepodnikateľa, tak tu už je rozhodnujúce pre daňové účely, či je osob.autmobil zahrnutý v obchodnom majetku a nie je potrebné u os.automob. vo vlastníctve mať v TP dané ičo, dič.

Ja osobne rozdiel vidím ne-uvádzania iča, dič len pri os. automobile na leasing a pri osob.automobile vo vlastníctve. Auto leasing nie je vlastníctvom u podnikajúcej osobe. Vlastníkom sa stáva až po splatení.....




Dovolila som si vstúpiť do citácie...:)
AHA
08.12.06,08:23
Má niekto skúsenosti s touto problematikou ?
Podľa vyjadrenia daňového úradu dnes o 10:00 hod ak si chceš dať do
nákladov zmluvu, faktúru alebo splátkové kalnedáre a nie si platcom DPH
musíš mať na dokladoch ako odberateľ aspoň IČO nevedeli mi povedať ani zákon ani § takže budem zisťovať dalej samu ma to zaujíma.
Peterka
08.12.06,08:35
Aj mňa to zaujíma,lebo mám za to, že leasing-služba sa poskytuje vždy len osobe a je len otázka či uvedenú službu potrebuje na zabezpečenie.......príjmov.