Jared
07.12.06,10:03
Dobrý deň,
naša bývalá zamestnankyňa si uplatnila nárok z neplatného rozviaz. prac. pomeru,čiže dostane náhradu v sume niekoľkých priem. mes.zárobkov a vyplatí sa jej to naraz. Mňa by zaujímali odvody do ZP a SP, teda to, či mám uplatniť najvyšší odvod v mesiaci alebo to rozpočítať na príslušné mesiace, za ktoré náhrada patrí.
Veľmi pekne Vám vopred ďakujem za pomoc.Musím to dať ešte do tejto výplaty za 11/2006.
Jared
Jana Motyčková
07.12.06,10:12
Do SP by sa to malo rozpočítať na jednotlivé mesiace a potom vypočítať odvody. Spôsob vykazovania konzultuj na SP (nám na písomný dotaz z júla ešte neodpovedali - len že to postúpili na ústredie).
Do ZP ak je náhrada vyplatená po skončení prac. pomeru, nie je príjmom zamestnanca. Ak je vyplatená počas trvania prac. pomeru, nerozpočítava sa na mesiace, t.j. v mesiaci kedy je vyplatená vstupuje do vymeriavacieho základu a aplikuje sa na ňu maximálny VZ. Potom ale treba počítať s tým, že zamestnanec si bude musieť robiť RZZP a slušnú sumu doplácať (on aj zamestnávateľ).
Džudi
07.12.06,19:25
Aj Doc. Matlák z Právn. univerzity Bratislava na školení v NR túto problematiku
začal a jeho výklad bol presne ako píše somij do SP rozpočítať na jednotlivé mesiace. Nemám také prípady ale toto mi tak zarezonovalo, ale je jasné že najlepšie je mať to na papieri od kompetentných. ahojte
Iveta Matlovičová
08.12.06,05:05
(nám na písomný dotaz z júla ešte neodpovedali - len že to postúpili na ústredie).
Do ZP ak je náhrada vyplatená po skončení prac. pomeru, nie je príjmom zamestnanca. Ak je vyplatená počas trvania prac. pomeru, nerozpočítava sa na mesiace, t.j. v mesiaci kedy je vyplatená vstupuje do vymeriavacieho základu a aplikuje sa na ňu maximálny VZ. Potom ale treba počítať s tým, že zamestnanec si bude musieť robiť RZZP a slušnú sumu doplácať (on aj zamestnávateľ).

... ja som to druhýkrát urgovala a odpoveď bola, že to opakovane postúpili na vecný úrad a že to riešia aj na ministerstve, inak so všetkým čo napísala Janka súhlasím, lebo takto sme to robili aj my.