Šelinka
07.12.06,10:22
Vie mi niekto poradiť? Máme zamestnanca, ktorý u nás pracuje od júla tohto roka a daňový bonus mu uplatňujem od novembra. Dá sa to aj spätne vyžiadať za predchádzajúce mesiace? A ak áno, čo k tomu potrebujem?
Ďakujem
klimako
07.12.06,09:28
Podľa mojich vedomosti by ste mali bonus vrátiť čím skôr ak bol nevyplatený vinou zamestnávateľa. Ak zamestnanec nedal doklady, tak to bola jeho vina, a môže si upltniť nárok na bonus v ročnom zúčtovaní, ak predloží doklady že mal nárok už od začiatku pracovného pomeru resp od začiatku roku.
Šelinka
07.12.06,10:08
A ak je to vinou zamestnávateľa, čo treba presne urobiť?
klimako
07.12.06,10:47
je to §40 ods. 2 daňového zákona, v nasledujúcom spracovaní miezd môžte zamestnancovi vyplatiť sumu daňového bonusu, ktorú mal dostať. o to nižšiu daň odvediete na DU. ale ak sa s ním dohodnete, môžete to zúčtovať v Ročnom zúčtovaní, to je možno pohodlnejšie
danusi
07.12.06,10:58
Možem za mesiac november vyplatiť daňovú bonus za 7-8/2006, t.j. za prázdniny, keď som od zamestnankyne dostala čestné prehlásenie, že jej dieťa počas tejto doby nemalo pracovný pomer?
Šelinka
07.12.06,10:59
Tkaže, ak som to správne pochopila, teraz mu pripočítam daňový bonus k mzde za november spolu za 4 mesiace (júl-október) na dve deti 4 320,- a potom to už len vyžiadam od daňového úradu?
klimako
07.12.06,12:38
áno, môžete mu to doplatiť ku mzde za nasledujuci mesiac, ale podotýkam, len ak Vám dal už v júli doklady. Ak nedal, tak by som to urobil až v RZ, aby Vám daňový úrad nerobil problémy. myslím, že to je odpoveď aj na predošlú otázku.