bea
07.12.06,15:27
Môjmu klientovi uhradila česká spoločnosť zálohu, ktorá bola vyfakturovaná v SKK na EURO účet a keď účtujem prijatú zálohu, tak suma je momentálne samozrejme nižšia ako fakturovaná čiastka. Pri vyúčtovacej faktúre, ktorá je vystavená zase v SKK, sme odpočítali zálohovú platbu vo výške zodpovedajúcej prijatej platbe (teda prepočítaná kurzom NBS v deň prijatia platby na účet). Českej spoločnosti sa to nepáči a ich účtovníčka tvrdí, že to sú kurzové rozdiely. Ale môj názor je ten, že účtujem zálohu prijatú a nie sumu zálohovej faktúry a teda mi nemôže tu vzniknúť kurzový rozdiel. A najmä, ak je faktúra vystavená v SKK.
Prosím, skúste sa na tento problém pozrieť a povedzte mi svoj názor. Nerada by som tvrdila niečo, čo nie je správne.
Ľuba
07.12.06,14:54
Ja by som sa asi tiež priklonila skôr ku kurzovým rozdielom, on v podstate zaplatil tú zálohu tak ako bola vyfakturovaná a práve preto, že platil Eurami vznikol kurzový rozdiel. Keby ju neplatil v Eurách, tak ju zaplatí celú.
Zoltán Kovács
07.12.06,15:01
Môjmu klientovi uhradila česká spoločnosť zálohu, ktorá bola vyfakturovaná v SKK na EURO účet a keď účtujem prijatú zálohu, tak suma je momentálne samozrejme nižšia ako fakturovaná čiastka. Pri vyúčtovacej faktúre, ktorá je vystavená zase v SKK, sme odpočítali zálohovú platbu vo výške zodpovedajúcej prijatej platbe (teda prepočítaná kurzom NBS v deň prijatia platby na účet). Českej spoločnosti sa to nepáči a ich účtovníčka tvrdí, že to sú kurzové rozdiely. Ale môj názor je ten, že účtujem zálohu prijatú a nie sumu zálohovej faktúry a teda mi nemôže tu vzniknúť kurzový rozdiel. A najmä, ak je faktúra vystavená v SKK.
Prosím, skúste sa na tento problém pozrieť a povedzte mi svoj názor. Nerada by som tvrdila niečo, čo nie je správne.

Ja tiež by som sa prikláňal k tomu,že ten rozdiel je kurzová strata, nakoľko odberateľ tú úhradu realizoval na základe vystavenej zálohovej faktúry. V tom rozdiely ešte môžu byť aj poplatky banke.
bea
07.12.06,15:12
Ja tiež by som sa prikláňal k tomu,že ten rozdiel je kurzová strata, nakoľko odberateľ tú úhradu realizoval na základe vystavenej zálohovej faktúry - ale na tej faktúre bolo uvedené iné číslo účtu, oni omylom uhradili na EURO účet. V tom rozdiely ešte môžu byť aj poplatky banke.
Poplatky banke sme brali do úvahy a sú započítané do prijatej platby. No musím si to ešte dobre premyslieť. Takto nie našim zavinením ale prichádzame o dosť vysoké sumy. Práve, aby k tomu nedochádzalo, uvádza klient pre úhrady účet SKK a nie EURO. Preto sa mi to nepáči, aby sme my znášali tieto rozdiely, ktoré vznikli vlastne kvôli chybe odberateľa.
bea
07.12.06,15:14
Ja by som sa asi tiež priklonila skôr ku kurzovým rozdielom, on v podstate zaplatil tú zálohu tak ako bola vyfakturovaná a práve preto, že platil Eurami vznikol kurzový rozdiel. Keby ju neplatil v Eurách, tak ju zaplatí celú. On platil v SKK, neposielal EURO, ale poslal ich na nesprávny účet - teda na EURO účet. Na zálohovej faktúre bolo uvedené správne číslo účtu - teda pre SKK.
Zoltán Kovács
07.12.06,15:18
On platil v SKK, neposielal EURO, ale poslal ich na nesprávny účet - teda na EURO účet. Na zálohovej faktúre bolo uvedené správne číslo účtu - teda pre SKK.

Z tvojej strany to chápem, ale keď to pozrieš z ich strany, oni majú zálohovú faktúru uhradenú v celkovej sume, preto nesúhlasia aby ste na ostrej fa uvádzali a brali do úvahy zálohu vo výške ktorá vám nabehla. Ich to nebude trápiť.
bea
08.12.06,08:26
Ešte sa k tomu vrátim z hľadiska faktúry k prijatej platbe. Ide totiž o službu a ak by sme vyúčtovaciu faktúru vystavili v ďalšom období, tak by bolo treba k tej prijatej platbe vystaviť faktúru. Tam by som ale musela uviesť sumu, ktorú som prijala a nie tú, ktorá bola na zálohovej faktúre?
Ľuba
08.12.06,10:47
Tak ako písal Smith, keď sa na to pozrieš zo strany odberateľa, oni zaplatili tú Tvoju pôvodnú sumu, takže aj DPH by som uplatňovala z pôvodnej sumy.
bea
17.01.07,10:19
Vrátim sa k mojej pôvodnej otázke. Teraz už mám vysledok. Odberateľ uznal, že urobil chybu pri úhrade zálohy, nakoľko úhradou na nesprávny účet vlastne porušil obchodné podmienky a môjho klienta dosť poškodil (išlo o rozdiel viac ako 200 tis.). Veď práve preto, aby klient dostal sumu, ktorú chcel, bolo dohodnuté plnenie v SKK a na účet SKK. Teda z môjho hľadiska to všetko dopadlo dobre.
Jennys
19.01.07,18:50
Prosím aj mne budete vedieť poradiť? V minulom roku som vystavila zálohovú faktúru na cca 750,- Sk do zahraničia. Tento rok mi zákazník sumu vyplatil ale v eurách, uviedla som aj 22,- EUR v prípade, že by boli s platbou problémy. Takže túto sumu zaplatil nejakým šekom a mne namiesto 22 EUR prišlo na účet 19 EUR a 3 EUR bolo vypísaných ako poplatok za platbu, takže mi to banka vlastne strhla. Výsledný výpis z účtu je v hodnote cca 650,- Sk. Takže ako si to mám teraz zaúčtovať? Som z toho fakt jeleň. Vlastne som prišla o 100,- Sk. A normálnu faktúru mám teraz vystaviť na akú hodnotu a ako to vyrovnať v účtovníctve? Viete niekto poradiť prosím?:confused:
liba2
19.01.07,20:24
Prosím aj mne budete vedieť poradiť? V minulom roku som vystavila zálohovú faktúru na cca 750,- Sk do zahraničia. Tento rok mi zákazník sumu vyplatil ale v eurách, uviedla som aj 22,- EUR v prípade, že by boli s platbou problémy. Takže túto sumu zaplatil nejakým šekom a mne namiesto 22 EUR prišlo na účet 19 EUR a 3 EUR bolo vypísaných ako poplatok za platbu, takže mi to banka vlastne strhla. Výsledný výpis z účtu je v hodnote cca 650,- Sk. Takže ako si to mám teraz zaúčtovať? Som z toho fakt jeleň. Vlastne som prišla o 100,- Sk. A normálnu faktúru mám teraz vystaviť na akú hodnotu a ako to vyrovnať v účtovníctve? Viete niekto poradiť prosím?:confused:
Bavíme sa o sumách cca.
Tvoja cena je 750 Sk (=22eur). Z bankového výpisu zaúčtuješ:
prijatá úhrada zál.fa 750 Sk 221/324
bank.poplatok 100 Sk 568/221.
Ostrú faktúru vystavíš na 750 Sk. Banka ti bude súhlasiť (650 Sk) a ten rozdiel dostaneš do nákladov.
Ale z údajov na výpise musí byť vidieť, že odoslané bolo 22 eur a 3 eur sú výlohy banky - asi zahraničnej.
Jennys
24.01.07,06:52
ďakujem pekne, ale ja nie som platcom DPH, a teraz pozerám, že som zle zaradila príspevok, no chytila som sa danej témy, ktorá bola podobná. Takže v takomto prípade to ako zaúčtovať?
liba2
24.01.07,08:07
ďakujem pekne, ale ja nie som platcom DPH, a teraz pozerám, že som zle zaradila príspevok, no chytila som sa danej témy, ktorá bola podobná. Takže v takomto prípade to ako zaúčtovať?
veď to nemá nič spoločné s dph :eek:
Jennys
24.01.07,09:36
tak potom som sa pomýlila, chcela som napísať že robím v jednoduchom účtovníctve a nie podvojnom
liba2
24.01.07,13:44
Bavíme sa o sumách cca.
Tvoja cena je 750 Sk (=22eur). Z bankového výpisu zaúčtuješ:
prijatá úhrada zál.fa 750 Sk 221/324
bank.poplatok 100 Sk 568/221.
Ostrú faktúru vystavíš na 750 Sk. Banka ti bude súhlasiť (650 Sk) a ten rozdiel dostaneš do nákladov.
Ale z údajov na výpise musí byť vidieť, že odoslané bolo 22 eur a 3 eur sú výlohy banky - asi zahraničnej.Nie som doborník na JU, ale urobila by som 2 zápisy v peň. denníku:
- úhrada FA - príjem v plnej výške
- bankový poplatok - výdaj.
Ale pozor, musí byť splnené to čo som vyznačila hore.
katka
26.06.07,09:52
Ja tiež by som sa prikláňal k tomu,že ten rozdiel je kurzová strata, nakoľko odberateľ tú úhradu realizoval na základe vystavenej zálohovej faktúry. V tom rozdiely ešte môžu byť aj poplatky banke.

Podľa mňa sa zálohová faktúra neúčtuje.Účtuje sa až prijatá platba na účte v banke 221/324 a potom až pri párovaní ostrej faktúry s prijatou platbou vzniká kurzový rozdiel.