slnecnicalenka
07.12.06,17:02
ahojte, chcela by som sa spytat na vas nazor: firma vo vlastnej rezii upravila teren na svojom pozemku - polozila zamkovu dlazku a postavila dreveny pristresok pre firemne auta. v sumare to vyslo niekolko stotisic sk.
su to vsetko naklady (danove :D ) alebo to treba zaradit do majetku a odpisovat :mad: ? do ktorej skupiny ak tak:eek: ?

dakujem za rady;)
Zoltán Kovács
07.12.06,16:03
ahojte, chcela by som sa spytat na vas nazor: firma vo vlastnej rezii upravila teren na svojom pozemku - polozila zamkovu dlazku a postavila dreveny pristresok pre firemne auta. v sumare to vyslo niekolko stotisic sk.
su to vsetko naklady (danove :D ) alebo to treba zaradit do majetku a odpisovat :mad: ? do ktorej skupiny ak tak:eek: ?

dakujem za rady;)

Podľa mňa to do daňových nákladov dostaneš cez odpisy. Drevený prístrešok by som zaradil ako stavba bez pevných základov. Zámkovú dlažbu neviem.
slnecnicalenka
07.12.06,16:05
stavba bez pevnych zakladov?? aj take nieco existuje? v ktorej je to skupine? ak by niekto vedel co so zamkovou dlazbou tak mu budem vdacna. inak pred tym tam bol beton - mohlo by ist o opravy a tym padom rovno do nakladov?
Zoltán Kovács
07.12.06,16:15
stavba bez pevnych zakladov?? aj take nieco existuje? v ktorej je to skupine? ak by niekto vedel co so zamkovou dlazbou tak mu budem vdacna. inak pred tym tam bol beton - mohlo by ist o opravy a tym padom rovno do nakladov?

Stavba bez pevných základov je napr. aj drevený zrub, ktorý nie je napevno a nastálo spojený so zemou. Keď ste vymieňali betón na zámkovú dlažbu tak to tažko obhájiš ako opravu povrchu pôvodného. Veď ste tam dali povrch úplne iného charakteru.
andrej_rv
07.12.06,16:20
stavba bez pevnych zakladov?? aj take nieco existuje? v ktorej je to skupine? ak by niekto vedel co so zamkovou dlazbou tak mu budem vdacna. inak pred tym tam bol beton - mohlo by ist o opravy a tym padom rovno do nakladov?
§ 139b stavebného zákona - ods. 6:
(6) Drobné stavby sú stavby, ktoré majú doplnkovú funkciu pre hlavnú stavbu (napr. pre stavbu na bývanie, pre stavbu občianskeho vybavenia, pre stavbu na výrobu a skladovanie, pre stavbu na individuálnu rekreáciu) a ktoré nemôžu podstatne ovplyvniť životné prostredie, a to
a)prízemné stavby, ak ich zastavaná plocha nepresahuje 25 m2 a výška 5 m, napríklad kôlne, práčovne, letné kuchyne, prístrešky, zariadenia na nádoby na odpadky, stavby na chov drobného zvieratstva, sauny, úschovne bicyklov a detských kočíkov, čakárne a stavby športových zariadení,
Podľa prílohy ZoDP sa drobné stavby odpisujú v 3. OS - položka 3-28 prílohy.
O dlažbe sa tu už viedla bohatá diskusia - bez nejakej zhody, či to odpisovať alebo nie. Treba vyhľadať tému, pozrieť príspevky a zvážiť argumenty i riziko..
slnecnicalenka
07.12.06,16:23
zastavaná plocha pristresku presahuje 25 m2 (cca 90m) a vyska takych 6m. je to stale drobna stavba?

ako je to s tou dlazbou v skratke?
slnecnicalenka
07.12.06,16:25
Stavba bez pevných základov je napr. aj drevený zrub, ktorý nie je napevno a nastálo spojený so zemou. Keď ste vymieňali betń na zámkovú dlažbu tak to tažko obhájiš ako opravu povrchu pôvodného. Veď ste tam dali povrch úplne iného charakteru.

ale vsak o oprave sa da hovorit aj vtedy ak bol pouziti iny material ako povodny, podstatne je ze sa nezmenili technicke parametre - tie sa podla mna nezmenili.
AHA
07.12.06,17:21
ahojte, chcela by som sa spytat na vas nazor: firma vo vlastnej rezii upravila teren na svojom pozemku - polozila zamkovu dlazku a postavila dreveny pristresok pre firemne auta. v sumare to vyslo niekolko stotisic sk.
su to vsetko naklady (danove :D ) alebo to treba zaradit do majetku a odpisovat :mad: ? do ktorej skupiny ak tak:eek: ?

dakujem za rady;)
Takže položením zámkovej dlažby ste vlastne vytvorili parkovisko alebo príjazdovú cestu ja by som to odpisovala v skupine 4 položka 4-2 KS 2
- inžinierske stavby a prístrešok odpisová skupina 2 položka 2-7 KS 20.30.2 ale je to len môj názor
Zoltán Kovács
07.12.06,17:44
ale vsak o oprave sa da hovorit aj vtedy ak bol pouziti iny material ako povodny, podstatne je ze sa nezmenili technicke parametre - tie sa podla mna nezmenili.

Ja osobne si myslím,že práve technické parametre sa zmenili. Betón je predsa pevne spojený so zemou, kým zámkovú dlažbu viem hocikedy odstrániť.
slnecnicalenka
08.12.06,09:28
Ja osobne si myslím,že práve technické parametre sa zmenili. Betón je predsa pevne spojený so zemou, kým zámkovú dlažbu viem hocikedy odstrániť.

no neviem, pod pojmom technicke parametre si predstavujem ine charakteristiky ako to co uvadzas (tech paramtre su pre mna teleplna priepustnost, zvukova izolacia, atd.) bola by som rada keby niekto ten pojem "technicke parametre" upresnil ;)

dakujem
AHA
08.12.06,15:19
no neviem, pod pojmom technicke parametre si predstavujem ine charakteristiky ako to co uvadzas (tech paramtre su pre mna teleplna priepustnost, zvukova izolacia, atd.) bola by som rada keby niekto ten pojem "technicke parametre" upresnil ;)

dakujem
Akože sa nezmenili parametre veď keď to berieme len zo strany hodnoty
kým tam bol betón tak to malú nižšiu hodnotu a tým pádom, že ste to modernizovali zámkovou dlažbou ste tú hodnotu zvýšili, alebo ste zámkovú dlažbu dali len tam kde bol poškodený betón ? ( aj v budove ak meninite
podlahy trebas linoleum za drevenú podlahu tak sa tiež odpisuje a pritom sa viac podlahy nepoložilo len je použitý iný materiál )
slnecnicalenka
11.12.06,08:55
Akože sa nezmenili parametre veď keď to berieme len zo strany hodnoty
kým tam bol betón tak to malú nižšiu hodnotu a tým pádom, že ste to modernizovali zámkovou dlažbou ste tú hodnotu zvýšili, alebo ste zámkovú dlažbu dali len tam kde bol poškodený betón ? ( aj v budove ak meninite
podlahy trebas linoleum za drevenú podlahu tak sa tiež odpisuje a pritom sa viac podlahy nepoložilo len je použitý iný materiál )

super sa rozvinula debata, takze ja si myslim ze aj ked pri oprave pouzijes iny material aj za inu cenu ako bol material povodny stale sa jedna o opravu ak pri tom uvadzas majetok do prevadzkyschopneho stavu. viem ze ked sa rozhodovalo ktory material (beton ci zamkova) tak to financne vychadzalo na to iste..., takze?? este stale nie som uplne presvedcena o tom ze by sa to malo odpisovat... rada sa vsak necham presvedcit, cim viac nazorov tym lepsie