virka
07.12.06,22:08
Poberám príspevok za opatrovanie a mám zmluvu o obchodnom zastúpení. Do októbra som mala živnosť, ktorú som od novembra pozastavila na pol roka. Zmluvu o obchodnom zastúpení som nezrušila a ani príjem nemám z tejto činnosti.Zmluvu zrušiť nechcem, lebo to niečo stálo. Zo ZP som sa neodhlásila pretože mám zml.o ob.zas. Odvody do ZP si platím. Musím ich platiť? Štát platí do ZP odvody za opatrovanie. Nezohľadní sa to v RZ ZP? Je môj postup správny?Ďakujem
virka
08.12.06,16:14
Nenájde sa nikto aby mi poradil, prosím???!!! Mohla by to byť otázka pre pána Mihála ak by mohol, bola by som povďačná. Virka
jery
08.12.06,20:01
Nie som sice Mihal, ale skusim odpovedat.

V zakone c. 580/2004 Z. z. je samostatne zarobkovo cinna osoba definovana v § 11, ods. 4: Samostatne zárobkovo činná osoba na účely tohto zákona je fyzická osoba, ktorá

b) má oprávnenie prevádzkovať živnosť (+odkaz na zivnostensky zakon)
h) vykonáva činnosť obchodného zástupcu (+odkaz na § 652 obch. zanonnika - zmluva o obchodnom zastupeni).

Na to, aby si pre ucely zakona o zdrav. poisteni bola oznacena ako SZCO, staci splnit len jednu podmienku. Do oktobra si splnala az dve podmienky, od oktobra iba jednu. Ako SZCO mas povinnost platit odvody.

Zaroven poberas prispevok za opatrovanie. Cize podla § 11, ods. 8. pism. j/ plati za teba poistne aj stat.

Si teda v subehu - SZCO a zaroven platitel stat - pricom moznost znizenia vymeriavacieho zakladu, z ktoreho plati poistne v subehu SZCO + stat je uvedeny v § 13, ods. 18 a 19:

(18) Minimálny základ podľa odseku 17 sa znižuje o pomernú časť prislúchajúcu k počtu kalendárnych dní, počas ktorých za poistenca platí poistné štát podľa § 11 ods. 8 písm. c), f) a o) alebo počas ktorých sa poistenec nepovažoval za samostatne zárobkovo činnú osobu a poistenca podľa § 11 ods. 2.

(19) Vymeriavací základ poistenca, ktorý bol v rozhodujúcom období poistencom štátu podľa § 11 ods. 8 písm. a) až i), k), p) a q) a splnil podmienky uvedené v § 11 ods. 9, je pomerná časť vymeriavacieho základu podľa § 13 ods. 1 až 10 prislúchajúca k počtu kalendárnych dní, počas ktorých nebol tento poistenec poistencom štátu.

Znizene podla pismena j/ tam nikde nevidim, takze odvod si asi budes musiet nadalej platit z plnej sumy.