MC Zornicka
07.12.06,22:27
Zaciatkom roka sme usilovne preberali problem, ci si SZCO moze uplatnit SL aj spetne (napr. vo februari za januar). Manzel sa chce tomuto problemu vyhnut a pytal sa ma, ci si moze objednat listky uz teraz, "aby neprisiel ani o jeden den v novom roku". Moja otazka znie, bude uhrada za tieto listky nakladom tohoto roka (uctujem v JU)? Myslim, ze ano, ale pre istotu prosim o radu. Dakujem :o
liba2
08.12.06,00:45
Keďže stravný lístok (poukážka) je cenina, hodnotu zakúpených lístkov prenesieš do budúceho roka ako majetok, teda neovplyvní to ZD.
Poplatok za službu bude VOZD, lebo bude v dec. zaplatený.
V budúcom roka si uplatníš do nákladov zo stravných lístkov zákonnú sumu.
Asi tak.
Melnick
08.12.06,19:20
Dobrou správou pre SZČO je ,že od 1.1.2007 výška stravného ovplyvňujúceho ZD bude 89.- Sk.:) :) :) :)
MC Zornička poteš manžela touto správou.:)

Zdroj tejto potešujúcej správy je od drak.porada.sk (http://drak.porada.sk):) :) :) :)
Anja111
08.12.06,19:23
To je naozaj neuveriteľná správa! Ale príjemná. Už teraz sa tešíme...
Jozef Mihál
08.12.06,19:23
Pri všetkej skromnosti si dovolím uviesť zdroj tejto dobrej správy:

http://www.porada.sk/cmps_index.php?page=drak
ondrejvla
08.12.06,19:29
Môže si ich uznať aj bez toho, aby si zakúpil stravné poukážky?
Jozef Mihál
08.12.06,19:33
Napr. ak má blok z reštaurácie na 89 Sk, môže si ho dať do nákladov.

Ak má blok na 85 Sk, do nákladov dá 85 Sk.

Ak má blok na 100 Sk, do nákladov dá 89 Sk.
ondrejvla
08.12.06,19:46
Napr. ak má blok z reštaurácie na 89 Sk, môže si ho dať do nákladov.

Ak má blok na 85 Sk, do nákladov dá 85 Sk.

Ak má blok na 100 Sk, do nákladov dá 89 Sk.

Ahá, to som chcela vedieť, či to musí byť podložené buď zakúpenou stravnou poukážkou na svoje IČO, alebo si len v zúčtovaní pripočíta k NOZD 89,-Sk za každý pracovný a odpracovaný deň v roku. Už je mi to jasné! Ďakujem.
Richard
08.12.06,20:02
Ahá, to som chcela vedieť, či to musí byť podložené buď zakúpenou stravnou poukážkou na svoje IČO, alebo si len v zúčtovaní pripočíta k NOZD 89,-Sk za každý pracovný a odpracovaný deň v roku. Už je mi to jasné! Ďakujem.


.... preukaznosť daňových výdavkov.....
duficek
08.12.06,20:32
.... preukaznosť daňových výdavkov.....
preukaznost samozrejme.
ale je v tomto pripade nutna? ma CLOVEK naozaj dokazovat ze v ten den jedol? nie je to samozrejme ze ludia jedia?
preukaznost ze sa jedna o odpracovany den je zase o inom....
Jozef Mihál
08.12.06,21:01
Živnostníci v ďalekej Afrike niekedy nejedia celé dni...
Alebo živnostníci - hladovkári - politickí väzni...
Takí si veru daňové výhody neužijú.
Melnick
08.12.06,21:29
Prosím,považuje sa pobyt na porada.skza prácu?
Lebo v tom prípade mám nárok na 2 /alebo žeby3 / stravné lístky.:D :D :D
MC Zornicka
08.12.06,22:19
Dakujem za skvelu spravu, manzel je rad. Uz som mu to povedala, prisiel sa pozriet, preco sa tolko smejem. :) A vraj uctovnictvo je nudna tema. Staci navstivit "poradu", ja uz ani telku nepozeram.

Aj tak ste nevyriesili problem s dokazovanim odpracovanych dni. Manzel ma doma kancelariu - nastastie, lebo inak by som ho ani nevidela. :rolleyes: Ako je to v takomto pripade? SZCO, odpracovane dni a stravne listky?

dakujem Viera
Jozef Mihál
08.12.06,22:20
Dobrou správou pre...

Dobrou správou pre všetky mzdárky je...

Zdrojom tejto potešujúcej správy bude ešte dnes drak.porada.sk (http://www.porada.sk/search.php?do=process&query=%3Cb%3Edrak.porada.sk%3C%2Fb%3E+)
Melnick
08.12.06,22:37
Už sa nevieme dočkať:) ,čo sa zasa od drak.porada.sk (http://www.porada.sk/search.php?do=process&query=drak.porada.sk) dozvieme.
Oplatí sa ešte čakať hodinu ,dve?
Jozef Mihál
09.12.06,00:05
Neoplatí, treba vyčkať až do večera.
Jozef Mihál
09.12.06,08:02
Dobrou správou pre všetky mzdárky je...

Zdrojom tejto potešujúcej správy bude ešte dnes drak.porada.sk (http://www.porada.sk/search.php?do=process&query=%3Cb%3Edrak.porada.sk%3C%2Fb%3E+)

Dobrou správou pre všetky mzdárky je zjednodušenie daňových tlačív od 1.1.2007. Zdrojom tejto správy je drak.porada.sk (http://drak.porada.sk)

http://www.porada.sk/t37726-od-1-1-2007-sa-zjednodusuju-danove-tlaciva.html
Richard
09.12.06,08:29
preukaznost samozrejme.
ale je v tomto pripade nutna? ma CLOVEK naozaj dokazovat ze v ten den jedol? nie je to samozrejme ze ludia jedia?
preukaznost ze sa jedna o odpracovany den je zase o inom....

Celkove je náš daňový systém prebyrokratizovaný. Napríklad aj stravné lístky pre zamestnancov. Zbytočne byrokracie a provízie zaplatené za stravné poukážky. Aj zamestnanci predsa jedia asi každý deň...

Načo existujú stravné poukážky keď sa za ne nechodí na obed... Sami vidíme ako ich ľudia používajú. Zamestnávateľ zbytočne platí provízie za ceniny, keď existujú peniaze a ešte o tom mzdárka účtuje a prepočítava. Kopec zabitého času a efekt žiadny.

Ja by som osobne zrušil aj stravné pre zamestnancov aj pre podnikateľov. Pripadá mi to ako pozostatok zo žobračeniek, alebo tovarišských čias. Ako keby ľudia pracovali za to aby dostali obed. Radšej by mali dostať vyššiu mzdu a hotovo. Alebo keď už tak automaticky príspevok. Ten daňový efekt (55% do nákladov) z toho sa ani nevyrovná celej byrokratickej mašinérii (poukážkové spoločnosti - tlač, distribúcia, reklama atď; + práca mzdárky).
Jednoducho by to mali dostať zamestnanci paušálne alebo ako povinný príspevok ku mzde...

Čomu rozumiem je, že zamestnávateľ má zabezpečiť stravu pre zamestnancov. Zabezpečiť ale nechápem kúpiť. To je podľa mňa OK, ale prečo je splnením povinnosti nákup poukážok ako to tvrdia poukážkové spoločnosti, tak tomu nerozumiem. Či mu dám poukážku alebo peniaze to je predsa fuk ak si za ne nemá kde kúpiť stravu....
Marianna01
09.12.06,11:17
Ušlo mi niečo, alebo som nesprávne pochopila závery z debát o stravnom začietkom tohto roka, keď sme sa "dohodli", že SZČO nemusí kupovať stravné lístky, ale môže si uplatniť stravné na každý deň aj bez stravných lístkov. To už neplatí? :eek: To by bolo pre mňa nemilé!
Melnick
09.12.06,11:57
Ušlo mi niečo, alebo som nesprávne pochopila závery z debát o stravnom začietkom tohto roka, keď sme sa "dohodli", že SZČO nemusí kupovať stravné lístky, ale môže si uplatniť stravné na každý deň aj bez stravných lístkov. To už neplatí? :eek: To by bolo pre mňa nemilé!
Marianka vždy to musel byť preukázateľný doklad. Buď stravný lístok,alebo bloček z reštaurácie.:mee: Paušál neprichádzal do úvahy.
Monkey
09.12.06,12:08
Mne asi velmi neprislucha odpovedat, ale ja som pochopila zo vsetkych tych debat toto:
SZCO si moze kupit stravne listky, na kazdy odpracovany den, alebo musi mat doklad (blocek z registr. pokladne, alebo fakturu), ze sa stravoval v nejakom stravovacom zariadeni.

"ako doklad zrejme by nestacilo predlozenie blockov o nakupe potravin - haha, len zartujem"

Tz. ak si si doteraz nezakupila SL a nemas ani ziadny doklad o tom, ze si sa stravovala, mas smolu. Bolo vela polemik o tom, ci sa daju listky uplatnit i spetne, je k tomu neskutocne mnozstvo prispevkov - pozri dole Podobne temy.
Viera
Melnick
09.12.06,12:16
Mne asi velmi neprislucha odpovedat, Viera

Tu prislúcha odpovedať každému.:) :) :) :)
Monkey
12.12.06,13:12
preukaznost samozrejme.
ale je v tomto pripade nutna? ma CLOVEK naozaj dokazovat ze v ten den jedol? nie je to samozrejme ze ludia jedia?
preukaznost ze sa jedna o odpracovany den je zase o inom....

Posledna myslienka ma zujala. Som uctovnik - amater - samouk, a snazim sa dat dokopy knihu cenin - stravnych listkov. SZCO ma narok na stravne...... atd. za kazdy odpracovany den. Castokrat pracuje cez soboty, nedele. Jediny doklad, kt. o tom mam, je kniha jazd, s cislom zakazky. Mam VOBEC nejaku sancu sa s DU vyhadat ze na ten den ma narok na stravne - precoze naozaj pracoval?

DAKUJEM V.
duficek
12.12.06,13:47
kniha jazd by mohla sluzit ako "dokaz", pokial tam mas aj uvedene cislo zakazky, je to dobre. horsie by to bolo pri knihe jazd, kde byva zvykom vyplnit iba datum, pocet km a ucel dat "BA mesto"
Melnick
12.12.06,20:37
Posledna myslienka ma zujala. Som uctovnik - amater - samouk, a snazim sa dat dokopy knihu cenin - stravnych listkov. SZCO ma narok na stravne...... atd. za kazdy odpracovany den. Castokrat pracuje cez soboty, nedele. Jediny doklad, kt. o tom mam, je kniha jazd, s cislom zakazky. Mam VOBEC nejaku sancu sa s DU vyhadat ze na ten den ma narok na stravne - precoze naozaj pracoval?

DAKUJEM V.

Tu je potrebné mať na zreteli výšku uplatnenia výdavkov na stravovanie. Ak ja ako SZČO pri svojich nárokoch postupujem pri uplatňovaní výdavkov na stravovanie podľa ZP a zákona o cest. náhradách, tak ja si svoje stravné obhájim a myslím ,že "daňováci" mi to aj uznajú do výšky 48 hodín týždenne ,čo je maximálna dĺžka týždenného pracovného času vrátane práce nadčas. Navyše ak mám na ten čas aj zákazku,dokonca tá zákazka bola splnená ja si myslím,že stravné na tento deň by malo byť akceptované.V žiadnom prípade by som do VOZD nedala SL,ktoré by túto hranicu prekročili.
Preto v žiadnom prípade nemôže nastať situácia,aby si daňovník zahrnul do daňových výdavkov výdavky vynaložené na stravovanie za 365 dní v kalendárnom roku.

/ ZP §§ 85,93,152 Z o DzP §19 ods.2 písm.p zák. o CN 283/2002 /
evina
12.12.06,21:01
Dakujem za skvelu spravu, manzel je rad. Uz som mu to povedala, prisiel sa pozriet, preco sa tolko smejem. :) A vraj uctovnictvo je nudna tema. Staci navstivit "poradu", ja uz ani telku nepozeram.

Aj tak ste nevyriesili problem s dokazovanim odpracovanych dni. Manzel ma doma kancelariu - nastastie, lebo inak by som ho ani nevidela. :rolleyes: Ako je to v takomto pripade? SZCO, odpracovane dni a stravne listky?

dakujem Viera

Pre rok 2006
http://www.porada.sk/t24349-p3-stravovacie-poukky-v-j.html
Monkey
16.12.06,12:54
Ďakujem všetkým za odpovede. Moc mi to pomohlo, zostalo mi 12 listkov, ktore by prešli do buduceho roku. Rozložim ich podľa knihy jazd a ušetrim tým na dani asi tak nejaku 100,- - ak sa nemýlim.:D Dobre nie?;)