74eva
08.12.06,06:32
Prosím Vás, môžu byť v denníku zaúčtované 2 bankové účty? Než začal podnikať, svoje výdavky a príjmy hradil z osobného účtu a potom si založil až podnikateľský účet. Môžem to spraviť tak, že podľa výpisu z osobného účtu mu zaúčtujem dané pohyby a potom prejdem na podnikateľský účet? Ďakujem!
Ľuba
08.12.06,05:48
Prosím Vás, môžu byť v denníku zaúčtované 2 bankové účty? Než začal podnikať, svoje výdavky a príjmy hradil z osobného účtu a potom si založil až podnikateľský účet. Môžem to spraviť tak, že podľa výpisu z osobného účtu mu zaúčtujem dané pohyby a potom prejdem na podnikateľský účet? Ďakujem!

Ja by som to riešila v rámci uzávierkových operácií a priložila by som výpis z toho podnikateľského účtu.
chudaska
08.12.06,06:02
Urob si interný doklad a prilož k tomu výpis z osobného účtu.
fajnovka
08.12.06,06:13
ja by som ten osobný účet riešila cez pokladničné doklady
Paula
08.12.06,06:20
Než začal podnikať, svoje výdavky a príjmy hradil z osobného účtu

A sú na tom účte vôbec platby súvisiace s podnikaním? Príjmy iste nie.
zuzana29
08.12.06,06:32
platby súvisiace s podnikaním na tom osobnom účte má, pretože on vraj nevedel že ak má ŽL musí mať podnikateľský účet a tak na vystavené faktúry písal číslo svojho osobného účtu. jedná sa nám hlavne o to ako to urobiť papierovo, aby nemal potom problémy s daňovníkmi.
mgm
08.12.06,06:44
Ja by som to urobila cez interný doklad a pripla by som výpis súkr. účtu
Fany
08.12.06,06:49
No neviem, prečo by musel mať podnikateľ SZČO podnikateľský účet? To si iba banky vyžadujú, lebo tam sú väčšie poplatky. Z podnikateľského a ani účtovného hľadiska nikde nieje definované, že musí byť "podnikateľský" účet. Podĺa mňa môže mať aj 10 účtov, aj osobný účet, ide skôr o to, aby boli platby odôvodnené, aby bol účet vystavený na jeho meno, prípadne, aby boli platby prehľadné. Z toho dôvodu je lepšie mať osobitný účet, kde sú iba transakcie spojené s podnikaním, teda podnikateľský účet. Ak však má osobný a má na ňom rôzne platby, medzi nimi aj podnikateľské, potom je iba na evidencii a zaúčtovaní, aby boli jednotlivé platby správne zaradené. Napr. podnikateľské zaúčtovať do ovplyvňujúcich daň, ostatné do neovplyvňujúcich, príp.priložiť ten interný doklad, kde to bude rozpísané. Pre mnohých drobných podnikateľov je tento spôsob síce komplikovanejší, ale finančne menej náročný. Prečo by mal platiť veľké poplatky na účte, keď by tam mal napr. iba 2 odvody do poisťovní (SP,ZP).
renča1
08.12.06,07:03
ja by som ten osobný účet riešila cez pokladničné doklady

Cez pokladničné doklady? Veď v tomto prípade ide o úhradu cez súkromný účet a nie v hotovosti a vôbec, celkovo sa táto operácia bude považovať ako nepeňažná, pretože zo súkromného účtu sa bude cez uzavier.operácie účtovať len príjem, výdaj, ktorý súvisí s podnikaním a nie ako celkový účet.